Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakup pianina: hybrydowe czy akustyczne?
06.10.2019, 11:13, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.10.2019, 11:15 przez Jake.)
#1
Zakup pianina: hybrydowe czy akustyczne?
Witam,
Przymierzam się do zakupu pianina i jak w tytule nie mogę się zdecydować między hybrydą a akustykiem.
Pianino mam nadzieję zamknąć w 7000 zł (max 10000).
Póki co z hybrydowych najbardziej podoba mi się Casio gp 400 szczególnie jeśli chodzi o stosunek cena/jakość.

Natomiast nie mam pojęcia jak z akustykiem. Mieszkam w Warszawie i nie wiem jak zabrać się za poszukiwania używanego pianina. Najlepiej żeby bylo z Warszawy i okolic, żeby dało się sprawdzić jak się gra samemu.
Jednak nie wiem nawet na jakich stronach szukać takich używanych instrumentów. Jakieś olxy czy inne takie czy może macie do polecenia jakies sklepy w/pod Warszawą? I czy do sprawdzenia używanego pianina powinno wziąć się stroiciela, żeby sprawdził czy do czegoś ono się nada?

Czyli w skrócie: Jakie pianino cyfrowe/hybrydowe do 7/10 tysięcy, czy to Casio jest dobre czy może zupełnie inny model? I czy w ogóle warto płacić tyle za cyfrowe, nie lepiej już używanego akustyka? Osobiście jestem fanem akustycznych brzmien, ale jeśli cyfrowe byłoby lepsze w tej cenie to tez chętnie przyjmę. No i jeśli używane to jakie marki i jakie sklepy w okolicy Warszawy żeby móc sprawdzić?
Słyszałem o stronie Grzegorza Rychlika jednak z Warszawy jest tam 400km i nie ma jak sprawdzić instrumentów osobiście. Sad

Ps. Wiem że trochę to nie składne, ale mam nadzieję, że w miarę zrozumiałe.
J

Odpowiedz
06.10.2019, 13:51, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.10.2019, 13:53 przez pawelsz.)
#2
RE: Zakup pianina: hybrydowe czy akustyczne?
Zapewne każdy powie, że akustyczne, bo to prawdziwy instrument a nie "proteza" Smile. Choć dzisiejsze protezy potrafią być dobre, a i wymagają pielęgnacji, strojenia itd. Ale wtedy mamy autentyk. Specjalistą od akustyków nie jestem więc trudno doradzać.

Jeśli zdecydujesz się na wygodniejsze cyfrowe, przekierowałbym Twoją uwagę z Casio na serię CA (ewentualne CS, ale chyba nie ma sensu przepłacać za wygląd) firmy Kawai, np. taki CA78 z najlepszą klawiaturą od Kawai, myślę że do wyrwania za 11 tys. Na CA48, CA58 nie miałem okazję grać a tam inny mechanizm, też drewniany. W Casio uwagę przyciąga plastikowy młoteczek, ale osobiście porównywałem ze sobą Kawai chyba CA98 i najwyższy model GP500 od Casio. Casio jest dziwne jeśli chodzi o akcję, Kawai wg mnie bardziej przypomina akcją drewniany akustyczny instrument, czuć to "mięcho" pod palcami, jest na czym się oprzeć, w Casio brakuje tej "solidności" wg mnie z tego co pamiętam, a i brzmieniowo chyba ciut gorsze, ale to już kwestia gustu. Możesz spróbować także z Yamahą CLP645, białe klawisze w dużej mierze drewniane, choć wyraźnie krótsze w porównaniu do tych Casio czy Kawai, ale przyjemnie się na tym gra. Uwaga, bardziej przypomina akcją pianino niż fortepian, wymyku prawie nie czuć. Ewentualnie wyższe modele, ale klawiatura twardsza, a i drewna mniej, jeśli o hybrydowości mówimy, za to klawisze dłuższe. Jeszcze są Rolandy serii LX700 też z częściowo drewnianą klawiaturą... nie miałem okazji grać.

EDIT: W Warszawie na pewno znajdziesz w sklepach muzycznych niektóre z tych instrumentów w sklepach. Ograj je sobie i już będziesz coś wiedział, chyba, że już to zrobiłeś i czujesz pod palcami że dla Ciebie to Casio to jest to czego szukasz.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
06.10.2019, 17:34,
#3
RE: Zakup pianina: hybrydowe czy akustyczne?
Witaj Smile

(06.10.2019, 11:13)Jake napisał(a): Mieszkam w Warszawie i nie wiem jak zabrać się za poszukiwania używanego pianina. Najlepiej żeby bylo z Warszawy i okolic, żeby dało się sprawdzić jak się gra samemu.
Jakieś olxy ?

OLX jak najbardziej a resztę spróbować znaleźć w google albo nawet na Facebooku (nie zartuję), gdzie jak się okazuje, dziś można tam najlepiej coś sprzedać.

(06.10.2019, 11:13)Jake napisał(a): Natomiast nie mam pojęcia jak z akustykiem.
I czy do sprawdzenia używanego pianina powinno wziąć się stroiciela, żeby sprawdził czy do czegoś ono się nada?

Jak najbardziej TAK! Bez stroiciela można nieźle wtopić kasę a potem nie będzie już odwrotu.
Można też zapytać miejscowych stroicieli, którzy często mają namiary na aktualne oferty używanych instrumentów.

(06.10.2019, 11:13)Jake napisał(a): ... czy w ogóle warto płacić tyle za cyfrowe, nie lepiej już używanego akustyka?
Osobiście jestem fanem akustycznych brzmien,

Jest to odwieczne pytanie, na które można znaleźć tyle odpowiedzi, ilu zainteresowanych tematem. Jednak dla fana prawdziwego brzmienia akustycznego fortepianu odpowiedź jest oczywista - tylko akustyk Smile
Oczywiście pod warunkiem, że masz na to warunki a z tego co piszesz, to tak.

(06.10.2019, 11:13)Jake napisał(a): ... ale jeśli cyfrowe byłoby lepsze w tej cenie to tez chętnie przyjmę.

Wpierw należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, co znaczy dal Ciebie lepsze? Jakość i wierność brzmienia fortepianu czy komfort braku korekcji i strojenia co jakiś czas instrumentu wraz z możliwością wieczorno nocnego grania?
Jeśli chodzi o jakość akcji klawiatury i brzmienie, to akustyk zawsze wygra z najlepszą hybrydą czy nawet wtyczką VSTi.

Moja rada, to nie spiesz się z decyzją. Odwiedź kilku oferentów pianin akustycznych z ogłoszeń (to nic nie kosztuje), ograj w sklepach kilka pianin cyfrowych (to również nic nie kosztuje), potem na spokojnie przemyśl z jakim instrumentem najlepiej poczułeś synergię i przyjemność muzykowania.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
08.10.2019, 16:36,
#4
RE: Zakup pianina: hybrydowe czy akustyczne?
Byłam i będę zwolennikiem akustyków. Za 7 tysięcy spokojnie kupisz dobry instrument używany. Najlepiej skontaktuj się z jakimś stroicielem z Wawy, który pomoże w wyborze. Żaden cyfrzak, a tym bardziej taki za 7-8tys nie dorówna nigdy prawdziwemu, akustycznemu instrumentowi☺

Odpowiedz
08.10.2019, 20:13,
#5
RE: Zakup pianina: hybrydowe czy akustyczne?
Jeśli jednak zdecydowałbyś się na cyfrowe brzmienie fortepianu, to dodam jeszcze od siebie swoje 5 groszy, zwłaszcza w kwestii klawiatur, ponieważ to mój "konik" ale też jakkolwiek samo brzmienie można łatwiej ocenić, choćby za pomocą zamieszczonych prezentacji na kanale YouTube czy SoundCloud, tak na kalwiaturach trzeba jednak chwilę pograć ale wiem, że nie zawsze się da, bo nie wszystko zawsze i wszędzie jest dostępne. Oczywiście brzmienie fortepianu z prezentacji a spod własnych rąk również może się nieco różnić i o tym również należy pamiętać, dlatego jednak najlepszą metodą wyboru instrumentu jest samodzielne go ogranie a nie posiłkowanie się tylko i wyłącznie cudzymi opiniami.

(06.10.2019, 13:51)pawelsz napisał(a): Jeśli zdecydujesz się na wygodniejsze cyfrowe, przekierowałbym Twoją uwagę z Casio na serię CA (ewentualne CS, ale chyba nie ma sensu przepłacać za wygląd) firmy Kawai, np. taki CA78 z najlepszą klawiaturą od Kawai,

Jak najbardziej a dlaczego? Dlatego:

(06.10.2019, 13:51)pawelsz napisał(a): ... osobiście porównywałem ze sobą Kawai chyba CA98 i najwyższy model GP500 od Casio. Casio jest dziwne jeśli chodzi o akcję, Kawai wg mnie bardziej przypomina akcją drewniany akustyczny instrument, czuć to "mięcho" pod palcami, jest na czym się oprzeć, w Casio brakuje tej "solidności".

Miałem dokładnie takie same odczucia ogrywając Casio GP500 i Kawai CA/CS (mechanizm Grand Feel II). Na klawiaturze Kawai czuć ten długi klawisz i świetnie kontroluje się dynamikę a w Casio nie dość, że tego nie czułem, to bardziej miałem wrażenie akcji pianina z pojedynczą repetycją niż fortepianu z podwójną.

(06.10.2019, 13:51)pawelsz napisał(a): Na CA48, CA58 nie miałem okazję grać a tam inny mechanizm, też drewniany.

Grałem krótko na CA58 (mechanizm Grand Feel Compact). Wrażenia z akcji klawiatury jak najbardziej pozytywne, choć może pół półki niżej w kwestii kontroli dynamiki od wyższych modeli serii CA (Grand Feel II) ale za to może ciut lepiej w kwestii szybkości powrotu klawisza. Po za tym modele CA48/58 są wiele tańsze od CA78/98 a jakby nie patrzeć dają nadal cyfrowe brzmienie więc może nie warto przepłacać? To jednak trzeba również samemu ocenić porównując w sklepie klawiatury Grand Feel II i Grand Feel Compact.

(06.10.2019, 13:51)pawelsz napisał(a): Możesz spróbować także z Yamahą CLP645, białe klawisze w dużej mierze drewniane, choć wyraźnie krótsze w porównaniu do tych Casio czy Kawai, ale przyjemnie się na tym gra. Uwaga, bardziej przypomina akcją pianino niż fortepian, wymyku prawie nie czuć. Ewentualnie wyższe modele, ale klawiatura twardsza, a i drewna mniej, jeśli o hybrydowości mówimy, za to klawisze dłuższe.

Mnie Yamahy akurat kompletnie nie leżą w sensie filozofii akcji wymyku ale nie uważam, że są to złe klawiatury - są zupełnie inne a również solidne. Mają wielu zwolenników więc to też o czymś mówi. Faktem jednak jest, że im wyżej w modelach CLP, to w klawiszach robi się coraz ciężej.

(06.10.2019, 13:51)pawelsz napisał(a): Jeszcze są Rolandy serii LX700 też z częściowo drewnianą klawiaturą... nie miałem okazji grać.

Ich akcję określiłbym, iż bliżej im do klawiatur Kawai niż Yamahy a niektórzy nawet wolą Rolandowskie PHA-50 od Kawiaowych Grand Feel, tak więc kolejny kandydat do rozważenia.
Bardzo dobry wymyk i dobra prędkość klawiszy.

(08.10.2019, 16:36)Lucy napisał(a): Za 7 tysięcy spokojnie kupisz dobry instrument używany.

Oj i to całkiem przyzwoity i ładnie brzmiący!

(08.10.2019, 16:36)Lucy napisał(a): Żaden cyfrzak, a tym bardziej taki za 7-8tys nie dorówna nigdy prawdziwemu, akustycznemu instrumentowi Smile

O tak! Jest to prawda tak oczywista, że powinna być wdrukowana na stałe jako podtytuł działu pt. "Jaki instrument wybrać?"

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,188 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Yamaha dgx, czy może... Jarbrz 0 291 10.10.2023, 06:25
Ostatni post: Jarbrz
  pianina hybrydowe ? LlamaDrama 2 539 18.09.2023, 20:18
Ostatni post: klezmer_stg
  Czy mnie słuch nie myli? FP-10 vs P45 cs S110 AntKampino 6 1,632 18.08.2023, 11:01
Ostatni post: Valtari
  Co na początek Korg EK-50 czy Yamaha PSR-473 rba79 8 2,053 01.08.2023, 08:43
Ostatni post: rba79

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS