Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stage piano, z naciskiem na piano:)
13.01.2020, 18:52, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.01.2020, 18:57 przez Rychubil.)
#2
RE: Stage piano, z naciskiem na piano:)
Miałem FP-30 przez 5 lat. Kupiłem go zaraz jak wszedł na rynek. Sprzedałem go dopiero niedawno, wymieniając na klawiaturę moich marzeń, która wisi w stopce.
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to było świetne, budżetowe pianino z bardzo przyjemną akcją klawiatury i dobrze kontrolowaną dynamiką oraz fajnym, rasowym brzmieniem fortepianu, z niezapętlającym się jego wybrzmiewaniem (jak na budżetową cyfrówkę oczywiście) a wbudowane nagłośnienie zupełnie wystarczało na domowe warunki. Dlatego też długo wahałem się, żeby wymienić go na jakieś inne pianino, zwłaszcza w drodze kompromisu jakości i ceny. Kompromis nie nastąpił i kupiłem to co chciałem.
Jednak wraz z niską ceną instrumentu (FP-30), w parze idą też ograniczenia, o których sam już wspomniałeś, czyli brak wyjsć line out, co jest jednak sporym ograniczeniem (nagrywałem przez splitter i tłumiki -20dB do rejestratora, kombinując z gainem jak koń pod górkę). Do listy wad FP-30 dodałbym jeszcze dość słabe brzmienia piana Rhodes i Wurli oraz jednak nie zbyt szybka i nieco ciężka klawiatura, zwłaszcza w głębszej części klawiszy. Ograniczona szybkość klawiatury objawia się jednak dopiero przy chęci szybszej gry więc jeśli nie grasz zbyt szybkich utworów klasycznych, to może to zupełnie nie przeszkadzać. Jest tu na forum użytkownik FP-10 (ta sama klawiatura i brzmienia) i bardzo chwali sobie ten instrument.

Jeśli chodzi o FP-60, to moim zdaniem jest on dość nieopłacalny. Za taką cenę nadal ta sama klawiatura PHA4, modelowany fortepian (moim i nie tylko moim zdaniem), który jest uwstecznieniem wobec poprzedniego silnika SuperNatural a na co komu tysiąc różnych innych brzmień, skoro to najważniejsze niedomaga.

Jeśli szukasz instrumentu w niższej granicy założonego przez siebie budżetu, to spróbowałbym (ograł) wspomniane przez Ciebie pianina Kawai ES110 i Yamahę P125. Może jednak któreś się spodoba. Każde z nich oczywiście ma swoje wady i zalety ale co najważniejsze oba mają wyjścia line out. Jeśli jednak ma to być Roland, to będzie drożej. W twoim budżecie poleciłbym używany model RD300NX. Jest to typowe stage piano, bez wbudowanego nagłośnienia ale klawiatura lepsza od tej w FP4/7 i lżejsza od tej w FP-10/30. Jeśli jednak nie, to pozostaje tylko FP-60.

Jeśli chodzi o klawiatury sterujące, to w twoim budżecie masz do wyboru: Roland A-88 z klawiaturą Feel-G (np. RD300NX), najnowszy A-88 mk2 z klawiaturą PHA4 (FP10, FP-30), Studiologic SL88 Grand z drewnianą klawiaturą Fatar TP400WOOD (tańszy Studiologic SL88 Studio z klawiaturą Fatar TP100LR nie polecam) lub używany Kawai VPC1 z drewnianą klawiaturą RM3II.

Jeśli chodzi o wirtualny fortepian, to zee swojej strony polecam Pianoteq 6 Stage. Polecam Pianoteq'a, ponieważ ma bardzo niskie wymagania sprzętowe (zajmuje 50MB na dysku, RAM - 0,5GB) ze względu, ze jest to wtyczka oparta na modelingu a nie na samplach, program się ciągle rozwija w nowsze i bardziej dopracowane brzmienia i można później z czasem dokupić dodatkowe brzmienia fortepianów oraz podwyższyć sobie program do wyższej wersji (Standard, Pro, Studio), które oferują coraz więcej możliwości edycji.

Oj każdy z Nas tu przechodził dylematy i to czas strasznie długo Wink
Pozdrawiam z Aberdeen Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Stage piano, z naciskiem na piano:) - przez Rychubil - 13.01.2020, 18:52

Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 669 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  dobre piano, ale też synth dominujacygrzesiek26 0 197 25.01.2024, 04:20
Ostatni post: dominujacygrzesiek26
  Co na początek Korg EK-50 czy Yamaha PSR-473 rba79 8 2,244 01.08.2023, 08:43
Ostatni post: rba79
  Casio CDP-220R na początek Emilia_Matylda 0 448 08.04.2023, 08:40
Ostatni post: Emilia_Matylda
  Pierwsze piano cyfrowe dla amatorów gosciu_co_zaczyna 7 2,336 17.03.2023, 09:29
Ostatni post: gosciu_co_zaczyna

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS