Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od klasyki do metalu
24.10.2019, 10:32,
#1
Od klasyki do metalu
Proponując nowy dział pt. "Jakiej muzyki słuchacie?", pozwolę sobie od przedstawienia swoich ulubionych klimatów muzycznych.


Nie klasyczna pianistyka

Keith Jarrett, Vassalis Tsabropoulos, Agnes Obel, Hania Rani, Olafur Arnalds, Nils Frahm.

Klasyka

Pianistyka: Chopin, Skriabin, Rachmaninow, Schubert, Debussy, Mozart i Bach.
Ulubieni pianiści: Ivo Pogorelić, Maurizio Pollini, Vladimir Horovitz, Grigorij Sokołow, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz, Marta Argerich, Glenn Gould, Kate Liu.

Symfonika: Szostakowicz, Mahler, Bruckner, Skriabin, Czajkowski, Kilar, Górecki, Pärt.

Kiedyś słuchałem oper, chóralistyki i wszelkich dzieł oratoryjno kantatowych ale obecnie pokrywa się kurzem w moim archiwum - może kiedyś znów wrócę.

Jazz

Zacząłem od norweskiego saksofonisty Jana Garbarka (polak z pochodzenia) i pianisty Keitha Jarretta, którzy do dziś mnie fascynują. Potem był gitarzysta Pat Metheny, określany przez Marcina Kydryńskiego "Mozartem jazzu" i Herbie Hancock.
Ulubieni pianiści tego gatunku: Keith Jarrett, Leszek Możdżer, Marcin Grochowina, George Duke, Chick Corea.

Z dawnej fascynacji trąbką, kiedy to namiętnie słuchałem Milesa Davisa i Wyntona Marsalisa, obecnie są słuchani: Chris Botti, Arturo Sandoval a czasem rozwalam sobie bębenki wysokimi dźwiękami Maynarda Fergussona czy kapeli "Chase".

Z podobnych gatunków często sięgam do kapel funky i takich wykonawców jak "Incognito", "Mezzoforte" czy "Woobie Doobie" Wojtka Olszaka.

Elektronika

Moje początki, to: Marek Biliński, estoński "Zodiac", węgierski Gabor Presser i polski "Omni" a potem dopiero był Jarre i Vangelis. Obecnie w odtwarzaczu bywają takie klimaty, jak: Massive Attack, Schiller czy Dead can dance ale też wielu innych wykonawców, których klimaty oscylują wokół spokojnych i głęboko zamyślonych tematów, jak: No-Man i Steve Wilson, Barry Adamson i podobne.

Filmowa

Zacząłem od Ennio Morricone, który dla mnie jest klasykiem gatunku zaraz obok Wojciecha Kilara. Obecnie słuchani, to: Michał Lorenc, Angelo Badalamenti, Hans Zimmer i Lalo Schiffrin.

Inne różne

Wszelkie etniczne i akustyczne klimaty, jak: Kapela ze wsi Warszawa, Loreena McKennitt, Cassandra Wilson, Goran Bregović, Milva, Allan Taylor, Huun Huur Tu, Sainkho Namtchylak, Antonio Carlos Jobim, Mariza, Tubaci Kocani Orkestar i jeszcze by się coś pewnie znalazło.

Polska

Raz Dwa Trzy, SDM, Grzegorz Turnau.

Popularna

Quincy Jones, Luther Vandros, Whitney Houston, Randy Crawford, Laura Pausini, Julio Iglesias, Abba, Joe Dassin, Yello.
Z cięższych klimatów to: Dream Theater, Nightwish, Rammstein i Five horses Johnson.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS