Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty syntezator do nauki i na scenę
01.04.2018, 16:52,
#1
Prosty syntezator do nauki i na scenę
Witajcie,

jestem pianistą i aktualnie biorę udział praktycznie tylko w projektach akustycznych, tak też będzie i w najbliższym czasie. Czasem jednak zdarza się, że przydałoby mi się jakieś syntetyczne brzmienie jak lead, pad, czy jakieś dźwięki - efekty.
Aktualnie posiadam Korga SV - i zasadniczo nie potrzebuję nic więcej. Chciałbym jednak trochę dla zabawy i inspiracji nauczyć się grać na syntezatorze. Nie interesują mnie zanadto gotowe rozwiązania, chciałbym zrozumieć zasadę działania poszczególnych modulacji i efektów, tak, ażebym w pierwszej kolejności wiedział jaki efekt chcę uzyskać, a później dopiero kręcił suwakami i gałkami.

Wiem, że nie jest tu ceniona za bardzo Yamaha Reface CS - jednak miałem okazję ostatnio się nico tym instrumentem pobawić i wydaje mi się, że to jest instrument zbliżony do moich potrzeb. Stosunkowo prosty i przejrzysty. Fakt, mała klawiatura to trochę mankament, choć instrument zmieści się w plecaku na wycieczce do parku... Smile

Nie interesuje mnie granie na tym w mieszkaniu przy laptopie, to ma być (jak się nauczę oczywiście dobrze obsługiwać) na scenę (także bez laptopa, jestem sceptykiem takich rozwiązań Smile), w związku z czym im więcej "na wierzchu" instrumentu, tym lepiej (Korg SV jest pod tym względem idealny, 8 presetów i wszystko inne na panelu).

Co do budżetu myślę, że 2,500 w zupełności wystarczy na poszukiwany model, choć oczywiście nie mam nic przeciwko, jeśli uznacie, że instrument za 500 złotych spełni moje oczekiwania Smile
Nie jestem zaznajomiony zanadto z historią syntezatorów ani z literaturą obowiązkową nurtu. Najdalej w tę stronę moje ucho sięga do fusion, electric jazz i popu z lat 80/90, ale niezobowiązująco... Więc może nie będzie najlepszym rozwiązaniem kupowanie instrumentu, brzmienie którego jest kojarzone z poprzednią epoką?...

Będę wdzięczny za wszelkiego typu sugestie co do modelu,
pozdrawiam!

Odpowiedz
02.04.2018, 07:09, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.04.2018, 07:25 przez Valtari.)
#2
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Witaj.
Na prawdę jesteś w stanie jako pianista zaakceptować klawisze w Reface ? Smile

Może zainteresowało by Ciebie coś takiego
https://www.youtube.com/watch?v=QPEq2gd7CuY
https://www.youtube.com/watch?v=xBGRuhSJCh4

Pełne klawisze i duży wyświetlacz który pokaże Ci jak zmieniają się parametry.

A tutaj inna propozycja
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...age-2.html

Pozdrawiam

Odpowiedz
21.06.2018, 18:34, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.06.2018, 18:34 przez Valtari.)
#3
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
W tym Korgu Krossie klawiatura co prawda pełnowymiarowa (prawie Smile ) ale lipa okrutna. W akordeonach jest lepsza Smile Spodziewałbym się taką spotkać w jakimś Casio za 800 zł.
Widocznie jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe, a na nim co raz mniej jest grających muzyków a co raz więcej "naciskaczy klawiszy" Big Grin

Odpowiedz
25.08.2019, 13:16,
#4
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Wracam po małej przerwie Smile

Do Deepmind'a miałem dwa podejścia na Bokserskiej w Wawie, oba nieudane raczej, ten instrument mnie przerasta.

W oko wpadł mi zaś KingKorg, wydaje mi się, że jest to instrument na moje siły i aktualne umiejętności. Słyszałem jednak opinie, że jest to instrument zwyczajnie kiepski i przeceniony...?

UltraNova zdaje się być korzystną opcją finansowo, choć nie wydaje się taki łatwy, a przynajmniej na początku. (proszę nie wywracać oczami i mrukać: "wygodniś", to Korg SV mnie do tego przyzwyczaił... Smile

Jakieś jeszcze propozycje jawią się na horyzoncie?

Odpowiedz
26.08.2019, 14:05,
#5
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
pwa, a o KingKorgu jakie masz zdanie?

Odpowiedz
23.09.2019, 00:52, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.09.2019, 00:54 przez Krzysztoff.)
#6
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Witam na forum, gdyż to mój pierwszy post Smile
Postanowiłem dołączyć się tutaj, żeby nie tworzyć nowego wątku.
Chciałbym kupić swój pierwszy synth, po przeszukaniu internetu znalazłem dwa interesujące mnie modele:
-wspomniany już tu wcześniej Yamaha Reface CS
-Roland Gaia SH-01
Bardzo spodobało mi się brzmienie Yamahy w próbkach znalezionych na YT - https://www.youtube.com/watch?v=-03Hd0MBgQY ,
jednak mam świadomość, że dużo większe możliwości ma Roland. Czy to, co słychać w powyższym linku, to bardziej kwestia ustawień i modulacji, czy brzmienia samego instrumentu? Czy uda się takie brzmienie osiągnąć na Rolandzie?
Chciałbym też uzyskać charakterystyczny g-funkowy pisk, tak jak tutaj 0:36 https://www.youtube.com/watch?v=W4VTq0sa9yg .
Czy w Rolandzie jest funkcja przełączania oktaw klawiatury? Ma taki sam zakres jak w Yamasze, ale zależy mi na niedziecięcym rozmiarze klawiszy Wink
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.
Jeśli macie pomysł, jaki synth do kwoty 1500zł można jeszcze wziąć pod uwagę, to proszę pisać! Smile

Pozdrawiam, Krzysztof

Odpowiedz
23.09.2019, 09:14,
#7
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Zwróć uwagę na polifonię: Yamaha tylko 8 głosów a Roland 64 więc swobodnie można grać wielogłosowo.
Roland to również wirtualny analog z pełna klawiaturą i chyba większymi możliwościami kreowania dźwięku. Technicznie wszystko przemawia na jego korzyść. Brzmienie jakie podałeś nie będzie w nim problemem.
Roland ma również większe wsparcie jeśli chodzi o darmowe ale profesjonalne brzmienia gdzie na stronie http://axial.roland.com są dostępne. Są tam też dema do przesłuchania więc posłuchaj i może to pomoże ci podjąć decyzję.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
23.09.2019, 13:17,
#8
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Dziękuję Smile

Odpowiedz
12.03.2021, 21:30,
#9
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
W grudniu '19 zakupiłem KingKorga z drugiej ręki, i muszę przyznać, że był to wspaniały krok! Bardzo duże możliwości instrumentu, bardzo intuicyjna i natychmiastowa obsługa, bardzo dużo się dzięki niemu nauczyłem, a po zakolegowaniu go z paroma stereofonicznymi efektami gitarowymi... Niewiele więcej potrzeba!
Używałem go głównie do improwizowanej muzyki elektronicznej (live) i sprawdzał się świetnie. Targałem go również jako "górka" na wesółkach, nawet ukręciłem na nim akordeon, który "dawał radę...", więc... Smile
P.S. Lampa była odpalana baaardzo często... Smile

Odpowiedz
12.03.2021, 21:49,
#10
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Jakich efektów używasz ?

Odpowiedz
12.03.2021, 22:31,
#11
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Miałem okazję podpiąć go pod Cathedrala Electro-Harmonic'sa (nie porwał mnie) i pod Big Sky'a Strymona (a ten i owszem). Jeśli chodzi o delay to tylko TimeFactor'a (i również on). Bądź co bądź można też łączyć je z pokładowymi efektami, co daje spore możliwości.
W przypływie gotówki nastawiam się na kupno BigSky'a lub Eventide Space, a jeśli chodzi o delay to z tych samych firm; Timeline lub TimeFactor (z tego co pamiętam, to Eventide'y mają jeden kontroler więcej. Oba natomiast mają przełącznik poziomu wejściowego, są stereofoniczne i mogą być sterowane po midi.

Odpowiedz
12.03.2021, 22:38,
#12
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
A o najnowszym Strymon NightSky myślałeś ? Ma sequencer krokowy.

https://www.youtube.com/watch?v=PkeZV_LVpMk

Odpowiedz
12.03.2021, 22:56,
#13
RE: Prosty syntezator do nauki i na scenę
Aha! Myślałem, że te przyciski są tylko do presetów! Fajna zabawka, jednak ma o wiele mniej kontrolerów niż wyżej wymienione przeze mnie.
Ja gram dużo improwizowanej muzyki, dlatego tak cenię sobie natychmiastowy dostęp do wielu parametrów, a druga sprawa jest taka, że są to już takiej klasy jakościowej urządzenia, że chciałbym je używać do produkcji muzyki Smile
A co do sequencera. Ośmiokrokowy sekwencer mam też w KingKorgu, za to to marzy mi się Polyend SEQ, z tych samych co wyżej powodów... Smile)

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prośba o poradę - syntezator rav88 12 584 21.02.2024, 00:32
Ostatni post: rav88
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 531 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Co na początek Korg EK-50 czy Yamaha PSR-473 rba79 8 2,052 01.08.2023, 08:43
Ostatni post: rba79
  Casio CDP-220R na początek Emilia_Matylda 0 419 08.04.2023, 08:40
Ostatni post: Emilia_Matylda
  Pytanie na temat sklepu i Korga LP-380U Gaspard 4 1,729 24.11.2022, 19:43
Ostatni post: Gaspard

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS