Ankieta: Który Model dla mnie najlepszy
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
RD-2000
0%
0 0%
CP88
25.00%
1 25.00%
Kurzweil Forte SE
0%
0 0%
Roland FP-90
25.00%
1 25.00%
Yamaha 515
25.00%
1 25.00%
Inny
25.00%
1 25.00%
Razem 4 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
20.04.2019, 09:43,
#1
Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Witam, przymierzam się do zakupu stage piano. Zależy mi przede wszystkim na klawiaturze, pełnowymiarowej pełnoważonej, jak najbardziej zbliżonej do akustyka. Oraz sensownym odwzorowaniu fortepianów. Dodatkowo instrument powinien mieć inne barwy typu smyki, brassy, synthy, organy. Łatwość i intuicyjność obsługi, Solidne wykonanie (dosyć częsty transport). Zapis własnych ustawień i szybkie ich wywołanie z poziomu samego instrumentu. Możliwość nagrywania bezpośrednio do instrumentu lub na USB. Możliwości MIDI (połączenie z komputerem, nagrywanie itp)

Celuję w profesjonalny instrument, mój budżet to około 9000.

Z dotychczasowego rozeznania tematu znalazłem modele jak poniżej. Byłbym wdzięczny za wasze opinie na temat tych wymienionych jak również za polecenie innych wartych uwagi modeli.

W sklepie udało mi się jedynie dorwać RD-2000 i chwilę na nim pograć. Mniej więcej czegoś takiego szukam, natomiast trochę martwi mnie jakość wykonania, te plastikowe elementy no i gabaryty - strasznie długi jest. Byłbym wdzięczny gdyby posiadacze poniżej wymienionych modeli ze śląską mieli by czas i chęć pokazania swojego instrumentu i opowiedzenia o nim na żywo. Oczywiście postaram się jakoś odwdzięczyć.

Moje propozycje które rozważam w kolejności przeze mnie sugerowanej:
- Roland RD-2000
- Yamaha CP88
- Kurzweil Forte SE
- Roland FP-90
- Yamaha 515

Odpowiedz
20.04.2019, 10:14,
#2
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Podstawa wyboru instrumentu, to własne jego ogranie i to często niejednokrotne. Jak na ten moment poznałeś tylko RD2000 więc koniecznie powinieneś ograć całą resztę wytypowanych przez Ciebie. Radziłbym więc uzbroić się w cierpliwość i pojeździć trochę po sklepach muzycznych w tym celu. ‎
Dodałbym do tej listy jeszcze Nord piano 4 lub Nord stage 3, Korga Grandstage i Kawai MP7SE, choć niektóre z nich pewnie wykraczają po za twój budżet. 
Zastanowiłbym się również nad tym, czy jest Ci niezbędne wbudowane nagłośnienie w instrumencie a mam tu na myśli P515 i FP90.
Czemu nie wskażę swojego typu? To co Ja lubię w brzmieniu i klawiaturze, nie koniecznie musi być w twoim guście Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
20.04.2019, 10:37,
#3
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Wbudowane głośniki nie są mi niezbędne, wiadomo fanie mieć i nawet mogą się przydać, natomiast nie jest to must have. Już od dwóch miesięcy bujam się po sklepach, niestety jest bardzo słabo z dostępnością i możliwością testowania. Dlatego liczę na odzew posiadaczy.

Odpowiedz
20.04.2019, 13:46,
#4
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Wbudowane nagłośnienie fajna sprawa ale tego typu stage piana są dość mało edycyjne w porównaniu do typowych scenicznych stage pian więc to również warto wziąć pod uwagę.

Skoro w twojej okolicy nie ma wiele do ogrania, to polecam wycieczkę do jakiegoś dużego miasta, gdzie znajdziesz jakiś duży porządny salon muzyczny, bo opini będzie tyle ile użytkowników. 
Jedynie co możesz wcześniej ocenić bez wizyty w sklepach, to odsłuchać dema na YouTube czy Soundcloud i wybrać najbardziej Tobie pasujące brzmienia, to potem wybór może będzie już łatwiejszy. Klawiatury jednak będziesz musiał ograć sam.‎

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
20.04.2019, 13:58, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.04.2019, 13:59 przez pawelsz.)
#5
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Piszesz, że chcesz stage piano. Ale w sensie tylko jego przenośności czy także "sceniczności"? Bo jeśli chodzi o szybkie przywoływanie ustawień na scenie to na dzień dobry P-515 odpada, chyba, że masz iPhone lub iPada, FP-90 ma registracje na pokładzie. Przydałyby Ci się pokrętła, suwaki od głośności stref, przyciski ulubionych barw, banków, wyjścia na wiele przełączników i kontrolerów nożnych? Wolisz pitch bend/modulation jako joystick czy kółka?
Modele które mają głośniczki nie mają tylu kontrolerów, są raczej domowe lecz przenośne.

(20.04.2019, 10:14)Rychubil napisał(a): Dodałbym do tej listy jeszcze Nord piano 4 lub Nord stage 3, Korga Grandstage i Kawai MP7SE, choć niektóre z nich pewnie wykraczają po za twój budżet. 

To może jeszcze Dexibell S7 (Pro)? Smile

Grandstage jest ponoć solidnie wykonany, podobnie CP88, MP7SE też z metalową obudową, nie mówiąc o Nordzie. Kurzweil też powinien być solidny.
Smyki, brassy, synthy, organy? Kłania mi się tutaj Grandstage lub Kurzweil, ewentualnie Nord ale drogi.
Czy chciałbyś używać cutoff? Tutaj w CP88 i Grandstage słabo z tym - brak dedykowanego pokrętła.

Alternatywnie zamiast szukać po sklepach możesz jeszcze poczytać instrukcje i spróbować sobie wyobrazić jak będzie wyglądała obsługa instrumentu. Istotne jest też żebyś się wstępnie określił co do brzmienia tych fortepianów, bo tak jak Rychubil napisał, możemy lubić co innego niż Ty. Czy ważny jest dla Ciebie półpedał? Gdybym grał w głośnym zespole rockowym miałbym go gdzieś, a że zwykle gram solo to jest dla mnie ważny, gdyż przy zwalnianiu pedału dźwięk nie urywa się nagle.

Jak na razie wybór wydaje się być zbyt duży, ale jeśli podasz jakieś dodatkowe preferencje może nam być łatwiej. Ale może być też tak, że nie będzie czego wybrać Big Grin.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
20.04.2019, 14:09,
#6
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Zarówno przenośność jak i sceniczność jest dla mnie ważna. Tak, jak pisałałem wcześniej głośniki wbudowane nie są mi super potrzebne. Bardziej zależy mi na fortepianach, jak najbardziej zbliżonych w odwzorowaniu do akustycznych instrumentów, i tak jak piszesz półpedał jest ważny. Dodatkowo chciałbym instrumentu używać do komponowania, podłączenia z komputerem, czyli MIDI. NIe mam Ipada, i nie jestem zwolennikiem nadgryzionych jabłek. Dla nożnych kontrolerów wystarczy mi pedał sustain. Pitch bend modulation w zasadzie mało istotna kwestia dla mnie. Nord jeśli już to tylko wersja stage, niestety znacząco przekracza mój budżet. Cutoff nie jest mi niezbędny.

Odpowiedz
20.04.2019, 17:21,
#7
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Nie ułatwiasz sprawy Smile Chyba wszystkie wymienione przez Ciebie instrumenty oferują półpedał. Ale jeśli istotna jest dla Ciebie wierność odtworzenia brzmień fortepianów, zarówno jeśli chodzi o próbki, jak i rezonanse, to zapewne ważna jest dla Ciebie także klawiatura. Jeśli tak, to Forte SE może odpaść ze względu na nią. Podobnie z pewną rezerwą podchodziłbym do Nordów, choć w mniejszym stopniu. Podobnie, odsunąłbym na dalszy plan instrumenty bez trzeciego czujnika w klawiaturze.
Kawai ma fajną klawiaturę w MP7SE (RHIII), choć nie grałem na tym konkretnym modelu, ale znam ją z innych pianin Kawai. Niedawno powstał video-test Muzykuj na YouTube.
Mogę polecić klawiatury Natural Wood od Yamahy, sam na takiej gram, znajdziesz baardzo podobną w CP88. Instrument wygląda także solidnie i nie jest ciężki, ale ma nieduży wybór barw. Tutaj więcej oferuje Grandstage, ale nie znam klawiatury RH3 od Korga. Jak grało Ci się na Rolandzie?

Przede wszystkim: jakie brzmienie fortepianów Ci się najbardziej podoba?

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
20.04.2019, 19:02,
#8
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Tak dokładnie, jak pisałem w pierwszym poście klawiatura to dla mnie jedna z najważniejszych cech. Co masz na myśli pisząc "instrumenty bez trzeciego czujnika w klawiaturze?
Jeśli chodzi o Rolanda, bardzo dobrze mi się na nim grało, jednak klawiatura sprawiała wrażenie ciut zamulonej, w senie podczas szybszego grania, miałem wrażenie jakby klawisze były zbyt ciężkie i zbyt długo potrzeba im czasu na powrót do pozycji wyjściowej. Poza tym całkiem przyjemnie. To co mnie trochę odciąga od Rolanda to właśnie to, że nie zrobił na mnie takiego efektu wow na wstępie, druga rzecz to jego gabaryty, no i trzecia jakość wykonania tych suwaków jest bardzo średnia.

Odpowiedz
20.04.2019, 20:15,
#9
RE: Jakie stage piano? RD-2000 vs CP88 itp
Trzeci czujnik odpowiada za elektroniczną smulację tego, co w fortepianie robi wymyk. Czyli można szybko powtarzać dźwięk tego samego klawisza bez całkowitego jego zwalniania i bez tłumienia dźwięku poprzedniego. Czyli poprawia to repetycję, szczególnie dobrze działa to w drewnianych klawiaturach Kawai, ale zazwyczaj lepiej mieć klawiaturę z trzema niż z dwoma czujnikami (w szczególności jeśli mamy zasadniczo ten sam typ klawiatury jak np. GH i GH3 od Yamahy). W wielu przypadkach mamy także odtworzenie fizycznego wrażenia obecności wymyku w klawiaturze (delikatny opór na pewnej głębokości, przykład klawiatura GH3X lub NWX), lecz o ile jest fajnym smaczkiem ja bym osobiście nie przeceniał jego wartości.
Jeśli chodzi o Yamahę, to klawiatura Natural Wood jest szybka jak na "młoteczkową". NW-GH3 z CP88 ma trzeci czujnik i różną wagę w dole i w górze. NWX ma dodatkowo fizyczny wymyk, choć ledwo wyczuwalny (odsyłam do wątku Yamaha P515). Ale podobnie zachowa się także Fatar TP40 w Nordzie choć może trzeciego czujnika nie mieć (Stage), a może mieć (Piano 3 lub 4, nie grałem, być może jest super repetycja), pewnie w Kurzweilu podobnie, za to odczucia z gry bardziej odbiegają od gry na instrumencie akustycznym. Repetycję w klawiaturach TP40 wspomaga malutka sprężynka. Może też być tak, że klawiatura z dwoma czujnikami będzie sprawiać wrażenie szybszej, bo same klawisze będą szybciej wracać do pozycji wyjściowej. To już należy przetestować samemu najlepiej.
Miałem kiedyś Rolanda FP-80 (podobny design klawiszy co RD-2000, bez drewnianych boczków, 3 czujniki) i Yamaha jest szybsza, choć może bardziej przypomina pianino niż fortepian z "czucia", trudno to opisać. Gra mi się dobrze. Klawisze niby cięższe niż w Rolandzie, ale za to zachowują się tak, że wg mnie łatwiej tę wagę kontrolować Smile.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  dobre piano, ale też synth dominujacygrzesiek26 0 162 25.01.2024, 04:20
Ostatni post: dominujacygrzesiek26
Information Jakie wymagania sprzętowe komputera do klawiatury midi komodo83 9 1,591 02.10.2023, 20:09
Ostatni post: klezmer_stg
  Jakie panini cyfrowe? spadohroniaz 8 2,230 11.04.2023, 17:55
Ostatni post: spadohroniaz
  Pierwsze piano cyfrowe dla amatorów gosciu_co_zaczyna 7 2,222 17.03.2023, 09:29
Ostatni post: gosciu_co_zaczyna
  Pianino cyfrowe do 2000 zł Makup 1 1,071 18.10.2022, 06:23
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS