Muzykuj.com Forum
PC3 a komunikaty MSB LSB - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Syntezatory (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Dział: KURZWEIL (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=65)
+---- Dział: PC3 / PC361 / PC3X (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=68)
+---- Wątek: PC3 a komunikaty MSB LSB (/showthread.php?tid=299)



PC3 a komunikaty MSB LSB - Kermit - 04.06.2013

Kolejna zagwozdka na jaką natrafiłem to możliwość swobodnego ustawienia komunikatów MSB i LSB w Kurzu. Ale od początku ....

Podpinam pod Kurza moduł Rolanda Fantom XR i chcę z pozycji setapu nim sterować a dokładnie wybierać brzmienia z Rolanda i łączyć je z brzmieniami kurza, i tu zonk ponieważ po przypisaniu w strefie odpowiedniego kanału dla Rolanda nie zmienia banków w Rolandzie (dokładnie porusza sie tylko po banku General Midi ) Dla ułatwienia podaję parametry ustawione na stronie Setup Edit (CH/PRG)

Chanel: 2 (taki sam w rolandzie)
Midi Bank: 1 - 9999 tu dowolnie nic nie zmienia
Midi Prog: 1- 127 (dokonuje zmian programów w zakresie banku GM)
Bank Mode : 0 (tylko w tej pozycji reaguje roland, co ciekawe bo w karcie implementacyjnej rolanda pisze jak byk ze ma reagować na komunikaty 0 i 32)

I teraz zasada, muszę podać dla rolanda takie komunikaty:
MSB 87 LSB 0 - wybiera bank User
MSB 87 LSB 64 - wybiera bank A
itd itd....

Zauważyłem że paramert Midi Bank w kurzu działa jak MSB ale gdzie LSB ?

Podobny problem będzie z modułami Yamahy ona tez ma różne MSB natomiast nie doszukujcie się problemu z Korgiem w nich MSB i LSB jest 0 wiec z pozycji setupa nie ma problemu ze zmianą banków (leci po kolei)

Jakieś pomysły ?!


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - Kermit - 04.06.2013

Sam sobie wymyśliłem to sam sobie odpowiem Smile

Więc sprawa ma się następująco parametr Midi Bank w Kurzweilu to "jakby" połączeniem wartości MSB, LSB i mnożnika 128.

Dla przyszłych zainteresowanych podaję przykład:

Wartość MSB: 87
Wartość LSB: 64
wartości te odpowiadają za wybór banku PR-A w Rolandzie XR

W Parametr Midi Bank w Kurzweilu musimy wpisać liczbę: 11200
A bierze się to z działania: [128 (stała) x 87 (MSB) ] + 64 (LSB) = 11200
W parametr Midi Prog: 0-127 - wybór brzmienia z danego banku

Jeszcze nie rozgryzłem jak przestawiać moduł pomiędzy trybami pracy
(patch a performance) może ktoś wie jaki to komunikat ?


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - hammond - 04.06.2013

Jak nie wiem to go nagrywam w cubase. Tak sie meczylem z cs6x i k2500. Nagrasz, podejrzysz, wprowadzisz.


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - hammond - 04.06.2013

Podłącze z ciekawości Juno i zobaczę co z tego wyjdzie Smile


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - 12grudzien - 06.06.2013

W trybie Performance, Roland będzie Ci wariował.

Jeśli chcesz przełączać PATCH'e, to nie powinno być najmniejszego problemu. Ale Performy będziesz musiał już zmieniać ręcznie na Rolandzie. Próbowałem z Nordem i Rolandem XP30, znajomy z Kurzweilem PC3 + Triton rack. Ciężki problem, przyglądałem mu się już jakiś czas. Możesz próbować, jesli znajdziesz receptę na to, to chętnie się dowiem jak to ustawić żeby wszystko sobie ładnie grało.

Z patchami nie ma problemu, bo PATCH to 1 kanał midi. W trybie perform każde brzmienie masz na oddzielnym kanale i stąd to wariowanie instrumentu.


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - Kermit - 21.06.2013

(06.06.2013, 14:56)12grudzien napisał(a): W trybie Performance, Roland będzie Ci wariował.

Jeśli chcesz przełączać PATCH'e, to nie powinno być najmniejszego problemu. Ale Performy będziesz musiał już zmieniać ręcznie na Rolandzie. Próbowałem z Nordem i Rolandem XP30, znajomy z Kurzweilem PC3 + Triton rack. Ciężki problem, przyglądałem mu się już jakiś czas. Możesz próbować, jesli znajdziesz receptę na to, to chętnie się dowiem jak to ustawić żeby wszystko sobie ładnie grało.

Z patchami nie ma problemu, bo PATCH to 1 kanał midi. W trybie perform każde brzmienie masz na oddzielnym kanale i stąd to wariowanie instrumentu.

Przestawia całe performance bez problemu. Zaglądne w instrument i podam ci dane do wpisania. bierze sie to z karty implementacyjnej instrumentu.


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - 12grudzien - 21.06.2013

Ok, a nie podmienia barw? Paerformance brzmią tak jak maja brzmieć?


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - Kermit - 24.06.2013

Pierwszy krok to w instrukcji danego instrumentu szukasz karty implementacyjnej midi w niej podane są wartości komunikatów MSB i LSB (chyba że to jest KORG w nich czasami nie ma takich informacji ponieważ Korg pracuje na zasadzie MSB-0 i LSB-0).

Ustawiasz w instrumencie sterowanym (slave) kanał midi na którym bedzie odbierał komunikaty midi.

W przypadku Rolanda Fantoma XR (seria X cała ma tak samo) dla Performance MSB wynosi 85 i kolejno dla poszczególnych banków LSB ma wartość:
Bank User: LSB = 0
Bank Card: LSB = 32
Bank Prst: LSB = 64

Jeżeli korzystasz z instrumentów lub klawiatur w których da sie bezpośrednio wpisać te wartości to je wpisujesz i wysyłasz na ustalonym kanale midi a instrument reaguje bez problemu.

W przypadku Kurzweila seria K2.... i PC3 ... robisz według działania jakie opisałem w postach powyżej,

czyli:

np. chcemy wybrać z kolei 7 performens z banku CARD wiec najpierw działanie:
128 (stała) x 85 (MSB dla Performance w rolandzie) ] + 32 (LSB dla banku Card) = 10912

Wartość 10912 wpisujemy w parametr Midi Bank Kurzweila, znajduje sie ona w okach edycyjnych setupa.

A w Parametr Midi Prog: 8 ( 8 dlatego że roland działa w zakresie 0-127 a kurzweil od 1)

teraz pamiętając aby strefa była na odpowiednim kanale midi na module powinien pojawić się performance o numerze 7 z banku Card. Zmieniając wartość Midi Prog wybierasz kolejne "całe" performance a nie wewnetrzne barwy.

Nie wiem czy nie zwiło zbyt to napisałem, jak coś to pisz ...


RE: PC3 a komunikaty MSB LSB - Kermit - 07.08.2013

(04.06.2013, 20:59)hammond napisał(a): Podłącze z ciekawości Juno i zobaczę co z tego wyjdzie Smile

Sprawdzałeś ???