Muzykuj.com Forum
Problem z Focal Alpha 65/80 - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Studio (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=247)
+--- Dział: Sprzęt Studyjny (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=283)
+--- Wątek: Problem z Focal Alpha 65/80 (/showthread.php?tid=2279)Problem z Focal Alpha 65/80 - Rychubil - 26.01.2019

Cześć!
Jak już napisałem w poprzednim swoim poście, odwiedziłem wczoraj sklep muzyczny, celem przesłuchania monitorów studyjnych:
http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=2278

Ponad to co tam opisałem, zetknąłem się również z dość poważnym myślę problemem dotyczącym monitorów Focal Alpha 65 i 80.
Używając brzmienia fortepianu, grając oktawami w dość dużej dynamice forte, w dolnym rejestrze klawiatury lub mocniej uderzonym akordem w średnicy, po krótkiej chwili z Focali zaczęło się wydobywać dziwne trzeszczenie / charczenie, tak jakby wofer nie wyrabiał z mikrowibracjami membrany. Oba wyzwolenia klawiatury były przytrzymywane pedałem sustain i dopiero po chwili (nie od razu), podczas wybrzmiewania zaczynało pojawiać się to charakterystyczne charczenie.
Z ciekawości podpiąłem Alphy 50tki i tego problemu nie było.
Jak na razie jeszcze nie wiem co jest tego przyczyną. Problem został już opisany gdzie indziej przez dwóch użytkowników Focali Alpha 80, z których jeden najzwyczajniej odpuścił temat i zwrócił te monitory, wymieniając je na zupełnie inne.


RE: Problem z Focal Alpha 65/80 - Jaricz - 30.01.2019

Sprawdzałeś na tylnej ścianie czy przełącznik podbicia nie był ustawiony czasem na +6dB ? Może to było przyczyną?


RE: Problem z Focal Alpha 65/80 - Rychubil - 31.01.2019

(30.01.2019, 23:03)Jaricz napisał(a): Sprawdzałeś na tylnej ścianie czy przełącznik podbicia nie był ustawiony czasem na +6dB ? Może to było przyczyną?

Nie sprawdziłem.Huh ale jadę w następną sobotę znowu do tego samego sklepu na kolejny odsłuch, to sprawdzę.
Dzięki Smile


RE: Problem z Focal Alpha 65/80 - Valtari - 31.01.2019

Mam Alpha'y 80 i również mi charczą. Sytuacja wygląda tak że charczy zawsze lewa, nawet jak zamienię je miejscami, przepnę kanały to zawsze charczy ta na lewym kanale. I tylko na barwie fortepianu i żeby było jeszcze fajniej to tylko gdy gram tą barwą na instrumencie. Jeżeli puszczę utwory na fortepian z płyty CD to nie charczy. Powód dlaczego charczy tylko lewy kanał już znam. Tak są samplowane fortepiany aby słyszeć brzmienie tak, jak siedząc przy akustyku czyli struny basowe bardziej z lewej strony. Dlatego grając, więcej niskich częstotliwości jest w lewym kanale.
Nie jest uszkodzone wyjście w instrumencie, bo podpinałem pod inne kolumny i jest ok.

To o czym wspominał Jaricz, to w tych Focalach są dwa potencjometry: 250Hz +/- 6db i 4.5 kHz +/- 6 db. Pierwszy mam na -6db a drugi na zero. więc bas zredukowany maksymalnie.
Ewidentnie jet problem konstrukcyjny, i te monitory nie radzą sobie z barwą fortepianu. W żadnych innych okolicznościach nie charczą.