Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yamaha MOXF 6 czy Alesis VI 61 + dobre VST np. NI Kontakt 5
24.02.2018, 17:10, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.02.2018, 17:34 przez Dominik M..)
Yamaha MOXF 6 czy Alesis VI 61 + dobre VST np. NI Kontakt 5
Cześć Smile

Bardzo spodobały mi się zamieszane na YT testy instrumentów i sposób (gra) ich prezentacji, więc postanowiłem się zarejestrować i przywitać ze Wszystkimi.

Od razu przejdę do rzeczy. Potrzebuję urządzenia, które pomoże mi skomponować muzykę albo stworzyć muzyczne tło do istniejących już gitarowych kompozycji. Instrumenty VST, perkusja, syntezator, może bas...

Ostatnio na przykład wymyśliłem takie coś i nagrałem na starym sprzęcie... Użyłem tu tylko gitary z delay'em na dużym feedbacku, zebrałem piec gitarowy dwoma mikrofonami, obróbkę zrobiłem w cool edit pro na moim starym kompie...

a tu coś bez obróbki... ścieżki nagrane na 40 sekundowym, dołączonym do delaya looperze, który niestety nie ma możliwości zapisywania pomysłów... wszystko razem (wszystkie ścieżki grające razem przez piec plus gra solowa) zebrane jednocześnie dwoma mikrofonami zbierającymi piec gitarowy...

Bardzo Was proszę o porady.

Zaczynam zgłębiać temat, oglądać prezentacje, ale niektórych rzeczy jeszcze nie rozumiem.

1. Gram na gitarze i mam generalnie większość czasu długie paznokcie w prawej ręce, zależy też, co w danym czasie gram i jaki dźwięk chce uzyskać (nawet na gitarze elektrycznej), jakie klawisze będą dla mnie najlepsze - pełne ważone, czy półważone? Bo na pierwszą myśl - pełne ważone ciężej chodzą, są głębsze i podobno lepiej brzmią (ale są głośne na sucho w Akai MPK88 i niby bardziej chwalone w Arturii), ale czy paznokcie mi w takich nie będą uniemożliwiały skutecznej gry, czy lepiej brać półważone, gdzie wybór jest zdecydowanie większy, tylko żeby się na tym artykulacyjnie fajnie grało.

2. Co będzię najbardziej rozwijające, pobudzające kreatywność i chęć do tworzenia, ale i zarazem najbardziej uniwersalne w zastosowaniu (nie tylko brzmienia elektroniczne, ale żeby fajnie naturalnie zagrała przez to trąbka, akordeon, i żywe inne instrumenty, tak, jak widziałem na prezentacji Yamahy MOXF 6). Generalne zastosowanie - nagrać na tym materiał na komputerze, wirtualne instrumenty, ale też żeby można było użyć tego na żywo bez miliona połączeń, bo pewnie wezmę jednak skrzynkę nie laptopa.

Budżet około 3 tys. - od 61-88 klawiszy

Z tego co widziałem w Internecie wyselekcjonowałem takie typy i kategorie, ale nie wiem co będzie dla mnie najlepsze i która też kategoria:

a) Stacje Robocze (workstaion) - i tu na pierwszy rzut oka - fajne naturalne brzmienie i instrumenty ma

Yamaha MOXF 6

https://www.thomann.de/pl/yamaha_mox_f6.htm

Czy to jest najbardziej uniwersalny instrument, z tych, które podam, bo to worstation? Nie ma aftertoucha, ale niby jakiś Sound generation: AWM2 with Expanded articulation... ma wejście słuchawkowe, czyli pewnie można ćwiczyć i komponować bez odpalania kompa, czy można to gdzieś podłączyć do jakiegoś głośnika na żywo, albo do wieży w domu, żeby pograć? Czy to dobrze będzie współpracować też z DAW'em, do nagrywania? Osobny Interface będę miał, gdzie będę wpinał mikrofony do zbierania gitarowego pieca... tu niby też jest jakiś wbudowany... ale ta klawiatura nie ma Padów.

b) Masterkeyboardy MIDI - pierwsze typy w ogóle, to były Akai mają Aftertouch, tylko który model dla mnie (później znalazłem powyższą Yamahe i poniższą Arturię i już w ogóle nie wiem, co dla mnie najlepsze, biorąc pod uwagę wszystko co napisałem...

Akai Advance 61 (pady chyba gorzej ułożone do grania niż poniżej)

http://www.akaipro.com/products/keyboard...advance-61

Akai MPK 2 61

http://www.akaipro.com/products/keyboard...rs/mpk-261

Akai MPK 88 (w pełni ważone klawisze, ale czy na moje paznokcie?... niby głośne na sucho, przy Aftertouchu ma napisane (chanel), to chyba ma... chyba już nie produkowana i starsza klawiatura, bo nie widzę jej na stronie głównej producenta - tylko znalazłem przez lupkę na tej stronie producenta... Czy z Windowsem 10 pójdzie? Bo ten system jest niby bardzo lekki)

http://www.akaipro.com/products/search/mpk-88

Arturia KeyLab 88 (też w pełni ważone, niby lepsze od powyższych, ale czy na paznokcie nie lepsze łatwiejsze w docisku półważone?... nie ma Split Zones... ma klawisze velocity, czy Akai nie mają, bo nie napisane w opisach producenta?

https://www.thomann.de/pl/arturia_keylab_88.htm

Dla mnie też w wyborze ważne są dodatki i bonusy, ale na 2 miejscu, z interfacem dostanę Cubase LE, to może nie dublować, będę pewnie zaczynał od Reapera rozszerzonego, bo niby najłatwiejszy, to żeby klawiatura z tym działała i inne bonusy ważne oprócz DAW - im więcej tym lepiej...

Ważna dla mnie w grze jest artykulacja (czułość), dynamika, soczystość, ale mam niestety te dłuższe paznokcie, w prawej dłoni, do gitary - instrumentu nr. 1

Pomóżcie proszę...

Co wybrać?

--------------------------------------------------------------------------------------
EDIT po paru dniach przemyśleń - KONKRETY
-----------------------------------------------------------------------------------------

Przejrzałem internet dokładnie, analizowałem i wyciągałem wnioski... filmiki reklamowe zachęciły mnie na chwilę do Arturii KeyLab Essential 61 - fajne takie nowoczesne brzmienia i nakładanie się brzmień i Analog Lab... później jednak wybierałem miedzy Rolandem FA 06 a Yamahą MOXF 6 - Roland brzmiał bardziej dynamiczniej, soczyściej na pianinie, basie, bębnach, ale jak się słuchało całościowych nagrań oprócz jazzu, to Roland był taki sama góra i sam dół - ostry - nie ciepły... ciepło i łagodnie brzmi Yamaha we wszystkim, przyjemniej dla mnie... i tak całościowo te próbki były do słuchania, a Rolanda nie - prócz jazzu... stwierdziłem, że Roland byłby dobry do solówek, ale mi bardziej zależy na robieniu tła pod gitarę i zróżnicowanej kompozycji (różne instrumenty) i solo będzie grała przeważnie gitara... wiec wybrałem Yamahę, bo w miksie pewnie nie trzeba będzie za dużo grzebać - oprócz dogrywanej na żywo gitary i te wszystkie arpegiatory i tła - pomogą mi tak bardziej naturalnie tworzyć od razu na zasadzie, czy to pasuje, a nie wgapianie się w kompa... tak jak odpalałem zawsze gitarowy looper - jeden ślad, drugi, czasem trzeci i solowe granie... jestem wiec zdecydowany na Yamahę MOXF 6.......... 88 klawiszy sobie odpuściłem, bo ludzie narzekali na tę klawiaturę, że lżejsza mimo, że ważona, wiec pomyślałem, że dużej różnicy w dynamice nie będzie w porównaniu do półważonej 61 MOXF - a może kiedyś jakby mi się coś udało sensownego zrobić to 88 sobie dam na dolny parapet, ale inną, za parę lat...

I tylko jeden poważny dylemat i trochę zatoczyłem koło... jestem naprawdę nastawiony na tę Yamahę za jej wszechstronność i możliwość szybkiego komponowania bez włączania kompa... i większą możliwość ewentualnego grania na żywo... ale czy nie lepiej wziąć po prostu Alesis VI 61 - klawisze tu wyglądają solidniej niż w Yamasze i mają aftertouch

http://www.alesis.com/products/view/vi61

a w moxf6 nie ma aftertoucha... plus po prostu dobre i maksymalnie dużo instrumentów VST - np. NI Kontakt 5 - co może po prostu i tak zabrzmi lepiej, lepiej niż fabryczne brzmienia Yamahy - bo to jest ukierunkowanie takiego softu tylko na brzmienie...

Poradźcie proszę w tej ostatniej - konkretnej - kwestii...

i czy:

1. Rzeczywiście, dobrze myślę, że jakieś VST dobrej firmy - wyspecjalizowanej w tym - zabrzmią lepiej niż fabryczne brzmienia Yamahy MOXF 6?
2. Nawet jakbym wziął Yamahę MOXF 6 i dokupił jednak powyższe dobre VST - to czy lepsza do odegrania tego byłaby jednak klawiatura Alesis VI 61 - bo ma aftertouch i branie w tej konfiguracji Yamahy - nie ma sensu?

Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Yamaha MOXF 6 czy Alesis VI 61 + dobre VST np. NI Kontakt 5 - przez Dominik M. - 24.02.2018, 17:10