Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O Roland Quad-Capture słów kilka... .
25.03.2013, 13:29, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.03.2013, 15:01 przez Azzorek.)
#1
O Roland Quad-Capture słów kilka... .
Co o Roland Quad-Capture warto wiedzieć (nagrywanie)?

Nie będę się rozpisywał o danych technicznych, bo to każdy znajdzie bez problemu jak również o możliwościach.
Nadmienię, że ja poszukiwałem zewnętrznej karty dźwiękowej do mojego Mac Mini Core2Duo 2,4GHz, która musiała spełniać następujące parametry:

- zewnętrzne, połączenie USB lub FireWire (to akurat oczywiste)
- w pełni współpracować z systemem MacOSX 10.6.x
- współpracować w pełni z kombajnem do robienia muzyki - Apple Logic
- oferować wejścia liniowe zarówno analogowe (TRS/XLR) jak i cyfrowe (SDIF – a'la chinch)
- posiadać gniazdo słuchawek Jack 6,3mm
- możliwość nagrywania i odtwarzania do 192kHz przy bardzo dobrym współczynniku SNR>100
- przyzwoicie wyglądać.

Po wielu godzinach spędzonych w necie, porównywania, czytania testów, opinii, itd., itp. , mój wybór padł na Roland Quad-Capture.

Roland Quad-Capture Manual English

Karta świetnie się spisuje do nagrywania analogowego, gdzie oferuje rozdzielczość nawet 192kHz, zachowując jednocześnie bardzo niski poziom szumów. Jakość zgrywanych przeze mnie kawałków granych real na syntezatorze bardzo miło mnie zaskoczyła. Szumy praktycznie żadne i ta dynamika. Odsłuch nagranego pliku wave praktycznie taki sam jak przez słuchawki na syntezatorze.

Mnie zależało również na nagrywaniu cyfrowo przez wejście SPDIF i tu niespodzianka. Otóż na SPDIF karta nagrywa max 96kHz (odtwarza też z 96kHz) czego wcześniej niestety się nie doczytałem (jest to w instrukcji, którą przed zakupem niewiele osób raczej czyta Sad ).

Trochę mnie to dziwi, ponieważ w stojącym pod stołem PC mam kartę Auzen X-Fi 7.1 Prelude na PCI i tam na SPDIF karta nagrywa nawet 192kHz. W przypadku pracy z Quad-Capture przy nagrywaniu w 192kHz, gniazda SDIF-in/out jest nieaktywne.

Druga ciekawostka, a raczej problem z którym się zetknąłem to jak nagrać cokolwiek z SPDIF-in np. w Audacity, skoro po wciśnięciu przycisku Record nic się nie nagrywa (cisza). Rozwiązaniem jest wybranie do nagrywania (w Audacity) kanałów 1-2 i 3-4 (zamiast samego 1-2 stereo). Okazuje się bowiem, że program rozpoznaje kanały SPDIF-in Quad-Capture jako dodatkowe wejścia liniowe o numerach 3-4.
Po zaznaczeniu opcji 1-2 i 3-4 Audacity nagrywał ładnie przez SPDIF (na kanałach 1-2 oczywiście nic nie dograł bo były nie używane, ale w razie potrzeby można nagrywać nawet z czterech kanałów naraz, dwa analogowe i dwa cyfrowe przy czym w max 96kHz).

Zachęcam innych do dzielenia się wrażeniami z pracy z Roland Quad-Capture (w wypowiedziach podawajcie system operacyjny z jakim pracujecie i soft.

Pozdrawiam,

Azzorek

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kilka Apogee Duet 2 w jednym systemie oleg6767 0 528 13.01.2023, 16:50
Ostatni post: oleg6767
  ROLAND QUAD-CAPTURE endorfin 0 1,902 28.11.2018, 11:26
Ostatni post: endorfin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS