Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klawiatura MIDI 49/61 do ~ 2000 zł
22.01.2019, 18:13,
#1
Klawiatura MIDI 49/61 do ~ 2000 zł
Witam,

za radą Rychubila poszukuję klawiatury MIDI / master keyboardu 49 lub 61 klawiszy - budżet to około 2000 zł, które mogę nieco naciągnąć w przypadku wartościowych gratisów (instrumentów VST itd) lub wyjątkowej jakości urządzenia Smile

Chodzi mi o w miarę lekką klawiaturę generalnego użytku - do smyczków, syntezatorów i innych instrumentów VST. Najbardziej zależy mi oczywiście na ogólnej jakości całego urządzenia i szczególnie samych klawiszy. Zdecydowanie wolę mniej funkcji i lepszą jakość niż na odwrót.

Z dodatkowych ficzerów, które mogłyby mi się przydać: pitchbendy, aftertouch, transport control, drum pady, kilka faderów i knobów. Niemniej nie uważam ich za kluczowe. Natomiast na wyświetlaczach, auto-mappingu i jakiś super integracjach mi szczególnie nie zależy.

Do tej pory moją uwagę przykuły głównie 3 urządzenia:

1. NI Komplete Kontrol MKII (prawdopodobnie najlepszej jakości klawiatura z tych trzech i najlepsze dodatki - niestety odrzuca mnie kiepskie wsparcie dla wtyczek niezgodnych z NKI i kompletny brak wsparcia dla Studio One, którego używam).

2. Akai Advance (nadal dobra jakość myślę, podoba mi się akcja klawiszy, dobre wsparcie dla dużej liczby wtyczek, ale z tego co udało mi się ustalić soft kompletnie zabugowany i brak jakichkolwiek chęci ze strony Akai, żeby go naprawiać).

3. Arturia Keylab MKII (spoko dodatki, niestety z tego co widzę bardzo wielu użytkowników narzeka na taką sobie jakość klawiszy i niską jakość całej reszty - w każdym razie poniżej oczekiwań jakie budzi wysoka cena).

Niemniej żadna z tych trzech klawiatur mnie tak do końca nie przekonuje, prawdę mówiąc. Mam wrażenie, że producenci do wszystkich swoich wyższych modeli pakują teraz wyświetlacze i jakieś niedopracowane oprogramowanie do automatycznej integracji zamiast inwestować w to co jest najważniejsze - czyli jakość samej klawiatury.

Idealnie chciałbym znaleźć coś być może mniej efektownego ale za to dobrej jakości i - na ile to możliwe - w rozsądnej cenie Smile

Z góry dzięki za pomoc!

Odpowiedz
22.01.2019, 18:25,
#2
RE: Klawiatura MIDI 49/61 do ~ 2000 zł
(22.01.2019, 18:13)qnewbie napisał(a): 1. NI Komplete Kontrol MKII (prawdopodobnie najlepszej jakości klawiatura z tych trzech i najlepsze dodatki - niestety odrzuca mnie kiepskie wsparcie dla wtyczek niezgodnych z NKI i kompletny brak wsparcia dla Studio One, którego używam).

2. Akai Advance (nadal dobra jakość myślę, podoba mi się akcja klawiszy, dobre wsparcie dla dużej liczby wtyczek, ale z tego co udało mi się ustalić soft kompletnie zabugowany i brak jakichkolwiek chęci ze strony Akai, żeby go naprawiać).

3. Arturia Keylab MKII (spoko dodatki, niestety z tego co widzę bardzo wielu użytkowników narzeka na taką sobie jakość klawiszy i niską jakość całej reszty - w każdym razie poniżej oczekiwań jakie budzi wysoka cena).

No i weź tu coś wybierz i jeszcze za to zapłać Dodgy
Na razie nie mam pomysłu co by Ci doradzić a też będę 2 dni off line. Może ktoś inny się tu zaktywizuje Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
22.01.2019, 19:17,
#3
RE: Klawiatura MIDI 49/61 do ~ 2000 zł
(22.01.2019, 18:25)Rychubil napisał(a): No i weź tu coś wybierz i jeszcze za to zapłać Dodgy
Wiem. Ciężka sprawa. Od dłuższego już czasu jestem w kropce w związku z tym wyborem - swoją drogą to właśnie stąd wziął się u mnie ów genialny pomysł z zakupem pianina cyfrowego. Bo zauważyłem, że nawet w najtańszym pianinie klawiatury są znacznie lepszej jakości niż w kontrolerach - nawet jeśli z "pianistycznego" punktu widzenia są zbyt kiepskie czy za mało "realistyczne". No ale jak już się rzekło w poprzednim wątku pianino się nie nadaję do syntezatorów, więc na powrót jestem w kropce Smile

(22.01.2019, 18:25)Rychubil napisał(a): Na razie nie mam pomysłu co by Ci doradzić
A tak czysto hipotetycznie, jeśli byłbym gotów zwiększyć budżet to wtedy byłoby łatwiej? Zastanawiałem się np. czy nie ma jakiś ciekawych syntezatorów z dobrą klawiaturą, sensownymi pokrętłami i obsługą MIDI, których dałoby się używać również jako kontrolera?

To tylko luźny pomysł, bo w analogowych syntezatorach się za bardzo nie orientuję. "Zwykła" klawiatura sterująca też mogłaby być, mimo, że wtedy cena boli bardziej. Niemniej jestem ciekaw o jakich kwotach należałoby tutaj rozmawiać, może po prostu zbyt wiele oczekuję jak za taką cenę.

(22.01.2019, 18:25)Rychubil napisał(a): Może ktoś inny się tu zaktywizuje Smile
Nie mam nic przeciwko Big Grin

Odpowiedz
22.01.2019, 20:06,
#4
RE: Klawiatura MIDI 49/61 do ~ 2000 zł
To propozycja ode mnie Smile - Nektar Panorama P4.

https://www.infomusic.pl/test/38299,kont...-pozadania

Odpowiedz
23.01.2019, 00:52,
#5
RE: Klawiatura MIDI 49/61 do ~ 2000 zł
Ja z czystym sumieniem polecił bym Novation 61 SL MK II. Klawiatura nie należy do najnowszych rozwiązań ale niczym nie ustępuje dzisiejszym nowym produktom wręcz w wielu przypadkach przewyższa je możliwościami a co najważniejsze bardzo często chwalono ją za jakość klawiatury. Mogę to potwierdzić osobiście bo niedawno sprzedałem wersję z 25 klawiszami ale mogłem ją porównać z tą np w Yamaha MODX i Novation zdecydowanie lepiej wypada (zupełnie inna półka).
Osobiście doceniam też że te klawiatury posiadają Pad dotykowy X/Y i joystick który działać może 2 trybach ( z powrotem sprężyny z wychyłów bocznych - wtedy jest to typowe aby go używać jak pitchbender i modulation lub zupełnie na luźno jak np w Korgu Wavestation) te oba kontrolery szczególnie się przydają w niektórych instrumentach VST z syntezą wektorową i nie tylko. Większości klawiatur sterujących nie znajdziesz takich rozwiązań.
Jedynie czego może brakować (na dzisiejsze czasy) to podświetlania padów na kolorowo ale ja osobiście tego nie potrzebowałem (wyszła co prawda Wersja MK III i już ma wszystko podświetlanie ale kosztuje ponad 3000 zł bo nafaszerowali ją bajerami typu sequencer itp - nie miałem kontaktu i nie wiem jak tam klawiatura).

No i Automap - widzę z twojej wypowiedzi że ci na tym zależy. Novation chyba jako pierwsza wprowadziła automapowianie i działa to na prawdę bardzo dobrze. Automapy można edytować. Można też tworzyć swoje własne Template dla danych instrumentów bez użycia funkcji Automap co szczególnie przyda się kiedy pracujesz bez komputera. Na stronie producenta jest wiele gotowcy pod różne instrumenty wirtualne i fizyczne do pobrania.

Tu znajdziesz opis: novation-remote-61-sl-mkii-klawiatura-sterujaca

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,275 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
Information Jakie wymagania sprzętowe komputera do klawiatury midi komodo83 9 1,591 02.10.2023, 20:09
Ostatni post: klezmer_stg
  Pianino cyfrowe do 1600 zł Jaredfu 0 482 29.03.2023, 03:18
Ostatni post: Jaredfu
Music Instrument z dobrą klawiaturą aspiryna 19 14,883 10.01.2023, 23:58
Ostatni post: Bapo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS