Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
03.12.2019, 23:43,
#1
Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
Problem 1:
- czy ktoś się spotkał w tym instrumencie z cichym brzęczeniem w przypadku grania na słuchawkach? Czy to tak ma być w celu urealnienia dźwięku? Słychać ten dźwięk jakby był lekko zabrudzony jakimś tam szumem.. mam słuchawki Oneodio studio pro. To są chinole, ale bardzo ładnie odtwarzają muzykę na komputerze. To samo jest na małych pchełkach Sennheisera mx365. Przy każdym głośniejszym naciśnięciu klawisza, nawet na mniejszej głośności słychać to.. takie jakby ciche szumienie..na głośnikach chyba też to jest ale jutro sprawdzę czy na pewno.

Problem 2:
Jak odtwarzać na komputerze nagrane sample mojej gry? Wyświetla się w Windows jaki plik .MID i nic nie idzie zrobić z tym..

Odpowiedz
04.12.2019, 17:29,
#2
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
1: słychać to również gdy nie naciskasz jednocześnie pedału? Roland ma dość metaliczny dźwięk jeśli gra się forte i fortissimo i jest pewien taki moment gdzie "zaczyna się" ta metaliczna warstwa mimo że i tak warstwy przechodzą jedna w drugą dość płynnie.

2: nagrało się jako plik MIDI, ale prawdopodobnie na pendrive możesz nagrać dźwięk również jako audio.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
06.12.2019, 21:28,
#3
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
1. No właśnie taka metaliczna warstwa jak to nazwałeś, z domieszką szmeru... przy głośniejszym graniu słychać tak jakby mocniej uderzane struny wpadały w większy rezonans.. możliwe, że to właśnie symulacja mocniej uderzanych przez młoteczek strun? Tak mnie to zastanawia. Troszkę mniej się to rzuca na słuch przy graniu i słuchaniu z głośników pianina.

Szkoda, że użytkownik Rychubil nie udziela się to może by coś więcej napisał na ten temat, czy u niego też tak jest.

2. Nie widzę opcji takiej. Nagrywa się tylko jeden plik z tym rozszerzeniem .MID, ale nie mam pojęcia w czym to przerobić na MP3...

Odpowiedz
06.12.2019, 23:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.12.2019, 23:22 przez Rychubil.)
#4
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
(06.12.2019, 21:28)Don Kozdro napisał(a): 1. No właśnie taka metaliczna warstwa jak to nazwałeś, z domieszką szmeru... przy głośniejszym graniu słychać tak jakby mocniej uderzane struny wpadały w większy rezonans.. możliwe, że to właśnie symulacja mocniej uderzanych przez młoteczek strun?

Moim zdaniem, wszystko dobrze z twoim FP30. U mnie jest tak samo i jest to tylko kwestia czy komuś to przeszkadza czy się podoba. Ot taka charakterystyka brzmienia SuperNatural Rolanda.

(06.12.2019, 21:28)Don Kozdro napisał(a): Nagrywa się tylko jeden plik z tym rozszerzeniem .MID, ale nie mam pojęcia w czym to przerobić na MP3...

FP30 na USB-A nawgrywa tylko pliki midi. Możesz taki plik potem przetworzyć w kompie w jakimś DAWie czy wtyczce na WAV czy MP3 ale potrzebny Ci będzie do tego jakiś surowiec dźwiękowy.
Jeśli jednak chcesz mieć nagranie prosto z Rolanda i to ma być właśnie jego brzmienie, to najprościej możesz nagrywać przez gniazdo słuchawkowe na kartę dźwiękową lub zewnętrzny rejestrator, tylko że jakość nie koniecznie zachwyci a i z poziomami gainu w obu urządzeniach trzeba będzie trochę pokombinować, żeby nie było za cicho ale też żeby nie było przesterów. Kiedyś nagrywając prosto z FP30 ustawiałem go mn.w. na 70% głośności a gain rejestratora Zoom H4n na +0.7 i wychodziło całkiem dobrze. Możesz spróbować, wystarczy do takiego celu nawet podstawowy Zoom H1 i zwykły kabelek na jack 3.5mm.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
07.12.2019, 06:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.12.2019, 09:24 przez Don Kozdro.)
#5
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
@Rychubil
1. Powoli przywykam do tego brzmienia, nawet zaczyna mi się podobać. Skojarzyłem właśnie to z rezonansem strun po mocniejszym uderzeniu mloteczka.

2. Mam właśnie Zooma H1, ale co znaczy, że jakość nie zachwyci? Nagrywa w stereo czy mono? Aż spróbuję dzisiaj..

Czy u siebie też zauważyłeś lekką pogorszenie barwy fortepianów przy niższych głośnościach?

Odpowiedz
07.12.2019, 10:55,
#6
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
(07.12.2019, 06:33)Don Kozdro napisał(a): ... co znaczy, że jakość nie zachwyci? Nagrywa w stereo czy mono?

Jak najbardziej w stereo. Chodziło mi o to, że nagrywanie przez wyjście słuchawkowe nie jest tak idealne jak prze wyjścia line out, których w FP30 brak ale do własnych nagrań zupełnie powinno Ci to wystarczyć, bez obaw.

(07.12.2019, 06:33)Don Kozdro napisał(a): Czy u siebie też zauważyłeś lekką pogorszenie barwy fortepianów przy niższych głośnościach?

Nie bardzo. Może i tak jest ale już od dawna nie używam wbudowanych brzmień Rolanda.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
07.12.2019, 11:04, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.12.2019, 11:05 przez Don Kozdro.)
#7
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
1.A mógłbyś sprawdzić na oryginalnej barwie czy na niższych głośnościach spada jakość brzmienia? Nie jest to drastyczne, ale jednak trochę szkoda.

2. Czy jest opcja na jakiś darmowy DAW z dobrymi fortepianami i innymi brzmieniemi na komputer z Windowsem?

Odpowiedz
07.12.2019, 16:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.12.2019, 02:21 przez Rychubil.)
#8
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
Ad1. Sprawdziłem i jak dla mnie nic tam się nie dzieje dziwnego z dźwiękiem w dynamice piano.
Ad2. Raczej nie. Najtaniej a naprawdę dobrze to Pianoteq 6 stage - polecam! Zwłaszcza że pójdzie na nawet najsłabszym kompie. Wymagania sprzętowe to 264MB ram.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
08.12.2019, 07:19,
#9
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
No to bardzo proszę o sprawdzenie tego spadku jakości.

Próbowałem nagrywać na mojego Zooma H1. No i spoko, ale na maks głośności pianina i przy graniu FF słychać lekkie przestery mimo, że na samych słuchawkach to nie występuje.
Na wskaźniku graficznym nie dochodzi nawet do 0.0 DB. Czułość na zoomie ustawiona na 7. Nie chciałbym zmniejszać głośności na pianinie bo mam wrażenie, że barwa wtedy kiepska się robi..

Odpowiedz
08.12.2019, 12:31, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.12.2019, 12:32 przez Rychubil.)
#10
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
(08.12.2019, 07:19)Don Kozdro napisał(a): No to bardzo proszę o sprawdzenie tego spadku jakości.

Ni ale przecież napisałem, że sprawdzałem i jak dla mnie nic dziwnego się nie dzieje, to co i jak mam jeszcze sprawdzać? Może musiałbyś opisać problem bardziej szczegółowo.

(08.12.2019, 07:19)Don Kozdro napisał(a): Próbowałem nagrywać na mojego Zooma H1. No i spoko, ale na maks głośności pianina i przy graniu FF słychać lekkie przestery mimo, że na samych słuchawkach to nie występuje.
Na wskaźniku graficznym nie dochodzi nawet do 0.0 DB. Czułość na zoomie ustawiona na 7.

FP30 - 65 lub 70% głośności a gain zooma 0.7 a nie 7. Tak ustaw.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
08.12.2019, 12:39,
#11
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
No bo piszesz, że nie pamiętasz gdyż nie grasz już na wybudowanych barwach Rolanda. Jak mam bardziej szczegółowo to opisać skoro bardziej się już nie da?
Po prostu poniżej maksymalnej głośności barwa z pełnej i mięsistej(sporadycznie brzęczącej i metalicznej podczas grania FF i głośniej) w bardziej brzęczącą już podczas grania mf...na maks głośności do FF barwa jest ładna i niemetaliczna.
Poniżej, tak właśnie już od 95% w dół barwa 1 grand piano zmienia się... Jest bardziej metaliczna już od mniejszej dynamiki.
Nie potrafię tego lepiej wytłumaczyć.

Co do drugiej sprawy to w ZOOM H1 mam poziomy czułości mikrofonów od 1 - 100. Nie ma mniejszych niż 1.. nie jestem w stanie ustawić nic poniżej stopnia czułości 1 czyli te 0.7 na przykład. Może w Twoim jest więcej ustawień bo to jednak droższy sprzęt..

Odpowiedz
08.12.2019, 13:17, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.12.2019, 01:14 przez Rychubil.)
#12
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
Z twojego opisu wynika, że zachowanie tej barwy w twoim FP30 jest jak najbardziej normalne. To tylko cyfrowe pianino i to budżetowe.

No tak, rzeczywiście H1 ma gain dopiero od wartości 1 a nie jak H4n gdzie gmin zaczyna się od 0.1.

Edit: Sprawdziłem dziś twoją konfigurację połączenia, czyli FP30 z H1 i niestety nie mam dobrej wiadomości. Na jakimkolwiek ustawieniu gainu H1 czy głośności FP30, pojawiały się trzaski przesteru. Musiałbyś podłączyć FP30 kablem audio: albo bezpośrednio do kompa przez wejście mikrofonowe, albo pośrednio przez kartę dźwiękową i nagrywać na jakimś programowym rejestratorze, jak choćby darmowy Audacity, albo sięgnąć po lepszy rejestrator, który posiada wejścia line out, taki jak H4n.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
09.12.2019, 21:48,
#13
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
Z karty dźwiękowej mam jedynie zintegrowaną na starej płycie głównej. Nie używam jej. Zamiast tego mam podpiętą pod kompa zewnętrzną kartę dźwiękową audiotrak prodigy cube black edition. W niej mam jedynie wyjścia słuchawkowe (1 x 6.3, 1x3.5) i wejście mikrofonowe po jacku 3.5... da radę podpiąć pianino pod to wejście?

Odpowiedz
09.12.2019, 22:09, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.12.2019, 22:08 przez Rychubil.)
#14
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
(09.12.2019, 21:48)Don Kozdro napisał(a): ... da radę podpiąć pianino pod to wejście?

Da a czemu by nie? Przecież to zwykły jack audio.

(09.12.2019, 21:48)Don Kozdro napisał(a): ... da radę podpiąć pianino pod to wejście?

Da a czemu by nie? Przecież to zwykły jack audio.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
10.12.2019, 17:51,
#15
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
Wejście mikrofonowe ze względu na parametry nie bardzo będzie się nadawało. Sygnał podany na to wejście trafia na wzmacniacz mikrofonowy. W tej karcie można wejść z sygnałem tylko przez USB oraz to wejście mikrofonowe.

Odpowiedz
14.12.2019, 13:34,
#16
RE: Roland FP-30 dwa problemy dość irytujące problemy..
(09.12.2019, 22:09)Rychubil napisał(a):
(09.12.2019, 21:48)Don Kozdro napisał(a): ... da radę podpiąć pianino pod to wejście?

Da a czemu by nie? Przecież to zwykły jack audio.

(09.12.2019, 21:48)Don Kozdro napisał(a): ... da radę podpiąć pianino pod to wejście?

Da a czemu by nie? Przecież to zwykły jack audio.

No dało się

(10.12.2019, 17:51)Valtari napisał(a): Wejście mikrofonowe ze względu na parametry nie bardzo będzie się nadawało. Sygnał podany na to wejście trafia na wzmacniacz mikrofonowy. W tej karcie można wejść z sygnałem tylko przez USB oraz to wejście mikrofonowe.

No właśnie wszystko działa, ale jakość jest mizerna i nagrywa w mono.. no nic. Pozostaje mi nagrywanie na Zooma H1. Do moich zastosowań powinno styknąć

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  FP-30 jako klawiatura sterująca Rychubil 36 60,107 03.02.2021, 10:29
Ostatni post: Luxter
  Roland fp-30. Bardzo głośny stukot niektórych klawiszy.. Don Kozdro 2 2,998 19.07.2020, 14:34
Ostatni post: pawelsz
  FP 30 jako moduł brzmieniowy Tomeo 1 3,477 17.01.2019, 18:14
Ostatni post: Rychubil
  FP-30 problem z bluetooth waldek 1 4,811 05.12.2017, 12:45
Ostatni post: Tomeo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS