Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kupno klawiszy do 3000
04.05.2021, 02:12, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.05.2021, 02:40 przez redron.)
#1
kupno klawiszy do 3000
Cześć,

Od jakiegoś czasu mam w głowie kupno klawiszy do 2700 +/- 200zł.

Jeśli chodzi o moją historie z muzyką i graniem. To zaczęła się ona od grania na pianinie. W podstawówce 2 lata w szkole muzycznej. Potem ognisko muzyczne. No ale tak sumując spędziłem jakieś 4 lata grając na pianinie pod okien nauczyciela. Niestety przez złe decyzje zakończyłem ten etap. I po szkole podstawowej do studiów moje granie na klawiszach ograniczało się do grania dla siebie, zwykle nauczenie się konkretnego utworu (klasyczne utwory, jakiś pop, rock, blues). Od jakiś 6 lat nie mam styczności z pianinem ale zaczęło mi brakować tego instrumentu i chciałem do niego wrócić. Przez te 6 lat zdążyłem praktycznie wszystko zapomnieć. Zostało mi jakieś obycie z klawiaturą, czytanie z nut jakaś tam w miare rozpoznawalość dźwięków. Ale wydaje mi się, że w obecnych czasach internet na pewno mi pomoże.

Mój pierwszy wybór padł na roland fp10/fp30x i już chciałem go kupować, ale po rozmowie z osobą która amatorsko już od wielu lat gra, przeszła przez wiele instrumentów i od 5 lat jest posiadaczem pianina cyfrowego kawai. Modelu nie pamietam ale kosztował około 6 tys więc raczej wyższa półka (jak dla mnie jedne z lepszych klawiszy które było mi testować). Zostałem przekonany że lepszą opcją byłoby kupienie workstation. Dlatego moje pytanie kieruje do was. Jakie jest wasze zdane na temat co lepiej kupić. Sam mam teraz mętlik w głowie co faktycznie wybrać jako taki powrót do grania. Jako osoba która zaczynała grę na pianinie, kusi mnie bardzo roland fp30x. Jeśli chodzi o workstation to mój wybór padł na korg kross 2 61 (z opinii w internecie). I tu np bardzo podobają mi się te wszystkie dodatkowe możliwości i o wiele większy wybór dźwięków. Ale w tym modelu nie uświadczę klawiatury młoteczkowej, ciężko mi stwierdzić czy np jest to duży minus. Może istnieją też inne opcje i chętnie bym się o nich dowiedział. Klawiatury sterujące jako pierwszy zakup odpadają, bo chciałbym jednak mieć tą możliwość że włączam sprzęt i gram. Bez żadnego bawienia się w podłączanie do komputera. Niestety limit cenowy jest trochę ograniczający ale nie przeskoczę go. Klawiatura nie musi posiadać 88 klawiszy, z moich doświadczeń najniższa oktawa i najwyższa jest raczej rzadko używana. Nie ukrywam, że w przyszłości mogę dokupić też dodatkowy sprzęt a nawet wymienić na coś z wyższej półki.

Odpowiedz
04.05.2021, 14:34,
#2
RE: kupno klawiszy do 3000
Witaj.

Wszystko zależy od tego co chcesz robić, czego oczekujesz od instrumentu. Na pianinie cyfrowym, takim jak Roland FP pograsz kilkoma czy kilkunastoma brzmieniami i właściwie to tyle. Klawiatury w pianinach cyfrowych dają przeważnie lepsze odczucia z gry, niż instrumenty workstation, ale stacje robocze w wersjach 88 klawiszy również mogą być wyposażone w niezłą klawiaturę. Przykładem jest inny Roland, model FA08, który wyposażony jest w klawiaturę którą można było spotkać we wcześniejszych modelach pianin cyfrowych, jak a przykład RD300NX. Niestety FA08 znacząco przekracza Twój budżet i nawet szukając wśród używanych nie uda się go kupić do 3 tys. No chyba że odpuścisz ważoną klawiaturę to wówczas może udałoby się zdobyć FA06 (używany).
Modele FA08 i FA06 różnią się tylko klawiaturą, 88 ważonych vs 61 zwykłych lekkich typu syntezatorowego.
Korg Kross2 61 nie jest najlepszym wyborem, ciężko wykorzystać jego możliwości edycyjne pracując na tak małym wyświetlaczu. Piszesz że w tym modelu nie ma klawiatury młoteczkowej, jest ale w wersji Korg Kross2 88. Sytuacja podobna do Rolanda czyli Kross2 88 i Kross2 61 różnią się tylko klawiaturą, możliwości i brzmienia mają takie same.

Tak więc na Twoim miejscu celowałbym w workstation z 88 klawiszami, bo otrzymasz klawiaturę na której z przyjemnością będzie się grało brzmieniem fortepianu a możliwości takie jak sekwencer pozwolą Ci skomponować utwór składający się nawet z 16 ścieżek.
Gdybyś mógł sobie pozwolić na zwiększenie budżetu to zdecydowanie Roland FA08, ze względu na dobrą klawiaturę oraz duży wyświetlacz ułatwiający kontrolę i wizualizację różnych parametrów.

Ciekawą propozycją jest też Yamaha MODX8, myślę że brzmieniowo prezentuje się znacznie lepiej od Rolanda FA08, minusy to gorsza klawiatura i brak pełnego sekwencera (o ile dla Ciebie jest to minus, bo nie wspominałeś że będziesz chciał coś tworzyć, nagrywać)
No ale ponownie w grę wchodzi budżet, za mały na FA88 czy MODX8.

Jeśli ta kwota jest nieprzekraczalna, to napisz a będziemy myśleć dalej.

Odpowiedz
04.05.2021, 17:57,
#3
RE: kupno klawiszy do 3000
Kwota na ten moment jest nieprzekraczalna. Modele które podałeś widziałem, niestety budżetowo nie moja liga dlatego ich nie brałem pod uwagę. Osobiście jestem w stanie zrezygnować z systemu młoteczkowego ponieważ wiem, że przy tym budżecie cieżko o dobry. Przy tej cenie zależy mi na jak najlepszym dźwięku i jakości klawiatury (zgaduje że klawisze typu sentyzatorowego lub półważone też mają swoją ligę). Co do tworzenia muzyki sam jestem zielony w tym temacie ale nie wykluczam tego dlatego na tapetę wszedł workstation. Zgaduje że sam roland podlączony do komputera jako klawiatura sterująca też mógłby zastąpić taki workstation, niestety troszkę na niekorzyść używalnośći. Tak naprawdę na ten moment zależy mi na sprzęcie który umożliwi mi granie i jestem gotów na jakieś kompromisy. Kupienie teraz rolanda potem odsprzedanie żeby zakupić sobie jakiś lepszy sprzęt też dla mnie jest jakąś opcją. Najprawdopodobniej przez długi czas tworzenie muzyki, nie będzie u mnie na pierwszym miejscu ale jakieś próby z mojej strony będą.

Odpowiedz
04.05.2021, 18:15,
#4
RE: kupno klawiszy do 3000
Jeśli nie potrzebny sequencer wbudowany w instrument a Workstation było polecane tylko ze względu na mnogość brzmień innego typu jak pianina akustyczne i elektryczne i te typowe dla Stage Piano to warto rozważyć jeszcze dwa nowoczesne Stage Piano które prócz typowych dla tego typu instrumentów maja też syntezator i całe mnóstwo barw podobnie jak w WOrkstation czyli:

1) Roland RD-88 - dobra klawiatura i ponad 3000 barw z najdroższego ich flagowca czyli Rolanda Fantom
https://www.youtube.com/watch?v=Z8YLSSXeqrE

2) Kurzwail SP6 - średnia klawiatura ale w środku siedzi syntezator z Kurzweil PC3/Forte SE
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,787.html

Polecam je głównie z powodu że są bliżej Twojego budżetu a to coś więcej jak tylko Stage Piano.

W budżecie do 3000 zł ciężko coś będzie znaleźć nawet z klawiaturą syntezatorową 73-76 klawiszy i raczej w grę wchodzą tylko wersje 61 klawiszy i tu przykładowo Roland FA-06 czy Korg M3

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
04.05.2021, 18:25,
#5
RE: kupno klawiszy do 3000
Z ciekawych instrumentów na OLX za 3tys. stoi Roland Jupiter 50, możliwości bardzo duże. Fortepianowo najlepiej by było coś pełnowymiarowego, Roland do którego nawiązałeś byłby ok. Do workstation pamiętaj, że potrzebujesz zewnętrznego nagłośnienia, słuchawek. W pianinach cyfrowych tego problemu nie ma.

Odpowiedz
04.05.2021, 18:32,
#6
RE: kupno klawiszy do 3000
(04.05.2021, 18:25)Difi napisał(a): Z ciekawych instrumentów na OLX za 3tys. stoi Roland Jupiter 50, możliwości bardzo duże. Fortepianowo najlepiej by było coś pełnowymiarowego, Roland do którego nawiązałeś byłby ok. Do workstation pamiętaj, że potrzebujesz zewnętrznego nagłośnienia, słuchawek. W pianinach cyfrowych tego problemu nie ma.

To na pewno niezły syntezator ale czy znajdzie się tam jakieś sensowne brzmienie pianina?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
04.05.2021, 19:01,
#7
RE: kupno klawiszy do 3000
Jupiter 50 to taki ni to workstation ni syntezator. Piana ma ponoć z Rolandowskiego Supernatural zatem powinno być lepiej niż w Korgu Krossie...

Odpowiedz
04.05.2021, 19:19,
#8
RE: kupno klawiszy do 3000
(04.05.2021, 19:01)Difi napisał(a): Jupiter 50 to taki ni to workstation ni syntezator. Piana ma ponoć z Rolandowskiego Supernatural zatem powinno być lepiej niż w Korgu Krossie...

Pianina rzeczywiście Supernatural (więc tez ten sam poziom co FA-06 choć nie wiadomo czy te same). Instrument godny polecenia ale nie posiada multitimbral (ma tylko 3 party Lower,Upper i Solo) i to zdecydowanie bardziej syntezator dlatego moim zdaniem lepszym wyborem jest Roland FA-06, bo w tej samej półce cenowej wśród używanych (na OLX też jest za 3000 obecnie dostępny) i o wiele bardziej wszechstronny no i Workstation (choć to pojęcie dziś jest często nadużywane).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
04.05.2021, 21:06,
#9
RE: kupno klawiszy do 3000
Ja tylko powiem, że fortepian SuperNatural w pianinach cyfrowych typu FP a w workstation typu FA nie brzmi identycznie. W pianinach cyfrowych jest pełniejszy, w takim FA jest nieco bardziej "brzęczący". Miałem dwa obok siebie, różnica nie jest kolosalna ale jest.
Zastanawiam się czy szukamy workstation dlatego, że redron go chce czy dlatego, że jego kolega tak powiedział. Powiedziałabym że w niższym budżecie łatwiej i sensowną imitację fortepianu z sensowną klawiaturą mloteczkową niż o syntezator/workstation z sensowną klawiaturą w ogóle. Mówimy o nowych instrumentach.
A to czy SuperNatural czy próbki Korga są lepsze to już wyłącznie kwestia gustu.
Można jeszcze na razie zaopatrzyć się w instrument sensownie imitujący fortepian a po odświeżeniu sobie gry pomyśleć o czym lekkim "na górę" może być to jakiś workstation "do syntezatorów".

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
04.05.2021, 21:12,
#10
RE: kupno klawiszy do 3000
(04.05.2021, 18:15)bestspec napisał(a): Jeśli nie potrzebny sequencer wbudowany w instrument a Workstation było polecane tylko ze względu na mnogość brzmień innego typu jak pianina akustyczne i elektryczne i te typowe dla Stage Piano to warto rozważyć jeszcze dwa nowoczesne Stage Piano które prócz typowych dla tego typu instrumentów maja też syntezator i całe mnóstwo barw podobnie jak w WOrkstation czyli:

1) Roland RD-88 - dobra klawiatura i ponad 3000 barw z najdroższego ich flagowca czyli Rolanda Fantom
https://www.youtube.com/watch?v=Z8YLSSXeqrE

2) Kurzwail SP6 - średnia klawiatura ale w środku siedzi syntezator z Kurzweil PC3/Forte SE
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,787.html

Polecam je głównie z powodu że są bliżej Twojego budżetu a to coś więcej jak tylko Stage Piano.

W budżecie do 3000 zł ciężko coś będzie znaleźć nawet z klawiaturą syntezatorową 73-76 klawiszy i raczej w grę wchodzą tylko wersje 61 klawiszy i tu przykładowo Roland FA-06 czy Korg M3

oba niestety wykraczają ponad mój budżet, a używek praktycznie brak. Opócz tej jednej używki Rolanda FA-06 to faktycznie ciężko coś znaleźć z moim budżetem. Może faktycznie lepiej na razie kupić coś prostszego a w przyszłości kupić jakiś lepszy workstation.

Odpowiedz
04.05.2021, 21:18,
#11
RE: kupno klawiszy do 3000
(04.05.2021, 21:06)pawelsz napisał(a): Ja tylko powiem, że fortepian SuperNatural w pianinach cyfrowych typu FP a w workstation typu FA nie brzmi identycznie. W pianinach cyfrowych jest pełniejszy, w takim FA jest nieco bardziej "brzęczący". Miałem dwa obok siebie, różnica nie jest kolosalna ale jest.
Zastanawiam się czy szukamy workstation dlatego, że redron go chce czy dlatego, że jego kolega tak powiedział. Powiedziałabym że w niższym budżecie łatwiej i sensowną imitację fortepianu z sensowną klawiaturą mloteczkową niż o syntezator/workstation z sensowną klawiaturą w ogóle. Mówimy o nowych instrumentach.
A to czy SuperNatural czy próbki Korga są lepsze to już wyłącznie kwestia gustu.
Można jeszcze na razie zaopatrzyć się w instrument sensownie imitujący fortepian a po odświeżeniu sobie gry pomyśleć o czym lekkim "na górę" może być to jakiś workstation "do syntezatorów".

Tak kolega polecał mi workstation, ze względu na siebie. Powiedział że po jakimś czasie on sam czuł się ograniczony swoim kawaiem. Widzę, że z moim budżetem ciężko o jakiś dobry sprzęt. Więc nie upieram się na niego. Dla mnie teraz najważniejszy jest powrót do grania.

Odpowiedz
04.05.2021, 22:43,
#12
RE: kupno klawiszy do 3000
Ten Jupiter 50 może być w sumie fajną alternatywą dla nowego JUNO-DS 76 klawiszy jako syntezator. Wygląda na lepiej zbudowany nie taki plastikowy, a klawiatura też powinna być niezła. Zresztą w JUNO-DS76 czy FA-07 też jest dobra jako syntezatorowa. Zresztą JUNO-DS to chyba dość fajny uniwersalny instrument, a jest też wersja z klawiaturą młoteczkową, kiedyś można było kupić za ok 3,5 tys nawet, dziś okolice 4 na pewno. Nie jest to workstation choć proste loopy na nim nagrasz czyli zapętlajace się frazy. Żeby był workstation musi mieć sekwencer czyli możliwość nagrywania utworów w formacie midi, na wielu ścieżkach, najczęściej 16 i nie tylko w krótkiej pętli. Czytam u Ciebie do powrotu do grze na pianinie, więc no niestety - albo rybki albo akwarium.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
05.05.2021, 00:20, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.05.2021, 00:29 przez Valtari.)
#13
RE: kupno klawiszy do 3000
Z używanych pomyślałem jeszcze o Kurzweilu Artis Se lub Artis 7 (7 czyli Artis z 76 klawiszami )

https://www.olx.pl/oferty/q-kurzweil-artis/

Trochę przekraczają budżet ale myślę że warto byłoby dołożyć.

Jest tu wśród ogłoszeń nawet pełny Artis 88 w cenie do 3 tys. Ciekawe.

Wydaje mi się że byłbyś zadowolony zarówno z brzmień fortepianów jak i sporej ilości i różnorodności  pozostałych brzmień oraz klawiatury.

Tutaj brzmienia fortepianów
https://www.youtube.com/watch?v=6yYYNOrnwWA

a tu wybrane  z różnych kategorii
https://www.youtube.com/watch?v=XVpydzjE4I4

Od ok 10.22 min. przykład pięknego brzmienia z kategorii Multi (połączenie kilku brzmień)

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4? leonz 1 1,232 18.08.2022, 15:48
Ostatni post: pawelsz
  Zakup klawiszy Fiftol 13 13,574 01.05.2020, 21:38
Ostatni post: Fiftol
  Jak podłączyć Klawiaturę Sterującą Oberheim MC 1000/76 klawiszy? dabrowski2000 2 3,570 17.12.2019, 16:53
Ostatni post: dabrowski2000
  CASIO PX s 3000 ??? Pedrito 3 4,181 01.10.2019, 12:53
Ostatni post: pawelsz
  klawiatura sterująca 61 klawiszy Yelon 3 8,001 02.05.2018, 22:13
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS