Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
31.12.2016, 13:37, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.12.2016, 13:40 przez monoaudio.)
#1
Question  Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Witam wszystkich forumowiczów! Big Grin

Poszukuję klawisza (syntezator/workstation, jak zwał tak zwał) z dobrymi presetami fabrycznymi, czyli tytułowe "masz i grasz".

Na czym mi zależy:
- Pojedynczy klawisz, nie zamierzam grać na kilku naraz
- Klawiatura pełnowymiarowa (88) w pełni ważona, mechanizm młoteczkowy
- Ciepłe brzmienia (przede wszystkim pady, ale też chórki, rzadziej lead'y)
- Dobre fabryczne presety i spory ich wybór (nie lubię się bawić w edycję barw)
- Granie z palca (nie zamierzam nagrywać/bawić się w produkcję)

Muzyka jaka będzie grana jest bardziej nastawiona na akordy niż solówki (ambient, motywy muzyczne, SoundTrack'i; Generalnie spokojna, relaksacyjna muzyka).

Myślałem nad dwoma klawiszami:
- Korg Kronos 2
- Kurzweil PC3K8 + Kore64

Wydaje mi się, że Kurzweil jest cieplejszy i bardziej "zamulający" pod kątem barw, ale przez to bliższy temu co chcę osiągnąć. Wolałbym jednak, żeby ktoś się na ten temat wypowiedział i zweryfikował moje poglądy.

Obecnie mam Kurzweil'a SP4-8, ale przestał mi wystarczać barwowo. Myślałem nad programowymi rozwiązaniami (NI Komplete, Omnisphere), ale posłuchałem wbudowanych padów na Omnisphere 2 i Kontakt 5 (fabryczna biblioteka instrumentów) nazwanych ciepłymi i... mam wrażenie, że ich autorzy nigdy nie słyszeli ciepłych padów Tongue Nie miałem okazji ograć PC3K, ale po wysłuchaniu demówek bije na głowę konkurencję programową. Nie twierdzę, że takiego brzmienia nie da się uzyskać na VST, ale tak jak wspomniałem - nie chcę się nakręcić gałkami i zależy mi na gotowych barwach out-of-the-box.

Może ktoś ma pomysł na inny model instrumentu niż te, które podałem? Myślę, że za ok. 16000zł da się kupić coś sensownego, a jeśli trzeba będzie dołożyć to też da radę. Klawisz nigdy nie ujrzy sceny - będzie używany tylko w domu, dla przyjemności. Wydaje mi się, że nie mam zbyt wygórowanych wymagań i oczywiście są tańsze instrumenty, ale mi najbardziej zależy na barwach, które mam wrażenie - kuleją w tańszych modelach.

Z góry dziękuję za porady/sugestie.
Życzę wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku Smile

Odpowiedz
31.12.2016, 13:42,
#2
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Witaj Smile
Oba klawisze znakomicie znajdą się w twoich klimatach ...ale cóż - trzeba ograć samemu, żeby potem mieć pewność wyboru i nie żałować - nie ma innej drogi.
Dodam tylko, że w moim przypadku wybrałem PC361 a niedawno dokupiłem Kore64 i Barb Full Pack. Oj jest w czym wybierać choć jak przypomnę sobie ogrywanie Kronosa jedynki, to tam też było bogato ale inna kuchnia brzmieniowa, bardziej delikatnea - tak bym określił.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
31.12.2016, 17:36,
#3
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Dorzuciłbym jeszcze do wyboru Yamahę Montage 8. No ale każdy z tych modeli ma swoich fanów. Więc nie masz wyjścia tylko poszukać w sklepie i wyrobić sobie własną opinię.

Odpowiedz
02.01.2017, 13:08,
#4
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Ja kupiłem kilka lat temu PC3K8 właśnie do grania muzyki filmowej. W mojej subiektywnej oczywiście ocenie to najlepszy syntezator do takiej muzyki. Sprawdzi się również w Soundtrackach z filmów lat 80-tych i początek 90-tych ubiegłego wieku, gdzie królowało klimatyczne, elektroniczne brzmienie w stylu Johna Carpentera, itp. Do ostrzejszych akcentów polecam starego ale jarego Rolanda JP-8000 jako uzupełnienie lub Waldorfa Pulse II Smile .

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
02.01.2017, 15:20,
#5
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Mam do sprzedania za mniej niż 16 nie mający jeszcze roku Kronosa gdyby coś Smile

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
02.01.2017, 15:22,
#6
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
A teraz coś o instrumencie. Kronos 2 ma bardzo fajne ambientowe pady. Kilka syntez naprawdę robi swoje i ciekawe rzeczy można znaleźć nie w próbkach a właśnie tam gdzie przenikają się różne fale. Joystick X/Y pozwala fajnie kontrolować brzmienia. Polecam!

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
04.01.2017, 21:50,
#7
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Dziękuję Wam za zainteresowanie tematem Smile

Jeśli chodzi o Yamahę - Montage 8 to bardzo świeży instrument i póki co nie wiadomo o nim zbyt dużo. Z całym szacunkiem, ale kiedy czytam o tym, że Yamaha wreszcie po latach nie tnie się przy zmianie barwy i jest to super funkcjonalność (rzeczywiście, ich inna stacja robocza za 18500zł tnie się niczym Roland z serii E wczesnych lat 90-tych) to tracę wiarę w ten instrument. Syntezatory mają bardzo dobre, ale kiedy to wszystko trzeba zebrać do kupy - coś idzie nie tak.

Co do Kronosa - mam nadzieję go jutro ograć i wszystko się okaże Tongue

Teoretycznie jest jeszcze Kurzweil Forte, którego wypuścili jako Stage Piano. Teraz po aktualizacji systemu na siłę próbują przekwalifikować go na Workstation. No cóż - jest znacznie uboższa paleta brzmieniowa niż w PC3K i brak pełnej kompatybilności z serią K. Zaletą z pewnością jest więcej miejsca na sample (3.3GB vs 128MB), ale przez brak pełnej kompatybilności presety mogą nie działać lub źle brzmieć np. przez braki w kontrolerach i spowoduje to konieczność korzystania z dedykowanych sampli. Mało opłacalny interes.

Odpowiedz
04.01.2017, 21:57,
#8
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Co do Forte to instalujesz brzmienia z pc3k i działają. Yamaha ma bardziej zaawansowany system brzmieniowy niż seria E która miała globalny pogłos i brzmienia bez efektu. Stąd te przycinki u producentów.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
04.01.2017, 22:51,
#9
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Może zamiast Forte, ograj PC3K8? Ja bym chyba właśnie ten wziął na celownik plus rozszerzenia (Kore64 i Barb). Porównałbym z Kronosem 2 88 i Montage 8.
Fajnie by było gdybyś mógł je wszystkie ograć i opisać swoje wrażenia.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
27.01.2017, 23:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2017, 23:35 przez monoaudio.)
#10
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Witam wszystkich i przepraszam za chwilowy brak aktywności w wątku Smile

Udało się ograć PC3K8 i Kronosa 2. Zacznę może od Korga.

Jest to bardzo zaawansowany instrument z dużą ilością presetów, dużą możliwością szybkiej aranżacji. Do tego warto wspomnieć, że jeśli byłoby mi mało - w sklepie producenta jest jeszcze spory magazyn brzmień. Poza tym jest zdecydowanie nowocześniejszy niż Kurzweil zarówno pod względem technicznym (m.in. wyświetlacz) jak i brzmieniowym (barwy fabryczne brzmią nowocześniej).

Jeśli chodzi o wady z mojego punktu widzenia to przede wszystkim to, że barwy mimo wszystko są zimne i nie mają tego "czegoś". Byłbym bardziej skłonny do tego, żeby określić Kronosa komputerem z dedykowanym systemem i wgranymi VST niż samodzielnym instrumentem. Barwy Kurzweila są miękkie, ciepłe, często "zamulone" i przez to bardziej mi odpowiadają. To jest oczywiście subiektywna opinia i każdy zadecyduje sam czy dane brzmienie odpowiada mu bardziej czy mniej.

Niektórzy narzekają na czas wgrywania do pamięci Kurzweila... Szału nie ma, ale spójrzcie na czas rozruchu Kronosa Tongue Oprócz tego wadą jest to, że serwis Korga umywa ręce po gwarancji. Nawet z drobnostkami (nie wspominając o większych awariach) po gwarancji trzeba sobie radzić samemu.

Jak dla mnie wygrał Kurzweil w tym wypadku - brzmień tej firmy jeszcze nikomu nie udało się podrobić i nieprędko to nastąpi, o ile w ogóle.

Yahama - jak kto woli. Nie udało mi się ograć Montage'a, bo nikt nie miał go na stanie. Muszę jednak przyznać, że jestem nieco zrażony "nowymi" funkcjami, które oferuje producent, a z którymi inni producenci poradzili sobie już wiele lat temu. Jeżeli producent musi nakładać miliard ustawień DSP, żeby barwa jakkolwiek zabrzmiała i sam wpada w pułapkę rekonfiguracji silnika przy zmianie barwy co powoduje charakterystyczny "strzał" to jak dla mnie coś jest nie tak. Oczywiście - nikt nie produkuje instrumentów idealnych i słyszalne przejścia zdarzają się wszystkim, ale nie tak perfidnie jak w Yamahach i nie tak często. Szanuję Yamahę za analogi, ale instrumenty cyfrowe to w ich wykonaniu... niestety. To również jest moja subiektywna opinia Smile

Jeśli chodzi o PC3K8 - dopowiem tylko, że jeśli ktoś zamierza kupić ten klawisz obecnie to życzę powodzenia (naprawdę). W Polsce obecnie nie ma ani jednej nowej sztuki tego instrumentu. Są pojedyncze egzemplarze, ale powystawowe - nowego po prostu nie ma.

Jest tylko jeden dystrybutor i obecnie sam czekam w kolejce na import. Mój instrument dopłynie za... 4-5 miesięcy. Myślałem, że to żart, ale nie. Mniejsze wersje (K7, K6) są dostępne (wersja A8 również), o K8 zapomnijcie - trzeba się ustawić w kolejce, bo nikt ich na magazynach nie trzyma. Z tego co słyszałem to te modele mają już swoich klientów zanim dopłyną. Ewentualnie jeśli ktoś się wykruszy lub jakaś sieć zamówi kilka sztuk to będą, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że może się nie udać. Zagraniczne sklepy (które są spolszczone, ale siedziby mają np. w Czechach, Niemczech) być może mają pojedyncze sztuki i teoretycznie można spróbować go sprowadzić na własną rękę, ale takiego instrumentu nikt nie będzie Wam chciał w Polsce naprawić mimo autoryzowanego serwisu (brak polskiej gwarancji, zagraniczny dystrybutor).

Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi i... powodzenia dla tych, którzy jeszcze nie kupili swojego PC3K8, a zamierzają to zrobić Big Grin

Odpowiedz
28.01.2017, 01:30,
#11
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Bardzo ciekawa i trafna recenzja. Ja akurat podzielam bardzo podobne zdanie o Kuzrweilu i Korgu ale to pewnie też kwestia mojego gustu.
Nie wypowiem się zbytnio na temat Yamahy a zwłaszcza modelu Montage, bo jeszcze jej jak dotąd nie ograłem a dema na YT nie to samo. Zadowolony jednak byłem z MXa ale to tania półka i wiele nie oczekiwałem i może dlatego też zostałem pozytywnie zaskoczony tym tanim syntezatorem.
Dziwi mnie jednak brak dostępności Kurzweila serii PC3K a na allegro choćby, to w moment znalazłem:
http://allegro.pl/kurzweil-pc-3-k-6-uwag...98308.html
http://allegro.pl/kurzweil-pc-3-k-7-i6694786913.html
http://allegro.pl/kurzweil-pc3-k-8-synte...61093.html
Celowo wybrałem różnych sprzedawców w celu pokazania dostępności.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.01.2017, 08:09, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2017, 08:17 przez monoaudio.)
#12
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
(28.01.2017, 01:30)Rychubil napisał(a): Dziwi mnie jednak brak dostępności Kurzweila serii PC3K a na allegro choćby, to w moment znalazłem:
http://allegro.pl/kurzweil-pc-3-k-6-uwag...98308.html
http://allegro.pl/kurzweil-pc-3-k-7-i6694786913.html
http://allegro.pl/kurzweil-pc3-k-8-synte...61093.html
Celowo wybrałem różnych sprzedawców w celu pokazania dostępności.

Jeśli chodzi o dostępność PC3K6 i PC3K7 to nie ma problemu, nawet PC3A8 uda się kupić. Jeśli chodzi o PC3K8 - "(do wyczerpania zapsów - pytaj sprzedawce)" (cytat z aukcji, widziałem ją wcześniej). Pierwsze co zrobiłem to chwyciłem za telefon i niestety. Aukcja jest, ale towaru brak. Niektóre sklepy internetowe dostępność Kurzweila określają jako "towar dostępny w małej ilości", ale jednak dostępny. Owszem - jest dostępny, powystawowy, choć przy pierwszym kontakcie telefonicznym jedna z sieciówek stwierdziła, że jest to instrument nowy i dostępny od ręki. Dopiero następnego dnia po kontakcie ze sklepem, z którego instrument miałby być ściągany okazało się co to tak naprawdę jest.

Sam zrobiłem "zespół karpia" kiedy sprzedawca powiedział mi jaka jest sytuacja z tym instrumentem i myślałem, że to jest kwestia konkretnego sklepu. Po tej sytuacji dzwoniłem wszędzie, gdzie sklep zadeklarował chociaż minimalną dostępność - niestety. W Polsce jest tylko jeden dystrybutor, od którego sklepy biorą ten instrument i wszędzie ten sam szacowany termin.

Odpowiedz
28.01.2017, 11:41, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2017, 12:00 przez konwalia5.)
#13
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
hammond dobrze pisze. 9 silników brzmieniowych robi swoje. To naprawdę daje większe możliwości, również subiektywnego odczuciu tego "czegoś" Wink. O wiekszej wszechtronności Kronosa nawet nie wspominam. Tez przymierzam się do zakupu podobnego instrumentu (odchodzę od VSTi, za stary jestem Wink , stąd też mój wątek "Piano/workstation do gry live") i, póki co, wolę Kronosa. Wieki temu miałem M3, podobał mi się, tylko współpraca z DAW jakoś mi nie pasowała.
hammond, opisz proszę, jak w Twoim przypadku wygląda właśnie praca z DAW i Kronosem (kontrola Kronosa z poziomu DAW, zrzut danych, np. KARMY do DAW itp.).
Odezwij się na priv ws Twojego Kronosa. Smile

PS. Skoro Kurzweil Forte czyta PC3 K, to dlaczego właśnie nie brać Forte?

Odpowiedz
28.01.2017, 12:54, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2017, 13:14 przez monoaudio.)
#14
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
(28.01.2017, 11:41)konwalia5 napisał(a): hammond dobrze pisze. 9 silników brzmieniowych robi swoje. To naprawdę daje większe możliwości, również subiektywnego odczuciu tego "czegoś" Wink. O wiekszej wszechtronności Kronosa nawet nie wspominam. Tez przymierzam się do zakupu podobnego instrumentu (odchodzę od VSTi, za stary jestem Wink , stąd też mój wątek "Piano/workstation do gry live") i, póki co, wolę Kronosa. Wieki temu miałem M3, podobał mi się, tylko współpraca z DAW jakoś mi nie pasowała.
hammond, opisz proszę, jak w Twoim przypadku wygląda właśnie praca z DAW i Kronosem (kontrola Kronosa z poziomu DAW, zrzut danych, np. KARMY do DAW itp.).
Odezwij się na priv ws Twojego Kronosa. Smile

PS. Skoro Kurzweil Forte czyta PC3 K, to dlaczego właśnie nie brać Forte?
Kronos idealnie sprawdzi się w produkcji, bo rzeczywiście jest bardziej rozbudowany i wszechstronny brzmieniowo (z drugiej jednak strony "wszechstronność" w przypadku instrumentów to pojęcie względne i nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że Korg zagra tam gdzie Kurzweil tak samo dobrze, i odwrotnie). W moim odczuciu jednak nie nadaje się do gry live. Powodów jest kilka, ale z takich ważniejszych to m.in. wszechstronność Kronosa odbywa się kosztem plastikowych barw pianin. One po prostu nie brzmią. Na temat banków firm trzecich się nie wypowiem, bo nie wiem. Być może to jest faktycznie kwestia dokupienia banków i to rozwiąże problem, ale fabryczne piana się nie nadają. Ekran dotykowy nie ułatwia sprawy w szybkiej obsłudze instrumentu na scenie, a do tego dochodzi kwestia konfiguracji warstw "w locie" (jasne, można przygotować sobie wcześniej presety, ale czasami zaistnieje potrzeba zrobienia czegoś szybko na scenie), stref i wielu innych rzeczy. Sam czas uruchamiania pod kątem występów live jest nie halo (nie wiem czy dogrywanie kolejnych banków ma wpływ na wydłużenie tego czasu, który i tak jest już bardzo długi, ale na Kurzweil'u nie robi to żadnego wrażenia i startuje w kilka sekund). Kronos nie został stworzony jako rekin sceniczny tylko bardziej pod kątem produkcji w studiu.

Druga rzecz - każdy inaczej odczuwa to "coś" Wink W moim odczuciu Kronosowi jest znacznie bliżej brzmieniowo wtyczkom VST niż autorskim brzmieniom czyli duszy instrumentu. Kronos to kontynuacja Oasys'a i producent nawet nie zamierza ukrywać tego, że w środku siedzi zwykły PC (dwurdzeniowy Atom w Kronosie, Pentium IV w Oasys'ie) i jest to typowy kombajn muzyczny. Nie uważam, że to źle. Uważam, że każdy musi znaleźć swoje brzmienie i ja akurat jestem bliższy "starości" Kurzweil'a niż nowoczesności Korg'a. Kwestia gustu.

Dlaczego nie Forte?
Krótka odpowiedź: Forte to nadal proteza PC3K.
Długa odpowiedź: Kurzweil wydaje poprawki do systemu Forte, żeby jak najbardziej upodobnić go do PC3K. Forte został wypuszczony jako stage piano, a teraz producent dąży do tego, żeby zrobić z niego workstation. Teoretycznie idzie im coraz lepiej, ale nadal brak sekwencera, brak RIFF'ów, brak pełnej kompatybilności z serią K. Oczywiście, że Forte ma znacznie lepsze próbki pianin, ale do PC3K nadal mu daleko. PC3K to stara szkoła instrumentów i 128MB pamięci, które w dzisiejszych czasach wydaje się być archaizmem dla tego instrumentu jest wystarczająca. Banki mają zazwyczaj nie więcej niż kilka MB, bo V.A.S.T. nadal potrafi mocno wesprzeć brzmienie, stąd wiele operacji można przerzucić na niego, a nie gigabajtowe sample.

Odpowiedz
28.01.2017, 13:14, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2017, 13:45 przez konwalia5.)
#15
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
monoaudio, fajnie i ciekawie piszesz Smile
W moim przypadku tak samo ważne są praca przy komponowaniu, aranżacji (nie lubię okreslenia "produkacja" - naprawde stary jestem Wink ) jak i na scenie (głównie akompaniament - one man band Wink - dla zespołu wokalnego). Rozwiń, proszę kwestię "protezy" Forte w stosunku do PC3K. Naprawdę, niewiele o tym wiem. Czy nie jest tak, że w przyszłości, to własnie Forte (mimo, ze z nazwy "stagepiano") wyprze PC3K?

PS. Ja, gdybym się zdecydował na Forte badź PC3K, brałbym wersję 76 - wygoda w transporcie no i pare kg mniej dla chorego kręgosłupa. Smile Nie wiem tylko jaka jest ta klawiatura TP8. Grałem na PC3 - ta mi odpowiadała.

Odpowiedz
28.01.2017, 14:14, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2017, 14:16 przez monoaudio.)
#16
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
konwalia5 - masz rację w kwestii wersji 76-klawiszowej. Jest wygodniejsza w transporcie i lżejsza (powiedzmy sobie szczerze: 24,5kg a 16,9kg robi różnicę). Z drugiej jednak strony warto spojrzeć z czego wynika ta różnica - w wersjach mniejszych niż K8 mamy do czynienia z klawiaturami półważonymi, a to już duży minus. To zupełnie inny świat na niekorzyść półważonych oczywiście + osobiście nie mam zaufania do tego typu klawiatur. Wynika to z faktu, że większość takich klawiatur jest po prostu nieudana (nie wszystkie i to też trzeba sprawdzić).

Jeśli chodzi o Forte: od premiery tego instrumentu minęło już kilka lat (trzy). Kiedy wchodził on na rynek był zakwalifikowany jako zaawansowane stage piano i jak najbardziej to jest OK. Kurzweil postanowił jednak, że skoro już zrobili tak zaawansowany instrument to przydałoby się nadgonić PC3K. Minęły trzy lata i co mamy? Wynajdywanie coraz szybszego konia zamiast samochodu. To nadal jest stage piano z poprawionym systemem operacyjnym i dodanymi drobnostkami względem PC3K. To, czego brakuje i nie jest drobnostką:
- Sekwencer
- RIFF'y
- Kompatybilność z GM
- Pełna kompatybilność ze wszystkimi obiektami serii K

