Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwszy instrument
16.03.2017, 00:28,
#1
Pierwszy instrument
Witam wszystkich,

Żeby nie wyjść na ignoranta, przebrnąłem przez kilka tematów na forum, aczkolwiek z góry zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o grę na instrumentach i je same, a do poniższego skłaniają mnie marzenia z dzieciństwa i pasja do brzmienia fortepianu.

Od dziecka marzyłem, aby grać na fortepianie, choć moi rodzice myśleli, że to przelotny zapał dziecka i nigdy nie poszedłem choćby na jedną lekcję.
Teraz zaczynam się starzeć i czuję że jak nie teraz to nigdy. Chciałbym wreszcie zagrać choćby swoje ulubione utwory, by choć trochę przelać odwieczny zapał na satysfakcję.

Mój budżet nie pozwala na wiele - jakkolwiek pozwala jedynie na kredyt. Rozsądek każe powiedzieć że 2500zł to dla mnie limit. Czy znajdę w tej cenie fortepian cyfrowy, który pomoże mi przebrnąć przez początki? Zawsze wszystkiego uczyłem się sam. Chciałbym na pewno wziąć kilka lekcji, ale potrzebuję też czegoś co w nocy nie pozwoli mi spać - instrumentu

Odpowiedz
16.03.2017, 00:41,
#2
RE: Pierwszy instrument
Witaj Smile
Takich pytań o pianino cyfrowe w tym dziale jest tu sporo więc warto go dokładnie przeszukać, jednakże najbardziej polecam wizytę w sklepie muzycznym i ogranie sobie kilku instrumentów. Wśród cyfrowych pianin, w kategorii pianin budżetowych, moim zdaniem wartymi rozważenia są jedynie takie modele jak: Kawai ES100 lub ES110, Roland FP30 i Yamaha P115, które są na tyle dobrze dopracowane, że da się na nich w miarę przyjemnie grać i oferują całkiem dobrą jakość ogólnego wykonania. Wszelkie pozostałe marki mają zbyt dużo wad muzycznych i niedoróbek producenta, nawet jak na tanie instrumenty, żeby je brać pod uwagę.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
16.03.2017, 12:49,
#3
RE: Pierwszy instrument
Przeczytałem tu sporo dobrych opinii o wspomnianym przez Ciebie Roland FP30 i po nich sądząc, skłaniam się obecnie ku niemu.
O wizycie w sklepie myślałem, aczkolwiek, no właśnie "ograć" - ja nie mam o tym jeszcze pojęcia. Nie wiem czego oczekiwać, ani nawet czego się spodziewać. Nie wiem nawet co to znaczy ograć instrument. Czy mimo to próbować?

Odpowiedz
16.03.2017, 13:39,
#4
RE: Pierwszy instrument
Opinie opiniami ale najważniejsza opinia będzie twoja własna, bo każdy lubi co innego - pamiętaj o tym!
Tak więc pojedź sobie do sklepu muzycznego, poproś sprzedawcę żeby Ci włączył wybrane przez Ciebie instrumenty i wpierw niech Ci je ustawi w nich główne brzmienie grand piano.
Potem chociażby nawet jednym palcem, powciskaj sobie kolejno klawisze; w środku klawiatury, w dole, w górnej części i wsłuchaj się w jego brzmienie. Zrób potem to samo na wciśniętym pedale (jeśli będzie trój-pedał, to skrajnym prawym), co da Ci obraz wybrzmiewania pianina. Wtedy mn.w. będziesz mógł ocenić które brzmienie fortepianu Ci się podoba lub nie.
Zwróć też wtedy uwagę jak chodzą, pracują klawisze, czy nie są za lekkie lub za ciężkie i czy ich górne pokrycie odpowiada Ci w dotyku. Potem niech Ci sprzedawca włączy jakieś inne brzmienia jak e-piana, organy czy smyki i inne, które Cię interesują ale przede wszystkim skupiłbym się na głównym brzmieniu fortepianu, bo ono będzie i zazwyczaj jest najważniejsze.
Weź też ze sobą swoje słuchawki, na których najczęściej słuchasz muzyki lub na których miałbyś grać. Jeśli nie masz, to poproś o nie sprzedawcę i poplumkaj sobie też na słuchawkach, bo usłyszysz w nich nieco inne (trochę lepsze) brzmienie niż z wbudowanych głośniczków.
Tak samo postąp z każdym następnym pianinem.
No i pamiętaj, co by nie powiedział sprzedawca, to Tobie i tylko Tobie ma się podobać instrument a nie jemu!

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
18.03.2017, 04:33,
#5
RE: Pierwszy instrument
Jeżeli nie miałeś do czynienia z pianinem, to w zasadzie jesteś skazany na doradztwo osób trzecich i nie koniecznie musi to być sprzedawca. Samemu, to jedynie możesz określić, które brzmienie Ci się podoba i tyle. Klawiatury sam nie ocenisz, a plumkanie takie palcem po niej na wiele się nie zda. Jeżeli rozsadek nie pozwoli Ci na wychylenie poza te 2,5k to wyboru w zasadzie nie masz. Kawai ES-100 to koszt ok. 2,7, ES-110 ze trzy stówki więcej kosztuje z Rolandem FP30 sprawa wygląda podobnie. Trochę tańszy bo za 2,5k jest Casio PX-160, którego również warto zobaczyć i posłuchać, ale musisz wiedzieć, że to są wciąż tylko same klawiatury, której chyba na kolanie nie zamierzasz trzymać. Do tego dochodzi statyw i listwa pedałowa, których cena kształtuje w zależności od marki od 500 do prawie 1000 zł.

Odpowiedz
18.03.2017, 07:15,
#6
RE: Pierwszy instrument
Biorąc pod uwagę brzmienie to PX-160 absolutnie nie jest wart uwagi, jednak odmiennego zdania są przedstawiciele handlowi tej firmy. Ale to zrozumiałe.

Odpowiedz
18.03.2017, 09:47,
#7
RE: Pierwszy instrument
Brzmienie jednemu się podoba drugiemu nie, wszystkim jednym instrumentem na pewno się nie dogodzi. Mogę odnieść się jedynie, że w PX-160 brzmienie jest znacznie lepsze i pełniejsze w porównaniu z poprzednim PX-150. Każda marka charakteryzuje się swoim brzmieniem i to każdy indywidualnie musi ocenić. Jeden będzie parł na Kawai bo do klasyki mu bardziej pasuje, drugi będzie hołubił Rolanda bo w rozrywce bardzo fajnie się sprawdza, a inny będzie wszytko co cyfrowe krytykował.

Odpowiedz
18.03.2017, 10:34,
#8
RE: Pierwszy instrument
(18.03.2017, 09:47)wyborny napisał(a): Mogę odnieść się jedynie, że w PX-160 brzmienie jest znacznie lepsze i pełniejsze w porównaniu z poprzednim PX-150.
No i coś mi się wydaje, że będziesz się odnosił tylko do produktów tej marki, prawda?
(18.03.2017, 09:47)wyborny napisał(a): Jeden będzie parł na Kawai, ...drugi będzie hołubił Rolanda, ...a inny będzie wszytko co cyfrowe krytykował.
...a Ty będziesz parł i hołubił tylko Casio - już wiemy Big Grin

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
18.03.2017, 11:11,
#9
RE: Pierwszy instrument
Dziękuję za Wasze odpowiedzi

Przeglądałem ceny fortepianów i jestem świadom, że mój wybór to półśrodek. Zależy mi, aby umożliwił mi naukę i poznanie instrumentu, by w przyszłości, mam nadzieję, zrobić poważniejszy krok.
Wstępnie zdecydowałem się na Rolanda FP30. Po weekendzie odwiedzę jeszcze lokalny sklep muzyczny.

(18.03.2017, 04:33)wyborny napisał(a): (...) dochodzi statyw i listwa pedałowa, których cena kształtuje w zależności od marki od 500 do prawie 1000 zł.
No cóż, w takim razie musimy nieco powiększyć budżet. Czy polecicie mi też jakiś statyw i listwę pedałową? Chciałoby się by było jak najtaniej, ale niestety biednych nie stać by oszczędzać, więc niech będzie adekwatnie do samego instrumentu. Czym kierować się przy zakupie?

Odpowiedz
18.03.2017, 11:43,
#10
RE: Pierwszy instrument
Ja niczego hołubię i nie zamierzam tego robić, to są moje spostrzeżenia. Krakers postawił konkretny temat z konkretnym maksymalnym budżetem i tyle w tym temacie. Ja dałem odpowiedź z przybliżonym cennikiem tych instrumentów i w tym budżecie, to PX-160 się mieści.
W przeciwieństwie do Ciebie panie R. nie proponuję instrumentów poza przewidzianym budżetem i Twoje uwagi na mój temat panie R. są zbędne.

Odpowiedz
18.03.2017, 14:05,
#11
RE: Pierwszy instrument
(18.03.2017, 11:11)Krakers napisał(a): Czy polecicie mi też jakiś statyw i listwę pedałową? Chciałoby się by było jak najtaniej, ale niestety biednych nie stać by oszczędzać, więc niech będzie adekwatnie do samego instrumentu. Czym kierować się przy zakupie?

Generalnie, zawsze najlepsze są statywy i listwy dedykowane, choć wychodzą najdrożej ale oferują najlepszą jakość wykonania i ich pracę z instrumentem.
Można taniej kupić zamiennik w postaci statywu o kształcie Z bo krzyżaka typu X nie polecam do tak długiej klawiatury jaką jest pianino - będzie się bujać, co jest uważam nieporządane w grze na klawiaturze ważonej..
Jeśli chodzi o listwę trój-pedałową, to niestety w rachubę wchodzi tylko oryginalna listwa, co za tym idzie, również oryginalny statyw. Możesz jednak kupić zwykły pedał sustain, który będzie i tak lepszy od tego, co jest w zestawie bez listwy a jego i tak będziesz używał w 90iu %ach.
Wpierw jednak ograj kilka pianin żebyś miał pewność, do którego masz wybierać resztę akcesoriów.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
21.03.2017, 23:42,
#12
RE: Pierwszy instrument
Tak właśnie zrobię. Dziękuję Wam za pomoc. W kwietniu (mam nadzieję) zakupię instrument i opowiem o swoich wrażeniach

Odpowiedz
22.03.2017, 04:42,
#13
RE: Pierwszy instrument
Ograj, porównaj i wybierz te, przy którym złapiesz najlepszą symetrię pomiędzy klawiaturą a brzmieniem. Turbulencje będą, bo ideału nie ma, ale zawsze jakiś kompromis można znaleźć.
Czekamy na Twoje wrażenia.

Odpowiedz
22.03.2017, 12:08,
#14
RE: Pierwszy instrument
Krakers, napisz o swoich wrażeniach, po ograniu pianin ale jeszcze przed zakupem.
Pozdrawiam

(22.03.2017, 04:42)wyborny napisał(a): ... symetrię pomiędzy klawiaturą a brzmieniem.

Po takich wpisach można poznać typowego naganiacza z Casio - złośliwość i kompletne dyletanctwo w znajomości tematu i jałowa, kompletnie nic nie wnosząca odpowiedź. wyborny pozdrów resztę internetowych kasjo-krązców Big Grin i lepiej nie pisz już nic więcej, bo aż kłuje w oczy - nie potrzebny nam spam.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
27.04.2017, 14:01,
#15
RE: Pierwszy instrument
Kluczowe jest zrozumienie, czy zachwalający konkretny model sprzedawca nie ma tzw. konfliktu interesu. Byłem jakoś na jesieni w sklepie Riff na placu konstytucji w Warszawie - sprzedawca w zachwalał Casio (może mają na tym największą marżę), ale tak naprawdę nie rozumiał, o czym mówi i to szczerze mówiąc zostawiło spory niesmak. Niestety podobnie liderzy sprzedaży Casio zachwalają swoje sprzęty na forach.

Odpowiedz
27.04.2017, 15:12,
#16
RE: Pierwszy instrument
(27.04.2017, 14:01)rafal.znamirowski napisał(a): Byłem jakoś na jesieni w sklepie Riff na placu konstytucji w Warszawie - sprzedawca w zachwalał Casio (może mają na tym największą marżę), ale tak naprawdę nie rozumiał, o czym mówi i to szczerze mówiąc zostawiło spory niesmak. Niestety podobnie liderzy sprzedaży Casio zachwalają swoje sprzęty na forach.

Ci na forach też się popisują swoim dyletanctwem - temat chyba wszędzie (fora instrumentalne) dobrze znany Dodgy

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.04.2017, 01:02,
#17
RE: Pierwszy instrument
Pozwolę sobie wrócić do meritum.
Odwiedziłem ostatnio kilka sklepów muzycznych. Trochę porozmawiałem ze sprzedawcami, jednak starałem się być sceptyczny do tego co mówią.
Udało mi się podotykać różnych modeli pianin i cóż, instrument robi na mnie ogromne wrażenie, co nie jest dla mnie zaskoczeniem, jednak sam nie dostrzegam większych różnic pomiędzy poszczególnymi. Słyszę różnice w brzmieniu, co chodzi o jakość dźwięku. Oprócz tego pewne szczegóły (to takie podświadome "wydaje mi się") zwracają moją uwagę, jednak biorę pod wątpliwość czy mają znaczenie podczas gry, zatem staram się nimi nie kierować.
Jestem zadowolony z wspomnianego wcześniej Rolanda FP30 i intuicja podpowiada mi, żeby się na niego zdecydować. Jakość dźwięku jest, według mnie, bardzo dobra - sprawdzałem też ze słuchawkami. Na chwilę obecną to mój faworyt.
Jeśli nic się nie zmieni, chciałbym kupić instrument po majówce. Niecierpliwość powoli daje o sobie znać.
Jeszcze jedna moja wątpliwość - co sądzicie o zamówieniu instrumentu przez internet, wraz z dostawą? Ceny w sklepach internetowych są niekiedy bardziej atrakcyjne, ale czy powinienem się czegoś obawiać?

Odpowiedz
28.04.2017, 01:19,
#18
RE: Pierwszy instrument
Jeśli jest to sklep z uznaną renomą wśród muzyków, na forach czy w rankingach i nie ma jakichś rażących opinii, to nie obawiałbym się niczego złego. Nie kupowałbym jednak ze sklepu, który ma błędny lub niepełny opis produktu, bo to może pachnieć wtopą w postaci produktu powystawowego, podróbki, czy innej niepożądanej niespodzianki.
Ważne też żeby sklep miał dobrze opisane zasady sprzedaży, gwarancji i zwrotu towaru.
Najzwyczajniej popatrz, czy sklep ma profesjonalnie zrobioną stronę, czy trąci jakąś tandetą i tanim handlarstwem.
Ja generalnie najczęściej porównuję ceny z Thomanna, choć nie wszystko u nich kupowałem.
https://www.thomann.de/pl/index.html
Ty jednak pomacaj i osłuchaj jeszcze te pianina zanim zdecydujesz na co wydać niemałe jednak pieniądze - nie spiesz się.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
25.05.2018, 20:02,
#19
RE: Pierwszy instrument
Minął ponad rok, odkąd przymierzałem się do zakupu. Po drodze sprawy się skomplikowały i już myślałem, że marzenia trzeba będzie odsunąć na bok...
Nie wyobrażacie sobie nawet ile radości sprawiło mi dzisiaj rozpakowanie instrumentu. Od rana chłonę lekcje gry i każde wciśnięcie klawisza powoduje u mnie szeroki uśmiech.
Wybór padł na Rolanda fp-30.

Dziękuję Wam za pomoc. Jestem przeszczęśliwy.

Odpowiedz
25.05.2018, 20:42,
#20
RE: Pierwszy instrument
Jest szczęśliwy Smile
To wspaniale, że instrument zawitał w końcu w Twoim domu !

Odpowiedz
25.05.2018, 22:52,
#21
RE: Pierwszy instrument
Życzę zatem dużo czasu na muzykowanie Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
29.05.2018, 13:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.05.2018, 13:33 przez k_sweet.)
#22
RE: Pierwszy instrument
(25.05.2018, 20:02)Krakers napisał(a): Minął ponad rok, odkąd przymierzałem się do zakupu. Po drodze sprawy się skomplikowały i już myślałem, że marzenia trzeba będzie odsunąć na bok...
Nie wyobrażacie sobie nawet ile radości sprawiło mi dzisiaj rozpakowanie instrumentu. Od rana chłonę lekcje gry i każde wciśnięcie klawisza powoduje u mnie szeroki uśmiech.
Wybór padł na Rolanda fp-30.

Dziękuję Wam za pomoc. Jestem przeszczęśliwy.

Hej,

Dzień dobry wszystkim.

Mam pytanie, gdzie kupiłeś tego Rolanda FP30 i w jakiej cenie ostatecznie?
Ja przeżywam te same dylematy i tak naprawdę na dniach chciałem kupować ten model. Jestem w Warszawie i wygląda na to, że w RIFF cena nie najgorsza - 2190 zł

Statyw zamierzam zrobić sam według tego "projektu"

http://forum.pianoworld.com/ubbthreads.p...d-i-y.html

Odpowiedz
29.05.2018, 13:45,
#23
RE: Pierwszy instrument
Kupiłem na allegro, wybrałem jeden ze sklepów. Zapłaciłem 3 tysiące w wersji ze statywem i trzema pedałami. Jest możliwość zakupu na raty 0% (raty PayU).
Jeśli czegoś potrzebujesz, to chętnie pomogę

Odpowiedz
29.05.2018, 13:49,
#24
RE: Pierwszy instrument
(29.05.2018, 13:45)Krakers napisał(a): Kupiłem na allegro, wybrałem jeden ze sklepów. Zapłaciłem 3 tysiące w wersji ze statywem i trzema pedałami. Jest możliwość zakupu na raty 0% (raty PayU).
Jeśli czegoś potrzebujesz, to chętnie pomogę

Dzięki za chęć pomocy, dopytam tylko, czy próbowałeś i jakie masz wrażenia po włożeniu słuchawek (i jaki model słuchawek masz). Roland FP30 chwalą bardzo wysoko ale z minusów to właśnie wejście słuchawkowe i problem z odpowiednią mocą/głośnością.
?

Odpowiedz
29.05.2018, 15:39,
#25
RE: Pierwszy instrument
Obecnie używam słuchawek AKG, od smartfona - grają czysto, choć nie jest to najlepszy wybór.
Do wejścia słuchawkowego nie mam żadnych zastrzeżeń - czego konkretnie dotyczą te minusy?
Jeśli chodzi o głośność, to się zgodzę. Pianino na słuchawkach gra stosunkowo cicho. Dla mnie osobiście to akceptowana głośność, gdyż słuchawki zakładam wyłącznie w nocy, by nie niepokoić sąsiadów. Jeśli jednak obawiasz się, że będzie Tobie przeszkadzał włączony obok telewizor, to jest to słuszna obawa.
Pomóc mogą słuchawki z dobrym wygłuszeniem, bo jakiekolwiek wzmacnianie dźwięku raczej nie jest bezstratne.

Odpowiedz
25.04.2019, 16:59,
#26
RE: Pierwszy instrument
Odgrzewam stary temat, ale myślę że to najlepsze miejsce, aby się wypowiedzieć.
Gram na wspomnianym instrumencie już około roku. Miałem okazję spróbować gry także na prawdziwym pianinie i szczerze mówiąc jestem bardzo zadowolony. Jeśli ktoś szuka instrumentu na początek, w stosunkowo niskiej cenie, to według mnie jest to świetny wybór (chyba, że na rynku pojawiło się coś nowego).
Właściwie nie mam zastrzeżeń, wszystko działa jak powinno. Jakość wykonania, brzmienia jest, myślę, adekwatna do ceny i w ogólnej ocenie niezła.
Jeszcze raz dziękuję forumowiczom za pomoc. Gra daje mi wiele radości i czerpię z niej olbrzymią satysfakcję - gdyby nie Wy, to mógłbym się sparzyć.

Odpowiedz
25.04.2019, 20:04,
#27
RE: Pierwszy instrument
Dzięki że się podzieliłeś z Nami swoimi wrażeniami, to miłe i rzadkie wśród nowych forumowiczów.
Życzę zatem dalszej radości z muzykowania na FP30 Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,244 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari
  Jaki instrument wybrać? Wojt_3254 2 987 14.06.2023, 22:49
Ostatni post: pawelsz
  Instrument dla oldboya Rookie 4 1,105 30.05.2023, 19:22
Ostatni post: Rookie
  Standardowe - instrument dla "świeżaka" w niestandardowo niskim budżecie Zbig123 5 1,672 08.03.2023, 21:10
Ostatni post: bestspec
  Pierwszy instrument Domo 7 2,137 20.02.2023, 20:30
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS