Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland do nauki - za twardy?
22.09.2016, 11:08,
#1
Roland do nauki - za twardy?
Witam, pierwszy raz na forum...
Szukam pianina cyfrowego w cenie do 4k dla początkującego/ych. Lekcje na pianinie akustycznym, instrument do domu. Nie znam się, więc na razie kieruję się opiniami w necie. Już byłam prawie zdecydowana na Rolanda F-30, ale krążą opinie, że Rolandy mają "twardą" klawiaturę, która wymaga wysiłku. W skrajnych przypadkach pisze się o "innej technice" grania. Czy jest to coś wyczuwalnego dla laika, czy może utrudniać naukę lub męczyć?? Zwłaszcza dla dziecka. Z góry dzięki.

Odpowiedz
22.09.2016, 11:42,
#2
RE: Roland do nauki - za twardy?
Przepraszam ale kto i gdzie napisał takie bzdury, że klawiatura FP30 (bo pewnie o ten model chodzi?) męczy rękę? Pierwsze słyszę!
Jeszcze pytanie - czemu nie akustyczne pianino?

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
22.09.2016, 12:43,
#3
RE: Roland do nauki - za twardy?
(22.09.2016, 11:42)rychubil napisał(a): Przepraszam ale kto i gdzie napisał takie bzdury, że klawiatura FP30 (bo pewnie o ten model chodzi?) męczy rękę? Pierwsze słyszę!
Jeszcze pytanie - czemu nie akustyczne pianino?

Tak, FP-30. Pomyliło mi się z F-20. Nie chcę robić (anty)reklamy nikomu, więc zacytuję, a źródło można wygooglować:

"Mechanizm klawiatur pianin cyfrowych Roland jest twardy, bardziej męczący dla palców niż w pianinach tradycyjnych oraz w większości pianin cyfrowych innych producentów. W klawiaturach pianin Roland występuje efekt polegający na tym, że po uderzeniu klawisza, klawisz mocno odskakuje i wibruje. Aby wydobyć ładny, głębszy dźwięk, należy ten dźwięk jeszcze pogłębić. Pogłębienie brzmienia możliwe jest poprzez oparcie palca i całej ręki, by pokonać odskok i wibracje - może być to męczące dla palców. Taka technika wydała mi się nienaturalna, stąd przed zakupem pianina Roland polecam samodzielnie wypróbować dany model, by przekonać się, czy jest to instrument odpowiedni dla ręki grającego."

i jeszcze:

"Obejrzałam wiele nagrań na pianinach Roland i wydaje mi się, że mechanizm klawiatury Roland prowokuje do innej techniki gry. Używając techniki, do której byłam przyzwyczajona przez kilkanaście lat nauki gry na pianinie akustycznym, nie mogłam wydobyć na pianinach Roland ładnego, mocnego brzmienia bez nadmiernego zmęczenia ręki. Te moje odczucia potwierdziły nagrania, jakie znalazłam na youtube. Na tych nagraniach widać, że grający na pianinach Roland inaczej naciskają klawisze, gdy mają wydobyć brzmienie mocniejsze aniżeli piano (czyli brzmienie ciche). Chcąc wydobyć mocniejsze brzmienie, pianista musi wykonać dodatkowy zamach palca lub całej ręki. Zazwyczaj w pianinach akustycznych lub innych cyfrowych wystarcza mocniejsze postawienie ręki, dopiero fortissimo wymaga tak intensywnej pracy palców czy całej ręki."

Akustyczne niestety raczej odpada ze względu na niemożność podłączenia słuchawek, mało miejsca, koszt i konieczność strojenia.

Odpowiedz
22.09.2016, 14:25,
#4
RE: Roland do nauki - za twardy?
Nie wiem kto napisał taką recenzję o pracy klawiatury Rolanda, może ktoś po prostu źle nauczył dziecko (źle ustawił rękę) i wtedy na każdej przeciętnej klawiaturze będzie się męczyć ale mogę tyle dodać od siebie, że sam grałem nie raz jako dzieciak w Szkole Muzycznej na o wiele cięższych klawiaturach nowych Legnic czy Calisii i też dało się grać gamy i pasaże w dobrym tempie ale miałem dobrą nauczycielkę, która pilnowała ręki.

W każdym razie, najlepiej proszę pójść z dzieckiem do sklepu muzycznego i niech sobie ogra kilka pianin, takich np. jak: Roland FP30, Kawai ES100, Yamaha P115, Casio PX160 i może jeszcze coś innego się trafi w tej cenie. Niech sobie troszkę pogra i samo wybierze najlepiej dla siebie.

Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
22.09.2016, 15:22,
#5
RE: Roland do nauki - za twardy?
(22.09.2016, 14:25)rychubil napisał(a): W każdym razie, najlepiej proszę pójść z dzieckiem do sklepu muzycznego i niech sobie ogra kilka pianin, takich np. jak: Roland FP30, Kawai ES100, Yamaha P115, Casio PX160 i może jeszcze coś innego się trafi w tej cenie. Niech sobie troszkę pogra i samo wybierze najlepiej dla siebie.

Pozdrawiam

Dziękuję, czyli nie jest to jakaś charakterystyczna cecha instrumentu. Tak, oczywiście miałam zamiar wypróbować przed kupieniem, tylko chcę mieć swoje typy zanim sprzedawcy wezmą mój portfel w obroty. Zwłaszcza, że też zamierzam trochę grać - ponoć na naukę nigdy nie jest za późno Wink

Odpowiedz
22.09.2016, 16:30, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.09.2016, 16:32 przez RafałSC.)
#6
RE: Roland do nauki - za twardy?
(22.09.2016, 11:42)rychubil napisał(a): Przepraszam ale kto i gdzie napisał takie bzdury, że klawiatura FP30 (bo pewnie o ten model chodzi?) męczy rękę? Pierwsze słyszę!
Jeszcze pytanie - czemu nie akustyczne pianino?

Eeee, no nie wiesz ?????naprawdę ?
EL piano - już ci wklejam linkaBig Grin

http://www.elpiano.pl/blog/porwnanie-mod...ych-roland

ps.
ale troche prawdy w tym jest , choć trochę przesadzili,...... , powiedziałbym tak : klawiatura rolanda jest wymagająca, nie jest łatwa, ale kontrola dźwięku jest bardzo dobra.

Odpowiedz
22.09.2016, 16:51,
#7
RE: Roland do nauki - za twardy?
(22.09.2016, 16:30)RafałSC napisał(a): powiedziałbym tak : klawiatura rolanda jest wymagająca, nie jest łatwa

Jak bardzo wymagająca - czy może zniechęcić do nauki? I ewentualnie jaka porównywalna będzie łatwiejsza?

Odpowiedz
22.09.2016, 16:53,
#8
RE: Roland do nauki - za twardy?
(22.09.2016, 16:30)RafałSC napisał(a): EL piano - już ci wklejam linkaBig Grin

http://www.elpiano.pl/blog/porwnanie-mod...ych-roland

ps.
ale troche prawdy w tym jest , choć trochę przesadzili,...... , powiedziałbym tak : klawiatura rolanda jest wymagająca, nie jest łatwa, ale kontrola dźwięku jest bardzo dobra.

No to ładny mi autorytet w kwestii recenzji cyfrowych instrumentów jak nawet nie potrafią opisać prawidłowo nazwy modelu (F-30) Huh

Po za tym, tak jak piszesz Rafał, "jest wymagająca" - zgodzę się (trochę) ale o to właśnie chodzi w nauce gry na fortepianie/pianinie, żeby się nauczyć grać na klawiaturze ważonej, czyli umieć panować nad jej mechanizmem wymyku a tym samym potrafić nią kontrolować dynamikę, artykulację i inne ważne aspekty poprawnej pianistyki.

P.S. Wymagająca klawiatura to jest RMIII i Grand Feel II Kawaia, nie mówiąc już o prawdziwej mechanicznej w akustycznych, gdzie nie zawsze wszystko jest równo.

(22.09.2016, 16:51)pixie napisał(a): Jak bardzo wymagająca - czy może zniechęcić do nauki? I ewentualnie jaka porównywalna będzie łatwiejsza?

Moim zdaniem powinna raczej zachęcić (mnie zachęca).
Łatwiejsza będzie w Kawai ES100, którą też z czystym sumieniem mogę polecić, choć Ja bym wybrał FP30 właśnie ze względu na wymyk i 3 sensory.
Proszę koniecznie ograć je wszystkie, z dzieckiem przede wszystkim!

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
22.09.2016, 17:01,
#9
RE: Roland do nauki - za twardy?
(22.09.2016, 16:53)rychubil napisał(a): [...]
Moim zdaniem powinna raczej zachęcić (mnie zachęca).
Łatwiejsza będzie w Kawai ES100, którą też z czystym sumieniem mogę polecić, choć Ja bym wybrał FP30 właśnie ze względu na wymyk i 3 sensory.
Proszę koniecznie ograć je wszystkie, z dzieckiem przede wszystkim!

Jasne, bardzo dziękuję!

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS