Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki instrument wybrać?
16.12.2020, 13:57, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.12.2020, 13:59 przez ArtMat.)
#1
Music  Jaki instrument wybrać?
Witam,

streszczenie:
Roland fp 30 czy elpiano slp 260/360, a może inne propozycje do kwoty 3-4 tys.?

Do tej pory grałem na keyboardzie Yamaha PSR E443, a także czasem na pianinie, jednakże od wielu lat jest rozstrojone oraz stoi w głównym pokoju, co przeszkadza innym domownikom. Dlatego też więcej czasu poświęcam na granie na Yamaha, myślę że każdy instrument który zaproponuję będzie sporym przeskokiem Smile. Ogólnie zastanawiałem się nad kupnem Rolanda fp 30/10 wraz z podstawą, aby pianino cyfrowe miało swój wygląd, tym bardziej, że spodobały mi się białe. Aczkolwiek zainteresowała mnie także oferta kupienia pianina elpiano (Dynatone) SLP 260 (lub 360) głównie ze względu na lepsze głośniki i możliwość wynajmu z możliwością kupna, dlatego też taki rozstrzał cenowy w mojej chęci kupienia między rolandem a slp 360. Czy macie może jakieś inne propozycje? Głównie zależy mi na dobrej klawiaturze i brzmieniu, gdyż sporo czasu grałem na pianinie i niestety mocno odczuwam brak kontroli nad dynamiką w PSR E443, ewentualnie wgrane zastępstwa dla zwykłego metronomu, czyt. zapętlona perkusja i jakieś podstawowe dźwięki, typu smyczki czy organy, aby się trochę pobawić. Plusem na pewno też będzie biały kolor, statyw, aby wyglądało jak "pianino" oraz wyjście słuchawkowe.
Oczywiście przedział cenowy tak jak wyżej, czyli około 3-4 tys. z naciskiem raczej na niższą granicę, aczkolwiek jeśli uważacie, że warto dołożyć dodatkowy tysiak dla dramatycznego przeskoku, to też jestem otwarty na propozycje.

Z góry dzięki za pomoc! Wink

Odpowiedz
16.12.2020, 22:19,
#2
RE: Jaki instrument wybrać?
Witaj.

Nigdy nie zastanawiałem się nad opcją wynajmu instrumentu, czy ma to sens, przede wszystkim finansowy. Jak wygląda późniejsza możliwość całkowitego odkupienia instrumentu, na przykład po roku wynajmowania. Jak wyliczana jest wówczas wartość.

Roland FP10/30 nie jest typowym "meblowym" pianinem cyfrowym, to plastikowy instrument który dzięki możliwości dokupienia dedykowanej podstawy nabiera stacjonarnego wyglądu. Meblowym odpowiednikiem Fp30 jest RP102.
https://www.roland.com/pl/products/rp102/

Dół w sumie taki jak podstawa do FP30 ale góra już inaczej wykonana. Zarówno FP jaki i RP mają klawiaturę PHA-4, której praca jest wysoko oceniana wśród instrumentów w tym przedziale cenowym. Pozwala ona na wydobycie z instrumentu wielu poziomów dynamiki, czego nie da się osiągnąć chociażby za pomocą mechaniki GHS stosowanej w budżetowych Yamahach.
Minus to mało brzmień i chyba nie ma białego Smile

Co do Dynatone to nie interesowały mnie instrumenty tej firmy, ponieważ nisko oceniałem ich brzmienie więc dalsze drążenie tematu pod tytułem "może chociaż klawiatura jest dobra" nie miało już dla mnie sensu.
Model SLP-360 ma z pewnością sporo ciekawych funkcji, wysoka polifonia 256 głosów, brzmień jest 40, więcej informacji w tym filmie
https://www.youtube.com/watch?v=z6p3f7uwDA8

No i jest wersja biała Smile
Natomiast nadal nie przekonuje mnie brzmienie tego instrumentu, słyszę denerwujący jazgot przy wybrzmiewaniu.
https://www.youtube.com/watch?v=yVpehDmngec

Ciekawie za to wygląda nowość od Dynatone, model DPS-95
https://www.youtube.com/watch?v=cG-iP2u-wFo

Brzmienie całkiem ładne ale oczywiście trzeba by było osobiście się przekonać no i sprawdzić klawiaturę. To tylko film na Youtube i często stosowane są różne sztuczki podrasowujące brzmienie lub kamuflujące jego niedostatki. Na przykład ważna jest odpowiedź na komentarz pod filmem, czy nagranie było z wyjść liniowych czy zebrane mikrofonem. Miarodajne jest tylko nagranie z wyjść audio instrumentu.

No i ponieważ to nowość to pytanie jaka cena, bo jeżeli sporo ponad 5 tys, to już w zasięgu będzie Kawai CN29 Smile No i będzie to ponad zakładany budżet, no ale jeżeli wziąć w wynajem...

Odpowiedz
16.12.2020, 23:04,
#3
RE: Jaki instrument wybrać?
Dzięki za odpowiedź Smile

Może trochę źle to ująłem, nie chodzi stricte od wynajem to jest coś w rodzaju kupna na raty, po prostu po roku wynajmu (spłat rat) instrument staje się mój (w tym że korzystam od razu), chyba jedyne co to cena się zwiększa o 190 zł. Wiadomo, trzeba się przyjrzeć, najbardziej się boję kupować Dynatone, że trafię na lekki szajs, nie oszukujmy się niby cenowo "niszczy" konkurencję, ale z drugiej strony na czymś trzeba uciąć tę cenę. Natomiast z Roland znowu boję się, że przepłacam za "markę", która mimo wszystko jest dość znana i szanowana, więc może sobie podbić cenę, tym bardziej, że zauważyłem, że ostatnio jakoś dziwnie poszły w górę te rolandy fp 30 Big Grin. Faktycznie RP 102 nie jest biały, ale w ostateczności też ładny Big Grin.

Swoją drogą jak już zająłem twój czas, to może polecisz czy lepiej jest kupić takie stacjonarne pianinko czy coś bardziej przenośnego. Na razie żadnych koncertów czy w zespole nie planuję grać, a jedynie spodziewam się, że za rok czy dwa będę się wyprowadzał. Czy takie stacjonarne pianino sprawia duże kłopoty w transporcie?

Odpowiedz
16.12.2020, 23:38,
#4
RE: Jaki instrument wybrać?
(16.12.2020, 23:04)ArtMat napisał(a): Dzięki za odpowiedź Smile

Może trochę źle to ująłem, nie chodzi stricte od wynajem to jest coś w rodzaju kupna na raty, po prostu po roku wynajmu (spłat rat) instrument staje się mój (w tym że korzystam od razu), chyba jedyne co to cena się zwiększa o 190 zł. Wiadomo, trzeba się przyjrzeć, najbardziej się boję kupować Dynatone, że trafię na lekki szajs, nie oszukujmy się niby cenowo "niszczy" konkurencję, ale z drugiej strony na czymś trzeba uciąć tę cenę. Natomiast z Roland znowu boję się, że przepłacam za "markę", która mimo wszystko jest dość znana i szanowana, więc może sobie podbić cenę, tym bardziej, że zauważyłem, że ostatnio jakoś dziwnie poszły w górę te rolandy fp 30 Big Grin. Faktycznie RP 102 nie jest biały, ale w ostateczności też ładny Big Grin.

Swoją drogą jak już zająłem twój czas, to może polecisz czy lepiej jest kupić takie stacjonarne pianinko czy coś bardziej przenośnego. Na razie żadnych koncertów czy w zespole nie planuję grać, a jedynie spodziewam się, że za rok czy dwa będę się wyprowadzał. Czy takie stacjonarne pianino sprawia duże kłopoty w transporcie?

 Nie wiem co oni tam ściemniają ale płatność rozłożona w czasie + możliwość korzystania od razu z przedmiotu + trochę drożej jak zakup z jednorazową płatnością  = KREDYT czy inaczej zakup na raty Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
16.12.2020, 23:57,
#5
RE: Jaki instrument wybrać?
Nie znam opinii osób, które kupiły Dynatone czy coś się dzieje po czasie, ponieważ nie znam nikogo kto kupił instrument tej firmy ani osobiście ani tu na forum Smile

Ogólnodostępne opinie nie tylko o Dynatone ale też wszelkich innych firm, pisane są w dużej mierze przez dział marketingowy danej firmy, więc przeważnie wszystko jest wspaniałe i niezawodne Smile

Tym markowym również zdarzają się wpadki, tu masz przykład klawiatury Korga, od postu 12
https://forum.muzykuj.com/showthread.php...8#pid18118

A tu problem z nie tanim modelem Kawai
https://www.youtube.com/watch?v=Q3bYtNSub84

Znam przykłady wtopy u Rolanda i Yamahy, tak więc uważam że instrument trzeba dokładnie obejrzeć w sklepie. Z drugiej strony zamawiając przez internet mamy prawo zrezygnować i odesłać instrument bez podania przyczyny, tylko że jak nie mamy szczęścia to można tak kupować i odsyłać w nieskończoność.

Co do wyboru czy stacjonarne czy przenośne, to zadałbym jeszcze inne pytanie, jak bardzo zależy Ci na innych brzmieniach oprócz fortepianu ? Stacjonarne pianina cyfrowe z reguły mają mało brzmień ale z racji większych możliwości zabudowy głośników oraz domowego przeznaczenia nagłośnienie mają lepsze od instrumentów przenośnych. Z kolei instrumenty określane jako pianina sceniczne (stage piano) nagłośnienie mają słabsze lub nie mają go wcale. Brzmień za to jest najczęściej sporo, większe też możliwości edycyjne (przeważnie)

W mebelkowym pianinie cyfrowym do transportu odkręca się dolną dostawkę z listwą trójpedałową i transport nie stanowi problemu. Z resztą przy zakupie i tak dół będzie spakowany osobno i trzeba go będzie przykręcić. Trzeba oczywiście do transportu taki instrument dobrze zabezpieczyć, najlepiej zachować całość opakowania, elektronika oraz mechanika klawiatury nie ucierpi ale wszelkie otarcia i rysy będą potem denerwować.

Aby mieć całkowitą spokojną głowę , to przy wyborze oprócz sugerowania się brzmieniem i pracą klawiatury należałoby również sprawdzić podejście serwisu danej firmy do wszelkich reklamacji Smile

Jeśli chcesz mebel a podoba Ci się brzmienie Dynatone i wiesz jak pracuje klawiatura to bierz. Jak nie ogrywałeś żadnego to absolutnie nie kupuj w ciemno. W podobnym budżecie rozważ Yamahę YDP164, Kawai KDP110 (może być problem napotkać w sklepie ), ograj Rolanda jeśli jeszcze nie grałeś na klawiaturze PHA-4.
Jeżeli chcesz większy wybór brzmień, funkcje syntezatora, możliwości edycji, ale nadal świetną klawiaturę i dobre brzmienie fortepianu to zwiększ budżet i pomyśl o Kawai MP7Se, tylko że to typowy estradowiec, bez nagłośnienia, więc na początek słuchawki a potem trzeba będzie pomyśleć o zewnętrznym nagłośnieniu. Ciekawym tego typu instrumentem jest też Kurzweil SP6 ale klawiatura w swej pracy mniej przekonująca od tej z Kawai, ale cenowo blisko Twojego budżetu.

Jeżeli nie chcesz przekraczać budżetu a priorytet do barwa fortepianu, dobra klawiatura i wystarczy Ci co najwyżej kilka dodatkowych brzmień, to jednak meblowe Yamaha YDP164, Roland RP102, Kawai KDP110 czy nawet Dynatone SLP jeśli zwróciłeś na tą serię uwagę ale absolutnie koniecznie po wcześniejszym ograniu każdego na który się zdecydujesz.

Odpowiedz
17.12.2020, 00:03,
#6
RE: Jaki instrument wybrać?
(16.12.2020, 23:38)bestspec napisał(a):  Nie wiem co oni tam ściemniają ale płatność rozłożona w czasie + możliwość korzystania od razu z przedmiotu + trochę drożej jak zakup z jednorazową płatnością  = KREDYT czy inaczej zakup na raty Wink

W sumie to tak Smile. Chyba że można pograć na przykład rok płacąc "za wynajem" a potem oddać bez wykupywania. Zaczerpnęli przykład z wynajmu aut, oby nie na minuty Smile

Odpowiedz
19.12.2020, 00:27,
#7
RE: Jaki instrument wybrać?
(16.12.2020, 23:38)bestspec napisał(a):  Nie wiem co oni tam ściemniają ale płatność rozłożona w czasie + możliwość korzystania od razu z przedmiotu + trochę drożej jak zakup z jednorazową płatnością  = KREDYT czy inaczej zakup na raty Wink

W gruncie rzeczy to właśnie nie jest kredyt czy zakup na raty, faktycznie przyjrzałem się temu i to jest wynajem instrumentu z zapisem w umowie, że po zapłaceniu 12 "opłat za wynajem" własność instrumentu przechodzi na wynajmującego. Tak w skrócie i nie wchodząc w szczegóły. Aczkolwiek dobrze, że upominasz, bo wiele osób zapomina, że "kupno" na raty to tak na prawdę zwykły kredyt w banku i chwyt marketingowy.

Apropo propozycji, nad każdą się zastanowię, widzę, że każdy instrument ma swoje wady i zalety, zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, głośniki w rolandzie fp 30, które są lepsze od tego rp 102, czy faktycznie przez ten fakt nie lepiej na początku kupić rolanda fp 30 i ewentualnie z czasem tą "dostawkę" co robi z niego pianino cyfrowe.

Dość mocno się też zacząłem zastanawiać nad kawai kdp 110, aczkolwiek ostateczny wybór i tak padnie po liźnięciu instrumentów, z pianinem slp dynatone (elpiano) jest taki problem, że są tylko w Warszawie, a ja ze śląska, więc raczej nie będę kupował/brał w wynajem w ciemno, jeśli tylko będą mi odpowiadać inne klawiatury.

Odpowiedz
19.12.2020, 10:06, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.12.2020, 10:07 przez Valtari.)
#8
RE: Jaki instrument wybrać?
Jeśli będziesz się przeprowadzał to faktycznie można teraz kupić FP30 a dostawkę po przeprowadzce, tak samo możesz postąpić z Kawai wybierając zamiast KDP model ES110 (jest też biały), do którego również dokupisz dostawkę.
Skoro jesteś ze śląska to teoretycznie Kawai powinno być w Elpa Bielsko-Biała, mają też Korga więc będzie z czym porównywać. Tylko trzeba zadzwonić i dopytać jakie modele faktycznie mają, bo na ich stronie przy sporej części instrumentów jest adnotacja "oczekiwanie na dostawę". Osobiście się przekonałem że ta informacja znaczy tyle co " nie mamy i nie wiadomo kiedy będzie, może wcale" Smile
W Katowicach też jest gdzie pójść, myślę jednak że prędzej ograsz Rolanda, Korga, Yamahę niż Kawai. Na pewno wszędzie ograsz Casio i na pewno też poczujesz nacisk sprzedawcy na zakup instrumentu tej właśnie firmy.

Tak więc trzeba sobie zaplanować trasę, podzwonić co gdzie mają i ograć wszystko co Ciebie zainteresuje. Możliwe że potem wybór będzie zupełnie inny.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,243 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari
  jaki etui do Yamaha DGX-670 B ? aremes 12 1,904 09.10.2023, 16:53
Ostatni post: aremes
  Jaki fortepian wybrać Małgosiasz 0 301 09.08.2023, 13:22
Ostatni post: Małgosiasz
  Co wybrać? Korg B2, czy Roland FP-10? Skirlexx123 0 455 19.07.2023, 18:07
Ostatni post: Skirlexx123
  Kawai CN301 vs CA49 - co wybrać? Toluen 1 787 23.06.2023, 15:25
Ostatni post: pawelsz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS