Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki kupić keyboard
02.06.2020, 23:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.06.2020, 23:18 przez gbr.)
#1
Jaki kupić keyboard
Cześć Wszystkim,
Może zacznę od tego że potrafię grać na pianinie, tak był to mój instrument dodatkowy w szkole muzycznej Smile
Planuje kupić sobie NOWY keyboard, pianino cyfrowe albo syntezator - nie wiem które, liczę że mi pomożecie wybrać coś dobrego z mojego opisu.
Chcę grać również utwory fortepianowe, więc sprzęt musi mieć na pewno dynamiczną klawiaturę - chcę robić dynamikę. Dalej, chcę mieć złącze aby podłączyć słuchawki, głośniki i kompa. Będę chciał nagrywać swoje utwory, jak i wgrywać coś np. sekcje innych instrumentów które zrobię w programie na kompie (właśnie jak coś to możecie też polecić jakiś program do tworzenia muzyki?). Dobrze by było gdyby był również metronom. Sprzęt musi być jak najprostszy, beż żadnych zbędnych bajerów, dobrze jakby brzmiał jak pianino, ale inne dodatkowe rejestry, brzmienia, podkłady itp. też mogą być. 
Raczej rzadko będę go targał, ale statyw przyda się. Budżet to max 2000 zł, nie chciałbym przepłacić jak mogę kupić coś tańszego ale również i dobrego jakościowo/brzmieniowo. 

Proszę o pomoc, czekam na Wasze opinie i pytania Smile

Odpowiedz
05.06.2020, 08:30,
#2
RE: Jaki kupić keyboard
Doradzi ktoś?

Odpowiedz
05.06.2020, 09:47,
#3
RE: Jaki kupić keyboard
(05.06.2020, 08:30)gbr napisał(a): Doradzi ktoś?

Poprzeglądaj sobie wątki na forum. Wszędzie powtarzają się podobne propozycje. Do 2k doradzisz sobie z nich sam Yamahę P45. Jak grywasz i grałeś na akustyku to nie będzie to nic w kwestii dynamiki klawiatury, ale ograj sobie parę różnych i porównaj co bardziej odpowiada... Ja się znów powtórzę i jeśli ma być to samodzielny instrument to pianino cyfrowe i ewentualnie używanie go jako klawiatury sterującej z wtyczkami VST. Wtedy masz morze możliwości. Choć to kwestia dodatkowych kosztów, jeśli nie posiadasz m.in. interfejsu audio, który zmniejsza latencję, wciśnięcie klawisza powoduje wybrzmiewanie od razu, bez zauważalnego opóźnienia, naturalnie.

Chyba, że chodzi Ci o innego typu zabawę z muzyką i mechanizm klawiatury jej akcja jest mniej ważna. Wtedy nie będzie to pianino cyfrowe ani klawiatura sterująca. Zaznaczyłeś jak to napisałeś ‚chcesz robić dynamikę’ Big Grin więc myślę, że to na tyle istotne, by zacząć od pianina cyfrowego...

Pozdrawiam

Yamaha B2 SC2, Roland Juno-DS 88, VST: Synthogy Ivory II Grand Pianos, EastWest Quantum Leap Pianos, Imperfect Samples’ Fazioli Concert Grand, Galaxy Vintage D
Odpowiedz
05.06.2020, 09:56,
#4
RE: Jaki kupić keyboard
Dzięki za odpowiedź.
Ok popatrzę sobie na forum.
Hmm muszę poczytać o tych wtyczkach VST.

Trudna sprawa ze mną, bo nie mam doświadczenie w 'tworzeniu muzyk w programach i z keyboardamii' i w sumie nie bawiłem się w to i nie wiem czy mi się spodoba, dlatego zastanawiam się jaki instrument zakupić Smile

Odpowiedz
05.06.2020, 11:04,
#5
RE: Jaki kupić keyboard
Witaj.
Możliwości są ograniczone przez Twój budżet. Skoro masz do czynienia z instrumentem akustycznym to musisz odrzucić wszystkie keyboardy jak również syntezatory z lekką klawiaturą bo najprawdopodobniej nie zaakceptujesz pracy takiego mechanizmu. W grę więc wchodzi pianino cyfrowe / stage piano. Tylko że do 2 tys nic sensownego nie kupisz. Pozostaje więc albo poczekać i nazbierać większą kwotę, lub kupić klawiaturę sterującą, następnie interfejs audio, oraz odpowiednie oprogramowanie. Ale i tu 2 tys może nie wystarczyć.

Napisałeś że chcesz grać również utwory fortepianowe, a oprócz tego co chcesz grać ? Od tego zależy jakich brzmień będziesz potrzebował i wówczas można pomyśleć gdzie ich poszukać.

Odpowiedz
06.06.2020, 13:49,
#6
RE: Jaki kupić keyboard
Mogę zwiększyć budżet powiedzmy do 3000 zł.
Na razie nie będę się bawił w tworzeniu muzyki, to trochę skomplikowane.

Proszę polećcie mi jakiś sprzęt do grania, który będzie miał:
-klawiaturę dynamiczną, metronom, opcję nagrywania jak gram i oczywiście przesłanie tego na komputer; jak się uda to fajnie by było gdybym mógł wgrać coś do niego, puścić to i grać równocześnie z tym.

Odpowiedz
07.06.2020, 01:37,
#7
RE: Jaki kupić keyboard
Myślę że Roland FP30 lub Yamaha P125. Dynamiczne klawiatury obecnie mają chyba wszystkie instrumenty, pomijając zabawki Smile W Fp30 i P125 masz klawiatury ważone, wyposażone w mechanizm mający imitować pracę klawiatury młoteczkowej. Skoro grasz na pianinie w szkole muzycznej, to dobór klawiatury jest tu kluczowy. Uważam że absolutnie konieczne jest ogranie instrumentów w sklepie przed zakupem. Klawiatura Yamahy pracuje wyczuwanie inaczej od tej w Rolandzie i sam musisz ocenić na jakiej przyjemniej Ci się grało.
Co do pozostałych funkcji na których Ci zależy to oba instrumenty mają metronom, można też nagrać ścieżkę z tym co gramy, oba mają własne nagłośnienie. Poszukaj na Youtube porównań tych modeli, posłuchaj jak brzmią a wizyta w sklepie niestety konieczna.

Odpowiedz
07.06.2020, 09:10,
#8
RE: Jaki kupić keyboard
Obydwa instrumenty nie podłączone do komputera nagrywają w formacie MIDI, nie audio. Yamaha jeden utwór do pamięci wewnętrznej, Roland jeden utwór do pamięci wewnętrznej, który można zapisać na pendrive (do 99 utworów). Yamaha ma interfejs audio USB to znaczy, że możesz nagrać dźwięk na komputer z użyciem jedynie kabla USB (i sterowników ze strony Yamahy), potrzebujesz oczywiście program do nagrywania na komputerze. Yamaha ma też prawdziwe wyjścia liniowe i wyjście słuchawkowe, Roland ma wyjście słuchawkowe jedynie i nie ma interfejsu audio po USB (ma USB MIDI). Obydwa instrumenty z pewnością mogą nagrywać prosto na komputer przez USB MIDI, ale MIDI to nie jest dźwięk to tylko komunikaty o nutach i innych parametrach.

Klawiatury koniecznie musisz ocenić sam, zwróć uwagę na zachowanie klawiszy gdy grasz głębiej w klawiaturze.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
08.06.2020, 17:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.06.2020, 17:22 przez gbr.)
#9
RE: Jaki kupić keyboard
Cytat:Uważam że absolutnie konieczne jest ogranie instrumentów w sklepie przed zakupem. Klawiatura Yamahy pracuje wyczuwanie inaczej od tej w Rolandzie i sam musisz ocenić na jakiej przyjemniej Ci się grało.
Pawelsz, Valtari
Dzięki za opinie, na pewno jeden z nich kupię.
Kurcze mieszkam w małej miejscowości, trochę daleko do sklepu... A możecie napisać różnice w działaniu oba klawiatur, która jest twardsza, miększa, gdzie trzeba więcej siły użyć (nie chodzi o dynamikę a on materiał klawisza)? Jakieś charakterystyczne cechy? W brzmieniu Roland jest tak jakby trochę 'delikatniejszy'

Odpowiedz
09.06.2020, 00:39,
#10
RE: Jaki kupić keyboard
Klawiaturę PHA-4 w Rolandzie można określić jako cięższą od GHS w Yamasze. Myślę że to plus dla pianisty, PHA-4 pozwala lepiej kontrolować dynamikę, ale nie jest też bez wad, o czym można się przekonać grając w głębszej części klawiatury.
Spróbuję zabawić się w statystyki (oparte tylko na moim przekonaniu ) i zaryzykuję stwierdzenie że na 10 osób ogrywających obie klawiatury, 7 wybierze Rolanda a 3 Yamahę (uwzględniając tylko pracę klawiatury, bez oceny brzmienia)
Przy czym im bardziej zaawansowany pianista, tym bardziej GHS Yamahy będzie nie do zaakceptowania Smile
No ale może akurat Ty należysz do tych 3 na 10 osób którym będzie się dobrze grało na Yamasze.

Tak więc nie da się udzielić takiej odpowiedzi, abyś uzyskał pewność co będzie dla Ciebie lepsze.

Teoretycznie mógłbyś zagrać w ciemno i zamówić FP30, wówczas będziesz zadowolony z posiadania tego Rolanda, jeśli przyjmiesz że nie ma co się zastanawiać czy Yamaha byłaby lepsza.
Jeżeli jednak pod względem brzmienia bardziej podoba Ci się Yamaha, to już nie ma wyjścia i wizyta w sklepie jest konieczna. Dopiero wówczas będziesz mógł się przekonać który instrument bardziej Ciebie przekonuje jako całość (klawiatura +brzmienie )

Z kwestii technicznej powtórzę to o czym wspomniał Pawelsz, że Roland FP30 nie ma wyjść liniowych a jedynie słuchawkowe, więc jeśli chciałbyś podłączyć jakieś zewnętrzne nagłośnienie, to będzie problem. Ale jeżeli będziesz grał tylko w domu, to to wbudowane wystarczy.

Odpowiedz
14.06.2020, 21:19,
#11
RE: Jaki kupić keyboard
Hej,
Kupiłem Yamaha Smile
Dzięki wszystkim za zaangażowanie.

Odpowiedz
14.06.2020, 21:24,
#12
RE: Jaki kupić keyboard
Sprawdziłeś osobiście w sklepie? Co Cię przekonało?

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
15.06.2020, 18:41,
#13
RE: Jaki kupić keyboard
Niestety nie miałem gdzie sprawdzić (wszędzie daleko), tyle co na youtube sobie posłuchałem; opinie innych, oraz cena która się utrzymuje co świadczy o tym, że brzmienie jest ok do ceny Smile
Trochę ryzykowałem, ale wszystko wyszło ok. Już wyczuwam klawiaturę, także jestem zadowolony.

Odpowiedz
26.08.2020, 12:40,
#14
RE: Jaki kupić keyboard
Witam. Podłącze się pod temat. Chcę zakupić keyboard do nauki dla córki 6lat i przy okazji dla mnie. Córka od września idzie do szkoły Yamaha tam mają Yamahe PSR E-413. Do domu chciałbym coś lepszego. Sam kiedyś grałem od szkoły podstawowej do technikum włącznie będzie jakies 13lat, ale to było 11 lat temu tekze bym musiał sobie wszystko przypomnieć Smile Grałem wtedy na Yamasze Psr 640. Był to wtedy nowy sprzęt za ok 4tys. Jaki teraz keyboard jest następcą tego psr 640?? Wiem że później był psr 1000, psr 2000. Może taka używkę kupić? A może nowy Psr E 463? Czym się różni E453 i starsze od 463? Budżet jaki narazie mogę przeznaczyć to ok 2000zl. Dzięki

Odpowiedz
26.08.2020, 13:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.08.2020, 13:33 przez Valtari.)
#15
RE: Jaki kupić keyboard
Witaj.
Myślę że wybór rozgrywa się po między modelami PSR E363 a E463. Droższy ma więcej funkcji ale nie koniecznie przydadzą się córce. Oba to aktualnie produkowane modele, w jakieś leciwe używki bym się nie bawił bo sprawdzenie takiego keyboardu nie jest proste. Dopiero po pewnym czasie możemy odkryć że któryś przycisk już nie działa, lub trzeba go już mocniej naciskać.
Używane keyboardy kilkuletnie jak najbardziej, ale lepiej nie starsze niż 5 lat.
Czym się różni E453 odE463 ? Pierwszy już nie produkowany a drugi jest jego następcą. Najistotniejsza zmiana, to możliwość nagrania próbki dźwiękowej o długości do 9 sekund, jest też kilka innnych w sumie mało istotnych bajerów
Tak więc tylko dla córki wystarczający jest model E363, ale skoro Pan też będzie korzystał, to można rozważyć E463

Odpowiedz
26.08.2020, 15:02,
#16
RE: Jaki kupić keyboard
Ok tak myślałem o E 463. Odtwarza on MIDI? A następca tego mojego starego Psr 640 to jaki teraz jest? Seria S?

Odpowiedz
26.08.2020, 16:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.08.2020, 16:01 przez Valtari.)
#17
RE: Jaki kupić keyboard
Oczywiście że odtwarza MIDI w formacie SMF 0 i 1.
Ma też rejestrator MIDI, czyli sekwencer dzięki któremu możesz stworzyć kompozycję złożoną z 5 ścieżek + 1 ścieżka akompaniamentu ( styl/podkład).

PSR 640 nie ma odpowiednika. Kiedyś była jedna seria PSR 100, 200, 300, 400, 500. Kolejne serie miały zamiast dwóch zer "10" potem "20" aż doszło do serii z "40" w nazwie czyli Pana Psr640.
Później jednak rozbito to na dwie serie - "E" i "S" a różnica między najdroższym modelem z serii "E" a najtańszym z serii "S" jest olbrzymia pod każdym względem. Widać to również po cenie. Najtańsza PSR-S jest ponad dwukrotnie droższa od od PSR -E463

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ktory Keyboard? bartwylye 9 440 08.03.2024, 14:03
Ostatni post: bartwylye
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
  jaki etui do Yamaha DGX-670 B ? aremes 12 1,905 09.10.2023, 16:53
Ostatni post: aremes
  Keyboard do 5500zl baambaam 2 643 08.09.2023, 16:41
Ostatni post: baambaam
  Jaki fortepian wybrać Małgosiasz 0 301 09.08.2023, 13:22
Ostatni post: Małgosiasz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS