Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nord czy Artis7
28.06.2016, 16:06,
#1
Nord czy Artis7
Dzień dobry. Witam wszystkich, jestem nowySmile

Mam pytanie do kolegów.
Chcę kupić nowy dobry klawisz i w zasadzie cena Norda Stage 2 73/76 mnie aż tak nie wystrasza, tylko nie wiem czy będzie odpowiedni.

Otóż gram w szanującej się kapeli (5 os.) na prestiżowych eventach w różnych częściach Polski. Gramy na żywo, przede wszystkim znane światowe standardy muzyki pop. Do takiej muzyki potrzebuję głównie dobrego piana ale też czasem i innych dobrych brzmień (brassy, stringi, pady, niekiedy synth., akordeonu itp. w zależności od danej kompozycji).
Ze względu na mobilność klawiatury nie większej jak 73/76 klaw. ale też nie mniejszej, i akceptowanej wagi instrumentu.
Pod tym względem (mobilności) Nord Stage 2 73 czy 76 jest odpowiedni, ale czy sprawdzi się brzmieniowo poza oczywistym pianem czy organami?
Tu na forum wyczytałem, że Nord jest "nie dla każdego".

Myślę też o Kurzwailu Artisie 7 – mobilny, raczej niezłe piana i inne brzmienia a i też połowę tańszy, chociaż to aż tak nie jest istotne. Co byście doradzili w optymalnym rozwiązaniu, a może inne propozycje?

Np. Kronos wydaje mi się świetny, ale w wersji 73 klaw. to już finansowo nie wyrobię a 61 nie wchodzi w rachubę. Problem w tym, że nie mam możliwości „na żywo" dotknąć tych instrumentów, stąd pytanie przede wszystkim kieruję do ich użytkowników.

Dziękuję za wszelkie sugestie. Benek

Odpowiedz
28.06.2016, 18:01,
#2
RE: Nord czy Artis7
Witaj.
Myślę że w szanującej się kapeli, grającej na prestiżowych imprezach Nord Stage 2 będzie się prezentował równie prestiżowo Smile
A tak na poważnie, to myślę że określenie iż Nord Stage nie jest dla każdego, dotyczy raczej jego obsługi, która jednym bardzo pasuje a innym nie. Brzmieniowo powinieneś znaleźć w nim wszystko, czego potrzebujesz.
Co do Kurzweila, to zamiast Artisa 7 może zainteresowałbyś się Forte 7, skoro nie ma jakiegoś większego problemu z budżetem..
A czemu nie masz możliwości ogrania tych instrumentów ? Żadnego sklepu w okolicy ?
Ja mam Kurzweila Forte SE (88 klawiszy), jeśli jesteś gdzieś ze śląska to wpadaj do mnie, ograsz go sobie i przetestujesz Smile

Odpowiedz
28.06.2016, 18:35,
#3
RE: Nord czy Artis7
Dziękuję za odpowiedź.
Jestem ze wschodniej Polski i w pobliżu żadnego sklepu w którym byłby jakiś Nord.
Co do Kurzwaila Forte7, to ten waży około 20 kg vs Artis7 około 13kg, a słuchając obu tu na Forum to nie ma przepaści brzmieniowej między Artis a Forte.
Poza tym Forte7 ma dużo cięższą klawiaturę niż Artis7. Totalnie nie wiem jak to się ma do długich eventów i grając również brzmieniami np. organowymi, czy ręka nie odpadnie?
Wprawdzie skończyłem szkołę 2 st. na fortepian, ale na długich imprezach zawsze miałem klawiaturę syntezatorową.

Odpowiedz
28.06.2016, 18:57,
#4
RE: Nord czy Artis7
Jeśli grasz w szanującej się kapeli, to tym bardziej powinieneś ograć te instrumenty przed zakupem. Demówki z YouTube nie pokażą wszystkiego. Zrób sobie koniecznie wycieczkę do jakiegoś dużego miasta.
P.S. Trudny wybór, bo oba instrumenty są bardzo dobre.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.06.2016, 19:03,
#5
RE: Nord czy Artis7
Co do wagi to masz rację, Forte jest cięższy. Nord wagowo wypada gdzieś pomiędzy Forte a Artisem. Co do klawiatury to grając na syntezatorowych i przerzucając się na trochę cięższa, to faktycznie trzeba trochę czasu poświęcić, żeby się przyzwyczaić.
Nie dobrze, że musisz dokonać wyboru w ciemno, bez wcześniejszego ogrania, ponieważ poczucie klawiatury będzie dla Ciebie równie ważne, jak jakość brzmień i ich wybór.
Znam osobiście kogoś, kto odsprzedał klawisz krótko po jego zakupie, tylko ze względu na klawiaturę !! Więc oby Ciebie to nie spotkało. Może mógłbyś gdzieś dotknąć któregoś z tych instrumentów u kogoś z zaprzyjaźnionego zespołu. A może ktoś tutaj na forum mieszka w Twojej okolicy. Zdecydowanie odradzam zakup w ciemno Sad

Odpowiedz
28.06.2016, 20:32,
#6
RE: Nord czy Artis7
Tak wiem, że w ciemno nie można kupować. Po prostu wybiorę się do Krakowa i myślę, że będę mógł dotknąć Norda 73 i 76 kl. jak również Kurzwaila.
Może wiecie, który ze sklepów w Krakowie jest dobrze zaopatrzony żeby móc dotkną zarówno Norda jak i Kurzwaila?

Odpowiedz
28.06.2016, 21:37,
#7
RE: Nord czy Artis7
Zadzwoń wcześniej i zapytaj czy obecnie mają interesujący Cię model w sklepie, żeby nie jechać na daremno.
W Krakowie jest "Składmuzyczny.pl" na Skawińskiej 14, który handluje Kurzweilami:
http://skladmuzyczny.pl/manufacturer/kurzweil
Sieć sklepów "Riff" jest w Krakowie, Rzeszowie i Lublinie więc warto do nich zadzwonić, gdzie i co mają.
W Rzeszowie, sklep "Gama.pl" na Placu Wolności 1 handluje Nordami:
https://gama24.pl/24-syntezatory

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.06.2016, 22:59,
#8
RE: Nord czy Artis7
Dziękuję za te informacje.
Jeszcze ostatnie pytanie, czy w Nord Stage 2 EX compact 73, klawiatura jest typowo syntezatorowa czy nieco cięższa, którą można określić mianem kompromisu między grą pianem a organami?
Dziękuję.

Odpowiedz
29.06.2016, 00:12,
#9
RE: Nord czy Artis7
Tam jest Fatar TP-80 więc można by ją tak mn.w. określić, bo nie jest to typowa syntezatorówka ale to tylko teoria, bo dla mnie nawet najcięższa TP40 jest za lekka a po drodze jest przecież jeszcze TP100.
Ogrywać, ogrywać i jeszcze raz ogrywać!

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
29.06.2016, 13:58,
#10
RE: Nord czy Artis7
Dziękuję za wszelkie rady. Wybiorę się w lipcu do dużych sklepów i pomacam co się daSmile

Odpowiedz
29.06.2016, 15:13,
#11
RE: Nord czy Artis7
Ja swojego Kurzweila jeździłem "pomacać" do Warszawy (jestem z północno-wschodniej Polski). Szwagier zabrał mnie do bardzo dużego sklepu sieci Riff, gdzie jedno wielkie pomieszczenie poświęcone było instrumentom klawiszowym. Był tam Nord i Kurzweil i co nie tylko Big Grin W życiu tylu fajnych klawiszy na raz nie widziałem Tongue

Kurzweil Artis, Roland Prelude
Odpowiedz
29.06.2016, 20:43,
#12
RE: Nord czy Artis7
Pytanie czy potrzebujesz uniwersalności brzmieniowej? Bo Artis jak i Nord da Ci tylko to co tam jest, natomiast jeśli potrzeba Ci dobrych brassów, synthów to może zainteresuj się jakąś Yamahą czy Korgiem ?

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
29.06.2016, 22:01,
#13
RE: Nord czy Artis7
Tak też myślałem, ale czy do Norda nie można ze strony Clavii pobrać tych brzmień, których właśnie potrzebuję np. wspomniane wyżej brassy czy synth?
Podobnie z Artisem, można przecież pobrać dodatkowe brzmienia chociażby z tego forum.
Tak więc odnośnie uniwersalności brzmień to jaka jest różnica między Yamahą czy Korgiem skoro można pobrać inne barwy do Norda czy Artisa?

Odpowiedz
29.06.2016, 22:05,
#14
RE: Nord czy Artis7
Na nordzie nie zrobisz trąbek typu gliss z dynamiką, bo jej zwyczajnie nie ma. Smile Tam są sample jedno warstwowe, coś jak soundfonty kiedyś Smile

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
29.06.2016, 22:14,
#15
RE: Nord czy Artis7
Jasne, o tym nie pomyślałem. A jak jest z tymi warstwami w Artisie ?

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,188 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Yamaha dgx, czy może... Jarbrz 0 290 10.10.2023, 06:25
Ostatni post: Jarbrz
  Czy mnie słuch nie myli? FP-10 vs P45 cs S110 AntKampino 6 1,631 18.08.2023, 11:01
Ostatni post: Valtari
  Co na początek Korg EK-50 czy Yamaha PSR-473 rba79 8 2,053 01.08.2023, 08:43
Ostatni post: rba79
  Co wybrać? Korg B2, czy Roland FP-10? Skirlexx123 0 456 19.07.2023, 18:07
Ostatni post: Skirlexx123

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS