Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keyboard/pianino cyfrowe/klawiatura sterująca do 2000zł
06.03.2017, 00:37,
#1
Keyboard/pianino cyfrowe/klawiatura sterująca do 2000zł
Witam wszystkich,

Potrzebuje rady w wyborze odpowiedniego sprzętu (nowego lub używanego).

10 lat temu zakończyłem przygodę z gra na keyboardzie (jakieś tam Casio kupione w latach 90tych) lecz po dwóch latach z utęsknieniem wróciłem do pogrywania sobie w różnych DAWach (klawisze w pewnym zakresie imitowała mi zwykła klawiatura komputerowa oraz myszka, tworzyłem trochę brzmień pianino z jakimiś padami).

Stwierdziłem, że koniec już tych wygłupów i czas zacząć grać na czymś bardziej ludzkim Smile zależy mi na ładnym i głębokim brzmieniu pianina - słyszałem takie w Rolandzie RD - 800, ale to nie ta liga...

Koniecznie musi też mieć MIDI na USB, abym dalej w DAW mógł pracować. Nie planuje grać dla żadnej publiczności, dlatego nie wiem czy w tym przypadku nie ograniczyć wyboru do klawiatury sterującej (zawsze można puścić przez głośniki...)

Niestety do tej pory widywałem na żywo klawiatury sterujące z bardzo plastikowymi klawiszami, i nie wiem czy w ogole DAW jest w stanie odebrać różnice w sile nacisku na klawisze klawiatury sterującej? Nie spotkałem też do tej pory żadnego VSTi które brzmiało "jak w realu" - dlatego wziąłem tez pod uwagę keyboardy i pianina cyfrowe.

Bylbym wdzięczny za pomoc w obraniu jakiegoś kierunku!

Odpowiedz
06.03.2017, 02:42,
#2
RE: Keyboard/pianino cyfrowe/klawiatura sterująca do 2000zł
Cześć Smile
(06.03.2017, 00:37)Drcs napisał(a): Potrzebuje rady w wyborze odpowiedniego sprzętu (nowego lub używanego).
Sprecyzuj troszkę bardziej, co będziesz chciał grać, bo w tytule jest trochę misz-masz. Od tego zależy jaką powinieneś wybrać klawiaturę (lekką - syntezatorową, pół-ważoną albo ważoną z wymykiem).
(06.03.2017, 00:37)Drcs napisał(a): ... po dwóch latach z utęsknieniem wróciłem do pogrywania sobie w różnych DAWach.
Jakim DAWem się bawisz?
(06.03.2017, 00:37)Drcs napisał(a): ... zależy mi na ładnym i głębokim brzmieniu pianina - słyszałem takie w Rolandzie RD - 800, ale to nie ta liga...

Koniecznie musi też mieć MIDI na USB, abym dalej w DAW mógł pracować. Nie planuje grać dla żadnej publiczności, dlatego nie wiem czy w tym przypadku nie ograniczyć wyboru do klawiatury sterującej (zawsze można puścić przez głośniki...)
Skoro podoba Ci się brzmienie Rolanda, to proszę - najtańszy jego model FP30, który kosztuje 2600zł, ma też silnik SuperNatural więc brzmienie fortepianu nadal będzie fajne a dodatkowo ma dobrą jak na tą cenę klawiaturę z wymykiem (w tej klasie cenowej, chyba najlepsza), trzema sensorami i imitacją kości słoniowej. Posiada też wyjście USB/midi więc do współpracy z kompem spokojnie się nada ... ale nie będzie to poziom brzmienia wtyczki!
Jednak jeśli nie masz wymagań co do wymyku, kości słoniowej czy trzech sensorów a plastik Ci nie wadzi, to rozważ jakąś klawiaturę sterującą firmy Studiologic. Są to profesjonalne klawiatury do tego typu zadań, jak praca z DAWem i wtyczkami a jednak tańsze, bo ceny wahają się około 1800zł.
(06.03.2017, 00:37)Drcs napisał(a): Niestety do tej pory widywałem na żywo klawiatury sterujące z bardzo plastikowymi klawiszami, i nie wiem czy w ogóle DAW jest w stanie odebrać różnice w sile nacisku na klawisze klawiatury sterującej?
Niestety większość klawiatur sterujących ma plastikowe klawisze. Jedyną taką klawiaturą z drewnianymi klawiszami, obecnie jest Kawai VPC1 ale to znowu nie ta liga (5500zł).
... a dlaczego DAW by nie miał odbierać różnic dynamicznych klawiatury sterującej ???Huh??? - jak najbardziej tak! Smile
(06.03.2017, 00:37)Drcs napisał(a): Nie spotkałem też do tej pory żadnego VSTi które brzmiało "jak w realu" - dlatego wziąłem tez pod uwagę keyboardy i pianina cyfrowe.
Pianina cyfrowe, może już prędzej ale keyboardy?! Blush
Jeśli chodzi o fortepiany, to proponuję przesłuchać dema wtyczek fortepianowych na youtube (jest tego od groma), takich jak: Pianoteq5, Galaxy Vintage D, Alicia Keys, Cinesamples - Piano in blue, East West - Quantum Leap Pianos, Native Instruments - Maverick Piano, Imperfect samples, Garritan Concert grand CFX, Synthogy Ivory II, Soniccotture - The Hammersmith Piano, Vienna Imperial, Bechstein Digital i inne.
W naszym portalu jest nawet test w dwóch częściach:
http://www.muzykuj.com/testy/oprogramowa...1,463.html
http://www.muzykuj.com/testy/oprogramowa...2,464.html

Jeśli więc szukasz tego tzw. realu w fortepianach a masz już DAWa i grasz tylko w domu, to polecam raczej coś z wtyczek fortepianowych, bo nie do końca znajdziesz ten real w pianinach cyfrowych a w keyboardach, to już nie ma mowy.
Przeszperaj forum - dość dużo już na ten temat zostało napisane.
Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
06.03.2017, 10:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.03.2017, 13:52 przez Drcs.)
#3
RE: Keyboard/pianino cyfrowe/klawiatura sterująca do 2000zł
(06.03.2017, 02:42)Rychubil napisał(a): Sprecyzuj troszkę bardziej, co będziesz chciał grać, bo w tytule jest trochę misz-masz. Od tego zależy jaką powinieneś wybrać klawiaturę (lekką - syntezatorową, pół-ważoną albo ważoną z wymykiem).


Aktualnie zakochany jestem w kompozytorach muzyki "neoklasycznej" - Max Richter, Ludovico Einaudi itp.

(06.03.2017, 02:42)Rychubil napisał(a): Jakim DAWem się bawisz?
Aktualnie FL, planuję przesiąść się po zakupie sprzętu na Ableton.

Dzięki za wszystkie informacje - przeglądając wcześniej forum właśnie zauważyłem, że często pojawia się Roland FP-30 jako sprzęt polecany w tym budżecie.

Przejrzę też te wtyczki i zobaczę jak to się prezentuje, szkoda tylko, że w takim przedziale cenowym żaden producent nie robi mniej plastikowych klawiatur sterujących...

Odpowiedz
06.03.2017, 11:23,
#4
RE: Keyboard/pianino cyfrowe/klawiatura sterująca do 2000zł
(06.03.2017, 10:33)Drcs napisał(a): Przejrzę też te wtyczki i zobaczę jak to się prezentuje, szkoda tylko, że w takim przedziale cenowym żaden producent nie robi mniej plastikowych klawiatur sterujących...

Osłuchaj koniecznie wtyczki, bo jednak brzmią niebo lepiej niż nawet ten Roland. Ceny są różne ale i w tych tańszych można znaleźć ładnie brzmiące fortepiany. Nie będę może na razie nic sugerował, ponieważ brzmienie jest indywidualną kwestią smaku. Jak je osłuchasz, to podziel się wrażeniami.
Z drewnianych klawiatur jest jeszcze Studiologic Numa nero ale nadal cena przekracza mocno twój budżet - 3700zł. Jest też klawiatura sterująca Roland A88 z imitacją ivory ale jego cena 3100zł za poprzednią generację klawiatury wobec nowszej w FP30 za 2600zł wywala sens jej zakupu.
Ja z FP30 jestem zadowolony, bo przy okazji mam zawsze pod ręką niezależne od kompa całkiem przyjemne brzmienie piana do codziennych ćwiczeń, uruchamiane w 7 sekund Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
13.03.2017, 09:42,
#5
RE: Keyboard/pianino cyfrowe/klawiatura sterująca do 2000zł
Trochę ten budżet wymknął się z pod kontroli, doprecyzuj na ile maksymalnie możesz sobie pozwolić, bo w tytule masz do 2k,a dyskusja zaczyna wychodzić poza 3k, a jeżeli klawisz ma służyć głównie do pracy z DAWem i na wtyczkach, to moim zdaniem klawiatura sterująca byłaby najrozsądniejsza. Jeżeli z kolei pianino cyfrowe, to z nowych do 2k niema bardzo w czym wybierać, chyba że coś z drugiej ręki. Na nowe piano rozsądnie brzmiące trzeba mieć tak 3 z okładem, bo przecież nie kupisz samej klawiatury i nie będziesz jej na kolanach trzymał. Koszt statywu i listwy pedałowej, to koszt od 500 do 1000 zł w zalezności od marki. Cena pianina od 2500 do 3000 zł PX-160, ES-100, P-115, FP-30, to są modele w tej półce, które warto sobie przetestować i porównać pod względem brzmieniowym i pracy klawiatury.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ktory Keyboard? bartwylye 9 464 08.03.2024, 14:03
Ostatni post: bartwylye
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 534 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 398 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 805 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 256 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS