Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
13.10.2018, 18:30, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.10.2018, 19:41 przez Jupiter.)
#1
Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Witam wszystkichSmile
Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS6 - która klawiatura Waszym zdaniem jest lepsza, wygodniejsza.
Czy Roland Fantom X i G miały takie same klawiatury?
Które syntezatory Waszym zdaniem mają najlepsze klawiatury, bo przymierzam się do zakupu instrumentu, a zależy mi na dobrej jakości klawiszach typu syntezatorowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz
13.10.2018, 21:24,
#2
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Miałem porównanie Fantom X vs Motif ES wersje półważone. Osobiście klawiatura Fantoma to najlepsza półważona na jakiej grałem. Myślę, że G ma taką samą jak X i to samo znajdziesz również w Jupiterze 80.

www.syntaur.com tutaj mam nadzieję, że błędów nie ma, można porównać sobie klawisze z różnych klawiatur.

Motif ES ma klawiaturę FS, Motif XS ma FSX. Na motifie xs nie grałem, lecz FSX ma też obecny Montage, a także... Genos, choć wg mnie jest minimalna różnica. Montage jak i Genos csą bardziej "lelawe" od starego motifa ES.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
14.10.2018, 17:06,
#3
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Po wielokrotnym ograniu w sklepach mogę powiedzieć, że klawiatura w Montage jest taka sama jak w Genos, ale nie ma nic wspólnego z tą z Motifów. Motif XF i XS, dla mnie są super (mówimy o tych syntezatorowych).
W Rolandzie jest też dobra, ale inna zupełnie, przede wszystkim tu klawisze są krótsze, ale w graniu jakoś to nie przeszkadza. To już trudniej przyzwyczaić się do węższych klawiszy w Montage.

Odpowiedz
14.10.2018, 17:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.10.2018, 17:18 przez Jupiter.)
#4
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Fajna ta strona. Można zorientować się jakie klawisze mają poszczególne syntezatory, a nie tylko snuć domysły.
Ja miałem możliwość porównania wcześniej klawiatur Yamahawskich FS w Motifie ES 6 i FSX w Motifie XF. W moim odczuciu lepsza jest FSX pod kątem wyczucia, wydaje się cięższa i przede wszystkim cichsza. FS jest to wiekowa klawiatura, która jeszcze pamięta czasy Yamahy DX, czego nie można jej zarzucić to trwałości, stykami są metalowe blaszki, przez jest pewnie głośniejsza. ale i bezproblemowa. Nowsza już tyle chyba nie wytrzyma, po pewnym czasie pewnie konieczna będzie wymiana gumek pod klawiszami. Dziś w okolicy znalazłem Rolanda Fantoma G i podjechałem go ograć. Klawiatura rzeczywiście bardzo wygodna, cicha, szybka, porównywalna z Yamahowską FSX, tylko cenę miał zbyt wygórowaną, inaczej bym się chyba skusił, bo brzmienie jak i wykonanie według mnie ok. Z tego co wyłapałem ze przesłanej stronki to rzeczywiście Fantom X i G mają te same klawiatury w wersji 61 i 76 klawiszy. Również według tej stronki klawisze ma takie same Roland FA07, jeśli nie ma tam błędu. Widzę Pawelsz, że jesteś w posiadaniu FA-07 - potwierdzasz to? Jak oceniasz ten model w stosunku do Fantoma? Szkoda, że FA 06 nie ma takiej klawiatury. Wielu zachwala również klawiatury Ensoniq-a np. TS 10 jak i dźwięk, chociaż to już sprzęt wiekowy. Ciekawe jak było z ich trwałością.

Według tej stronki Motif XS, XF 6,7 i Montage 6,7 mają takie same klawisze ... Realnie nie sprawdzałem jeszcze Monatge-a.

Odpowiedz
15.10.2018, 17:34, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.10.2018, 20:29 przez pawelsz.)
#5
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
FA76 opisany na stronie to Fantom FA-76 https://www.roland.com/us/products/fantom/
FA-07 to co innego i w nim z tego co mi się wydaje siedzi Fatar TP/9S

Popatrzmy na klawisze:
[K02W] Fantom FA-76 https://syntaur.com/Keys3.php?Key=K02W
[K03W] FA-07 (TP9/S znaleziony jako Kurzweil K2661): https://www.syntaur.com/Keys12.php?Key=K03W
FA-07 zdjęcie prawdziwe https://translate.google.pl/translate?hl...rev=search
Troszkę inaczej wyglądają ciężarki. Ale tu mamy np. Korga PA4x i to też raczej Fatar TP/8S https://syntaur.com/images/K58W-Lg.jpg a ciężarki znajome.

Fantomy mają daleko odsuniętą oś obrotu klawisza, co sprawia, że klawisz jest miękki na całej długości. W FA-07 ten efekt twardnienia klawiatury jest podobny niestety do tej z FA-06 ([K05U] wariacja nt. TP/7, nie jest to wg zdjęć TP/7BA [K07U]), choć mniej drastyczny, nie mówiąc o dłuższej widocznej części klawisza i klawiszach normalnej szerokości. Jest szybka, nieznacznie wolniejsza od tej w FA-06 lecz dzięki doważeniu masywniejsza, wystarczająca do grania nawet elpianami.

FA-07 nie jest tak fajną klawiaturą jak ta z Fantomów. Myślę że na Juno Stage także by się dobrze grało, albo na Jupiterze 50 [K73W], niestety nie miałem przyjemności.

Na tej stronie są błędy ale można się w przybliżeniu zorientować co gdzie siedzi https://www.gearslutz.com/board/electron...isted.html

Wszystkie te klawiatury FS [K27W], FSX [K61W?] od Yamahy mają węższe klawisze (ciut) niż norma. Normalna oktawa ma mieć 165 mm długości.
http://www.randyhoexter.com/bad-digital-...en-i-play/

P.S. Chyba powinienem ustanowić systematykę klawiatur w instrumentach dziedziną nauki Big Grin.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
15.10.2018, 21:10, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.10.2018, 21:13 przez Jupiter.)
#6
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Niegłupi pomysłSmile
W końcu przyjemność z gry w dużej mierze zależy od tego co czujemy pod palcami.
Fajnie że ktoś zrobił takie zestawienie.
Te fatarowskie klawiatury średnio mi pasują. Grałem na takiej w korgu Pa3x I szybkość reakcji nie równa się tej z FSX yamahy czy z klawiatur flagowych Roland

Na temat klawiatury Rolanda Jupitera 50 słyszałem pozytywne opinie.
Zaskoczony mile jestem że taka sama jest Juno Stage.
Jednak miejsce pozwala mi bardziej na 5 oktaw.

Odpowiedz
16.10.2018, 16:02,
#7
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Generalnie czy wybierzesz Yamahę czy tego Rolanda, źle nie zrobisz Smile Yamaha będzie pewnie ciut płytsza, ale to domysły.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
17.10.2018, 20:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.10.2018, 20:52 przez Jupiter.)
#8
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Też tak uważam. To są przecież dwa flagowce Smile

Ciekawy czy Roland ma w planach wydać coś z wyższej półki, następcę Fantoma G, czy Jupitera 80. Ktoś wie coś w tej materii?

Odpowiedz
17.10.2018, 22:10,
#9
RE: Roland Fantom G vs Yamaha Motif XS 6 - która klawiatura lepsza
Oczekiwanie na następcę Fantomów trwa już hoho.... i nic w tej materii nie widać od lat. Od 4 lat workstation Rolanda to po prostu seria FA, które chyba sobie całkiem nieźle radzi na rynku, bo najpierw były wersje 6 i 8, a potem dołożyli też 7-kę. Podobnie ostatnio z Juno-DS, chyba tak do kompletu wersja 76 klawiszy.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Music Sprzedam pianino Roland FP-10 2-letnie bochnja 0 469 16.05.2023, 11:41
Ostatni post: bochnja
  Roland FP-30 głośne klawisze DYTTO 2 3,976 01.11.2019, 18:23
Ostatni post: DYTTO
  Roland RD 1000 Whiskers69 3 4,956 23.08.2019, 16:12
Ostatni post: Rychubil
  Yamaha CP88 vs Nord Piano 4 pawelsz 3 5,773 12.03.2019, 01:47
Ostatni post: puncho
  Sprzedam Roland Fantom x7 mati89 2 4,029 31.01.2019, 16:28
Ostatni post: Rychubil

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS