Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
15.03.2017, 11:13,
#1
Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
Witam,
poszukuję pianina cyfrowego ewentualnie klawiatury sterującej. Gram hobbystycznie od kilku lat klasykę oraz muzykę z anime/gier. Zależy mi na jak najlepszej klawiaturze, z tym że mam do wydania około 5-6 tys. zł.
Mam upatrzone następujące modele:
- Yamaha CLP 525
- Kawai CN 25
- Kawai VPC 1 (nieograny)
- Roland FP 80 (nieograny)
- Studiologic SL 88 Grand (nieograny)
Oczywiście nie musi to być mebel. Dodam, że CLP 525 i CN 25 ograłem i podobają mi się. Zawsze lubiłem dźwięk yamahy z wyższych modeli (szczególnie na słuchawkach), kawai trochę mniej. Chodzi o to, że nie mam porównania z klawiaturą VPC 1, która jest wychwalana. Proszę Was o rady i opinie dotyczące tych modeli ewentualnie może coś innego. Ostatnia propozycja Studiologic, której nie mam gdzie ograć, ale zastanawiam się nad nią, ponieważ miałem klawiaturę tej firmy i jak na tamte czasy to była bardzo dobra propozycja (model 990xp). Jeśli chodzi o fortepiany wirtualne to grałem na Pearl Concert Grand, Pianoteq, TruePianos i kilku z Native Instruments i myślę, że Yamaha z Pearl Concert Grand najbardziej mi pasowała. To taka refleksja Tongue

Odpowiedz
15.03.2017, 12:37,
#2
RE: Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
Skoro brzmienie Yamahy najbardziej się podoba, to w celowałbym tylko w to brzmienie i nie szedłbym na żaden kompromis, który potem, nieuchronnie skończy się odsprzedażą i kupnem czegoś innego, czyli stratą finansową.
Pearl Concert Grand, to uznane brzmienie ale silną konkurencją jest Garritan CFX, który dorównuje Pearl a nawet bywa ceniony wyżej. Nie twierdzę, że pianino cyfrowe Yamahy będzie złe, bo to dobre brzmienie ale nigdy tak detaliczne i realne jak wtyczka.
Jeśli chodzi o klawiaturę sterującą, to zależy jaką lubisz ciężkość. Studiologic, to fatarowska TP40 więc lekka, praktycznie bez wymyku , 2 sensory i plastik ale tylko 1800zł a Kawai VPC1, to wymyk, 3 sensory, drewno i znakomite czucie ale dość ciężka i chyba z 5500zł. Możesz kompromisowo kupić Rolanda FP30 za 2600zł z imitacją kości słoniowej, wymykiem, 3ma sensorami i używać go jako klawiatury sterującej - to średnio ciężka klawiatura. Klawiaturę jednak musisz sam ograć zanim kupisz, bo każdy lubi co innego. Rolanda FP80 nie polecam. Jak już to FP90.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
15.03.2017, 14:15,
#3
RE: Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
Dziękuję za odpowiedź. Właściwie nigdy się nie zastanawiałem nad Rolandem, a może ten FP30 to by była bardzo atrakcyjna propozycja jeśli klawiatura jest rzeczywiście dobra. Postaram się w wolnym czasie sprawdzić. Roland FP 90 trochę poza budżetem. Jeśli chodzi o ciężkość klawiatury to lubię klawiaturę ciężką i żeby była dosyć głęboka. Chciałbym sprostować informacje na temat Studiologic, ponieważ jest to klawiatura 88 klawiszy, TP/40WOOD Graded Hammer Action, czyli drewniana z Ivory Feel, z trzema sensorami i Aftertouch, a kosztuje ona około 3500 zł.

Odpowiedz
15.03.2017, 17:02,
#4
RE: Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
Ciężko w Polsce o użytkowników Studiologic Numa Nero więc pozostaje pytać na szerszych wodach jak np. Pianoworld forum
http://forum.pianoworld.com/ubbthreads.p...hs_&a.html
Jest co prawda młodsze jej wcielenie w postaci Studiologic SL88 grand ale coś nie za dobre ma opinie, na które natrafiłem w portalu.
Co do VPC1, to identyczna klawiatura jest w modelu CA17.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
24.03.2017, 20:12,
#5
RE: Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
@Rychubil

Tak zapytam z czystej ciekawości jako posiadacz - z jakich względów nie polecasz FP-80? Oprócz tego, że jest zastępowany nowym FP-90.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
24.03.2017, 20:20,
#6
RE: Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
Przede wszystkim ze względu na klawiaturę. W FP-30 już jest lepsza. Co prawda FP-80 ma więcej możliwości i można z nim już wyjść na estradę ale akurat jak dla mnie najważniejsza jest klawiatura.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
01.01.2021, 18:44,
#7
RE: Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
(15.03.2017, 12:37)Rychubil napisał(a): Skoro brzmienie Yamahy najbardziej się podoba, to w celowałbym tylko w to brzmienie i nie szedłbym na żaden kompromis, który potem, nieuchronnie skończy się odsprzedażą i kupnem czegoś innego, czyli stratą finansową.
Pearl Concert Grand, to uznane brzmienie ale silną konkurencją jest Garritan CFX, który dorównuje Pearl a nawet bywa ceniony wyżej. Nie twierdzę, że pianino cyfrowe Yamahy będzie złe, bo to dobre brzmienie ale nigdy tak detaliczne i realne jak wtyczka.
Jeśli chodzi o klawiaturę sterującą, to zależy jaką lubisz ciężkość. Studiologic, to fatarowska TP40 więc lekka, praktycznie bez wymyku , 2 sensory i plastik ale tylko 1800zł a Kawai VPC1, to wymyk, 3 sensory, drewno i znakomite czucie ale dość ciężka i chyba z 5500zł. Możesz kompromisowo kupić Rolanda FP30 za 2600zł z imitacją kości słoniowej, wymykiem, 3ma sensorami i używać go jako klawiatury sterującej - to średnio ciężka klawiatura. Klawiaturę jednak musisz sam ograć zanim kupisz, bo każdy lubi co innego. Rolanda FP80 nie polecam. Jak już to FP90.
Cześć, jestem tu nowy i dość zielony  Rolleyes w odpowiedzi zaproponowałeś koledze zakup FP30 jako klawiatury sterującej - otóż od jakiegoś czasu moje FP30 chcę wykorzystać jako klawiaturę sterującą tylko nie bardzo wiem jak to zrobić, w związku z czym poproszę o jakieś wyczerpujące podpowiedzi  Shy Mam laptopa wolnego do wykorzystania oraz trochę gotówki aby ewentualnie coś dokupić. Gram sam dla siebie i traktuję jako hobby, czasami mam ochotę sobie też pośpiewać więc przydałoby się trochę doposażyć - co możesz zaproponować aby się nie wygłupiać w wydatkach a stworzyć mini orkiestrę lub mini studio dla siebie ? Myślałem o zakupie jakiegoś Keyboard-a, jako parapet wyżej ale nie mam zielonego pojęcia jak podłączyć i co kupić aby mieć jakieś możliwości a nie wydawać fortuny. Jeżeli chodzi o dźwięki instrumentów, to interesują mnie szczególnie lata 80 i 90 
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz
02.01.2021, 21:35,
#8
RE: Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca
(01.01.2021, 18:44)Rafał napisał(a):
(15.03.2017, 12:37)Rychubil napisał(a): Skoro brzmienie Yamahy najbardziej się podoba, to w celowałbym tylko w to brzmienie i nie szedłbym na żaden kompromis, który potem, nieuchronnie skończy się odsprzedażą i kupnem czegoś innego, czyli stratą finansową.
Pearl Concert Grand, to uznane brzmienie ale silną konkurencją jest Garritan CFX, który dorównuje Pearl a nawet bywa ceniony wyżej. Nie twierdzę, że pianino cyfrowe Yamahy będzie złe, bo to dobre brzmienie ale nigdy tak detaliczne i realne jak wtyczka.
Jeśli chodzi o klawiaturę sterującą, to zależy jaką lubisz ciężkość. Studiologic, to fatarowska TP40 więc lekka, praktycznie bez wymyku , 2 sensory i plastik ale tylko 1800zł a Kawai VPC1, to wymyk, 3 sensory, drewno i znakomite czucie ale dość ciężka i chyba z 5500zł. Możesz kompromisowo kupić Rolanda FP30 za 2600zł z imitacją kości słoniowej, wymykiem, 3ma sensorami i używać go jako klawiatury sterującej - to średnio ciężka klawiatura. Klawiaturę jednak musisz sam ograć zanim kupisz, bo każdy lubi co innego. Rolanda FP80 nie polecam. Jak już to FP90.
Cześć, jestem tu nowy i dość zielony  Rolleyes w odpowiedzi zaproponowałeś koledze zakup FP30 jako klawiatury sterującej - otóż od jakiegoś czasu moje FP30 chcę wykorzystać jako klawiaturę sterującą tylko nie bardzo wiem jak to zrobić, w związku z czym poproszę o jakieś wyczerpujące podpowiedzi  Shy Mam laptopa wolnego do wykorzystania oraz trochę gotówki aby ewentualnie coś dokupić. Gram sam dla siebie i traktuję jako hobby, czasami mam ochotę sobie też pośpiewać więc przydałoby się trochę doposażyć - co możesz zaproponować aby się nie wygłupiać w wydatkach a stworzyć mini orkiestrę lub mini studio dla siebie ? Myślałem o zakupie jakiegoś Keyboard-a, jako parapet wyżej ale nie mam zielonego pojęcia jak podłączyć i co kupić aby mieć jakieś możliwości a nie wydawać fortuny. Jeżeli chodzi o dźwięki instrumentów, to interesują mnie szczególnie lata 80 i 90 
Z góry dziękuję za odpowiedź

Kolega Rychubil coś ostatnio tu nie zagląda więc ja postaram ci się pomóc.
Jeśli chcesz wykorzystać laptopa tylko jako serce domowego studia z programem typu DAW (domowe studio nagrań) na którym będziesz nagrywał ścieżki tego co grasz jako MIDI, to wystarczy to co posiadasz i podłączenie FP30 kablem USB do laptopa po uprzednim zainstalowaniu w laptopie odpowiedniego programu DAW. Wybór programu to już kwestia gustu i zależy czy chcesz urzywać płatnych czy darmowych. Ja osobiście polecam program Cakewalk który jest w pełni profesjonalny a jednocześnie darmowy a do tego całkiem intuicyjny. Dostawca tego programu czyli firma BandLab udostępnia też za darmo ponad 10 000 sampli.
Jeśli prócz tego co opisałem wyżej chcesz też korzystać z wirtualnych instrumentów i procesorów efektów w programie typu DAW to niezbędny będzie zakup dodatkowego interfejsu audio na USB bo karta muzyczna w laptopie do tego się zupełnie nie nadaje (aby coś zaproponować musisz określić budżet).
Twoje FP30 nie posiada wyjścia MIDI typu DIN 5 Pin, a jedynie przez USB więc bez wykorzystania komputera jako pośrednik nie nada się do sterowania jakimś dodatkowym Keyboard-em który by tez wymagał portu USB Midi do podłączenia z komputerem (można to obejść ale trzeba by dokupić dodatkowe urządzenie do MIDI).
Dobrze abyś też podał markę i model swojego laptopa aby określić jakie są jego możliwości i wydajność itp aby dokładniej coś doradzić lub zdecydować jakiego typu interfejs audio by się do niego nadawał.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 531 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 395 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 803 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
  Pianino cyfrowe dla dziecka... toniq 17 9,895 25.04.2023, 09:50
Ostatni post: tata

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS