Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
03.03.2021, 13:14,
#1
Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
Roland nie próżnuje. Szczerze mówiąc spodziewałem się że Roland spocznie na laurach i po udostępnieniu 4 Model Expansions dla Zenolgy i Fantoma jako dodatkowy silnik syntezy, które wcześniej były dostępne tylko w nowych Jupiterach, spocznie na laurach.
A tu miła niespodzianka, bo doszedł nowy silnik syntezy do załadowania czyli JD-800 Model Expansion. Na razie można go użyć w Jupiter X/Xm i Zenology ale za pewne za jakiś czas będzie dostępny również dla Fantoma.

https://rolandcloud.com/home/news/jd-800...-available

https://www.gearnews.com/roland-cloud-mo...ber-synth/

Można testować za darmo na Roland Cloud do końca miesiąca (będzie działać też na darmowym Zenology Lite)

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.03.2021, 15:11,
#2
Question  RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
Wgrałem klucz JD800 do Jupitera x. Trwało to ułamek sekundy. To utwierdza mnie, w przekonaniu, że silnik syntezy tegoż instrumentu, już był w Jupiterze. Ja kupiłem tylko coś w rodzaju odblokowującego programu. Oczywiście, trzeba przed wgraniem zupgreytować system do 1.4 ze strony Rolanda, który wnosi parę poprawek, oraz kilka dodatkowych efektów MFX, a co najważniejsze pozwala wprowadzać klucze odblokowujące to, co w środku drzemie. I instrument nie zajmuje pamięci na rozszerzenia EXZ. Mniemam, iż w Fantomie również jest podobnie
Wszystko, co wydarzy się w dziedzinie nowych instrumentów jako rozszerzeń, zostało skrzętnie wykonane i zapisane w instrumentach zen i już tsm jest. Ciekawiła mnie sprawa trzeciej obwiedni w JD800, jak to zrobili, przecież Jupiter ma dwie. No i jest tak.. przyciskając jednocześnie trzy przyciski RING, SYNC, XMOD, mixer oscylatorów zamienia się w trzecią obwiednię lub Wg waveform. Taka tajemnica.
Jakość brzmień powala. Tego oszusta nie da się odróżnić od orginału. Non stop banan od ucha do ucha, albo kopara na ziemi.
Do zakupionego klucza, dostałem dostęp do treści Rolandcloud, przekraczającą wartość zakupu, na pół roku. Hm,  dużo tego, nawet nie mam kiedy to przeglądnąć, ale miły gest.

Odpowiedz
08.03.2021, 16:57,
#3
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
(08.03.2021, 15:11)Alien napisał(a): Wgrałem klucz JD800 do Jupitera x. Trwało to ułamek sekundy. To utwierdza mnie, w przekonaniu, że silnik syntezy tegoż instrumentu, już był w Jupiterze. Ja kupiłem tylko coś w rodzaju odblokowującego programu. Oczywiście, trzeba przed wgraniem zupgreytować system do 1.4 ze strony Rolanda, który wnosi parę poprawek, oraz kilka dodatkowych efektów MFX, a co najważniejsze pozwala wprowadzać klucze odblokowujące to, co w środku drzemie. I instrument nie zajmuje pamięci na rozszerzenia EXZ. Mniemam, iż w Fantomie również jest podobnie
Wszystko, co wydarzy się w dziedzinie nowych instrumentów jako rozszerzeń, zostało skrzętnie wykonane i zapisane w instrumentach zen i już tsm jest. Ciekawiła mnie sprawa trzeciej obwiedni w JD800, jak to zrobili, przecież Jupiter ma dwie. No i jest tak.. przyciskając jednocześnie trzy przyciski RING, SYNC, XMOD, mixer oscylatorów zamienia się w trzecią obwiednię lub Wg waveform. Taka tajemnica.
Jakość brzmień powala. Tego oszusta nie da się odróżnić od orginału. Non stop banan od ucha do ucha, albo kopara na ziemi.
Do zakupionego klucza, dostałem dostęp do treści Rolandcloud, przekraczającą wartość zakupu, na pół roku. Hm,  dużo tego, nawet nie mam kiedy to przeglądnąć, ale miły gest.

Dlatego trzeba zrobić aktualizację systemu bo to właśnie w nowym systemie jest zaszyty JD800 którego odblokowujesz kodem. Bez aktualizacji systemu kod by ci nic nie dał bo JD nie było w systemie.
Roland ma dziwne podejście do nagradzania za korzystanie z ich produktów (oby go nie zmienili) bo jak opłacasz Roland Cloud w wersji Pro lub wyższej to mają taka promocję że można sobie za darmo wybrać ich wirtualny instrument na zawsze.  Ja opłacam Roland Cloud Pro za 99,99$ na rok i za nagrodę wybrałem sobie System 8 który kosztuje 129$ więc się opłaca Wink
Skoro nie masz czasu pobawić się wirtualnymi syntezatorami w Roland Cloud to może przy okazji sobie pobierz wszystkie dostępne rozszerzenia barw bo teraz pewnie masz za darmo do nich dostęp.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.03.2021, 19:12,
#4
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
Wiesz mam sporo sprzętowych syntezatorów, co do nich podejdę, to robię nowe brzmienie. Liczyłem pobieżnie, to tylko do Vsyntha mam około 200 tys. Niekiedy nie pamiętam co gdzie jest i lepiej zrobić nowe jak szukać. Vst totalnie mnie nie jara. Choć cieszę się, że jest taka opcja dla innych muzyków. Co do kopiowania brzmień z dostępu Rolandcloud pro, hm te pakiety są po 5 zł. Wolałbym kupić, jak by mi były potrzebne. Ale to wszystko można wykręcić bez problemu na parapecie, więc po co magazynować. Potem szukać, wśród tysięcy innych. Jupiter, ma wszystko w środku. Co do upgreatu systemu. To też trwał ułamek sekundy. Więc mając to na uwadze, wątpię iż to był w ten sposób wpisany cały instrumemt
 128 samych brzmień jak wpisuje na EXZ trwa 2 minuty. A tu system sru ułamek sekundy, klucz sru  ułamek sekundu i już wszystko jest. Czyli jest raczej tak jak ja mówię. W Fantomie nie wiem, może jest inaczej.

Odpowiedz
08.03.2021, 20:08,
#5
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
(08.03.2021, 19:12)Alien napisał(a): Wiesz mam sporo sprzętowych syntezatorów, co do nich podejdę, to robię nowe brzmienie. Liczyłem pobieżnie, to tylko do Vsyntha mam około 200 tys. Niekiedy nie pamiętam co gdzie jest i lepiej zrobić nowe jak szukać. Vst totalnie mnie nie jara. Choć cieszę się, że jest taka opcja dla innych muzyków. Co do kopiowania brzmień z dostępu Rolandcloud pro, hm te pakiety są po 5 zł. Wolałbym kupić, jak by mi były potrzebne. Ale to wszystko można wykręcić bez problemu na parapecie, więc po co magazynować. Potem szukać, wśród tysięcy innych. Jupiter, ma wszystko w środku. Co do upgreatu systemu. To też trwał ułamek sekundy. Więc mając to na uwadze, wątpię iż to był w ten sposób wpisany cały instrumemt
 128 samych brzmień jak wpisuje na EXZ trwa 2 minuty. A tu system sru ułamek sekundy, klucz sru  ułamek sekundu i już wszystko jest. Czyli jest raczej tak jak ja mówię. W Fantomie nie wiem, może jest inaczej.

Jestem innego zdania. Gdyby to rozszerzenie od początku było w środku to z marketingowego punktu widzenia było by totalną porażką dopiero teraz to ujawniać zamiast zarabiać na tym te 149$ od miesiąca po premierze instrumentu.
Czasem wgrywania bym się nie sugerował, bo czasem są całkiem nielogiczne, bo dla przykładu podam że 512 zwykłych barw bez użycia sampli wgrywa się 2-3 dłużej jak 200 MB sampli i około 300 barw w MODX Yamahy (na logikę wydawało by się że sample ładują się dłużej jak "puste"ustaiwienia barw)

Jeśli dobrze pamiętam to JD-800 ma tylko 108 Waveform co zajmuje 3 MB (PCM ROM) więc wgranie jego 128 barw  może trwać właśnie tyle co "sru" Wink
Wszystkie rozszerzenia EXZ zawierają sample oraz barwy, a nie tylko barwy i tych sampli jest od 70 MB do 115 MB (w zależności od rozszerzenia) więc dużo więcej jak jest w JD-800 sampli dlatego wgrywa ci się to dłużej.
To rozszerzenia typu SDZ nie zawierają sampli a zawierają same barwy i te ci się pewnie wgrywają bardzo szybko.

Najważniejsze że ci się JD-800 podoba, bo ja również jestem pod wrażeniem i zastanawiam się co może być następne do wrzucenia do Zen-Core.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.03.2021, 00:10,
#6
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
Polityka marketingu, aż do wiszących języków, obślinionych fanatyków syntezatorów, gotowych wydać ostatniego dolara na nowy instrument. Może powstrzymać sprzedaż nawet rok. Producent wie, że w taki sposób zarobi.
Na stronie Rolanda napisali, że w systemie 1.4 jest tylko odblokowanie obszaru JD800, do którego można zakupić dostęp w sklepie. Ot taki szczegół . Jest jeszcze wprowadzenie nowych funcji dla panelu. To sprawdzałem przed instalacją. I efekt przed był taki, że był wypisywany komunikat w nowo wyskakującym okienku i informował "brak opcji". Tzn wg mnie było zablokowane, lub przygotowane do drobnych poprawek. Ale okienko było. Co daje do zrozumienia iż w bebechach jest poukrywane jeszcze pare rzeczy. Piszę tak uparcie o tym, iż twierdzę coby synteza zen core była zbudowana w ten sposób, że na jednym syntezatorze można udawać wszysko. Kestia blokowania i odblokowania programowo tyko części torów syntezy, bądź sterowania. I jakikolwiek wydadzą ekspansion  to będzie to tylko klucz odblokowywujący to, co już w środku jest. To, że Jupiter x może naśladować większość syntezatorów ze stajni Rolanda, to już wiem. Natomiast wolałbym, aby zamiast kolejnego expansion syntezatora, to sterowanie , które uwolnili na panelu dla JD800, można było stosować we wszyskich wbudowanych syntezatoroch Jupitera x, oraz aby uwolnili wpisywanie własnych próbek. I nic więcej nie potrzeba.

Odpowiedz
09.03.2021, 00:38,
#7
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
(09.03.2021, 00:10)Alien napisał(a): Natomiast wolałbym, aby zamiast kolejnego expansion syntezatora, to sterowanie , które uwolnili na panelu dla JD800, można było stosować we wszyskich wbudowanych syntezatoroch Jupitera x, oraz aby uwolnili wpisywanie własnych próbek. I nic więcej nie potrzeba.

 Co dokładnie masz na myśli? Jakie sterowanie które teraz masz dla JD-800 chciał byś stosować do reszty emulacji?

Oby dodali kiedyś możliwość wpisywania sampli ale w Jupiterze jest bardzo mało pamięci którą by było można na to przeznaczyć (w Fantomie jest współdzielone 2 GB na to). W jupiterze podejrzewam że może być 256 MB skoro masz dwa sloty na to, a największe rozszerzenie zajmuje 115 MB czyli pewnie na jeden slot przypada 128 MB.
I tak fajnie że do typowego syntezatora można wgrać niezły akustyczny fortepian jako rozszerzenie. U konkurencji trudno znaleźć podobne rozwiązanie bo w zasadzie tylko Waldorf Quantum i Prophet X mi do głowy przychodzi które są dużo droższe, a tak to ani w Prologue czy Wave 2 albo Summit czegoś takiego nie znajdziemy.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.03.2021, 20:06,
#8
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
Odblokowano dla JD800 Palette funktion. Wcześniej pisałem jak się to wywołuje  na panelu, natomiast potencjometrami, które normalnie służa mikserowi czterech oscylatorów się miesza zawartością. Są nowe TVA , WG wave form i jeszcze inne. Potencjometrem od lfo sie wybiera, ale tylko wtedy jak się wyświetli nowe okienko.Natomiast, ta funkcja jest zablokowana dalej dla np brzmień zen... Co do wewnętrznej pamięci  to gdybanie nic nie da. Nie znam nikogo mądrego w tym temacie. Ale znając podstępność Japońców, w środku może być zarezerwowany obszar pod większe pliki. Gdyby odblokowali próbkowanie, nie potrzeba pakować do środka żadnych rozszerzeń. W innych instrumentach, które mam, próbki Rolanda mają rozmiar 1k. Wszystkie.. Nieważne czy to ma być brzmienie tromby, skrzypiec, czy jakiegoś syntezatora. Są doskonałe. Zapętlają się czyściutko, nawet bez ząbka. Jak ja robię swoje, nigdy nawet się nie zbliżyłem do tej wartości. Ale jestem w stanie wipisać do projektu syntezatora pare, zrobić na nich brzmienia, do nawet kilku utworów. W jupiterze można wpisywać próbki, ale tyko kupione. Nie potrzeba na to 2 Gb, bez przesady. Samplery taaak , mają niektóre próbki złożone. Jak Fantom G.
Co do wpisywanych plików do Jupitera x, to są niejasnej struktury. Wyglądają jak czysty kod sysex. Zarówno te z rozszerzeniem EXM, EXZ, SDZ, SDV wszystkie wyglądają jak czysty kod. Kod zmieniający ustawienia  lub dostęp do już zaimplementowanych obszarów w systemie odpowiadających za syntezę. Co do próbek o których pisałem wcześniej, to z pewnością w środku są wszystkie, które Roland stworzył do momentu produkcji tej linii. Napiszę jeszcze, że np w MC808 próbek jest więcej niż zastosowano w kilku  tysiącach brzmień fabrycznych. Poprostu są do użycia przy tworzeniu nowych brzmień przez użytkownika. Vsynth Gt na przykład w obszarze edycji, dowolnej syntezy wymiata. Jest bez ograniczeń, ma wbudowane narzędzia do konwersji itd, itp.

Odpowiedz
09.03.2021, 21:04,
#9
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
(09.03.2021, 20:06)Alien napisał(a): Odblokowano dla JD800 Palette funktion. Wcześniej pisałem jak się to wywołuje  na panelu, natomiast potencjometrami, które normalnie służa mikserowi czterech oscylatorów się miesza zawartością. Są nowe TVA , WG wave form i jeszcze inne. Potencjometrem od lfo sie wybiera, ale tylko wtedy jak się wyświetli nowe okienko.Natomiast, ta funkcja jest zablokowana dalej dla np brzmień zen... Co do wewnętrznej pamięci  to gdybanie nic nie da. Nie znam nikogo mądrego w tym temacie. Ale znając podstępność Japońców, w środku może być zarezerwowany obszar pod większe pliki. Gdyby odblokowali próbkowanie, nie potrzeba pakować do środka żadnych rozszerzeń. W innych instrumentach, które mam, próbki Rolanda mają rozmiar 1k. Wszystkie.. Nieważne czy to ma być brzmienie tromby, skrzypiec, czy jakiegoś syntezatora. Są doskonałe. Zapętlają się czyściutko, nawet bez ząbka. Jak ja robię swoje, nigdy nawet się nie zbliżyłem do tej wartości. Ale jestem w stanie wipisać do projektu syntezatora pare, zrobić na nich brzmienia, do nawet kilku utworów. W jupiterze można wpisywać próbki, ale tyko kupione. Nie potrzeba na to 2 Gb, bez przesady. Samplery taaak , mają niektóre próbki złożone. Jak Fantom G.
Co do wpisywanych plików do Jupitera x, to są niejasnej struktury. Wyglądają jak czysty kod sysex. Zarówno te z rozszerzeniem EXM, EXZ, SDZ, SDV wszystkie wyglądają jak czysty kod. Kod zmieniający ustawienia  lub dostęp do już zaimplementowanych obszarów w systemie odpowiadających za syntezę. Co do próbek o których pisałem wcześniej, to z pewnością w środku są wszystkie, które Roland stworzył do momentu produkcji tej linii. Napiszę jeszcze, że np w MC808 próbek jest więcej niż zastosowano w kilku  tysiącach brzmień fabrycznych. Poprostu są do użycia przy tworzeniu nowych brzmień przez użytkownika. Vsynth Gt na przykład w obszarze edycji, dowolnej syntezy wymiata. Jest bez ograniczeń, ma wbudowane narzędzia do konwersji itd, itp.

Te nowe obwiednie czy LFO itp które sie pojawiły z odblokowaniem JD są tylko dla niego i nigdy nie będą do użycia po za JD. Nie taka jest idea Zen-Core. Każde Model Expansions to co do syntezy zamknięty ekosystem. Dlatego też nie będzie możliwości użycia próbek z JD na przykład dla SH albo próbek z XV 5080 do JD-800 itp.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.03.2021, 21:30,
#10
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
Nie mieszaj ideologi do syntezatora. Można sprzedawać w swoim sklepie jakieś próbki, rozszerzenia, koszulki, uprawiać ideologie. Ale w czyimś syntezatorze już nie. I tak jak odblokowano już część funckji, we wcześniejszej 1.3 wersji upgreatu systemu,metody zapisu do własnej pamięci, następną część funkcji odblokowano w 1.4. Również i te elementy odblokują w kolejnych poprawkach. Naciski właścicieli instrumentów zen są duże. A przedstawiciele firmy Roland rozmawiają z użytkownikami na zagranicznych forach tematycznych.

Odpowiedz
09.03.2021, 22:31,
#11
RE: Roland JD-800 Model Expansion - nowy emulacja syntezatora do Jupiter X/Xm i Zenology
(09.03.2021, 21:30)Alien napisał(a): Nie mieszaj ideologi do syntezatora. Można sprzedawać w swoim sklepie jakieś próbki, rozszerzenia, koszulki, uprawiać ideologie. Ale w czyimś syntezatorze już nie. I tak jak odblokowano już część funckji, we wcześniejszej 1.3 wersji upgreatu systemu,metody zapisu do własnej pamięci, następną część funkcji odblokowano w 1.4. Również i te elementy odblokują w kolejnych poprawkach. Naciski właścicieli instrumentów zen są duże. A przedstawiciele firmy Roland rozmawiają z użytkownikami na zagranicznych forach tematycznych.

 Ty wiesz swoje, ja wiem swoje i na tym zakończymy temat.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Korg KingKong Neo - nowy mniejszy brat Korg KingKong bestspec 0 106 19.01.2024, 20:46
Ostatni post: bestspec
  Roland Juno-X - nowy syntezator ZenCore bestspec 11 4,969 04.01.2024, 23:58
Ostatni post: bestspec
  Roland Galaxias - nowy "Super Instrument" wirtualny od Rolanda bestspec 1 332 16.11.2023, 01:33
Ostatni post: bestspec
  Roland Fantom, aktualizacja Fantom EX GoOrange 3 493 09.11.2023, 19:40
Ostatni post: bestspec
  Korg Pa5X - nowy topowy keyboard od Korga bestspec 10 4,135 03.10.2023, 06:05
Ostatni post: GoOrange

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS