Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
22.02.2020, 15:52, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.02.2020, 15:56 przez maestrod.)
#1
Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Witam,

Od kilku miesięcy zbieram się z zakupem pianina cyfrowego.
Najpierw miała być Yamaha Arius YDP 164, potem polecano mi Casio AP 470, faktycznie fajny instrument, ale małe wątpliwości miałem co do jakości klawiatury (patrząc z boku nie była idealnie równa, przestrzenie pomiędzy klawiszami też jakby coś nie do końca), brzmieniowo więcej wyboru niż w YDP 164, możliwości faktycznie większe.
Arius YDP 164 niestety ma bardzo mało brzmień fortepianów.
Kompletnie nie interesują mnie wodotryski typu inne brzmienia poza fortepianami (do zabawy brzmieniami mam tyrosa 3).

Stąd niestety chyba będę musiał przeskoczyć na półkę cenową wyżej, bo 2-3 brzmienia fortepianu w takim instrumencie mnie nie urządzają.
Clavinova CLP 635 (nie miałem okazji niestety przetestować tego modelu), więcej brzmień fortepianów, dobre nagłośnienie.
Nie wiem jak klawiatura.

Ostatnio jednak oglądam dużo filmów w sieci i najlepiej wg mnie brzmi Roland (moja ocena subiektywna, m. in. blind testy na których casio brzmi koszmarnie i jestem je w stanie zawsze odróżnić od reszty). Podoba mi się brzmienie Rolanda chyba najbardziej. Roland HP 603 to konkurencyjny model Rolanda dla CLP 635.

Czy ktoś z Was mógłby coś napisać odnośnie wyboru pianina w tej półce cenowej - około 7 tys. zł. Jest to sporo i chciałbym żeby to był dobry wybór. Zauważyłem również że jest Korg G1 Air (parametry robiaą wrażenie, ale nie wiem co z klawiaturą), niestety mało o nim informacji i nigdzie nie widziałem tego korga w sklepie.

Na tym pianinie będzie grała córka 7 lat ma wystarczyć na cały okres szkoły muzycznej. Będę grał również ja dla przyjemności w wolnych chwilach.

Odpowiedz
22.02.2020, 20:45,
#2
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
CLP635 ma praktycznie taką samą klawiaturę (GH3X) jak YDP-164 (GH3), więc jeśli podchodzi Ci ta z YDP-164 to tu będzie praktycznie taka sama. X oznacza symulację wymyku, jednakże jest ona ledwo wyczuwalna w Yamahach, fajnie, że jest, ale wiele nie robi.
Z Casio daj sobie spokój, to nie brzmi albo brzmi gorzej niż cała reszta.

Yamaha CLP, Roland (o ile podoba Ci się brzmienie) nie są złymi wyborami, ale w takim budżecie można także np. Kawai CN37/39. Jedna z najlepszych klawiatur. Może nawet po CA48 mógłbyś sięgnąć, to chyba byłby najlepszy wybór z takim budżetem, tam są już absolutnie wszystkie drewniane klawisze, klawiatura Grand Feel Compact, mniejsza wersja flagowej Grand Feel II, niestety nie grałem. Słuchałeś Kawai? Ja za nim nie przepadam, ale może Ci się spodoba.
A widzę, że w Rolandzie siedzi PHA-50, nie grałem na niej, ale zebrała bardzo dobre opinie, podobnie jak RHIII z Kawai.

Korga nie znam na tyle. Klawiatura RH3 (to nie to samo co RHIII z Kawai) jest wygodna, bo miałem okazję chwilkę dotknąć, ale chyba mniej przypomina akustyczny fortepian od konkurencyjnych Kawai, Roland, Yamaha i ma dwa czujniki zamiast trzech.

Na pewno @Rychubil napisze coś więcej Smile

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
23.02.2020, 00:29,
#3
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Nic tu więcej ciekawego od siebie nie dodam, ponadto co napisał pawelsz a to co napisał uważam za jak najbardziej trafione propozycje.
Również polecam Kawai CN39, zwłaszcza za klawiaturę. PHA50 w Rolandzie HP603 jest mocnym konkurentem kawaiowej klawiatury z CN39. Yamahowska klawiatura wypada tu najsłabiej a Korgowska GH3 jest mn.w. pomiędzy.
Jest w każdym razie w czym wybierać ale wybór nie łatwy, bo brzmienie też musi się spodobać a wszystko zależy jak komu w uszach siedzi Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
23.02.2020, 11:23, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.02.2020, 11:25 przez maestrod.)
#4
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Dziękuję za podpowiedzi.
Znalazłem informację, że jest nowszy model Rolanda, a mianowicie Roland HP 704 (z 2019), klawiatura również PHA50. Możliwość nagrywania midi przez USB, ale chyba nagrywania w innym formacie np. WAV nie ma.
Niestety Kawai nie miałem okazji nigdzie i nigdy sprawdzić. W jednym ze sklepów mi odradzali tę firmę, z uwagi na rzekomą awaryjność w porównaniu do Yamahy, Rolanda czy Casio. Nie wiem ile w tym prawdy. Faktycznie chciałbym żeby ten zakup był "na lata". Roland daje 10 lat gwarancji. Casio 5 lat, Yamaha w serii CLP 5 lat, niższa seria Arius 3 lata. Yamaha, Roland czy Korg rzeczywiście produkują od lat elektroniczne instrumenty (syntezatory, aranżery i raczej przez lata nie ma z nimi problemów), Kawai robi świetne akustyczne instrumenty, możliwe że faktycznie pod kątem elektroniki jest nieco gorzej od konkurencji, ale to tylko powierzchowna ocena.
Testowałem Casio GP 300 (hybrydowe), no i tu klawiatura to już wyczuwalna różnica, zupełnie inna liga, jest logo Bechstein, klawiatura podobno jest identyczna jak w fortepianach tego producenta, ale cena również wyższa (akurat było chyba w promocji 10.900 zł).
Przeszło mi przez myśl, że może warto zainwestować, ale jednak kubeł zimnej wody i ta granica cenowa CLP 635 bądź PH 704 to górny pułap jaki jestem w stanie przeznaczyć na zakup (co i tak nie jest małą kwotą).

Odpowiedz
23.02.2020, 12:21,
#5
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
HP704 nagrywa również w formacie Audio File WAV: 44.1 kHz, 16-bit.

Kawaiowi zdarzają się wpadki ale awarie raczej dotyczą niedostatecznej kontroli jakości w ich produkcji, co skutkuje koniecznością ich serwisowania zaraz po zakupie a największym jednak u nich problemem jest jakość ich serwisu niestety więc po zakupie trzeba dokładnie go sobie obejrzeć i w miarę możliwości jak najwięcej grać, żeby wyszło to i owo jak najszybciej. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, to raczej działają bez zarzutu. Ja w każdym razie zdecydowałem się na Kawaia i nie żałuję.

Co do Casio GP, to grałem kiedyś na GP500 i kompletnie nie przekonało mnie ani umieszczone tam logo firmy Bechstein ani hybrydowy mechanizm klawiatury, który bardziej przypomina akcję klawiatury pianina niż fortepianu (warto wcześniej pograć, chociaż chwilę na akustycznym pianinie i fortepianie zanim usiądzie się do cyfrówki). Ogólnie, moim zdaniem hybrydy są przepłacone i to każdej firmy. Nie wydałbym na pianino cyfrowe więcej niż 8000 zł.

Polecam wziąć córkę do sklepu, niech sama pogra na tych pianinach i może sama podpowie, które jej się najbardziej podoba.
Brałbym zatem na tapetę: Yamahę CLP 635, Rolanda HP 603, HP704, Kawai CN 39, CA48.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
02.03.2020, 21:41,
#6
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Kryteria zawęziłem.
Biorę pod uwagę już tylko Rolanda HP 704 i Yamaha CLP 635.

Yamaha CLP ma płytszą i twardszą klawiaturę, nie ma tego skoku jaki odczuwa się na klawiaturze PHA 50 od Rolanda. Nie wiem czy to dobrze, czy źle.
Dla dziecka twarda klawiatura może nie jest najlepszym rozwiązaniem. Mnie to nie przeszkadza.
Testowałem CLP 635, na własnym nagłośnieniu i słuchawkach - nagłośnienie nie urywa niczego, nieco stłumiony dźwięk. Na słuchawkach lepiej zdecydowanie. Klawiaturę PHA 50 testowałem na Rolandzie FP 90, brzmienia są te same co co HP 704. Niestety nie wiem jak brzmi na żywo HP 704 na własnym nagłośnieniu, ale z opinii osoby które miały porównanie twierdzą że Roland lepiej wypada pod tym względem, jak i niemal każdym innym.

Czy jeszcze na coś powinienem zwrócić uwagę ?

Odpowiedz
02.03.2020, 23:18,
#7
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
(02.03.2020, 21:41)maestrod napisał(a): Czy jeszcze na coś powinienem zwrócić uwagę ?

Szkoda, że nie mogłeś ograć jakiegoś Kawaia ale cóż, skoro lista została już zawężona, to niech tak będzie. W takim razie chyba nie ma za bardzo już czego szukać i się doszukiwać a z twojego postu już widać co wybrałeś Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
03.03.2020, 18:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.03.2020, 18:30 przez maestrod.)
#8
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Niestety sam już nie wiem nic. Szkoda faktycznie, że nigdzie w pobliżu nie ma pianin Kawai, na pewno bym porównał pracę klawiatury.

Dzisiaj byłem z córką na zajęciach, po zajęciach chwilę sprawdziłem klawiaturę fortepianu w sali i pianina stojącego obok.
Klawiatura była znacznie płytsza niż mi się wydawało wcześniej. Tego skoku jak w Rolandzie HP 704 cyfrowym się nie wyczuwa. Może Yamaha cyfrowa jest nieco bardziej twarda, ale chyba Yamaha jest "bliższa" tej klawiatury akustycznego fortepianu. Przykładowo Casio ap 470 ma jeszcze bardziej wyczuwalny ten skok, taki już bardzo sztuczny.

Kiedyś miałem stare pianino akustyczne Betting w domu i tam to to było jak w tym Rolandzie. Na początku lekko po naciśnięciu klawisza a potem tak w połowie wyczuwalny opór uderzenie młotka w strony. Niestety na tym staruszku grało się zupełnie inaczej niż na fortepianie podczas egzaminu w szkole. Różnica była spora. Do tego jeszcze dochodziły klawisze z kości słoniowej (aż tak stare było to pianinko), w porównaniu z tworzywem też dawało się we znaki.

Yamaha CLP 635 jest tak pomiędzy tym wszystkim co jest potrzebne do grania. To może dlatego ten model Yamahy ma tak dużo dobrych ocen.

Nie wybrałem jeszcze pianina, ale zakupiłem ławę i słuchawki. Czyli tak trochę od tyłu. Beyerdynamic DT 240 Pro. Odpinany kabel i 34 Ohmy. Miały być do pianina, ale po rozpakowaniu stwierdziłem, że chyba nie za bardzo się nadają.
Mało wygodne do długiego noszenia (ale znośnie), bardzo dużo basu (przy tym dają radę i nic nie charczy nawet na maksimum). Charakterystyka dźwięku V - podbicie niskich tonów zauważalne jak również nieco wysokich. Sugerowałem się świetnymi opiniami (najlepsze w cenie 100 dolarów) i tym, że jestem w posiadaniu Dt 880 Pro, niestety za dużo ohmów do pianina, nie nadają się choć są super mega wygodne. Możliwe że zostawię sobie te DT 240 pro tak do ogólnych zastosowań, ale do pianina muszę poszukać czegoś innego, z lepszym dźwiękiem (dopasowanym do pianina) i wygodniejsze.

Odpowiedz
03.03.2020, 21:50,
#9
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Opinie opiniami a najlepiej jednak kierować się własnym wyczuciem i gustem muzycznym, bo nie zawsze to co wszędzie zachwalane, będzie przez każdego lubiane.

Teoretycznie i praktycznie akcja klawiatury PHA50 Rolanda pracuje bardziej poprawnie niż w Yamasze, czyli bliżej akcji w pełni sprawnego mechanizmu klawiatury akustycznego fortepianu. Z Kawaiem byłoby jeszcze lepiej ale co z tego, jeśli córka w szkole będzie grała na nie do końca perfekcyjnych instrumentach.
Dążę do tego, że wybierając znakomitą imitację prawdziwego fortepianu, można się dość mocno rozjechać z rzeczywistością, zwłaszcza szkolnych instrumentów. Owszem, lepiej mieć jak najlepszy wzorzec ale tutaj chodzi jednak o to, żeby przesiadki córki z własnego instrumentu na instrument szkolny tak nie bolały. Tak więc może i byłoby jednak bezpieczniej kupić Yamahę, która jest bliższa w akcji szkolnym fortepianom, na których córka będzie często jednak grać a nadal to dobry instrument cyfrowy.
Proszę to przemyśleć.

To prawda, że słuchawki z krzywą dynamiki "V" absolutnie źle brzmią na fortepianie. Polecałbym coś z Sennheisera, AKG czy Grado albo 32 ohmową wersję DT880. Najlepiej żeby to były słuchawki otwarte, to wtedy uszy się tak nie pocą i głowa się nie męczy.
Sennheisery ogólnie grają dość płasko i bez podbić, AKG jak dla mnie grają bardziej muzycznie i ładniejszym środkiem. W obu tych przypadkach można znaleźć modele otwarte i wokółuszne. Jeśli chodzi o Grado, dla mnie jest to mistrzostwo brzmienia fortepianu i ogólnie brzmienia środka, jednak nie każdemu przypadają do gustu. Należy też pamiętać, że Grado są słuchawkami nausznymi i nie będą tak komfortowe jak wszelkie wokółuszne. Rozważając Grado polecałbym raczej modele starsze z literką "i" na końcu, ponieważ te właśnie grają najładniej, jak np. SR80i (bardzo dobry stosunek ceny do jakości). Najnowsze ich modele z literką "e" grają już nieco V-ką.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
10.03.2020, 17:29,
#10
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Przetestowałem w końcu Rolanda HP 704 na żywo i Yamahę CLP 645 - i na głośnikach i na słuchawkach (dt 240 pro, które sobie jednak zostawiam do odsłuchu muzyki, bo je polubiłem, do piania kupię coś innego, tak jak Kolega powyżej wskazał, ten model do pianina elektr. to może niekoniecznie dobry wybór).
To moje subiektywne wrażenia, ale może komuś kto również będzie podejmował taki wybór jak ja pokaże na co zwrócić uwagę i czy ta osoba podobne odczucia. Od czego zacząć...
Roland HP 704 na minus pod względem ilości barw fortepianów - tylko cztery + badziewne barwy z GM (chyba około 300, nie wiem po co mi one, dziecko będzie jedynie rozpraszać i prowokować do zabawy). Byłem tym zaskoczony, ponieważ Roland FP 90 miał około 15 tych fortepianów, niezrozumiałe dlaczego to pianino za cenę ponad 7 tys. zł ma tylko cztery barwy.
Yamaha Clp 635/645 ma 9 barw fortepianów. Generalnie yamaha ma łącznie tylko 36 barw, ale lepiej dobrane niż u Rolanda.
36 konkretnych brzmień. No i 9 tych na których najbardziej mi zależy.
Na słuchawkach lepiej gra Yamaha, niskie pasmo u Yamahy ma sporo więcej basu. U Rolanda jest delikatniej. Roland na początku dziwnie charczał na słuchawkach, okazało się że były włączone ustawienia dźwięku 3D, wyłączyłem i było lepiej, ale generalnie na tych słuchawkach lepiej sprawowała się Yamaha. Na własnym nagłośnieniu trudno było wskazać faworyta. Clp 645 ma już łącznie chyba około 100 watt nagłośnienie. Roland też niczego sobie z tymi 4 głośnikami. Plus dla Rolanda za to że można wszystko regulować. Nawet łącząc dwie barwy np. piano + smyczki można ustawić ile ma być czego, czy więcej piana czy więcej smyczków. U Yamahy chyba nie da się tego ustawić z pozycji instrumentu, choć może aplikacja jest do tego (tego nie wiem).

Co do klawiatury, Roland ma faktycznie lżejszą klawiaturkę. Ten uskok nie jest tak sztuczny jak w Casio ap 470. Test z odważnikiem pokazuje, że klawiatura Rolanda (PHA 50) jest bardziej zbliżona do akustycznych instrumentów. U Yamahy nawet nie drgnęła klawiatura po postawieniu obciążenia. Mam jednak wrażenie, że aby wydobyć taki bardzo głęboki dżwięk to na Rolandzie trzeba się bardziej napracować. W Yamasze jest większy opór na początku przy wciskaniu palcem klawisza jest ciężej, ale po pokonaniu tego oporu mocniejsze brzmienie jest chyba łatwiej osiągnąć.
Dla siebie chyba wybrałbym Yamahę, nie przeszkadza mi jej ciężka klawiatura. No ale tutaj głównie chodzi o dziecko... i nadal mam problem z wyborem.
Kwestia kompromisów, w każdym instrumencie czegoś brakuje.

Potem potestowałem akustyczne pianina i fortepiany. Fortepian koncertowy Bechstein (zapewne w cenie nieruchomości) ma tak genialną klawiaturę, tak lekką że palce niemal same "płyną" po klawiaturze. Nigdy wcześniej nie miałem okazji usiąść przy takim instrumencie. Niesamowita precyzja i wykonanie klawiatury nawet w porównaniu z pianinami akustycznymi średniej klasy. No ale trzeba na ziemię zejść i dokonać wyboru dla córki, fajnie było jednak sprawdzić jak gra się na instrumencie najwyższej klasy.

Odpowiedz
10.03.2020, 18:23,
#11
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Co do klawiatur. Dokladnie z tego samego powodu zamieniłem Rolanda na Yamahę. W Rolandzie klawiatura niby lżejsza, ale potrzeba walenia w nią by uzyskać jasny pełny dźwięk po pewnym czasie go zdyskwalifikowała. W takiej sytuacji w połączeniu ze słyszanym dźwiękiem klawiatura wcale nie jest lekka, bo czujesz że musisz użyć więcej ciężaru ręki bądź więcej siły. Korekta dynamiki w kierunku lżejszej powodowała znowuż że w dynamice lekkiej trudno było o dobrą kontrolę dynamiki. Tak jakby rozpiętość dynamiczna była za duża w stosunku do tego co z tą klawiaturą może zdziałać grający. Tu od razu zaznaczę, że PHA-50 to dwie generacje do przodu względem tego o czym piszę i może być lepiej. Yamaha jest cięższa tak jak piszesz ale za to mam takie same odczucia, lepiej się odzywa. Ustawiasz krzywą dynamiki soft1 i jest super. Jedynie granie bardzo ciche jest nieco trudne przez ten opór, z drugiej strony mam wrażenie że to prowokuje to używania ciężaru całej ręki co jest znowuż dobrym nawykiem.
Proporcje pomiędzy brzmieniami z pewnością też da się zmienić tylko trzeba trochę poklikać w menu, jest taka opcja Balance. CLP-645 to prawie że meblowa wersja P-515 a z tą mam styczność na co dzień.
A co do brzmienia to Yamaha i Roland grają zupełnie różnie.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
10.03.2020, 21:39,
#12
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Yamaha Clp 635/645 to modele zaprezentowane w 2017 roku. Średnio co 3 lata Yamaha prezentuje nowe modele pianin. Czas na nowości w tym roku.

Odpowiedz
10.03.2020, 22:36,
#13
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
To prawda. Jeżeli zmiany będą znaczne i o ile rzeczywiście będzie odświeżenie to może warto skusić się na nowy model. Jeśli kosmetyczne, będzie szansa kupienia modelu wychodzącego w niższej cenie Smile

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
10.03.2020, 22:40,
#14
RE: Yamaha Clavinova CLP 635 vs Roland HP 603 vs KORG vs Casio
Tylko że na razie cisza z nowościami i nikt nie zagwarantuje że ukażą się w tym roku Smile

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  KORG WAVEDRUM hammond 0 90 19.02.2024, 10:59
Ostatni post: hammond
  Korg LP-180 Kligler 4 337 07.02.2024, 14:14
Ostatni post: Valtari
  Yamaha Modx7 vs yamaha sx700 qwedud 1 294 21.01.2024, 18:07
Ostatni post: pawelsz
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,196 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Roland FP10 vs Yamaha P45 vs Casio CDP-S110 Borys17 0 333 22.11.2023, 13:59
Ostatni post: Borys17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS