Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielkość klawiatury w instrumentach.
20.11.2012, 06:25,
#1
Wielkość klawiatury w instrumentach.
Kurzweil szykuje się do ataku. Beta testerzy otrzymali wiadomości z zapytaniem jaka ilość klawiszy była by dla nich satysfakcjonująca. Pomijane są standardowe rozmiary 88, 73, 61. Być może konstruktorzy zaproponują Kurzweila w wersji slim. Pytanie swoich użytkowników czego potrzebują to chyba najlepsze wyjście, gdyż to oni wiedzą najlepiej. A Wy? Jaki rozmiar klawiatury Wam odpowiadałby najbardziej? Zerknijcie na swoje 88 klawiszowe bestie. Popatrzcie, w którym miejscu klawiatura jest najbardziej biała. Dobrym testem jest przypomnienie sobie gdzie najczęściej kładziemy telefon komórkowy, oraz wyobrażenie sobie ile kilogramów było by mniej do noszenia. Wszystkie Wasze odpowiedzi prześlemy do konstruktorów Kurzweila, abyśmy razem mogl stworzyć instrument idealny.
Zapraszamy do dyskusji!

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
20.11.2012, 09:44,
#2
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
70 to chyba optymalne. Nie mam aż takiego doświadczenia, ale wydaje mi się że to już nie 61 a jeszcze nie 73-76.

Odpowiedz
20.11.2012, 10:05,
#3
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Ja bym postawił na 120 Smile podzielił bym wtedy klawiaturę na pół i razem z synem ćwiczył etiudy Smile. A tak na poważnie ja sobie nie wyobrażam grania na klawiaturze mniejszej niż 61 klawiszy. Zawsze jest problem jak zbraknie dźwięku to trzeba oktawami się motać a poza tym im mniej klawiszy tym (w przypadku kurzweila) mniej możliwości.

Odpowiedz
20.11.2012, 10:05,
#4
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Ze względu na mobilność przydałoby się żeby były wersje 80 klawiszowe, z klawiatura mloteczkowa.np od dolnego A. Dziwi mnie od zawsze czemu klawisze typu rd700 pc3x motif xs8 fantom g8 itp maja tak usytuowane kontrolery modulation i pitchbend ze transport samochodem kombi i tak wymaga rozkładania siedzen. Przy ilości klawiszy 80 szerokość całego instrumentu mogłaby miescic się w około 130cm i transport byłby możliwy w bagażniku. Nord stage, nord piano, moj kurzweil sp2xs te wymogi spełniają, reszta ma dużo większa szerokość... A klawiatura mloteczkowa dla ludzi z zacięciem fortepianowym jest dzięki temu mobilna Smile albo zostajemy przy 88 i modulation w panelu tak jak u norda, albo zostawmy modulation tak jak jest i dajmy 80 klawiszy

Korg M3, Roland C-200, Kurzweil SP2XS,
Propellerhead Reason, Fostex PM2 mk2,
Apple iPad 3 - iGrandPiano, Sampletank, iPolysix, Sunrizer, Animoog, bs-16i, Amplitube, Vocalive, iMPC, GarageBand, Impaktor, Notion, Progression, Markus Sigg organ
Zawsze chętny do pomocySmile
Odpowiedz
20.11.2012, 10:11,
#5
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
mkostromecki dobrze prawi, największy ból to transport samochodem

Odpowiedz
20.11.2012, 10:18,
#6
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Ostatnie instrumenty Rolanda faktycznie są mocno nie przemyślane pod względem organizacji, a te 80 klawiszy w sumie nie jest głupie.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
20.11.2012, 10:39,
#7
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Zdecydowanie - transport samochodem to bardzo ważny element !
Ja też poszedłem na kompromis i kupiłem 76 pół-ważoną klawiaturę zamiast w pełni ważonej bo już by mi się do auta nie mieściła a to nie pianino żeby w domu stało...

Rozwiązaniem na pewno jest umieszczanie modulation w panelu (dziwi mnie że niewielu producentów się na to decyduje), co skraca klawisz o przynajmniej 10cm.

Ewentualnie jak dla mnie najlepsze rozwiązanie to wprowadzenie opcji klawiatury w pełni ważonej do 76 klawiszy, które akurat mi w zupełności wystarczają do gry jeśli chodzi o ich ilość. Oczywiście i tu można modulation wrzucić w panel i jak dla mnie będzie wypas:

! 76 w pełni ważonych klawiszy i modulation w panelu !

Aktualnie gram na: Roland FP-30 [poprzednio: Kurzweil PC3 LE7]
Odpowiedz
20.11.2012, 12:18,
#8
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
A tu się Kurzweilowcy przenieśli! Witam witam.
Cziko, wiesz że kiedyś zrobiłem nawet taki prosty setup dzieląc klawiaturke na pół (oczywiście 88), dodałem kilka rytmów w różnym podziale jako metronom (tempo na suwaku) i hulało, tylko jakoś nikt nie chciał ze mną grać Sad.

A co do klawiaturki to obowiązkowo 88 musi być.
A żeby było lżej to tak jak sami powiedział: 76, ale w pełni ważonych.

Odpowiedz
20.11.2012, 14:10,
#9
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
W sumie celem jest kompromis pomiędzy rozmiarem i wagą, a możliwością "ugrania" całości repertuaru. Moim zdaniem jeśli szukalibyśmy wersji krótszych, to np. korg robił kiedyś 73 klawisze od c do c. Od tego można by wyjść - np. od c do e, f.
Nordowskie rozwiązanie z pitchem i mod-wheelem NAD klawiaturą jest bardzo fajne i moim zdaniem warte powielenia przez innych, bo jest to instrument krótszy o kilkanaście cm. a to ma olbrzymie znaczenie przy próbie wciśnięcia tego do bagażnika Wink
Moim zdaniem jest wykonalne zrobienie instrumentu w okolicach 76-80 klawiszy (np. od dolnego a wtedy), z przesuniętym pitchem oraz klawiaturą młoteczkową. TO jest to, czego szukają mobilni "gracze". Nord poszedł w dywersyfikację i zrobił Electro 3 HP, tradycyjnie dla norda - fajny, ale przepłacony Wink, ale pokazał niszę. BARDZO ważną niszę.

A mniej wygodnym, choć na pewno tańszym rozwiązaniem jest np. studiologic acuna 88 (nigdzie niestety nie ma porządnego testu tego modelu) plus notebook z oprogramowaniem typu Brainspawn Forte i trochę wtyczek. Ważne, żeby nie był to notebook "do wszystkiego", to wtedy trochę nam to wszystko podziała Smile

Odpowiedz
20.11.2012, 14:31,
#10
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Tak tak koniecznie od A. Bo ileż ja się natłumaczyłem dziecku, że pierwszy klawisz na fortepianie to A, i dalej jak w alfabecie B (in polish H), C, D, E, F, G. Nie chciałbym teraz tego odkręcać Smile.

Odpowiedz
20.11.2012, 15:15,
#11
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Cześć garit Smile
Dla mnie 76 - 80 ważonych (przy przeniesionych pokrętłach pitch oraz mod) było by jak najbardziej mobilnym rozwiązaniem bo waga instrumentu daje w kość (kręgosłup). Pamiętajcie, że zanim załadujecie klawisz do auta trzeba go jeszcze jakoś przynieść Smile

Odpowiedz
20.11.2012, 19:40,
#12
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Ok jeśli ważone to ile? równe 80? Jeśli nie ważone to ile? 70?

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
20.11.2012, 22:18,
#13
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
Równe 80 rewelacyjnie by byłoSmile ha mój pomysłSmile dolne a a na gorzecos powyżej c.niechce mi się liczyć:d

Korg M3, Roland C-200, Kurzweil SP2XS,
Propellerhead Reason, Fostex PM2 mk2,
Apple iPad 3 - iGrandPiano, Sampletank, iPolysix, Sunrizer, Animoog, bs-16i, Amplitube, Vocalive, iMPC, GarageBand, Impaktor, Notion, Progression, Markus Sigg organ
Zawsze chętny do pomocySmile
Odpowiedz
25.06.2013, 21:53,
#14
RE: Wielkość klawiatury w instrumentach.
A ja powiem tak. Sam się kiedyś na tym zastanawiałem i wymyśliłem coś takiego. Swego czasu miał to być nawet mój patent, ale nie drążyłem tematu (może niech ktoś inny zrobi na tym kasę) - ja nie mogę się wszystkim zajmować.

Otóż przyjmijmy, że najmniejszą jednostką wielkości klawiatury jest oktawa - np. C4-C5. Ludzi, którzy wolą wersje krótsze, medium i najdłuższe jest tyle ile dostępnych wariantów.

Dlaczego nikt nie pomyślał, aby zrobić klawiaturę z jedną oktawą z możliwością poszerzania o następne oktawy?

Jest to jak najbardziej do zrobienia, sprawa czysto mechaniczna. Oczywiście można się rozdrabniać nawet na pojedyncze klawisze, ale to już chyba przesada.

Czyli reasumując - najkrótsza wersja to jedna oktawa, następnie dwie, trzy, cztery, itd.. aż do .... ilu się chce. Oczywiście potrzebny byłby odpowiedni software i interfejs, który "mówił" by syntezatorowi: "Słuchaj stary, podłączone są trzy oktawy", albo: "Dzisiaj miksujemy, i masz do obsługi tylko jedną oktawę" Smile .

Skończyłyby się wariacje na temat ilości klawiszy.


Pozdrawiam,

Azzorek

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS