Ankieta: Barwy które Was inspirują pochodzą:
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
z VST
0%
0 0%
wbudowane w instrument od producenta
0%
0 0%
Razem 0 głosów 0%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy klawisz z małym domowym studiem
22.06.2019, 11:54,
#5
RE: Nowy klawisz z małym domowym studiem
(21.06.2019, 09:43)pwa napisał(a):
(20.06.2019, 23:13)bestspec napisał(a): Trochę rozwijając co kolega @pwa napisał to oczywiście jakość brzmienia (szeroko rozumianą) porównywalną z fizycznymi syntezatorami czy stacjami roboczymi w przypadku VST będziesz miał tylko pod warunkiem że będziesz dysponował dobrą kartą dźwiękową (tu głównie przetworniki są ważne) a jak już będziesz miał taką kartę to i latencja jest w nich na podobnym poziomie co w instrumentach fizycznych.
Bez przesady z tym interfejsem audio Smile. Focusrite z serii Scarlett czy Presonus z serii Studio bez problemu dadzą radę, a ich konwertery są wystarczająco dobre.
Jakość interfejsów klasy RME czy UAD objawia się głównie w innych obszarach typu jakość preampów i całej części analogowej (czyli generalnie rejestracja z użyciem mikrofonów) czy choćby jakość i możliwości zaimplementowanego DSP.
Co do latencji, to chyba nie jest do końca tak. Należy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku instrumentu sprzętowego, konwersja odbywa się tylko w jedną stronę digital->analog->wyjście instrumentu->głośniki
W przypadku VST również, ale trzeba jeszcze wprowadzić sygnał MIDI do komputera, komputer musi poświęcić czas na przetworzenie w aplikacji VST, a w przypadku gdy skorzystamy jeszcze z jakichś efektów wirtualnych za instrumentem, ten czas się jeszcze wydłuża. W przypadku instrumentu sprzętowego robi to wyspecjalizowana elektronika, która niczym innym się nie zajmuje.
Wydajność komputera ma znaczenie chociażby ze względu na ustawienie wielkości bufora. Dodam, że np. Arturia Matrix-12 z nieco bardziej złożonym brzmieniem potrafiła mi skutecznie zajechać procesor w moim starym kompie z AMD Athlon II X4 640 przy ustawieniu 256 sampli. Fakt, procek sprzed 10 lat, ale obrazuje to sytuację, kiedy VST naprawdę potrafi być "procesożerny"Smile a bufor trzeba podwyższyć, żeby nie było dropów.

Nie mówię że wymienione przez ciebie karty nie dadzą rady w domowym studiu, zresztą dużo zależy od tzw Ucha które jedni maja bardziej wyczulone inni mniej ;-)
Co do latencji to wierz mi można mieć przy odpowiednim sprzęcie (zarówno PC jaki i karta) taką konfigurację gdzie łącza latencja audio i midi w sumie jest tak niska że całkowicie niewyczuwalna.
Nie zgodzę się z tezą że VST potrafi być procesożerny. To raczej trzeba mieć sprzęt na miarę możliwości tego czego się chce używać i niech za przykład posłuży Korg Oasis i Kronos (choć to przecież nie vst). Oba są zbudowane w podobny sposób czyli z płyty głównej zwykłego PC i dedykowanego linuxa. Na obu obecnie można mieć te same silniki brzmieniowe tyle że Oasis będzie miał mniejszą polifonię bo jego "flaki" są dużo starsze i wydajność nie pozwala na osiągi na poziomie Kronosa. Korg dba o ograniczenia na poziomie systemu dopasowując polifonię do wydajności aby nie było dropów, a w VST samemu trzeba zadbać o dostosowanie konfiguracji lub sprzętu ale jak już tylko jeden VST tak obciąża procek że trzeba ostro kombinować to raczej trzeba mysleć o zmianie sprzętu ;-).
Wciąż będą powstawać coraz bardziej skomplikowane i procesożerne VST ale przez to wierniej odwzorowujące jakieś procesy audio itp do których potrzeba szybszych procesorów i tak samo jest w syntezatorach hardware gdzie te starsze miały zdolność obliczeniową porównywalną z kalkulatorem a te dzisiejsze są zbudowane na bazie średnich PC. Fakt że VST wymaga o wiele większej wydajności jak instrumenty Hardware ale też (niektóre) VST są o wiele bardziej złożone i mają o niebo większe możliwości jak topowe hardwerowe flagowce.
Ciekawe czy doczekamy czasów, że sprzętowy dedykowany klawisz będzie miał na pokładzie możliwości Omnispher-a albo Avenger-a (nie mam tu na myśli hybryd typu PC z klawiaturą fortepianową-tych już trochę było i wszystkie koncepcje upadły) .

Potwierdzę też że Ultranowa to dobry i niedrogi syntezator. Bardzo dobry stosunek ceny do możliwości ma też Waldorf Blofeld (jest też jego odpowiednik VST o nazwie Largo ewentualnie Komplexer (ale to bardziej Waldorf MicroQ).

Zastanowił bym się nad MODX8. Ludzie trochę narzekają na jakość klawiatury a możliwości jako klawiatura sterująca nie są zachwycające (mam MODX6 i zbadałem temat). Osobiście budując takie studio kupił bym MODX6 i dobrą klawiaturę sterującą z 88 klawiszy choćby taką Arturia KeyLab 88 MK II (przy okazji dostajesz dobre syntezatory VST) lub podobne.
Wyjdzie drożej ale masz dwie klawiatury - jedna główną i drugą mniejszą pomocnicza która się tez przyda a MODX6 jest wart zakupu ze względu na cenę i możliwości.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Nowy klawisz z małym domowym studiem - przez K0K0N - 15.06.2019, 00:58

Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,244 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari
  Klawisz na wesela Majki 17 40,064 23.10.2022, 21:19
Ostatni post: klezmer_stg
  Jaki klawisz na chałtury patrykyamaha 4 2,272 21.08.2022, 10:49
Ostatni post: mar11111
  Najbardziej uniwersalny klawisz Muzyk-Kamil 7 4,511 15.11.2021, 22:03
Ostatni post: bestspec
  Jaki klawisz na początek do muzyki rock, funk, blues RaffaBassman 10 9,580 24.02.2021, 17:00
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS