Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
01.11.2019, 07:13,
#1
Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
Witam. Parę dni temu wykonalnem pewien test. Po zakupie klawiatury sterującej postanowiłem jej użyć do grania ze swoim zespołem live. I tu zaczęły się schody podczas próby wpinania jej w linie.
Komputer: Zacząłem od komputera z oprogramowaniem Windows 7 dysk ssd 8gb ram do tego podłączyłem interfejs Scarlett 18i8 1 gen i przewód midi do klawiatury. Wszystko fajnie odpaliło ale niestety.... Latencja wynosiła niby 5 ms ale wyczuwalne były opóźnienia uniemożliwiające taka grę.
Komputer 2: Tutaj podłączyłem komputer Mac. Nie pamiętam jakiego ale Mac. Po instalacji programów i ponownym podłączenie wszystkiego w takiej samej konfiguracji jak poprzednio zdziwienie.... Latencja ograniczona do 1.5 ms. Wyeliminowane zostały wszystkie opóźnienia. Jednym słowem tylko grać.
No i oczywiście pora na pytanie: to te komputery Mac maja takiego w sobie ze tak ograniczają te opóźnienia. A może da się wykonać to samo na Windowsie?? Może macie jakieś spostrzeżenia i wiedzę na ten temat. Jednym słowem nie uśmiecha mi się kupować Mac wiadomo z jakich przyczyn.
Pozdrawiam

Odpowiedz
01.11.2019, 11:44,
#2
RE: Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
Być może Mac uruchamia kartę z domyślnie ustawionymi parametrami na max.
Wiesz że latencję uzyskujesz mniejszą obniżając w ustawieniach karty tzw "Buffer Size" podawany w samplach (64,128,192,256 itd)? Im mniejszy tym latencja mniejsza.
Oraz latencja zmniejsza się wraz z podnoszeniem częstotliwości próbkowania tzw "Sample Rate" od 44,1 kHz do 192 kHz.

Obniżanie latencji za pomocą tych dwóch parametrów oczywiście wiąże się ze zwiększaniem obciążenia wydajności karty ale też bardzo ważne komputera więc aby mieć możliwie najmniejszą latencję trzeba mieć tez wydajny komputer.

Ja mam starego laptopa Dell który pewnie nie ma się co równać z twoim PC i na swojej starej karcie M-Audio Profire610 (myślę że ma podobną wydajność jak twoja Scarlet) zrobiłem taki test w Cubase z otwartym jednym instrumentem Xpand2 (nie jest co jakoś mocno obciążający instrument co ma wpływ na poniższe wyniki):

1,24 ms (przy 192 kHz i buforze 64) trzaski - system przeciążony
1,56 ms (przy 192 kHz i buforze 128) system dość mocno obciążony ale nie ma trzasków więc daje rade
2,24 ms (przy 192 kHz i buforze 256) system minimalnie obciążony = komfort pracy.

Spróbuj więc pokombinować z konfiguracją karty

Inna sprawa że Mac mógł być sporo mocniejszy konfiguracyjnie jak twó PC a po za tym Mac ma zupełnie inny system i często przy podobnych konfiguracjach do PC (Mac-i mają teraz te same bebechy jak PC) okazują się wyraźnie szybsze w renderowaniu grafiki, obróbce wideo wiec i może wydajności systemu dźwiękowego również.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
01.11.2019, 15:34,
#3
RE: Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
No właśnie trochę się przerazilem jsk pomyślałem że mam kupić jeszcze Macka bo mało nie kosztuje. Spróbuję pokombinować tak jak proponujesz ale to dopiero w przyszłym tyg. Dam znać jak coś się uda wykombinować. Wielkie dzięki za pomoc.

Odpowiedz
01.11.2019, 15:49,
#4
RE: Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
Sam się zastanawiam czy jest możliwe zmniejszenie latencji z 5,8ms na niższą w konfiguracji: Win7, Roland Quad capture, 44kHz i buforze 256. Zmieniałem jednak bufor na 128 ale wskazanie jest nadal 5,8ms.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
01.11.2019, 18:18,
#5
RE: Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
(01.11.2019, 15:49)Rychubil napisał(a): Sam się zastanawiam czy jest możliwe zmniejszenie latencji z 5,8ms na niższą w konfiguracji: Win7, Roland Quad capture, 44kHz i buforze 256. Zmieniałem jednak bufor na 128 ale wskazanie jest nadal 5,8ms.

U mnie można więc chyba jednak musisz zmienić tą kartę ;-)

Sprawdziłem jak sobie radzi interfejs który jest w MODX i z jednym Xpand2 na 2,5 ms da się grać, a już z Kontaktem i otworzonym jednym instrumentem trzeba zmienić na latencję 5,28ms aby nie było trzasków od przeciążenia.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
01.11.2019, 19:15,
#6
RE: Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
(01.11.2019, 18:18)bestspec napisał(a): U mnie można więc chyba jednak musisz zmienić tą kartę ;-)

Czytałem gdzieś, że jak Scarlett są lepsze w kwestii latencji, to znowu bywają problemy ze sterownikami a zaleta Quad Capture to stabilne sterowniki, choć chyba nie do końca, bo już raz musiałem na nowo zainstalować mu sterowniki.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
02.11.2019, 12:16,
#7
RE: Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
Niestety. Nie wiem o co chodzi ale nie mogę zmienić częstotliwości probkowania sample ratę. Domyślnie mam ustawione 48 kHz. A może jakoś inaczej to się zmienia

Odpowiedz
02.11.2019, 13:57,
#8
RE: Zbyt duża latencja klawiatury sterującej.
Poradziłem sobie. Wielkie dzięki za pomoc. Wszystko jest ok. Jeszcze raz wielkie dzięki

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Szukam klawiatury Kawai VPC1 KarolR 0 945 19.10.2021, 18:48
Ostatni post: KarolR
  YAMAHA S90es - czyszczenie i smarowanie ważonej klawiatury yamahakey 2 6,574 21.02.2018, 01:14
Ostatni post: Rychubil
  Prośba o opinie klawiatury Korg Kross 2 88 Valtari 9 14,591 21.12.2017, 13:31
Ostatni post: garit
  Podział klawiatury NORD ELECTRO mf24 0 2,824 22.12.2015, 16:14
Ostatni post: mf24
  Wysokość klawiatury w fortepianie Zielony_Buszmen 4 19,209 14.12.2015, 18:44
Ostatni post: Zielony_Buszmen

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS