Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
granie symultaniczne w stylu Vangelisa
28.10.2019, 15:23, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.10.2019, 15:29 przez wacek5.)
#1
granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Witam

Dosyc dobrze znam technologie VST, korzystam z wielu wtyczek w tym z Orchestral, East West Orchestra, Korg Legacy itd. Uzywam DAW. Mam klawiature axiom 61, pianino elektroniczne CASIO ap 460. Tworze na klawiaturze layery, podzialy, osobne kanaly midi, uzywam pedalu Behringera PB do sterowania obwiednia. Wszytsko do grania multiinstumentalnego live w stylu Vangelisa.
Chodzi mi o jego styl tworzenia (wieloplaszczyznowo, wielolayerowo) ad once.

Vangelis korzysta z zaawansowanego systemu Zyklus, Improvisor gdzie nacisniecie szeregu klawiszy uruchamia rowniez harmonizery (da sie to slyszec w utworze Voices na plycie Voices, Direct gdzie widac inteligentna harminizacje arpeggia).

Jestem dosyc dobrym performerem (gram ze sluchu od razu) i lubie emocjonalny styl grania z rubato, crescendo itd ktory jest rowniez w najnowszych kompozycjach Vangelisa (Nocturnes, Voices). Sila nacisku klawisza w jego wykonanaich dodaje dodatkowe layery (smyczki, arrpegia). Sa tez inteligentne harmonizacje , arrpegia itd.


Do rzeczy. Slyszalem ze technologia zastosowana w Korg Karma daje mozliwosc takich wlasnie harmonizacji, bardziej zaawansowanego symultanicznego grania multitimbralnego. Poszukuje syntezatora ktory we wsparciu DAW i VST w oparciu o wlasne algorytmy harmonizacji, multilayeringu da mi takie mozliowsci grania.
Chodzi i o muzyke quasi symfoniczna w stylu Vangelisa, gdzie moje improwizacje live zostana ad hoc zgrane do systemu i ewentualnie potem po malych korektach , mixie i masteringu dadza gotowy kawalek.

Szukam takiego instrumentu ze stajni Korga, rozumiem ze jego brzmienia nie zastapia mi VST choru albo sopranu, milo widziane 88 klawiszy, aftertouch multitimbralnie no i ta wlasnie opcja harmonizacji, dzielenia klawiatury, inteligentnych arrpegio. Instrument wygodny w uzyciu, komfortowy w obsludze nie jakies tam miliardy guziczkow i menu rodem z 90 lat Smile

Dzieki.

To moje proby:

https://www.youtube.com/watch?v=IkqYYwuSuGs
https://www.youtube.com/watch?v=FygNwbMVnvM

Odpowiedz
28.10.2019, 19:15,
#2
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Witaj Smile

(28.10.2019, 15:23)wacek5 napisał(a): ... lubie emocjonalny styl grania z rubato, crescendo itd

Również bardzo cenię taki styl muzykowania Smile

(28.10.2019, 15:23)wacek5 napisał(a): https://www.youtube.com/watch?v=IkqYYwuSuGs

Piękne wykonanie RolleyesHeart

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.10.2019, 21:04,
#3
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Nie wiem na ile dzisiaj systemy instrumentów Korg się zmieniły, ale ich współpraca z DAW, to nieporozumienie...

Odpowiedz
28.10.2019, 21:18, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.10.2019, 21:24 przez Valtari.)
#4
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Na prawdę piękne wykonanie Prelude Vangelisa ! Przesłuchałem kilka razy, jak również sięgnąłem po oryginał, którego już dawno nie słuchałem.

Jeśli chodzi o Twoje wykonanie, to wybieram wersję wzbogaconą ilustracjami między innymi ruin szwedzkiego zamku czy może raczej klasztoru Smile
https://www.youtube.com/watch?v=Y92OCs9sqF4

Co do pytania, to ja niestety nie pomogę. Za słaby jestem w te klocki

Odpowiedz
28.10.2019, 21:49, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.10.2019, 22:13 przez wacek5.)
#5
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Dziękuję bardzo. Jestem w trakcie komponowania nowych kawałków o duzym impakcie emocjonalnym i pieknymi harmoniami. Chcialbym to nagrac i filmowac z jednego ujecia w sensie muzycznym, dlatego mysle o zgromadzeniu bardziej elastycznego sprzetu...czytalem duzo o Karmie stad pytanie.

Odpowiedz
28.10.2019, 22:42,
#6
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Nie miałem do czynienia z karmą w korgu ale wpadłem już w niejednym opisie że edycja ustawień czy tworzenie nowych przebiegów w karmie to droga przez mękę więc jeśli masz opanowane współdziałanie komputera z instrumentami czy VST i skoro podoba ci się to co można zrobić za pomocą Zyklus to myślę że powinieneś się skupić na zakupie tego właśnie programu zamiast Korga. Będzie to rozwiązanie bardziej otwarte brzmieniowo, edycyjnie i z łatwiejszą obsługą.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
29.10.2019, 14:58, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.10.2019, 15:01 przez wacek5.)
#7
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Zyklus jest troche oldschoolowy, czytalem o nim teoretycznie no i mialem jego VST czyli Improvisor. Masa dlubaniny w programowanie midi. Myslalem o czyms elastycznym i natknalem sie na system KARMA Korga. A czy nowe pokolenia Korgow maja juz takie mozliwosci i czy programowanie jest prostsze szybsze i bardziej intuicyjne? Chodzi mi glownie o mechanizm a nie o dzwieki, bo dzwieki mam z VST ktorym chyba zaden hardware nie dorowna. Programowanie kanalow midi i kontrolerow w DAW jest nieco klopotliwe i wymaga troche posiedzenia. Opcja jest zaprogramowanie Scen w DAW i przelaczanie ich kontrolerem midi ale to z kolei nie jest juz symultaniczne czyli nie siada sie po robocie do klawisza i nie gra tego co do glowy wpadlo tylko trzeba sobie najpierw wszystko przygotowac, a proces przygotowania trwa godzinami Smile
Granie symultaniczne muzyki w stylu symfonicznym wzbogaconym o brzmienia elektroniczne tak aby nie brzmialo to plytko i bez ladunku emocjonalnego jest bardzo trudne i moje kolejne pytanie brzmi, czy sa juz takie workstations albo inne syntezatory ktore sa stworzone do tego typu grania takiej muzyki?

Vangelis robi to tak:
https://www.youtube.com/watch?v=3b1xJYCrKDU

Smile

Odpowiedz
29.10.2019, 18:01,
#8
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
Może się mylę ale obawiam się że Karma może korzystać tylko i wyłącznie wewnętrznych barw instrumentów korga które posiadają karmę. Dodatkowo można kupić oprogramowanie Karma od firmy która dla korga karme wymysliła czyli Karma Lab i oprogramowanie to można powiedzieć dodaję karmę do instrumentów które wewnętrznie karmy nie maja jak korg M50 czy Triton ale też instrumenty Yamahy z serii Motif. Również to oprogramowanie czyli taka Karma na PC jest sprzętowo związana z danym modelem (pewnie sprawdza identyfikator sprzętowy przez MIDI) czyli przykładowo jak kupisz karmę na Yamahę Motif to nie będzie to działać z Yamahą Montage czy MODX mimo że te instrumenty sa ze soba zgodne pod względem barw. Sugeruje to że nie uda ci się podstawić instrumentów VST na dane kanały midi pod karmę z instumentu korga (bo pewnie karma nie wysyła midi na zewnątrz - w uproszczeniu) czy z karmy na PC.
Gdyby tak nie było to na YT na pewno były by filmiki jak ktoś używa Karmy wykorzystując barwy VST czy przez midi z innego instrumentu sprzętowego.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
29.10.2019, 18:15, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.10.2019, 18:18 przez wacek5.)
#9
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
A ktos korzystal z technologii KARMA? Jak to w praktyce dziala? Czym sie rozni od grania na keyboardach gdzie np. lewa reka po chwycie akordu gra podklad w zadanej tonacji? Np. jesli bede gral na pianinie w calym zakresie klawiatury dwoma rekoma to system wykryje harmonię dzwiekow i dorzuci powiedzmy akord smyczkow w tle? Na tym to polega KARMA? No bo z arpeggio jest prosta sprawa, nic skomplikowanego, podobnie z gra prawa reka solo a lewa akordu ktory wyzwala perke, jakis riff.


Co do ostatniej wypowiedzi to jesli karme potraktuje jako sterownik midi to bedzie mozna korzystac z mechanizmu KARMA? Piszesz ze sie nie da, czemu? Np. mam sterownik akai mpk mini i on ma wbudowany arpeggiator, ktory moge wykorzystywac do sterowania dzwiekami VST.

Odpowiedz
29.10.2019, 19:14,
#10
RE: granie symultaniczne w stylu Vangelisa
(29.10.2019, 18:15)wacek5 napisał(a): A ktos korzystal z technologii KARMA? Jak to w praktyce dziala? Czym sie rozni od grania na keyboardach gdzie np. lewa reka po chwycie akordu gra podklad w zadanej tonacji? Np. jesli bede gral na pianinie w calym zakresie klawiatury dwoma rekoma to system wykryje harmonię dzwiekow i dorzuci powiedzmy akord smyczkow w tle? Na tym to polega KARMA? No bo z arpeggio jest prosta sprawa, nic skomplikowanego, podobnie z gra prawa reka solo a lewa akordu ktory wyzwala perke, jakis riff.
Z moich obserwacji i opisów jakie czytam Karma to nic innego jak rozbudowany generator/odtwarzacz fraz. Czyli coś jak rozbudowany arpegiator wielościeżkowy. Przebiegi wyzwalasz podobnie jak w keybordzie i wydaje mi się że interakcja topowych keybordów jest bardziej zaawansowana ale może się mylę bo nie dotykałem Karmy.
"jesli bede gral na pianinie w calym zakresie klawiatury dwoma rekoma to system wykryje harmonię dzwiekow i dorzuci powiedzmy akord smyczkow w tle?" raczej nie

(29.10.2019, 18:15)wacek5 napisał(a): Co do ostatniej wypowiedzi to jesli karme potraktuje jako sterownik midi to bedzie mozna korzystac z mechanizmu KARMA? Piszesz ze sie nie da, czemu? Np. mam sterownik akai mpk mini i on ma wbudowany arpeggiator, ktory moge wykorzystywac do sterowania dzwiekami VST.
Bo myślę że karma nie wysyła komunikatów Midi na zewnątrz dlatego nie może służyć jako sequencer/akompaniator dla zewnętrznych urządzeń.
Gdyby tak nie było to jak pisałem wcześniej np użytkownicy Yamahy Montage nie prosili autorów Karmy na stronie Karma Lab o wydanie wersji z którą Montage będzie mogło współpracować bo wystarczyło by tylko podłączyć "karme" z Montage przez midi i podstawić właściwe barwy ale tak nie jest.
Gdyby tak nie było to jak pisałem wczesniej mieli byśmy filmiki na YT jak np ktoś Korgiem Karmą czy Kronosem odgrywa frazy z Karmy np instrumentami VST lub innym modułem dźwiękowym itp. a nic takiego nie ma.

Może masz w pobliżu sklep lub komis muzyczny w którym się znajdzie Korga Kronosa, Korga M3 lub Korga Karmę to wtedy możesz sprawdzić to na żywym materiale bo te instrumenty maja Karmę na pokładzie.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS