Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektryczne pianino-wybór dla początkującego.
28.12.2020, 11:45,
#1
Elektryczne pianino-wybór dla początkującego.
Dzień dobry.

To mój pierwszy post na forum także witam wszystkich muzyków.

Chciałbym rozpocząć przygodę z grą na pianinie, mój obecny poziom wiedzy jest bardzo mały ale dzień w dzień staram się pogłębiać wiedzę teoretyczną,jednak bez praktyki długo nikt nie pociągnie na samej teorii więc skłaniam się ku zakupowi jakiegoś pianina elektrycznego.Jako że doświadczenia nie mam żadnego, bazuję jedynie na opiniach które można przeczytać w internecie a te jak wiadomo nie koniecznie są pisane przez ludzi którzy rzeczywiście użytkują taki sprzęt.W związku z tym chciałbym zaczerpnąć porady z forum.Przeglądając internet znalazłem takie modele jak:
yamaha p 125 b -opinie dobre, cena za komplet ze statywem ok. 2,8 tys. 
yamaha p 45 b   -opinie również pozytywne cena ze statywem nieznacznie mniejsza ok. 2,1. tys pln 
roland fp 30 -ostatni model, teoretycznie najdroższy z tej trójki,chcąc dokupić statyw robi się okolica 3 tys. pln Z tego co widzę jest też mniej popularny jeśli chodzi o dostępność.

Moje wymagania:
Jak wspomniałem w kwestii pianina mam małą wiedzę.Na pewno początkowo będę grał głównie na słuchawkach ze względu na resztę mieszkańców oraz by mnie nic nie rozpraszało, także sprzęt musi mieć jacka 3,5 ale podejrzewam że to standard.Nie wiem czego się spodziewać po nowym zakupie ale chciałbym by klawisze pianina były prócz dźwięku jego najmocniejszą stroną.Jak mniemam każdy producent posiada jakąś swoją technologię produkcji klawiatur,chciałbym by moja działała płynnie, była trwała, by materiały nie były kiepskiej jakości, tak bym nie musiał po krótkim okresie żałować zakupu.Jak wspomniałem na dźwięku również mi zależy, nie chciał bym się zniechęcić na początek słysząc jak sprzęt mocno odbiega od tego co można usłyszeć u innych.Być może w początkowej fazie nauki nie będę w stanie rozpoznać różnicy między brzmieniem ale wychodzę z założenia że lepiej kupić na początek coś choć trochę lepszego niż potem robić sobie wyrzuty .
Kwestia kasy:
Myślę że max. 3000zł to tyle co chcę wydać na taki zakup wraz ze statywem.

To tyle ode mnie, za wszystkie odpowiedzi z góry dzięki.

Odpowiedz
29.12.2020, 01:20,
#2
RE: Elektryczne pianino-wybór dla początkującego.
Witaj.
Zacząłbym od wykupienia kilku lekcji u nauczyciela gry na pianinie, aby sprawdzić Twoje predyspozycje, coś co określane jest jako muzykalność.
Myślę że warto zapłacić za kilka lekcji, bo nie tylko przekonasz się czy masz "słuch" ale też poznasz podstawy, jak pozycja przy instrumencie, ułożenie rąk i pierwsze podstawowe ćwiczenia. Zgłębianie teorii z internetu słabo sprawdza się przy nauce gry na instrumencie, internet nie wyeliminuje Twoich błędów.

Odpowiedz
29.12.2020, 22:25,
#3
RE: Elektryczne pianino-wybór dla początkującego.
Myślałem o tym co mówisz ale nie zawsze mam czas by w normalnych godzinach umawiać się z kimś na lekcje, po za tym nie mieszkam w mieście więc mam utrudnione zadanie bo w małych miejscowościach ciężko znaleźć kogoś kto ma umiejętność grania i nauczania.Tak czy inaczej być może skusze się na taką lekcję, jedną czy dwie.Żałowałbym jednak gdybym nie zapytał( zakładając hipotetycznie że będę decydował się na zakup) który z modeli jest lepszy yamaha 125b czy roland fp 30,właściwie w internecie można znaleźć dwie opinie yamaha-lepszy dźwięk, roland lepsza klawiatura.
Po przewertowaniu forum zauważyłem też że roland może mieć po jakimś czasie problem z "głośnymi" klawiszami, nie wiem ile w tym prawdy.

Odpowiedz
30.12.2020, 01:29, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.12.2020, 01:44 przez Valtari.)
#4
RE: Elektryczne pianino-wybór dla początkującego.
No wiesz, propozycja wykupienia paru lekcji to taka bezpieczna opcja. Co będzie jeśli kupisz instrument i po jakimś czasie okaże się że coś kiepsko z nauką, że próbując uczyć się samemu nie widzisz efektów.
Kiedyś mój kolega bardzo nalegał żebym nauczył go grać, miał dużo czasu (młody emeryt) i zapewniał mnie o swoim samozaparciu. Przyszedł na pierwszą lekcję i mówi mi że chce żebym teraz, od razu pokazał mu jak zagrać pewien utwór zespołu Depeche Mode Smile Rozumiesz !! Nie chciał słyszeć o żadnych ćwiczeniach, gamach, pasażach itp i nie rozumiał w czym problem żeby od razu pokazać mu gdzie ma naciskać palcem żeby nauczyć się tego utworu. Skończyło się na jednej lekcji, nie chciał przyjąć do wiadomości że jego dłonie nie mają umiejętności aby móc ten utwór zagrać.
Dodatkowo szybki test z odnajdywaniem dźwięków na klawiaturze pokazał że niestety słoń nadepnął mu na ucho Smile

Mam nadzieję że z Tobą tak nie będzie, ale czy jesteś pewien że masz predyspozycję ? Czy nie jest bezpieczniej właśnie na paru lekcjach przekonać się czy to ma sens ?

Co do porównania Yamahy P125 vs Roland FP30 to jeśli chodzi o trwałość klawiatury, to każda klawiatura ważona ze złożoną mechaniką, mającą imitować pracę pianina akustycznego z czasem się wytłucze. Mogą to być takie objawy jak podane przez Ciebie głośne klawisze. Jednak ten problem bardziej dotyka mechanizmu GHS stosowanego w podstawowych modelach Yamahy. Otóż zastosowany pałąk, imitujący młoteczek w pianinie akustycznym, uderza w warstwę filcu która z czasem się wygniata i wówczas nie jest w stanie wytłumić uderzenia i słychać wtedy charakterystyczny dźwięk. Jest to tylko efekt akustyczny, choć drażniący jeśli nie gra się na słuchawkach , natomiast same odczucia z gry są niezmienione.
Mechanika z Rolanda Fp30 sprawia mniej problemów, to można wywnioskować z częstości zgłaszania jakichś niedomagań z naszego Forum jak i innych zagranicznych. Ale są też opinie przeciwstawne temu co napisałem, czyli właściciel P125 informuje że ma ten instrument już długo i nic się nie dzieje, a właściciel FP30 reklamował swojego Rolanda jeszcze na gwarancji że klawiatura przestała pracować prawidłowo.
Więc jak widzisz, różnie może być, może jest tak że jak ktoś mocno tłucze po klawiaturze to każdą z czasem wyklepie a ktoś grający "łagodniej" nigdy nie ma problemów z żadną mechaniką.

Oprócz usterek związanych z eksploatacją zdarzają się niedoróbki od razu w nowym instrumencie, takie jak nierówno osadzone klawisze. W tym przypadku zawodzi chyba kontrola jakości w danej firmie i najwięcej znanych mi przypadków dotyczyło marki Kawai, choć zdarzają się i Yamasze, Rolandzie czy chociażby w Korgu.
No ale kupując przez internet przysługuje Ci prawo zwrotu do dwóch tygodni, więc jeśli byłoby coś nie tak to odsyłasz i albo zamieniasz na drugi taki sam albo zwrot kasy i wybierasz coś innego. Jeśli coś będzie Ciebie niepokoić i będziesz miał wątpliwości to wrzucasz zdjęcie na forum i odpowiemy Ci czy to wada czy nie.

Odnośnie brzmienia to już kwestia gustu i sam musisz ocenić które bardziej Ci się podoba.

Same odczucia z gry na klawiaturze wyżej stawiają mechanizm PHA-4 z Rolanda, ta konstrukcja pozwala lepiej kontrolować dynamikę, można wyzwolić więcej poziomów głośności i jest lubiana nawet przez zaawansowanych pianistów, którzy potrzebują coś niedrogiego i przenośnego do ćwiczeń.

Nagłośnienie wyżej bym ocenił te z Yamahy P125, trzeba też wziąć pod uwagę że Roland FP30 ma tylko wyjście słuchawkowe, natomiast Yamaha ma dodatkowo wyjście Audio L/R więc możesz wyprowadzić sygnał na zewnętrzne nagłośnienie. Teoretycznie przez wyjście słuchawkowe Rolanda również możesz wyjść z sygnałem na zewnętrzy wzmacniacz z kolumnami, ale parametry z tego wyjścia, bez wdawania się w szczegóły, są dostosowane do napędzania słuchawek.

Podsumowując pojedynek Yamaha ma lepsze nagłośnienie i możliwość podłączenia nagłośnienia zewnętrznego a Roland lepszą klawiaturę która przeważnie sprawia mniej problemów. Brzmienie pozostawiam Twojej ocenie, posłuchaj porównań na Youtube.

Po zakupie instrumentu nie zapomnij o porządnych słuchawkach, ale to już temat na potem.

Odpowiedz
30.12.2020, 21:36,
#5
RE: Elektryczne pianino-wybór dla początkującego.
Generalnie w każdej typowej klawiaturze tzw. młoteczkowej jest obciążnik, który albo wygląda rzeczywiście jak wygięty drut (Yamaha), albo nieco bardziej przypomina młoteczek jak u większości innych producentów. Jakkolwiek by nie wyglądał ważne że ma określoną wagę (a dokładniej moment bezwładności, bo jest zamocowany obrotowo), co pozwala imitować zachowanie klawiszy w instrumencie akustycznym. I każdy z nich "tłucze" w filcowy/gąbkowy często wielowarstwowy samoprzylepny pasek przyklejony do "ramy" klawiatury w instrumencie kiedy uderzasz w klawisz, a także w kolejny podobny pasek na spodzie gdy opada pod własnym ciężarem po zwolnieniu klawisza.

Co do klawiatur to na pewno Roland tu wygrywa spośród tych dwóch pod względem realizmu. Brzmieniowo skłaniałbym się raczej w kierunku Yamahy, a także pod względem obsługi (przyciski do wyboru brzmień, a nie kombinacja przycisk+klawisz, płynna regulacja głośności, wyjścia liniowe, parę innych funkcji, także głośniki grające w górę w nie w podłogę aczkolwiek FP-30 z tego co pamiętam gra dobrze jak na głośniki umiejscowione na spodzie).

Instrumenty w większości mają wyjście słuchawkowe jack 6,35 mm, a nie 3,5 mm, ale adapter do słuchawek to nie problem.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
22.01.2021, 19:59,
#6
RE: Elektryczne pianino-wybór dla początkującego.
Witam po przerwie.
Co powiecie o Casio PX-S1000 BK?

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Perkusja dla 9-latka. celgz 4 594 21.02.2024, 18:42
Ostatni post: celgz
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 531 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,183 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 395 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 803 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS