Muzykuj.com Forum
Najbardziej uniwersalny klawisz - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Jaki wybrać instrument? (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=229)
+--- Dział: Nie wiem, jaki instrument wybrać... (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=230)
+--- Wątek: Najbardziej uniwersalny klawisz (/showthread.php?tid=3411)Najbardziej uniwersalny klawisz - Muzyk-Kamil - 14.11.2021

Witajcie. 
Potrzebuję najbardziej uniwersalnego instrumentu, który będzie robił za pianino do codziennego ćwiczenia, nagrywania utworów fortepianowych a do tego jeszcze grania przeróżnego repertuaru na weselach. 
W zwiazku z tym potrzebuję:
- dobrej klawiatury;
- dobrego brzmienia pianina;
- dużej biblioteki dobrych brzmień do każdego gatunku.

Budżet 5 tys. zł. 

W tej cenie znalazłem:
- Yamaha moxf8;
- Kurzweil sp6 (ew. +motif es rack) 
- Yamaha motif es 
- Roland Fa08
- motif es rack + studiologic sl88 studio 

Który zestaw najlepiej spełni te wymogi? A może macie jakieś inne typy. 
Z góry dzięki za porady


RE: Najbardziej uniwersalny klawisz - bestspec - 14.11.2021

Najbardziej uniwersalne instrumenty to niestety też jednocześnie najdroższe dla których potrzebował byś ponad dwukrotnie większego budżetu (Kronos, nowy Roland Fantom, Yamaha Montage, Kurzweil K2700 itp).
Przy tym budżecie zawsze konieczny będzie jakiś kompromis.
Z tych co wymieniłeś to Roland Fa08 lub Yamaha MOXF8 (kwestia gustu które barwy ci lepiej przypasują i która klawiatura będzie ci bardziej odpowiadać).
Najlepszy stosunek możliwości do ceny to Yamaha MODX8 która jest nowoczesna, ma dobre pianina i brzmienia do wszystkich rodzai muzyki oraz znośną klawiaturę (i moim zdaniem jest najlepsza brzmieniowa w tej półce cenowej) ale musiał byś dołożyć dodatkowo około 2000zł za nowy albo szukać używki.
Kurzweil SP6 to też dobra propozycja jeśli pogodzisz sie z klawiaturą Medeli, która ponoć nie jest najwyższych lotów (musiał byś ograć) ale barwowo jest na pewno uniwersalny. Jeśli rozważasz Kurzweila SP6 to wart uwagi jest też Roland RD88.

Z leciwych używek można przemyśleć KORG Triton Extreme 88 lub Kurzweil PC3K8 (lub PC3A8)


RE: Najbardziej uniwersalny klawisz - Adi - 14.11.2021

Witaj  Shy

z tych powyżej wymienionych osobiście wybrał bym Fantoma (to tylko tak z mojego poglądu na sprawę), nie jest najnowszym sprzętem jednak uważam go nadal za idealną maszyną "do wszystkiego" (no tak, dlatego też Workstation), w drugiej kolejności Yamahę MOX (to raczej syntezator no i droższy), a Kawai to już Stagepiano i z pewnością nie ma tyle funkcji jak poprzednie... Motif ES też OK lecz już trochę "wyszedł z mody", mam tu takiego w studio, jest trochę skomplikowany w obsłudze i na dzisiejsze czasy to już nic takiego nadzwyczajnego... Być może najtańszy jednak nie polecam.

(jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś - proponuje się dobrze zapoznać z zakresem funkcji sprzętu zanim coś z wymienionych kupisz)

Pozdrawiam


RE: Najbardziej uniwersalny klawisz - bestspec - 14.11.2021

@Adi to Kawai to rozumie z Kurzweilem pomyliłeś?
Nowy Fantom w budżecie 5000zł? Wink


RE: Najbardziej uniwersalny klawisz - Adi - 14.11.2021

Oczywiście... ! Dzięki. Wink
Odnośnie ceny: Używany? FA 06 i 08 chyba był już od 2014 produkowany?


RE: Najbardziej uniwersalny klawisz - Muzyk-Kamil - 15.11.2021

Powoli skłaniam się więc do nabycia Fa08, choć opinie są na korzyść moxf8... Muszę chyba gdzieś obydwa dotknąć.
A połączenie motif XS rack +klawiatura? Różni się brzmieniowo od motifa es? W ogóle połączenie moduł +klawiatura jest wygodne w użytkowaniu?


RE: Najbardziej uniwersalny klawisz - pawelsz - 15.11.2021

(15.11.2021, 17:19)Muzyk-Kamil napisał(a): Powoli skłaniam się więc do nabycia Fa08, choć opinie są na korzyść moxf8... Muszę chyba gdzieś obydwa dotknąć.
A połączenie motif XS rack +klawiatura? Różni się brzmieniowo od motifa es? W ogóle połączenie moduł +klawiatura jest wygodne w użytkowaniu?

Miałem dwie mniejsze wersje FA i powiem Ci, że tak do grania na weselach wziąłbym dzisiaj JUNO-DS zamiast FA. A tak w ogóle to wolałbym dwie klawiatury (lekką nie-młoteczkową na górę, np. tego JUNO, a jakieś pianko na dół). Wiem, że chcesz nagrywać, ale jeśli to ma być tylko fortepian a nie pełne aranże na wiele instrumentów to może jednak przenieść nagrywanie na zewnętrzny sprzęt (pytanie czy ma to być nagrywanie w MIDI czy najzwyklejsze audio). Mimo braku SuperNatural JUNO-DS ma nowszy zestaw brzmień PCM niż FA, bo pochodzący z Fantomów X/G, FA ma z czasów XV-5080 czyli przełomu wieków, i rzeczy takie jak instrumenty dęte, akordeony w podstawowym zestawie brzmień FA nie zachwycają, a Axial pomaga tylko trochę. Yamaha MOXF będzie lepsza w te klocki, te konkretne. Ja niestety nie posłuchałem kilku podobnych komentarzy, zachęcająca w FA jest także bardzo fajna struktura studio setów, funkcje klawiatury sterującej i parę innych możliwości, których nie ma JUNO-DS. Zależy od potrzeb.

Motif ES kawał solidnego sprzętu ale już trochę "antyczny", interfejs niezbyt przyjazny, szczególnie przy małym wyświetlaczu. Własne brzmienia trzeba wgrywać przy każdym włączeniu instrumentu z karty SmartMedia, które szybko wyszły z obiegu na rzecz kart SD popularnych po dzień dzisiejszy. Brzmień fabrycznych niezbyt dużo, choć znajdziesz tam trochę. XS ma sporo więcej barw.


RE: Najbardziej uniwersalny klawisz - bestspec - 15.11.2021

Motif ES nie brał bym pod uwagę (to najstarsza Yamaha o jakiej tu mowa).
Moxf jest jest budżetową wersją Motif XF i posiada wszystkie barwy jakie były we wcześniejszej wersji czyli SX plus nowe barwy i próbki które weszły w XF zatem MOXF8 jest moim zdaniem lepszym wyborem niż klawiatura sterująca + moduł Motif SX (jak również ES które było jeszcze przed XS).
Motif XS miało barwy oparte na 355 MB sampli a XF (więc i MOXF) dwukrotnie więcej bo 741 MB więc barwy akustyczne typu pianina czy gitary i saxy itp na wyższym poziomie.

Tu masz specyfikacje MOXF: https://usa.yamaha.com/products/music_production/synthesizers/moxf/specs.html#product-tabs

Tu masz specyfikacje Motif XF: https://usa.yamaha.com/products/music_production/synthesizers/motif_xf/specs.html#product-tabs

A tu XS w module: https://usa.yamaha.com/products/music_production/synthesizers/motif-rack_xs/specs.html