Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monitor (TV)
04.12.2017, 15:16,
#1
Monitor (TV)
Czy ktoś używa dużego monitora, na którym pracuje z DAWem itp?

Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak duży może być by mieć komfort pracy?
Ja jeszcze kombinuję by miał też tuner TV, ale może to bez sensu?


Dzięki z góry za Wasze uwagi.

Odpowiedz
07.12.2017, 17:48,
#2
RE: Monitor (TV)
Sam fakt, że miałby być z tunerem TV wyklucza sporo fajnych monitorów, zostaną tylko drogie.
Ja mam Samsunga Curved x3 po 27cali bodajze i jest spoko, ale nie pracuje w DAW itp, niewiem czy zakrzywiony ekran w Twoim przypadku by się sprawdził.

Może jakieś panoramiczne monitorki poszukaj, super są.

Odpowiedz
08.12.2017, 10:02,
#3
RE: Monitor (TV)
Moim zdaniem, wszystko zależy przede wszystkim od pomieszczenia. W dużym studio, duże monitory, które będą miały odpowiedni rozstaw się sprawdzą. W małym domowym studio nie ma sensu instalować dużych monitorów.

Odpowiedz
08.12.2017, 22:12,
#4
RE: Monitor (TV)
Dzięki Kitkux, do Tomasz, chodzi o monitor w sensie wyświetlacz.

Tak to jest jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Ale wiadomo, mało miejsca itp.
Siedzę tak z 1,2m od monitora (wyświetlacza). Chyba 27' będzie odpowiednie jeśli chodzi o wielkość. Ale rozdzielczość?

Odpowiedz
09.12.2017, 07:48,
#5
RE: Monitor (TV)
Garit, przecież potrzebujesz monitor do programów muzycznych a nie graficznych. Nie będziesz obrabiał zdjęć lub pracował nad grafiką. Standard to Full HD i nie ma sensu sięgać po 4K bo nawet gracze zadowalają się tym pierwszym. U Ciebie będzie wyświetlać się menu jakiegoś DAW i Twój monitor nie będzie musiał sobie radzić z płynnością wyświetlania jakiejś złożonej grafiki.

Co do rozmiaru to uważam że najlepiej jakbyś stanął gdzieś w sklepie przed monitorem 24 i 27 cali i ocenił wizualnie który jest dla Ciebie odpowiedni. Oczywiście Full HD będzie lepiej wyglądać na 24 calach bo jest większe zagęszczenie pikseli ale różnice dostrzeżesz chyba tylko przykładając nos do monitora Smile

Odpowiedz
09.12.2017, 13:10,
#6
RE: Monitor (TV)
Ja mam 21:9, 29 cali i sobie chwalę. Z DAW mało pracuję, ale uważam, że to dodatkowe miejsce w poziomie jest przydatne. Rozdzielczość to 2560:1080. Wziąłem najtańszy LG za 1000 zł.

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
09.12.2017, 19:35,
#7
RE: Monitor (TV)
Zagoor, to brzmi zachecajaco, ale ten model jest bez tunera tv, prawda?
Valtari masz racje, nie chce cudow, bardziej chodzi mi o dopasowanie wielkoisci do zastosowania, ale tak jak piszesz musze wetknac nos w sklepie i zobacze.

Odpowiedz
09.12.2017, 22:56,
#8
RE: Monitor (TV)
Jest bez tunera tv, ale u mnie w domu nie ma telewizji i jakoś nam nie brakuje. Zawsze możesz sobie dokupić zewnętrzny dekoder. Za to nie radzę kupować TV jako monitora, obraz jest wtedy nie do pracy, kiedyś próbowałem na dwóch telewizorach i nie idzie tego poprawnie ustawić (kontrasty, kolory, szczególnie sąsiadujące).

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
10.12.2017, 08:51,
#9
RE: Monitor (TV)
No u mnie tez nie ma telewizora, i nawet mam taki tunerek wielkosci palca, ale pomyslalem sobie ze jak juz bede kupowal wiekszy monitor to moze dwa w jednym. Dzieki w kazdym razie za sugestie.

Odpowiedz
16.12.2017, 21:22, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.12.2017, 21:23 przez Azzorek.)
#10
RE: Monitor (TV)
Garit, Przede wszystkim jedna rzecz. Jeśli do DAWa to im wyższa rozdzielczość tym lepiej. Do gier wystarczy Full HD czyli 1920x1080, ale praca z aplikacjami do których DAW się zalicza będzie bardziej komfortowa na większych rozdzielczościach. Więcej okien ci się zmieści na ekranie, łatwiej operować na piano_roll i w sekwencerze, odpalone okna wtyczek, miksera, itd.
Ja miałem z wyborem gorzej, bo zarówno robię muzykę w DAWie jak i gram w gry, przeglądam internet, piszę sprawozdania, ekspertyzy, i mnóstwo innych rzeczy. Monitor dla mnie musiał mieć dokładnie FullHD (na wyższej rozdzielczości spadłaby mi wydajność w grach), ale jeszcze dobrze odwzorowywać kolory, mieć krótki czas rekacji matrycy (gry) i mieć dwa wejścia cyfrowe obrazu, czyli taki wbudowany KVM (dla PC i Apple). Najpierw pod wypływem nowości kupiłem takiego Samsunga link .
Po przywiezieniu monitora do domu i zainstalowaniu prawie się popłakałem. Obraz tragedia (kolory i wielkość pikseli) w porównaniu do mojego starego, ale prawie idealnego (jakość obrazu) NEC Multisync 20WGX2 Pro (20" 1680x1050). Czym prędzej go spakowałem i odwiozłem do sklepu (na szczęście przyjęli).

Po jeszcze dokładniejszym rozeznaniu kupiłem Eizo Foris FS2434 link . Tutaj monitor spełnił moje oczekiwania, chociaż jak wspomniałem wcześniej moim niedoścignionym ideałem jeśli chodzi o jakość obrazu (te wspaniałe kolory i kontrast) jest w/w Nec.

Kupiony Eizo ma wszystko czego potrzebowałem i jestem zadowolony. Mam podłączonego do niego PC i Apple.
Kupowanie monitora z tunerem w mojej ocenie bez sensu. Dekoder DVBT kupisz nowy za kilkadziesiąt złotych, używany jeszcze taniej. Zwróć za to uwagę na to aby monitor miał przynajmniej dwa wejścia obrazu (DVI i HDMI lub 2x HDMI). Podłączysz do niego wtedy np dwa komputery, komputer i dekoder, komputer i odtwarzacz Blue-Ray, komputer i konsolę do gier (PS3 lub PS4 lub XBox), itd. Rozdzielczość minimum FullHD czyli 1920x1080, odświeżanie standardowe 60Hz wystarczy, czas reakcji matrycy nie więcej niż 10ms.

Jeszcze jedna uwaga. Jeśli jesteś uczulony na wielkość pikseli to pamiętaj aby nie były za duże. Innymi słowy dobieraj taki monitor aby rozdzielczość ekranu pasowała do jego przekątnej. Dla monitorów o przekątnej 22-24 cale fullHD jest ok. Powyżej tych przekątnych obraz w rozdzielczości Full hd jest brzydki z małej odległości (staje się ładny dopiero gdzieś z dwóch metrów). Ja siedzę przed monitorem w odległości 80cm-100cm i mnie to bardzo razi.
Także monitor 27-32 cale powinien mieć w mojej ocenie 2560x1080 lub więcej.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
16.12.2017, 21:56,
#11
RE: Monitor (TV)
Ja mam Eizo EV2436. 
https://www.morele.net/monitor-eizo-ev24...ji-634046/
https://www.swiatobrazu.pl/eizo-flexscan...30196.html
Jest to monitor biurowy 24" Full HD o rozdzielczości 1920 z 1200 w formacie 16:10. Kupiłem go m.in. do amatorskiej obróbki zdjęć w Adobe Lightroom. Nie jest to monitor graficzny ale do moich potrzeb zupełnie mi wystarcza, choć czasem brakuje mi jedynie kilku cali więcej. Na pewno jest lepszy od Della.‎

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
17.12.2017, 13:50,
#12
RE: Monitor (TV)
Dzięki chłopaki.
Dzięki Azzorek za dokładne dane. Właśnie też czytałem, że jak pow. 27 cali to już powinna być rozdzielczość 2560x1080. Z drugiej strony w sklepie jak patrzę na 24 i 27 cali to prawie nie widzę różnicy. A 27 cali z tunerem TV to jest dwa razy drożej niż 24, więc chyba rzeczywiście bez sensu.
A rodzaj matrycy ma znaczenie? Widzę, że niektóre mają IPS inne LED czy VA.

Odpowiedz
17.12.2017, 20:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.12.2017, 21:41 przez zagoor.)
#13
RE: Monitor (TV)
Ips ma dobre kolory i kąty.

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
18.12.2017, 20:57,
#14
RE: Monitor (TV)
Grzesiek, tylko matryca IPS.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS