Muzykuj.com Forum
Klawiatura w Kross 2 88 - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Syntezatory (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Dział: KORG (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=33)
+---- Dział: KRONOS / KRONOS X / KROME (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=257)
+---- Wątek: Klawiatura w Kross 2 88 (/showthread.php?tid=1792)

Strony: 1 2


Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 01.03.2018

Panowie, znacie tę klawiaturę, tj. NH? Pewnie była juz w którymś poprzednim modelu? Napiszcie cos o niej. Czy to rzeczywiście daje radę godzić piano z synth?


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 01.03.2018

http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=1671

NH jest również w Korg B1, może to Stage Piano łatwiej będzie spotkać.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 01.03.2018

Szkoda, że zapodany wątek ma tytuł "Prośba", inaczej pewnie bym dotarł do niego. Myślę, że nie od rzeczy będzie zwrócenie uwagi kolegom, aby jednak w tytułach postów zawarte było sedno sprawy. Inaczej psu na budę takie nasze pisanie... Wink
Valtari, ciekawy jestem, czy z tą klawiaturą jest tak źle... Krzesimir Dębski jeździ po koncertach z Kros 2 88... Wink
Tak naprawdę, jestem zdecydowany na ten klawisz, ale ograć trzeba by było. No i ciekawe, jakie rozszerzenia barwowe korg szykuje. Valtari, nic nie wiesz? Jakieś wykradzione info? Wink Smile


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 01.03.2018

Krzesimir Dębski grał na tym Krossie i było to trochę promowanie tego modelu, a jako ciekawostkę podam że ten konkretny egzemplarz został sprzedany nie dawno na OLX jako po testowy za 3700zł Smile
Co do samej klawiatury to zależy do czego chcesz jej używać, jeśli jako syntezatorowa to na pewno będzie się nadawać, jeśli do grania Grand Piano to chyba nie jest najlepiej z kontrolą dynamiki, tak myślę bo jeszcze nie ogrywałem. Mnie interesuje czy nie jest bardzo głośna.

Na temat dodatkowych banków nic nie znalazłem, płatne dla Krossa 2 już są na przykład tu:
https://www.synthonia.com/marketplace/korg-sounds/kross

Zmieniłem tytuł wątku zgodnie z Twoją sugestią. Masz rację


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 01.03.2018

Ty to jednak umiesz obserwować! Smile Myslę o tym olx Big Grin
Kurczę, trochę jestem zawiedziony jakością tych klawiatur w ogóle. A tu słyszę jeszcze, ze pady w krosie 2 też raczej badziewne, nie dynamiczne. Sad
Musikmesse niedługo. Moze po prostu troche poczekać? I zobaczyć, co Yamaha... Big Grin


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 01.03.2018

To prawda co do klawiatur, o aftertouch to można tylko pomarzyć w budżetowych instrumentach, z resztą nie tylko budżetowych bo taki Korg Prologue nie kosztuje mało a aftertouch też w nim nie uraczysz. O polifonicznym aftertouch to już całkowicie można zapomnieć bo to już za droga zabawa żeby pod każdym klawiszem umieścić czujnik wysyłający takie komunikaty, zamiast jednej wspólnej listwy w mono aftertouch. Co ciekawe wiele instrumentów reaguje na przysłanie takich komunikatów, więc koszty i jeszcze raz koszty.

Nie sądzę aby Yamaha teraz coś wypuściła, choć jestem przekonany że będzie następca MOXF, ale chyba jeszcze nie w tym roku.
Montage sprzedaje się bardzo słabo, muszą zrobić jakiś ruch...ech piszę już o tym nie wiem który raz, ale ja nadal czekam Smile


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 01.03.2018

A czy nie jest tak, że Yamaha częściej własnie na Musikmesse niz na NAMM?


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 01.03.2018

Nie jestem pewien czy jest tak jak piszesz z tym Musikmesse,ale myślę że skupiali swoje siły na Genosie i teraz trzeba trochę odczekać na kolejną nowość.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 01.03.2018

Tak, ale MX 88, to nie nowość. Choc dobrze brzmi, to brzmienia mają 10 lat, a syntetyki Kross 2 ma lepsze, no i jest otwarty, dzięki samplerowi. Jeżeli jeszcze dołączą zapowiadane rozszerzenia, np. piana + inne akustyczne, to Yamaha MX nie będzie konkurencja dla Krossa 2. Tak mi sie wydaje.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 02.03.2018

No ale pisałem że być może całe siły poszły na Genosa, wiem że Mx to nie nowość. Dali wersje 88, dorzucili kolor niebieski i biały dla krótszych wersji i edytor. Wnętrzności są bez zmian.
Przeglądam zagraniczne fora, na temat nowego MOXF lub okrojonego Montage cisza


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 02.03.2018

A ceny Yamahy, szczególnie Genosa, wróciły do wyjściowych. Jesienią, chyba jeszcze na fali właśnie Genosa, czując się niedoścignionym liderem, Yamaha podniosła ceny +- o 1000zł. Pisałem o tym swego czasu. Teraz, jak mówisz, kiepskie wyniki sprzedaży, spowodowały zwrot cen.
Słabe wyniki sprzedaży, to Twoje spostrzeżenie czy gdzies o tym piszą?


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 02.03.2018

Słabe wyniki sprzedaży dotyczą Montage, odnalazłem kilkukrotnie takie informacje na różnych forach poświęconych nie tylko instrumentom Yamaha. Żonglowanie ceną to nie jedyny sposób na ratowanie sprzedaży, do Montage widziałem jakiś czas temu dorzucone monitory HS5, oczywiście nie u nas w Polsce.
Można dotrzeć do ciekawych wymian zdań, gdzie nawet wytykane są powody niepowodzenia tego modelu, jak również listy życzeń co powinien mieć i potrafić następca MOXF.

https://www.yamahasynth.com/forum/what-would-you-like-to-see-in-the-replacement-new-version-of-the-moxf

https://www.yamahasynth.com/forum/montage,-a-commercial-success


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 03.03.2018

Rzeczywiście, ciekawe wątki. W ogóle, ciekawe, jak to się rozwinie. Dla mnie seq, oprócz krokowego do różnych zastosowań, nie jest potrzebny. I mam nadzieję, że integracja taka jak Yamaha -> Cubase, czy ostatnio Roland -> Ableton Live będzie coraz lepsza. Co do klawiatur, rzeczywiście chyba kiepskie czasy nastały. Ciekawe, jaka jest naprawdę ta w krossie 2 88? Oby moje odczucia były inne, niż te z wątku, który zapodałeś. Ostatnio Roland do FA-07 wsadził jednak inną klawiaturę, niż ta w FA-06. Czyli jednak mozna... Wink


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 03.03.2018

Tak sobie myślę że na tą chwilę najbardziej na scenie na Twoje potrzeby to sprawdził by się Montage.
Cena niestety wysoka i porównując do Kronosa to wypada słabo (Kronos 9 silników brzmieniowych vs Montage 2 silniki). No ale obsługa na potrzeby live przyjaźniejsza a sekwencera nie potrzebujesz.

Wrzuciłem na tłumacza drugi link z mojego poprzedniego postu, bo tam jest ciekawa dyskusja na temat Montage.
Zobacz sobie wypowiedź użytkownika Stefan na temat gry na żywo tym instrumentem.

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.yamahasynth.com/forum/montage,-a-commercial-success&prev=search


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 03.03.2018

Tak, czytałem juz. szkoda, że takie ceny. Zeby 07 kosztowała tyle co 06.
Dla mnie siódemki są najzgrabniejsze pod kazdym względem. Smile


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 03.03.2018

Zgadzam się Smile dla mnie idealny duet to Stage Piano z 88 klawiszami i syntezator/workstation 73/76 klawiszy. 5 oktaw i mniej odpada


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 03.03.2018

Ogrywałeś może FA-07? Ja Rolanda miałem tylko jednego, D-20, czyli jeszcze za Mieszka I. Dotąd nic. Jak brzmieniowo go oceniasz w stosunku do konkurencji? Oczywiście Fa-07, nie D-20 Wink


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 03.03.2018

Grałem na Fa06, kilka razy miałem okazje go ograć, tyle że w sklepie Smile
Klawiatura w 06 nie najlepsza, ale wydaje mi się że było nieco lepiej od Rolanda Juno Di a ten model miałem, tyle że dość krótko i sprzedałem bo nie potrafiłem przyzwyczaić się właśnie do klawiatury.
Na Rolandzie Juno Di nie potrafiłem grać, utwory wyryte na pamięć tutaj nie potrafiłem zagrać, palce nie trafiały w odpowiednie klawisze, była masakra.
W Fa06 jak już wspomniałem było trochę lepiej a już na pewno lepiej od Korga Krossa 2 61. Tego też ogrywałem no i niestety...Sad
Niestety problemem są dla mnie jego brzmienia, lepiej(ciekawiej) już brzmią te ze strony Axial.
Gdyby do Rolanda Fa wsadzić moduł brzmieniowy z Yamahy MOXF to kupiłbym od razu Smile
Muszę jednak zaznaczyć że inspirują mnie różnego rodzaju nie typowe brzmienia, pady z wieloma teksturami, wszystko to co stworzyłoby mi pożądany dla mnie klimat. I takich brzmień w tym Rolandzie nie znajduję. Tobie może by się podobały, bo czego innego szukasz.

Na Fa07 nie grałem, ale pytałem o niego tutaj na forum bo ma go kolega Pawelsz.
Przekazał mi istotną informację że klawiatura z 07 to najprawdopodobniej Fatar Tp9/s więc taka jak w Kurzweilu PC3K6/A6 a tą znam dobrze i nie jest zła.
Nie wiadomo czy jest to identyczna klawiatura, bo mogą występować różne modyfikacje ale bazowo powinno być bardzo podobnie.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 03.03.2018

Czyli Roland nie podaje oficjalnej informacji dot. klawiatury?
A brzmieniowo Fa? Czuć starością? Wink


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 03.03.2018

Stare brzmienia nie znaczą dla mnie gorsze Smile

Zobacz jak brzmi stary JD800, chciałbym mieć te brzmienia w nowym instrumencie.
https://www.youtube.com/watch?v=yiSmi-84aCg

Oczywiście w brzmieniach akustycznych na pewno nastąpił postęp i trąbki, saksofony, akordeony obecnie brzmią bardziej realistycznie.
Plusem Rolanda jest właśnie możliwość załadowania dodatkowych pakietów ze strony Axial, funkcjonalnie jest dla mnie super, obsługa intuicyjna. Oczywiście traktując instrument jako workstation można ponarzekać na przykład na małą ilość insertów, przydałoby się też więcej ścieżek niż 16.
Do występów na żywo ten model nie jest Tobie potrzebny, spokojnie wystarczył by Roland Juno DS, jest tańszy, nie ma sekwencera i również można ładować brzmienia z Axial. Tyle że nie ma wersji 07


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 03.03.2018

Jak by nie patrzył, brzmieniowo (po całości - akustyki + synth) MX-y chyba wygrywają. Oczywiście w tej półce cenowej. Kross 2 61 podłączony do ważonej klawiatury brzmi jakby lepiej (wiadomo, lepsza kontrola dynamiki) - to opinia kolegi na podst. własnych doświadczeń. Trzeba po prostu ograć te klawisze. Z Krossem trochę trudno, we Wrocławiu teraz nigdzie nie ma.
Acha, dostanę tez info, jak przebiega współpraca Krossa 2 z DAW. Pamiętam, że z M3 było nieciekawie.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 03.03.2018

W Mx brzmienia są "gotowe" i w bezpośrednim porównaniu na przykład z Krossem 2 wypadają lepiej. U Yamahy brzmienia są już wzbogacone w efekty i odpowiednio nimi fabrycznie nasycone, w Korgu brzmienia są bardziej "suche" i trzeba trochę w pogrzebać. mam na myśli tryb program w Korgu czyli pojedyncze barwy, bo w trybie Combi brzmi to już zupełnie inaczej.
Z tej trójki Korg chyba najsłabiej w brzmieniach akustycznych.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 03.03.2018

No, tak... jeszcze kwestia, jakie rozszerzenia barw Krossowi 2 przybędą w ramach samplera? Podobno ludzie na to czekają.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 04.03.2018

Powinni uruchomić to jak najszybciej. Myślę że będą to pakiety tematyczne tak jak dla Rolanda albo u Kurzweila. Z tym że rozszerzenia dla Rolanda zawierają kilkadziesiąt a nawet kilkaset brzmień w jednym pakiecie a załadować możemy na raz dwa takie rozszerzenia. U Kurzweila dodatki mają co najwyżej kilkanaście brzmień, ale możesz wpakować wszystko co jest dostępne, byle pamięci starczyło.
Osobiście wolałbym duże pakiety na przykład Hans Zimmer collection albo jakieś voices of earth Smile no i lepszy fortepian bo ten fabryczny słabiutki


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 04.03.2018

Tak, na fortepian czekają szczególnie. Szkoda, że jakość obecnych instrumentów tak sie stoczyła. Czyje są teraz wg Ciebie najlepsze pod tym względem? Kurzweil?


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 04.03.2018

Mamy jakby trzy półki, trzy poziomy. Określiłbym to jako modele topowe, klasa średnia i modele budżetowe.

i tak po kolei:
U Korga top to Kronos, niżej Krome i budżetowy Kross.
U Yamahy na szczycie Montage, potem MOXF i MX na dole
Roland nie ma obecnie topowej propozycji, skupiają się na czymś innym jak JDXa, Stage Piana i butiki Smile średniak to Fa a na dole jest Juno DS
U Kurzweila wygląda to inaczej, Stage Piano Forte stał się pełnym workstation i może walczyć na własnym podwórku z PC3K/PC3A o to który jest na szczycie oferty.
Z drugiej strony Kurzweil co raz bardziej wchodzi we współpracę z chińskim Medeli. Na początku brali od nich klawiatury do tańszych instrumentów a teraz...biorą całe gotowe instrumenty !
W ofercie mamy dwa Stage piana i dwa keyboardy które są produkcji Medeli jedynie naklejoną nazwą Kurzweila. Dla mnie to psucie marki i psucie całej legendy i dorobku firmy !
Wyobraź sobie kogoś kto nie miał nigdy do czynienia na żywo z tymi instrumentami ale słyszał o legendarnym brzmieniu, widział modele "K" na koncertach Pink Floyd. I teraz usiądzie przed takim KA90 i będzie zastanawiał się o co chodzi.
Więc Kurzweil wkłada albo Fatara do tych prawdziwych Kurzweili albo Medeli do budżetowców lub całe chińczyki kupuje i okleja po swojemu. Oby nie skończyli tak jak Ensoniq.

W 1997 kupiłem Yamahę QS300, myślę że to półka dzisiejszego MOXF. Była cała metalowa a klawiatura miała Aftertouch.
Więc jest tak jak już pisałem na przykładzie motoryzacji - co raz więcej bajerów ale lakier wiatr rysuje a cały samochód po przejechaniu 150 tyś km nadaje się do kompletnego remontu silnika i skrzyni. Do tego dochodzi zakaz stosowania dodatku ołowiu w połączeniach lutowanych więc elektronikę szybko szlag trafia.
Taka era jednorazówek - kup a za chwilę kup kolejny, nowszy. Najlepszy przykład to smartfony.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 04.03.2018

Tak, dlatego podchodzę jak do jeża z tym zakupem klawisza. I cały czas błąka sie mysl, czy mimo wszystko zamiast tego, nie postawic na klawiature sterującą + soft (laptop). No, może jakiegoś analoga do tego.


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 05.03.2018

Nie mam doświadczenia z softem, nie wiem jak taki układ sprawuje się na scenie. Sam mam kilka pytań odnośnie wtyczek - co jeśli komputer się zepsuje lub siądzie dysk ? Przy instalacji trzeba zalogować się u producenta bo z pewnością jest do pobrania klucz aktywacyjny. Co jeśli będę instalował program na nowym komputerze ? Jak mam udowodnić że nie dubluje oprogramowania tylko poprzedni komputer się zepsuł ?
Wreszcie sam komputer, ile trzeba wyłożyć na kompa który poradzi sobie z Komplete 11 ?. Tam jest ponad 500 GB sampli, do tego pewnie przydałoby się i7 i 16 GB Ramu, dysk koniecznie SSD i jeszcze wszyscy przekonują że powinien to być Mac Sad
A co ze sprzedażą takiego softu w przyszłości ?

Soft brzmi o wiele lepiej, ale jeżdżąc myszką po ekranie nie czuję obecności instrumentu.
No cóż, myślę że gdyby nie było ograniczeń finansowych to i wątpliwości by nie było. Miałbym zarówno soft jak i syntezatory.
Aaa, i jeszcze taki zestaw Smile

https://www.youtube.com/watch?v=gOqCXuUtsbg
https://www.youtube.com/watch?v=wapVhQduIIg

Fascynujący klimat


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - konwalia5 - 05.03.2018

Ja ostatnio wyłącznie z softem, ale nie na scenie Smile Z aktywacją różnie bywa u różnych producentów. Czasy sie zmieniają, stabilność lapków też. Dla mnie stabilność, to właściwie teraz firma RME, Reaper, Win7-10. Jeżeli higiena jest w kompie zachowana, to nie wierzę w cuda-zwiechy. Przeciez w takim Kronosie tez jest własciwie komp... Smile


RE: Klawiatura w Kross 2 88 - Valtari - 05.03.2018

Stabilność to inna sprawa, ja martwię się o awaryjność. Kronos to taki komputer zoptymalizowany jako hardware. Tak jak konsole Playstation czy Xbox. Kronos zepsuje się to wyślesz go do serwisu, jak w kompie siądzie dysk to go wymienisz ale co wówczas ze softem ? Pozwolą Ci na ponowną instalację na nowym dysku ?
Jakoś nie jestem przekonany aby dzisiaj wyprodukowany komputer przetrwał bezawaryjnie na przykład 8 lat a chyba nikt by nie chciał żeby program za który wydaliśmy 4 czy 5 tyś złotych za kilka lat przepadł i nie można go było ponownie zainstalować.
Nie mam wiedzy na ten temat.