Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
27.01.2017, 02:12,
#1
DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
Witam wszystkich.
Swoje pytanie w zasadzie kieruję do użytkowników DAW 'Studio One3 Pro'.

Jakie macie zdanie odnośnie możliwości, obsługi itp.... tego Presonusa w porównaniu do np. 'Cubase'?
Domyślam się, że kto używa 'Studio One', to z pewnością miał wcześniej styczność z Cubase lub z Pro Toolsem i będzię mógł coś więcej powiedzieć.

Za bardzo nie słychać, żeby 'S.One' był wykorzystywany w studiach nagraniowych, a może się mylę?

Dzięki za wszelkie informacje.

Odpowiedz
27.01.2017, 18:11,
#2
RE: DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
Bardzo intuicyjny DAW. Na Windows to mój nr 1. W obsłudze jest bardzo podobny do Logic Pro na Maku. Wersja Prime Presonusa jest darmowa, ale nie obsługuje VSTI. Jeśli jednak głównie nagrywasz z syntezatorów lub mikrofonu to w zupełności wystarczy. Ja osobiście polecam, choć na codzień używam Logic Pro na Apple.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
28.01.2017, 11:07,
#3
RE: DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
Dziękuję Azzorek za odpowiedź.
Jednak sądząc po ilości odpowiedzi, widzę, że jednak nie jest ten DAW zbyt popularny wśród forumowiczów muzyków pomimo jego pozytywnych cech o których wspominasz. Nie wszyscy może też wiedzą, że jest on jako jeden z nielicznych w języku polskim (pakiet językowy PL pobiera się ze strony producenta).
Jeśli chodzi o Windows to sądzę, że dalej króluje Cubase, Pro Tools czy Ableton.
Jestem ciekaw który DAW najbardziej przypadł do gustu Hammondowi, gdyz domyślam się, że on miał styczność chyba z większością programów tego typu.

Odpowiedz
28.01.2017, 13:33,
#4
RE: DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
Trzeba pamiętać o Reaper. Możliwościami nie ustępuje żadnym innym DAW, a w wielu przypadkach wyprzedza. Polska nakładka tez chyba jest. Na stronie mnóstwo filmów instruktażowych.

Odpowiedz
31.01.2017, 15:04,
#5
RE: DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
(28.01.2017, 11:07)benek80 napisał(a): ....Jestem ciekaw który DAW najbardziej przypadł do gustu Hammondowi, gdyz domyślam się, że on miał styczność chyba z większością programów tego typu.

Z tego co wiem Hammond używa Cubase i to na Maku (co osobiście uważam za profanację tego komputera Tongue ). Chyba, że przesiadł się na PC Shy .

Wracając do tematu, ściągnij darmową wersję Presonusa i poogarniaj czy ci leży. Ja byłem zadowolony i bardzo pozytywnie zaskoczony tym DAWem. Niestety wersja najbardziej rozbudowana (obsługa wtyczek VSTi) kosztuje tyle co Cubase lub LogicPro, więc decyduje tylko ergonomia obsługi.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
21.01.2019, 17:49,
#6
RE: DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
Wątek nieco stary, ale pomyślałem, że dorzucę swoje 5 groszy - zwłaszcza, że używałem Studio One w wersjach 2, 3, a teraz 4. I na tym etapie myślę, że mogę już spokojnie powiedzieć, że to moje "DAW of choice". Mam nadzieję, że nawet jeśli nie autorowi wątku, to przyszłym czytelnikom zainteresowanym S1 być może w czymś pomogę Smile

(27.01.2017, 02:12)benek80 napisał(a): Swoje pytanie w zasadzie kieruję do użytkowników DAW 'Studio One3 Pro'.
Jeśli się nie mylę to od zawsze wersje Prime, Artist i Pro nie różniły się aż tak bardzo - przynajmniej jeśli chodzi o podstawową filozofię i ergonomię pracy. Oczywiście są pewne ograniczenia (tutaj można sobie porównać wersje: https://www.presonus.com/products/Studio...e-versions) ale oprócz tego spokojnie można się kierować opiniami osób używających S1 w wersjach Prime czy Artist.

Niemniej sam używam wersji Pro, więc z tej perspektywy będę też pisał.

(27.01.2017, 02:12)benek80 napisał(a): Jakie macie zdanie odnośnie możliwości, obsługi itp.... tego Presonusa w porównaniu do np. 'Cubase'?
Domyślam się, że kto używa 'Studio One', to z pewnością miał wcześniej styczność z Cubase lub z Pro Toolsem i będzię mógł coś więcej powiedzieć.
Ja w przeszłości używałem głównie FL, trochę Reason'a, trochę Cubase i przez chwilę Abletona, a potem już głównie Studio One. Jeśli chodzi o możliwości to szczerze mówiąc wszystkie liczące się programy DAW są dobre i w każdym zrobisz wszystko czego potrzebujesz. Naturalnie różnią się między sobą pomniejszymi funkcjami ale generalnie nie zdarzyło mi się nigdy, żebym w którymkolwiek programie nie mógł czegokolwiek zrobić - taką czy inną metodą.

To czym się faktycznie różnią to filozofia i ergonomia pracy. Jedne są bardziej egzotyczne - jak FL czy Reason - inne bardziej klasyczne - jak Cubase czy Pro Tools. Studio One z kolei jest bardzo młodym programem i z tego co widzę Presonus stara się zgapiać najlepsze pomysły ze wszystkich innych programów i implementować je w zgodzie ze swoją filozofią. Mnie osobiście to bardzo podpasowało i dla mnie jest najbliżej ideału ze wszystkich, które próbowałem. Możliwe, że Logic też by mi podpasował, ale nie wyobrażam sobie, żeby cokolwiek było w stanie mnie zmusić do używania Mac'a Big Grin

Wygoda pracy w programie jest oczywiście kwestią wysoce subiektywną i każdy będzie miał tutaj odmienne zdanie. Niemniej cieszy mnie to, że Presonus rozwija S1 z poszanowaniem dla dorobku UI/UX, które jest dziedziną mniej czy bardziej ale obiektywną (można zbadać jakie rozwiązania interfejsowe sprawiają, że ludzki mózg najszybciej się w danym interfejsie odnajdzie itd.). A niestety nie można tego powiedzieć o wszystkich programach DAW, wytykał palcami w każdym razie nie będę Tongue

Z ciekawych ficzerów dostępnych w S1 fajnym rozwiązaniem jest widok projektu, gdzie możesz pracować nad masteringiem wielu utworów jednocześnie, np. całego albumu (krótki overview https://www.youtube.com/watch?v=iUUQQUarquk). Aczkolwiek nie śledziłem czy na przestrzeni lat nie dodali takiej opcji też w innych DAW.

Ciekawą opcją jest też Multi-Instrument - trochę coś jak NI Reaktor, budujemy sobie swój własny "device" z istniejących komponentów, w tym wypadku instrumentów i wtyczek VST, które posiadamy (krótki tutorial https://www.youtube.com/watch?v=xmVIeocmsAA). Nie mam pojęcia, czy w innych DAW jest dostępna jakaś podobna funkcjonalność.

Oczywiście są też minusy. S1 nie jest jeszcze tak popularne jak Ableton, Cubase czy Pro Tools i często zdarzają się problemy z integracją jakiś bardziej "zaawansowanych" urządzeń. Przykładowo najnowszy kontroler od NI - Komplete Kontrol MKII - nie współpracuje ze S1 a NI raczej nie jest zainteresowane zmianą tego stanu rzeczy i osobiście wątpię, że w najbliższej przyszłości się zainteresuje. Na szczęście mniej "prestiżowi" producenci sprzętu - jak Arturia czy Nektar - dbają o wsparcie dla S1, więc da się żyć Smile

(27.01.2017, 02:12)benek80 napisał(a): Za bardzo nie słychać, żeby 'S.One' był wykorzystywany w studiach nagraniowych, a może się mylę?
Myślę, że nie powinieneś się tym jakoś szczególnie przejmować. W dużych firmach - jakimi są uznane studia nagraniowe - wymiana oprogramowania to nie tylko duży koszt, ale przede wszystkim ogromne przedsięwzięcie - trzeba się użerać z pracownikami, którzy nie chcą, boją się albo są za starzy na zmiany; dostosować stare od lat sprawdzone workflow, które często bywa bardzo skomplikowane i dostrojone do specyfiki projektów jakimi się firma zajmuje; liczyć z tym, że różne inne elementy tego workflow, mogą się okazać przestarzałe i/lub niekompatybilne. Słowem, jest to ogromne ryzyko finansowe i na ogół odwleka się je w takich firmach czasem nawet całymi dekadami.

Tak więc nawet jeśli S1 - czy jakiekolwiek inne DAW - faktycznie nie bywa używane w studiach, to zupełnie nie dlatego, że się do tego "nie nadaje" Smile

(28.01.2017, 11:07)benek80 napisał(a): Jestem ciekaw który DAW najbardziej przypadł do gustu Hammondowi, gdyz domyślam się, że on miał styczność chyba z większością programów tego typu.
Tym też myślę, że nie powinieneś się przejmować. Istotne jest, żeby Tobie się dobrze pracowało w programie, a to czy używa go ktokolwiek inny jest już mało istotne.

(31.01.2017, 15:04)Azzorek napisał(a): Niestety wersja najbardziej rozbudowana (obsługa wtyczek VSTi) kosztuje tyle co Cubase lub LogicPro
Ja S1 Pro kupiłem w promocji za niecałe 1000 zł, więc raptem połowę tego co kosztuję Cubase Tongue

(28.01.2017, 13:33)konwalia5 napisał(a): Trzeba pamiętać o Reaper. Możliwościami nie ustępuje żadnym innym DAW, a w wielu przypadkach wyprzedza. Polska nakładka tez chyba jest. Na stronie mnóstwo filmów instruktażowych.
Myślę, że każdy z liczących się programów DAW w co najmniej kilku zagadnieniach zdecydowanie przoduje; w większości jest przeciętny; i w co najmniej kilku jest słaby Smile

Odpowiedz
31.03.2020, 23:37,
#7
RE: DAW-Studio One 3 Pro/PreSonus - Wasze opinie
Uzywam od 4ech lat i obecnie jestem na wersji 4.6 PRO. KOsmizcnie intucyjny i z potęznymi możliwosciami w zakresie aranżacji i produkcji. Pro Tools daleeeeko z tył€

ROLAND RP501, KAWAI ES 110 ,ARTURIA KEYLAB Essential 61 , Novation Mininova, AKAI MPK mini, Keyscape, Waves Grand Rhapsody (Fazioli 228), Synthogy Ivory II Grand Pianos i American Concert D, Analog Lab 3,UVI Grand

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  IK Multimedia Total Studio 3.5 MAX GoOrange 3 1,367 17.09.2022, 10:56
Ostatni post: bestspec
  Hammond SK Pro Valtari 7 6,742 20.01.2021, 20:18
Ostatni post: pawelsz
  Arturia KeyStep Pro Rychubil 0 1,672 14.01.2020, 22:23
Ostatni post: Rychubil
  Akai Pro MPK Road 88 Rychubil 0 1,936 24.01.2019, 09:58
Ostatni post: Rychubil
  Dexibell Vivo S7 - opinie użytkowników. adasiekmuzyk 32 49,539 24.02.2018, 21:31
Ostatni post: Qaroll

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS