Muzykuj.com Forum
Chronologia serii PC, możliwości i różnice - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Syntezatory (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Dział: KURZWEIL (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=65)
+---- Dział: PC3 / PC361 / PC3X (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=68)
+---- Wątek: Chronologia serii PC, możliwości i różnice (/showthread.php?tid=3110)



Chronologia serii PC, możliwości i różnice - janusz_50 - 21.10.2020

Cześć
Stałem się posiadaczem Kurzweila PC3 (76) zapoznaje się z instrumentem i nie ukrywam, że sporo jeszcze przede mną do ogarnięcia.
Chciałbym się dowiedzieć jaka jest chronologia serii PC3. W jakich latach były produkowane i czym technicznie się różnią, chodzi mn. o wielkość pamięci na dane (programy, setupy, …), możliwości edycji itp.. Jak zauważyłem poszczególne serie (PC3, PC3X, A, K) jeśli chodzi o wygląd to od bodajże modelu K dodano imitację drewnianych boczków, poza tym chyba niczym więcej.


RE: Chronologia serii PC, możliwości i różnice - bestspec - 21.10.2020

(21.10.2020, 06:58)janusz_50 napisał(a): Cześć
Stałem się posiadaczem Kurzweila PC3 (76) zapoznaje się z instrumentem i nie ukrywam, że sporo jeszcze przede mną do ogarnięcia.
Chciałbym się dowiedzieć jaka jest chronologia serii PC3. W jakich latach były produkowane i czym technicznie się różnią, chodzi mn. o wielkość pamięci na dane (programy, setupy, …), możliwości edycji itp.. Jak zauważyłem poszczególne serie (PC3, PC3X, A, K) jeśli chodzi o wygląd to od bodajże modelu K dodano imitację drewnianych boczków, poza tym chyba niczym więcej.

Pierwszy był PC3 (2008) i miał klawiaturę syntezatorową i 76 klawiszy, a następnie wydano PC3X, a różnica była z tego co wiem tylko taka że posiada 88 klawiszy ważonych.
W 2010 ukazała się seria PC3K która byłą już dostępna w 3 wersjach klawiatury (61,76,88) i dodano możliwość rozszerzenia Kore64 (które trzeba sobie dokupić) oraz kompatybilność w zakresie wczytywania barw w formacie Kurzweili serii K oraz wczytywania również sampli w formacie serii K (K2000 - K2600). Później ukazała się wersja PC3A która fabrycznie ma zainstalowane rozszerzenie Kore64 oraz rozszerzenie German Grand które zostało zainstalowane kosztem rozszerzenia na sample czyli wersja A nie ma pamięci na wczytywanie sampli (oczywiście jeśli wyjmie się Germand Grand i włoży pamięć na sample to będziemy mieć K z napisem A ;-) ).

Obecnie PC3 i PC3X w najnowszych aktualizacjach systemu uzyskało funkcjonalność prawie taką jak ma PC3K bo dodano zgodność z Kore64 które teraz też można włożyć (gniazda były tylko nie działały) oraz dodano możliwość wczytywania barw z serii K (K2000-K2600) Programs i Setup ale bez możliwości wczytywania sampli w formacie K2000-K2600.


RE: Chronologia serii PC, możliwości i różnice - Valtari - 21.10.2020

Jest jeszcze PC3Le z o połowę mniejszą polifonią, bez slotów na rozszerzenia ROM, okrojone FX, inny panel sterowania (pokrętła zamiast suwaków) oraz posiada 8 padów.


RE: Chronologia serii PC, możliwości i różnice - janusz_50 - 21.10.2020

Dziękuję za informację.
Załóżmy, że w PC3 w jednym gnieździe umieszcze Kore 64 to do jakich celów służy drugie sąsiednie gniazdo?


RE: Chronologia serii PC, możliwości i różnice - bestspec - 21.10.2020

(21.10.2020, 12:31)janusz_50 napisał(a): Dziękuję za informację.
Załóżmy, że w PC3 w jednym gnieździe umieszcze Kore 64 to do jakich celów służy drugie sąsiednie gniazdo?

Do jednego z nich włożysz Kore64 a drugie będzie niewykorzystane bo możliwości użycia rozszerzenia 128 MB na sample nie dodano z tego co się orientuję. Zamiast tego wprowadzili serię PC3K w którym kość pamięci na sample jest już fabrycznie zamontowana (można ją wyjąć i w jej miejsce wpiąć German Grand). Oba gniazda są dedykowane (trochę się różnią) więc np Kore da się wpiąć tylko do jednego z nich.


RE: Chronologia serii PC, możliwości i różnice - Valtari - 21.10.2020

Gdzieś kiedyś przeczytałem, że przy projektowaniu PC3 uwzględniono dwa sloty na dwa rozszerzenia, z tym że drugie nigdy nie powstało.


RE: Chronologia serii PC, możliwości i różnice - bestspec - 21.10.2020

(21.10.2020, 06:58)janusz_50 napisał(a): Cześć
....... bodajże modelu K dodano imitację drewnianych boczków, poza tym chyba niczym więcej.
 To nie imitacja tylko drewno i bardzo łanie to jest wykonane.