Muzykuj.com Forum
Fantom vs Jupiter-X - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Jaki wybrać instrument? (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=229)
+--- Dział: Nie wiem, jaki instrument wybrać... (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=230)
+--- Wątek: Fantom vs Jupiter-X (/showthread.php?tid=3039)



Fantom vs Jupiter-X - GoOrange - 07.08.2020

Co prawda kupiłem już Fantoma, ale czy mógłby mi ktoś Was dogłębnie wytłumaczyć czym różnią się te instrumenty?
Oczywiście, to że Fantom to Workstation, to wiem, że Jupiter-X, to syntezator, też wiem, chodzi mi o to czy możliwości Jupitera nie zbliżają się do Fantoma, kiedy używać komputerowego DAW, z kolei możliwości Fantoma nn ile zbliżają się do Jupitera z Roland Cloud?


RE: Fantom vs Jupiter-X - bestspec - 07.08.2020

W dużym uproszczeniu Fantom nie ma na tą chwilę Models czyli modeli syntezy JUPITER-8, JUNO-106, SH-101, JX-8P(które sa w Jupiter X i Xm) ale posiada V-Piano czego nie mają Jupitery X i Xm. 
W niedługim czasie Models maja zostać dodane do Fantoma ale póki co nie ma.
Jupitery maja mniej miejsca na ładowanie rozszerzeń i nie posiadają prostego samplera ktory jest w Fantomach
Jupitery nie mogą na ta chwile wgrać 2 rozszerzeń Supernatural które wyszły tylko na Fantomy.

Fantoma nie ma co porównywac z Jupiterem 8 z Roland Cloud i pewnie pomyliło ci sie z Zenology z Roland Cloud.
Na tą chwilę Zenology z RolandCloud ma juz wieksze mozliwości syntezy/brzmieniaowe niż fantom w trybie zwykłych barw (tryb Single Zone) bo ma wszysto co Fantom plus 2 Models i mozna do niego załadowac więcej rozszerzeń (nie działaja tylko te 2 Supernatural). Zenology nie ma Samplera z Fantoma i nie ma barw w trybie Scene i nie ma V-Piano.


RE: Fantom vs Jupiter-X - GoOrange - 10.08.2020

(07.08.2020, 23:28)Pobestspec napisał(a): W dużym uproszczeniu Fantom nie ma na tą chwilę Models czyli modeli syntezy JUPITER-8, JUNO-106, SH-101, JX-8P(które sa w Jupiter X i Xm) ale posiada V-Piano czego nie mają Jupitery X i Xm. 
W niedługim czasie Models maja zostać dodane do Fantoma ale póki co nie ma.
Jupitery maja mniej miejsca na ładowanie rozszerzeń i nie posiadają prostego samplera ktory jest w Fantomach
Jupitery nie mogą na ta chwile wgrać 2 rozszerzeń Supernatural które wyszły tylko na Fantomy.

Fantoma nie ma co porównywac z Jupiterem 8 z Roland Cloud i pewnie pomyliło ci sie z Zenology z Roland Cloud.
Na tą chwilę Zenology z RolandCloud ma juz wieksze mozliwości syntezy/brzmieniaowe niż fantom w trybie zwykłych barw (tryb Single Zone) bo ma wszysto co Fantom plus 2 Models i mozna do niego załadowac więcej rozszerzeń (nie działaja tylko te 2 Supernatural). Zenology nie ma Samplera z Fantoma i nie ma barw w trybie Scene i nie ma V-Piano.

Wg. Ciebie jaką jest szansa że w ogóle Models będzie dodany do Fantoma? Bardzo podoba mi się brzmienie tych nowych Jupiterów.

Czy można migrować barwy skoro  Zenology ma wieksze mozliwości syntezy/brzmieniaowe niż fantom w trybie zwykłych barw?

Czy wg. Ciebie konstruowanie brzmień w oparciu o Sceny to dobra droga?


RE: Fantom vs Jupiter-X - bestspec - 10.08.2020

(10.08.2020, 20:44)GoOrang napisał(a): Wg. Ciebie jaką jest szansa że w ogóle Models będzie dodany do Fantoma? Bardzo podoba mi się brzmienie tych nowych Jupiterów.

Oficjalnie Roland informuje że Model Expansion będzie niedługo dostępne dla wszystkich nowych instrumentów Rolanda z syntezą Zen-Core. Dziwi mnie tylko że to tak długo trwa. Jak Fantom będzie miał wszystkie Models to dla mnie dopiero wtedy będzie pełnowartościowym flagowcem i wartym swojej ceny (na ta chwilę wybrał bym Jupitera X).

(10.08.2020, 20:44)GoOrang napisał(a): Czy można migrować barwy skoro Zenology ma wieksze mozliwości syntezy/brzmieniaowe niż fantom w trybie zwykłych barw?

Według oficjalnych informacji Rolanda barwy w obrębie Zen-Core są wymienne między wszystkimi instrumentami z Zen-core (podobno już tak jest ale nie mam jak sprawdzić). Po to stworzyli to na zasadzie platformy aby można było to wymieniać czyli barwy z Jupitera wgrać do RD-88 czy do Fantoma i na odwrót (oczywiście pełna zgodność będzie wtedy kiedy Models trafią do reszty instrumentów z Zen-Core).
Polecam przeczytanie poniższego wątku. Zamieściłem tam tabelę porównawczą którą zrobiłem dla Zenology, Fantoma i Jupiterów. Wynika z niej że Fantom ma większość barw (typu Tone) które są w Jupiterach i brakuje mu tylko tych związanych z Models których jest lekko ponad 400.
https://forum.muzykuj.com/showthread.php?tid=3000

(10.08.2020, 20:44)GoOrang napisał(a): Czy wg. Ciebie konstruowanie brzmień w oparciu o Sceny to dobra droga?

Pewnie to nawet zalecane skoro to domyślny tryb jednak to ty powinieneś wybrać najwygodniejszą dla siebie drogę na podstawie twoich potrzeb. Na pewno ten tryb prócz budowania wielowarstwowych brzmień czy z podziałem klawiatury będzie też przydatny do robienia Setów pod konkretne utwory do grania na scenie czy do utworów do DAW.