Nie wiem czy jest w ogóle techniczna możliwość rozszerzenia tego instrumentu o powyższe, ale wiem, że przez trzy lata Kurzweil nie zrobił praktycznie nic, żeby zbliżyć ten instrument do PC3K. Może jak minie jeszcze z dziesięć lat to coś z tym zrobią, ale póki co minęły trzy i nic się w tym kierunku nie dzieje. Oczywiście nie można odebrać im tego, że poprawiają błędy, rozwijają system, dodają nowe funkcjonalności, ale to są nadal pierdoły. Samo "mięso", które różni PC3K od Forte nadal nie zostało przeniesione ze starszego modelu do nowszego i teoretycznie lepszego, dlatego PC3K nadal jest numerem jeden (cenowo są dosyć podobne). Kolejna rzecz jest taka, że owszem - Forte ma brzmienia z PC3 i Kore 64, ale nie wszystkie. To nie jest nakładka na PC3K w stylu "Forte = PC3K + nowsze rzeczy" tylko zupełnie inny instrument, który próbuje być lepszym PC3K, ale nigdy nim nie będzie, a przynajmniej nieprędko. Kurzweil chwali się, że do instrumentów dodaje brzmienia z PC3, ale... moje SP4-8 nawet ma takie brzmienia, więc żadna to nowość. W Forte jest ich pewnie więcej, ale to nadal jest tylko pewien wycinek.

Jeśli chodzi o Twoje zapotrzebowanie na instrument to ja na Twoim miejscu grubo bym się zastanowił czy iść w stronę Kronosa. Do akompaniamentu jest wiele znacznie tańszych i lepiej brzmiących klawiszy. Jeżeli brzmieniowo odpowiada Tobie Kronos i chcesz mieć go również do zabawy - bierz Smile Jeżeli jednak potrzebujesz go do typowego akompaniowania zespołowi to ja bym rozważał dobre stage piano i jeśli pójdziesz w tą stronę to polecam omijać Korga - konkurencja jest lepsza. Nie mówię tutaj koniecznie o Kurzweil'u (choć też produkują dobry sprzęt), ale jest Nord, jest Roland (choćby FP-90 czy RD800), a nawet nieszczęsna Yamaha (choć porównując do Norda to Yamahy bym nie wziął). Możliwości jest naprawdę wiele i to znacznie lepszych (i tańszych) niż Korg. Finalnie będzie można zawęzić poszukiwania do kilku modeli, które będziesz musiał ograć sam i sprawdzić który najbardziej Ci odpowiada. Podejrzewam, że koledzy forumowicze również pomogą i podpowiedzą z doświadczenia co warto, a czego nie Wink Ważne jest jednak to, żeby dokładnie określić co chcesz na tym instrumencie osiągnąć.

Odpowiedz
28.01.2017, 14:49,
#17
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Jak wspomniałem, odchodzę od VSTi - odchodze i już Big Grin Nowy klawisz ma mi słuzyć nie tylko na scenie, ale w ogóle jako moduł brzmieniowy w bardziej rozbudowanych aranżacjach, niż sam fortepian. Oprócz aranży dla zespołu wokalnego, czasami jakaś muzyczka filmowa też sie pewnie pojawi. Wiem, że tutaj jednak VSTi chyba rządzą, ale ja celowo od nich odchodzę - potrzebuję zmiany, chocby po to, zeby pobudzić kreatywność. Kurzweila w miarę znam, miałem juz PC3 - do dziś fajnie mi brzmią stare kompozycje, tak samo jak te na nieodżałowanych modułach E-mu Wink Być może masz rację co do Kronosa. Może trochę napaliłem się, oglądając dema, a wiadomo - trzeba pograc samemu.
Nie przyglądałem się "zastojowi" Forte. Wydawało mi się, że potencjał bycia "królem" kurzweila raczej ma, ale z tego co piszesz, nie wygląda to wesoło. Rolandów i Nordów nie chcę. Jeżeli odrzucić Kronosa, to jednak Kurzweil wydaje sie najbardziej wszechstronny. PC3K muszę ograć. Myślę, że we Wrocławiu stoi w którymś sklepie - tam mam najbliżej.

Odpowiedz
28.01.2017, 15:20,
#18
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Z nie mojego doświadczenia wiem, że Forte, to rzeczywiście proteza PC3K, zwłaszcza ze względu na brak sekwencera ale o tym może coś więcej powiedzieć kolega Valtari, który ma Forte SE.
Fakt, Forte nie ma wszystkich brzmień z PC3, jak np. przepiękny pad "Innervate", dlatego nie pozbędę się mojego PC361, tym bardziej, że władowałem w niego Kore64 i Full Packa Barb'a.
Co do Kronosa, to kiedyś bawiłem się z kilka razy "jedynką" i jeśli chodzi o obsługę, to do studia, czy domowego grzebania jak najbardziej ale do live nie.
W PC3 i PC3K jest ta sama klawiatura TP8. Czy jest ona słaba, to nie wiem ale z innego forum nie słyszałem, żeby na nią narzekali, choć chwalą przede wszystkim rozmiar i wagę tej wersji 76.
Pytałeś o PC3K8 na thomann, bo jest napisane "dostępny w magazynie"?
https://m.thomann.de/pl/kurzweil_pc3_k.htm

P.S. Nareszcie ciekawa dyskusja na forum Smile
Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.01.2017, 15:36,
#19
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Tak, PC3 i PC3K mają te same klawiatury, tylko, że ja pamiętam tę z PC3x8, czyli TP40L (chyba), na TP8 jeszcze nie grałem.
Rychubil, co to jest ten Full Packa Barb'a?

Odpowiedz
28.01.2017, 15:43,
#20
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
PC3K8 ma taką samą klawiaturę co PC3X a co do pól ważonej w PC3K7, to jest ona czymś pomiędzy zwykłą syntezatorową w PC3K6 a ważoną w PC3K8. Możesz ją też znaleźć w nordach w wersjach 73 klawiszy, tylko z tą różnicą, że w nordach strasznie hałasują. Tak czy siak musiałbyś je sam ograć, żeby stwierdzić czy Ci pasuje.

(28.01.2017, 15:36)konwalia5 napisał(a): Rychubil, co to jest ten Full Packa Barb'a?

To jest pakiet brzmień w pięciu zestawach:
http://www.barbandco.com/store/p103/Full...%2F_A.html
Są tam też dema poszczególnych zestawów.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.01.2017, 18:43,
#21
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Słuchajcie, a z praktycznego punktu widzenia: róznica miedzy PC3 a PC3K - tylko, a może aż sampler?

Odpowiedz
28.01.2017, 20:29,
#22
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Nawet nie sampler, tylko czytnik sampli ale chyba więcej presetów.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.01.2017, 20:50,
#23
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
No i są też drobiazgi, takie jak możliwość ładowania brzmień bezpośrednio z pendrive przez USB (PC3k) a PC3/PC3x z kart xD.

Odpowiedz
28.01.2017, 21:18,
#24
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Kurcze, to tak naprawdę nie wysilili się z PC3 K. Czyli całe "mięso", jak określił to monoaudio znajduje się zarówno w serii K jaki i PC3. Oba instrumenty chyba brzmią tak samo? Te same przetworniki, możliwości edycji? Może bezpieczniej jednak wejść w Forte, skoro czyta barwy K? Sekwenzer pewnie i tak dołożą, skoro dodali do Forte SE. Sam fortepian w Forte jest jednak dużo lepszy, a i obsługa instrumentu wydaje się wygodniejsza.

Odpowiedz
28.01.2017, 23:19, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2017, 23:29 przez monoaudio.)
#25
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
konwalia5 - Forte jest w stanie wczytać niektóre obiekty z serii K, ale to nie oznacza, że będziesz miał na Forte wszystkie barwy z PC3K. Producent nie udostępnia biblioteki brzmień PC3K, którą można tak po prostu zaimportować.

- Jeśli zależy Ci na barwach z PC3K to Forte będzie nietrafionym wyborem
- Jeśli nie zależy Ci na barwach z PC3K i wystarczy Ci to, co dorzuca producent do pobrania + zewnętrzne banki w dedykowanym formacie + zewnętrzne banki w formacie K (trzeba jednak liczyć się z tym, że ten instrument nie ma 100% kompatybilności i może się coś wykrzaczyć. W przypadku Forte nie zakładałbym, że z bankami do PC3K zawsze będzie wszystko OK. Tutaj zawsze będzie pewne ryzyko, że import nie przejdzie poprawnie), nie zależy Ci również na rzeczach, o których ostatnio wspominałem to Forte będzie dobrym wyborem

Rychubil - dzwoniłem jakiś czas temu do Thomann'a. Mają jedną sztukę, ale... sprzedawca nie był pewien czy jest to sprzęt z wystawy czy nowy. Również nie byli w stanie określić jak z gwarancją na ten sprzęt, który oczywiście nie pochodzi od polskiego dystrybutora, więc dałem sobie spokój Confused

Odpowiedz
28.01.2017, 23:40,
#26
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
W takim razie pozostaje PC3K7. Przypomniałem sobie jeszcze jakość barw orkiestrowych w PC3x. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę (znów subiektywne odczucia Wink ), ale wg mnie żaden z instr. konkurencyjnych tak dobrze nie brzmi. Czy seria K ma cos więcej w tym temacie niż PC3?
Jeszcze jedno: trochę martwi mnie zrzucanie do DAW pojedynczych ścieżek aranżacji jako audio. Wychodzi, że każdą ścieżkę będę musiał zgrywać osobno? Jak sobie z tym radzicie? Nie wyobrażam sobie, zeby ostatecznego miksu nie robić w DAW.
monoaudio, i co w obecnej sytuacji zamierzasz? Tyle czekania? Żadnego konkretnego terminu dostawy? 4 miesiące, to termin dość mglisty. Trochę bez sensu.

Odpowiedz
29.01.2017, 00:01, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.01.2017, 00:08 przez monoaudio.)
#27
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Jeśli zdecydowałbyś się na PC3K7 to z tym modelem nie ma problemu, jest dostępny od ręki Smile

Jeśli chodzi o PC3K8 - mają przypłynąć maj/czerwiec. Prawdopodobnie w marcu będzie wiadomo coś więcej na temat konkretnego terminu. Jeśli wątek nie umrze, a ktoś będzie zainteresowany to jak będę wiedział już coś konkretnego to mogę dać znać. Nie mam noża na gardle, nie spieszy mi się, mam na czym grać, więc zapisałem się do kolejki po ten instrument i grzecznie czekam Tongue Zapisanie się na listę oczekujących wiąże się z wpłatą zaliczki, ale daje gwarancję, że klawisz będzie mój, bo przypływa ściśle określona ilość tych instrumentów. Nic nie jestem w stanie na to poradzić, braku towaru nie przeskoczę. Można spróbować go ściągnąć zza granicy na własną rękę, ale tak jak wspominałem - jeśli cokolwiek pójdzie nie tak to będzie problem w Polsce z czymkolwiek.

Postanowiłem poczekać, bo wiem, że ten instrument mnie nie zawiedzie i spełni moje oczekiwania. Wiem czego się spodziewać po Kurzweil'u i jestem świadomy jego filozofii. Gdyby to był mój pierwszy Kurzweil to z pewnością nie zgodziłbym się na taki układ.

Odpowiedz
29.01.2017, 00:23,
#28
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
To chyba nie zostaje nic innego jak jednak sprowadzić go z zachodniej granicy Polski? Ja 5 lat temu zrobiłem na odwrót. Mieszkając już w UK, sprowadziłem PC361 z Polski. Wówczas w UK był dostępny, owszem ale za £1200!, gdzie w Polsce kosztował jakieś 3700zł. Sprzedawca zrobił mi jeszcze dyskont na 3400zł i z przesyłką wtedy wyszło £705! Dlatego też wtedy zamiast Kronosa 88 kupiłem PC361 i Nord Piano 2, którego już nie mam. Do tej pory nic mu się nie działo (odpukać) ale Ja też go nigdzie nie wożę ani nie chałturzę więc stan jego jest idealny. Czasem (2 razy) nie chciał zastartować - ostatnio właśnie przedwczoraj ale to chyba sprawka mojego 3 letniego malucha, który bawił się włącznikiem Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
29.01.2017, 00:34,
#29
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
A jak jest z Riffami w PC3K? Czy one są transmitowane na zewnatrz jako komunikaty MIDI?

Odpowiedz
29.01.2017, 01:05,
#30
RE: Klawisz "masz i grasz" (dobre barwy) do ok. 16000zł
Na to pytanie najlepiej mógłby odpowiedzieć Azzorek, który ma PC3K8 albo hammond.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  dobre piano, ale też synth dominujacygrzesiek26 0 162 25.01.2024, 04:20
Ostatni post: dominujacygrzesiek26
  Klawisz na wesela Majki 17 40,066 23.10.2022, 21:19
Ostatni post: klezmer_stg
  Jaki klawisz na chałtury patrykyamaha 4 2,273 21.08.2022, 10:49
Ostatni post: mar11111
  Najbardziej uniwersalny klawisz Muzyk-Kamil 7 4,511 15.11.2021, 22:03
Ostatni post: bestspec
  Jaki klawisz na początek do muzyki rock, funk, blues RaffaBassman 10 9,581 24.02.2021, 17:00
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS