Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
10.08.2016, 08:12, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.08.2016, 12:47 przez zagoor.)
#1
Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Witam,

planuję powoli (bo to jednak poważna decyzja) zakup stage piano/syntezator/workstation w okolicach 6 tys. PLN dla siebie do ćwiczenia, zabawy dźwiękiem, tworzenia oraz dla dzieci, do rozpoczęcia nauki. Mam z dawnych lat CASIO CT-770, ale nie chcę dzieciom psuć nim rąk - tam nie ma nawet półważonej klawiatury, ma jakieś 25 lat i mimo, że wtedy kosztowało sporo, jest raczej zabawką. Dzisiaj czasy się zmieniły, ceny zachodnich sprzętów stały się przystępniejsze, technika poszła do przodu... czas kupić instrument. Planuję go także podłączać pod komputer z linux-em i windows-em po dodatkowe brzmienia np. Hauptwerk oraz dla całego zestawu narzędzi z ubuntu studio. Chciałbym na nim grać trochę muzyki klasycznej na fortepian, klawesyn i organy, trochę rockowo-jazzowych standardów (fortepian, hammond, rhodes) i baaaaawić się dźwiękiem i muzyką.
Zatem uprzejmie proszę brać o pomoc w wyborze:
Casio PX-560
Yamaha MOXF-8
Korg Krome 88
Roland Fa-08
Kurzweil SP5-8
Kurzweil Artis
a może coś zupełnie innego?

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
10.08.2016, 11:02,
#2
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Oba Kurzweile nie mają sekwencera, więc w przypadku zakupu któregoś z nich trzeba się posiłkować jakimś sekwencerem zewnętrznym lub programem w kompie. Artis to tak jakby następca SP5, nowe, odświeżone brzmienia ale wyjściowo jest ich znacznie mniej niż w SP5. No ale jest miejsce na nowe brzmienia.
Roland i Yamaha to typowe workstation ale jeśli patrzysz również pod kątem jakości klawiatury to ta Yamaha wypada nie najlepiej, Roland za to już całkiem fajnie. Casio PX560 to niby Stage Piano ale ma również sekwencer więc można je potraktować jako aranżer/Workstation.
Co do brzmień które wymieniasz, to zdecydowanie Kurzweil.
Konkluzja jest taka, jak przy wszystkich tego typu tematach - trzeba ograć samemu Smile i zdecydować opierając się o własne preferencje

Pozdrawiam

Odpowiedz
13.08.2016, 20:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.08.2016, 20:59 przez zagoor.)
#3
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Dzisiaj trochę ogrywałem:
- Kurzweil Forte SE, ze względu na fatar 100 lr i brzmienia z artisa, bo artisa w okolicy brak
- Korg Havian 30, ze względu na klawiaturę, która ponoć jest w Krome 88, którego także nie ma w okolicy
- Roland FP 4 F, ze względu na Ivory feel G, która jest w FA 08 i też go...
- Kurzweil SP5 8
I zawiodłem się na fatar 100. Klawiatura jak w jakiejś Legnicy - ciężka i wolna. Do klawiatury w Havianie szło by się przyzwyczaić, ale to nie mój typ. LK40GH z SP5 8 fajna dosyć szybka i nie za ciężka. Ale najbardziej mi odpowiada Ivory feel G, przypomina mi taki stary fortepian w szkole muzycznej, do której chodziłem.
Brzmieniowo, używając tych samych słuchawek sennheisera, aż tak się nie rozpłynąłem jak się spodziewałem przy kurzach, korg zabrzmiał mniej więcej tak jak się spodziewałem czyli dobrze, a Roland ze swoim Super Natural grand piano o wiele lepiej niż się spodziewałem, reszta brzmień różnie. Wiem jeszcze jedno - nie lubię ekranów dotykowych. To nie jest wygodne.

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
13.08.2016, 21:52,
#4
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
I to się właśnie nazywają własne preferencje Smile Jeden dałby się pociąć za Korga, ktoś inny będzie zaciekle bronił Rolanda itp. Odnośnie Forte SE i Artisa to nie można powiedzieć że mają te same brzmienia. Chociażby barwy fortepianów w Forte SE "ważą" więcej, to lekko okrojone barwy z pełnego Forte. Ograłem kiedyś Artisa a wybrałem Forte SE.
Jeśli Roland Tobie spasował, to musisz jednak poszukać gdzieś FA 08 i posłuchać jak konkretnie ten model brzmi, ponieważ oprócz samych próbek, technologii Super Natural możliwe że usłyszysz też różnicę w przetwornikach. Poza tym tam jest 2000 brzmień, więc jest co sprawdzać, a trzeba pamiętać że Roland udostępnia dodatkowe darmowe banki brzmień tej strony:
http://axial.roland.com/category/fa-06_fa-08/
Więc jeśli któreś brzmienia fabryczne nie będą Ci leżeć to może te dodatkowe Cię zadowolą

Pozdrawiam

Odpowiedz
09.12.2016, 06:50,
#5
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
No i stało się. Kupiłem. Roland FA 08. Przed zakupem przesłuchałem chyba wszystkie nagrania z nim w roli głównej, przeczytałem chyba wszystko, co na jego temat napisano, włącznie z instrukcjami obsługi, a mimo wszystko jestem zaskoczony. U mnie w domu, na amplitunerze Onkyo TX-SR506 zabrzmiał tak, że ciarki przechodziły po plecach. A w dodatku możliwości ma większe, niż instrukcje opisują. Jedynie klawiatura mnie nie zaskoczyła, bo w sklepach, w innych instrumentach ograłem ją na wszystkie strony. Brzmienia z axiala mam już pościągane od dawna, ale jeszcze ich nie wyrzuciłem do instrumentu. Czuję jak wsiąkam.

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
09.12.2016, 11:46,
#6
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
No i gratuluję przede wszystkim dokładnie przemyślanego zakupu (co by to nie było), bo teraz będzie tylko rosnąca radość Smile
Dzięki, że napisałeś jakiego dokonałeś wyboru - Pozdrawiamy Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
09.12.2016, 15:48,
#7
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
No i to jest dowód na to, że wszystko mające workstation mają się dobrze i nie każdy chce pracować na kompie.

Odpowiedz
09.12.2016, 16:15,
#8
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
(09.12.2016, 15:48)Valtari napisał(a): No i to jest dowód na to, że wszystko mające workstation mają się dobrze i nie każdy chce pracować na kompie.

... oraz na to, że Roland nadal ma się całkiem dobrze, bo to już druga osoba na forum, która wybrała Rolanda FA.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
09.12.2016, 19:48,
#9
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Sam się mocno nad nim zastanawiałem. Bardzo mi pasuje jego obsługa. Niestety nie znalazłem w nim tych brzmień, na których mi zależy więc do zakupu nie doszło.

Odpowiedz
09.12.2016, 20:29,
#10
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Jak do nawet dość trudnej obsługi można się przyzwyczaić, tak do niepasujących brzmień niestety nie.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
09.12.2016, 22:49,
#11
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Pamiętam jak wyszły te instrumenty z serii FA. Dużo było narzekania, ale to dlatego, że ludzie byli (i są) spragnieni flagowego workstation. Jak wiemy Roland do dziś nic takiego nie wypuścił. A głód rośnie bo Montage też wielu zawiódł.
Tymczasem jak byłem ostatnio w sklepie, i stał tam FA08 obok Montage i Kronosa, to powiem Wam, że za tą cenę wstydu nie ma, a już klawiatura 88 jest naprawdę OK. Chwalę bo sam taką mam, ha ha ha, tylko wybrałem sterkę z modułem Rolanda, czyli de facto taki składany FA. Tylko sekwencera i padów mi brak. Ale też sobie poradziłem jakoś i jest zabawa.

Mimo świadomości braków jakie ma FA to jednak jest naprawdę dobry wybór, także gratulacje i pięknych harmonii życzę.

Odpowiedz
10.12.2016, 18:24,
#12
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Przyznam się, że wybierając Fa zdawałem sobie sprawę z niedoskonałości niektórych brzmień i dlatego od razu założyłem, że w niedalekiej przyszłości uzupełnię je najprawdopodobniej PC3LE6 lub jeśli będzie aż tyle pieniędzy PC3K6 lub PC3A6 (ten ostatni widziałem w dobrej cenie http://sklepmuzyczny.pl/produkt/kurzweil...cddf9e0e8a). To, co mnie skłoniło do FA 08, to klawiatura, sequencer, supernatural i ogólnie obsługa (łącznie z mikrofonem, samplerem itd). Brzmienia niektóre są jak dla mnie bezbłędne, np. perkusje uważam za czyste i wierne, lubię piana SN Rolanda (głęboki bas i czysta góra, środek ujdzie), gitary, szczególnie elektryczne też mi odpowiadają. Natomiast rhodes i hammond w kurzu jest o niebo lepszy. Brałem też pod uwagę wybór Kurzweila z 88 klawiszami, ale jakoś nie leżą mi fatary z serii TP-100 i TP-40. I za każdym razem, jak sam się namawiałem na Kurzweila, głos rozsądku mówił - jednak Roland. Przerabiałem to kilka razy.

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
10.12.2016, 21:04,
#13
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
(10.12.2016, 18:24)zagoor napisał(a): ... lubię piana SN Rolanda (głęboki bas i czysta góra, środek ujdzie),
... Natomiast rhodes i hammond w kurzu jest o niebo lepszy,
... jakoś nie leżą mi fatary z serii TP-100 i TP-40, ... jednak Roland.

Mam dokładnie to samo zdanie o Rolandzie, Kurzweilu i Fatarze Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
12.12.2016, 18:07,
#14
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Ja w sumie też. Ale jak ostatnio dotykałem Nord Piano 3 oraz Nord Stage 2 to jakoś ta klawiatura była całkiem ok, a tam chyba też jest fatar.
Podobnie Kurzweil Forte, też całkiem ok. Jak dla mnie. A tam też fatar tylko nie wiem czy ten sam.

Odpowiedz
12.12.2016, 18:58,
#15
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Tak, Clavia montuje tylko klawiatury Fatara:
Nord Stage 2, Kurzweil Forte (7) - TP40L,
Nord Piano 2 - TP40M,
Nord Piano 3 - TP40H,
Kurzweil Forte SE - TP100LR.
Różnica w montażu klawiatur Fatara jest jeszcze taka, że w Kurzweilach dość dobrze wytłumili te klawiatury a w nordach klekoczą jak końskie podkowy Big Grin

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
12.12.2016, 20:44,
#16
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Uuuu, to Nordy odpadają Smile.

Odpowiedz
12.12.2016, 21:15,
#17
RE: Casio PX-560, Roland Fa-08, Kurzweil SP5-8, Kurzweil Artis lub Yamaha MOXF-8?
Niestety - tak jak na Kurzweilu można jeszcze pograć w zaciszu domowym, to na Nordzie już nie. Hałas klawiatury jest słyszalny nawet w zamkniętych słuchawkach a na otwartych wręcz irytuje. Nord to sceniczne zwierzę Wink
P.S. Tutaj fajne porównanie hałasu Norda z Kawaiem:
https://m.youtube.com/watch?v=g3LeMPHKRrE

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Yamaha Modx7 vs yamaha sx700 qwedud 1 297 21.01.2024, 18:07
Ostatni post: pawelsz
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,201 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Roland FP10 vs Yamaha P45 vs Casio CDP-S110 Borys17 0 334 22.11.2023, 13:59
Ostatni post: Borys17
  Roland FP-10BK vs GO88 therjm_ 2 413 13.11.2023, 17:33
Ostatni post: pawelsz
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,275 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS