Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
23.02.2020, 16:48,
#1
Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Cześć,

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich Smile

Nadszedł czas, żeby zastąpić mój Korg M3 88 czymś nowym.

Ponieważ w domu rodzinnym stoi VPC1, na którym czasem gram, ogólnie głównie ćwiczę lub komponuję, szukam instrumentu z możliwie jak najlepszą klawiaturą. Jako, ze to przesiadka z M3, najlepiej by było, żeby był to syntezator.
Patrząc na to, co proponuje rynek, najlepszym rozwiązaniem byłby nowy Fantom, ale do Fantoma na pewno nie przekonuje mnie...cena Smile
Biorąc pod uwagę sentyment do Korga, myślałem też nad Kronosem. Tutaj nie przekonuje mnie klawiatura, bo to ta sama RH3, co w M3. Klawiatury te lubią też po jakimś czasie wydawać klikające dźwięki. Ale możne warto dla samego silnika, który siedzi w Kronosie?
Myślałem też o MP11SE, ale on ma tylko 40 brzmień, nie mniej klawiatury Kawai sprawiają mi taką przyjemność grania Rolleyes że poważnie się zastanawiam nad MP.
Alternatywą byłby jeszcze Roland RD2000, dużo brzmień, dobra klawiatura, ale większość opinii nie jest o nim jakaś bardzo przychylna.

A może warto chwilę poczekać? Może niedługo wyjdzie następca RD2000 lub Kronosa? Albo Kawai wypuści MP12 z nową klawiaturąBig Grin ?

A może jakieś alternatywy?

Nie chodzi mi o to, żebyście wybrali za mnie, ale podzielili się przemyśleniami, opiniami, doświadczeniem.

Z góry dziekuję

Odpowiedz
23.02.2020, 17:11,
#2
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Witaj.
M3 z tego co czytam to była nawet stacja robocza, kilka generacji starsza od obecnego Kronosa, więc klawiaturę możesz już mieć nieźle wyklepaną Smile. Piszesz, że komponujesz. Pytanie czy i na ile potrzebujesz sekwencera i innych cech, bo z budżetem rzędu 13-14 tys. to już można sporo wybrać, można do typowych wyborów dorzucić także Nord Grand.
Nie wiemy czego szukasz, czy to ma być jako tako przenośne i użyteczne także na scenie, czy potrzebny bezwzględnie sekwencer, kontrolery - jakie i ile?, bo MP11SE ma klawiaturę topową, ale daleko mu do stacji roboczej, nawet jako piano cyfrowe nie jest chyba szczególnie funkcjonalny, to przede wszystkim stage PIANO. Komponujesz w instrumencie, w DAW? Smile
Co do ilości brzmień w Rolandach, to ja bym się nie zarażał ilością. Widzę po swoim FA, że lepsze dobre 200, a nawet 20 niż takie sobie 2000. Zależy jeszcze do czego ma służyć instrument.
A skoro grasz na VPC to rozumiem, że jest też fortepianowy software? Tutaj nie znam się zupełnie, ale ciężko znaleźć instrument sprzętowy, który da porównywalną ilość szczegółów i jakość sampli - liczbę warstw, edycję itd.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
23.02.2020, 18:28,
#3
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Może najpierw określ ile masz na wydanie bo skoro nie przekonuje cię cena Fantoma a rozważasz Kronosa to czegoś tu nie rozumie bo kosztują podobnie zresztą jak pozostałe flagowe workstation innych firm. Różnice w cenie rzędu 1000-1500zł są pomijalne bo takie różnice można znaleźć między różnymi sklepami dla tego samego produktu więc jeden ciort (najpierw decydujemy co a potem szukamy najlepszej oferty).
Żadna stacja robocza nie będzie miała zbliżonej jakości klawiatury do VPC bo to stacja robocza więc klawiatura powinna być kompromisem (dobrze powinno się grać pianistom ale też wygodnie barwą organów gdzie to już zupełnie inaczej się gra a i co innego dla syntezatorów).
Rozumie że VPC nie masz u siebie bo w domu rodzinnym znaczy u rodziców?
Jeśli tak to zmienia postać rzeczy więc daj znanć.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
23.02.2020, 18:55, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.02.2020, 19:02 przez Valtari.)
#4
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
No waśnie, trzeba kilka spraw doprecyzować. Wspominasz że ma to być workstation a rozważasz RD2000 który nie ma sekwencera. Jeżeli chcesz po prostu instrument z dużą bazą brzmień + dobra klawiatura a komponujesz na komputerze to tematem rozważań chyba będzie stage piano.

MP11se ma mało brzmień, ale skoro lubisz klawiatury Kawai to ta z MP7se też powinna Ci sprawić przyjemność z grania a w tym modelu brzmień jest już znacznie więcej.

Zamiast Kronosa może mógłby wystarczyć Grandstage, no chyba że masz już dosyć RH3

Jeżeli jednak ma być sekwencer na pokładzie, bo lubisz wstępnie projekt utworu "ułożyć" w instrumencie, to może przemyślisz Kurzweila Forte lub PC4. Oba modele mają różne klawiatury więc musiałbyś gdzieś ograć i sprawdzić czy jesteś w stanie zaprzyjaźnić się z Fatarem TP40 w Forte lub Medeli w PC4. No i przesłuchać brzmienia, czy te w Kurzweilu spełniają Twoje oczekiwania.

Odpowiedz
24.02.2020, 22:14,
#5
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Dzięki za odpowiedzi.

Zdarza mi się zapisywać pomysły w sekwencerze, nie mniej nie jest on dla mnie niezbędny.
Kronosa w dobrym stanie można ustrzelić do 10tys i takiego budżetu bym się trzymał. Podobnie z MP czy RD. Jedynie Fantom jako nowy instrument nie jest na chwilę obecną do zgarnięcia w takiej cenie, najtańsza oferta to delikatnie ponad 15tys.
Nie mam u siebie VPC, ale skoro mowa o zbliżonej klawiaturze, to chyba najlepszym kompromisem jest PHA-50 z Rolandów. Ubolewam nad tym, że żeby mieć faktycznie przyzwoitą klawiaturę, trzeba kupić flagowca. Myślę, że zadowoliłby mnie taki FA-08 z PHA-50, ale to tylko marzenie Smile
Moim zdaniem Grandstage nie byłby aż tak diametralną zmianą w stosunku do M3, ale podkreślam, to moje zdanie.
Co do Kurzweilów to niewiele wiem o tych klawiaturach, ale coś obiło mi się o uszy, że niestety nie są zbyt dobre.

Czy koniec końców najrozsądniejszym wyborem nie byłby RD2000? A może wiecie coś, kiedy będzie następca?

A co myślicie o klawiaturach Yamahy? Np tej w MODX?

I na koniec zastanowiły mnie wirtualne brzemienia. Czy myślicie, że brzmienia np z Fantoma aż tak bardzo odbiegają jakościowo od jakichś dobrych VST? Mówię tu raczej o akustycznych instrumentach, wokalach i organach, bo synthy to pewnie inna bajka?

Odpowiedz
24.02.2020, 22:38,
#6
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Seria FA ma już swoje lata i pewnie następca jest już projektowany, ale nie sądzę żeby dali PHA50. Najnowsze Stage piano Rolanda RD88 też nie ma tej klawiatury.

Następca RD2000 ? Obstawiam że nie prędko, jest na rynku od trzech lat a myślę że zmiany modelu następują nie wcześniej niż co pięć lat.

Yamahę MODX nie bierz pod uwagę, brzmieniowo byłbyś zapewne zadowolony ale z klawiatury już nie.

Klawiatury Fatar w Kurzweilu są cenione za trwałość i lubiane, ale nie przez osoby o klasycznych zamiłowaniach

Odpowiedz
24.02.2020, 22:41,
#7
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Jeśli Yamaha, to spróbuj ograć CP88. Jak nie będzie jej w pobliżu, to może będzie P-515 (raczej nie zadowoli Cię jeśli chodzi o funkcje), która powinna być najbardziej zbliżona klawiaturowo, przy czym CP88 powinna brzmieć jaśniej, klarowniej, bardziej scenicznie. Albo używana CP4, jedno z najbardziej lubianych stage pian wszechczasów (na zagranicznych forach).
W niższej cenie masz nowe Kawai MP7SE, ale faktycznie jest trochę postów, które mogą wystraszyć usterkami. Z drugiej strony jest wielu użytkowników Kawai, przynajmniej na dalekim zachodzie za oceanem Smile. Funkcjonalnie wypada fajnie, bardzo fajnie.
Idąc dalej Roland FP-90, jeśli nie chcesz tych wszystkich funkcji RD-2000. Inny Roland przenośny to już tylko RD-2000.
Poza tym:
- Kurzweil Forte 8 jeśli odpowiada Ci brzmienie, klawiatura też nie będzie tej klasy co w powyższych, funkcjonalnie kosmos
- Numa Concert? Był tu nawet opis na forum gdzieś. Nie znam kompletnie instrumentu.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
25.02.2020, 15:10,
#8
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
To jeszcze dorzucę takie kombo:

Roland A88 MkII + MODX6


zmieścisz się w budżecie.
Klawiatura w MODX8 nie będzie dla Ciebie.

Odpowiedz
25.02.2020, 23:03, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.02.2020, 23:06 przez Valtari.)
#9
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Ciekawa propozycja klawiatura sterująca + syntezator. Tylko szkoda że w A88MKII mamy PHA4 zamiast PHA50.
Dorzucę inne kombinacje Smile Roland FP90, cena ok 6500zł + drugi Roland Fa06 za ok 3700 - 3800. Brałbyś dwa w jednym sklepie to pewnie można coś potargować i zejdziesz poniżej 10 tys za oba.
Miałbyś PHA50 w Fp90 i bardzo fajny sekwencer w Fa.

Ponowię też jeszcze raz propozycję Kawai MP7se, do tego Fa06

Albo Smile
https://www.olx.pl/oferta/roland-fantom-...f3e4548549

Przycisnąć gościa to może zejdzie bliżej 12 tys. Taką kwotę może byś zaakceptował

Odpowiedz
26.02.2020, 19:34,
#10
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Skoro w grę wchodzą zestawy z dwóch urządzeń to czemu nie oprzeć go na najlepszej klawiaturze fortepianowej czyli jako bazę przyjąć Kawai VPC1.
Cena w okolicach 5500 np TU
Na dostawkę ja osobiście polecił bym Yanahę MODX6 bo za około 4900zł np TU mamy instrument na poziomie flagowców który bije wszystko w okolicy cenowej na głowę. Jedyna słabsza strona to że jest Pattern Sequencer a nie ma dodatkowo standardowego seq no ale przecież tak samo jest w nowych Fantomach jak się nie mylę a po za tym chyba seqencer nie jest w tym zestawie najważniejszy a w razie czego z MODX6 dostaje się darmową wersję Cubase który znowu bile na głowę wszystkie seqencery w instrumentach z najdroższymi włącznie. Z takiego zestawu zysk jest taki ze do brzmień fortepianowych masz VPC1 a do brzmień organowych i syntezatorowych używasz lżejszej i o wiele szybszej klawiatury w MODX. Dodatkowo Modx daje możliwość wgrania bardzo dużej ilości dodatkowych barw w tym również sampli do max 1 GB czego nie znajdziesz chyba w żadnym innym instrumencie w tej ani podobnej cenie w podobnej ilości (a sporo też daje za darmo jak np Piano Bosendorfer itp). Wiadomo nawet M3 po rozbudowie może wgrać sample ale nie 1 GB a ledwie ponad 300 MB. Mając 1 GB na sample masz do dyspozycji możliwość wgrania innego piana jeśli te fabryczne ci nie podejdą a wybór jest duży. Sam mam MODX6 na dostawkę do Kurzweila PC3K8 (który ma świetle brzmienia zwłaszcza orkiestrowe i synth (ale te trzeba dograć bo fabrycznych nie za dużo) ale ci go nie polecam bo jest skomplikowany w obsłudze ze względu na mały wyświetlacz itp - dużo dłubania) i ja z takiej konfiguracji jestem bardzo zadowolony.

Inną alternatywą na dostawkę może być Korg Krome EX 61 który kupisz za 3500 zł w wielu sklepach więc to alternatywa jeśli szukasz oszczędności ale jego możliwości choć są przekrojowe to nie mogą się równać z MODX

Możesz na dostawkę przemyśleć też moduł Rolanda Integra 7 z uwagi na bardzo dużą ilość barw i ogromną przekrojowość tematyczną bo od pianina po skomplikowane barwy syntezatorowe w nim znajdziesz i to ewentualnie zaproponował bym zamiast Rolanda FA, bo Integra ma więcej barw (FA jest barwowo oparty na Integra tyle że ma tylko część barw). W tej konfiguracji nie ma sequencera ale ja bym się na tym nie skupiał bo jak będzie ci potrzebny od czasu do czasu (sporadycznie) to jeśli posiadasz np laptopa to lepiej postawić od czasu do czasu na instrumencie laptopa z odpowiednim programem typu DAW jak Cubase i się nie męczyć dłubiąc w wyświetlaczu instrumentów a przecież są zawodowe darmowe programy tego typu jak np Cakewalk (dla mnie równoważny dla Cubase a nawet są rzeczy które mi się w nim bardziej podobają jak np intuicyjność).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
01.03.2020, 22:18,
#11
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Ze względu na dość ograniczoną ilość miejsca połączenia dwóch klawiszy nie wchodzą w grę. Chyba, że właśnie Integra.
I teraz pytanie, co waszym zdaniem brzmi lepiej: Integra, Fantom czy Kronos? Pomijając moje preferencje, dywagacje o klawiaturach itd? Chodzi o to, co brzmi bardziej realistycznie, co daje większe możliwości edycji brzmień?

A drugie pytanie, bo akurat totalnie nie siedzę w temacie sampli? Czy korzystając z tej opcji mogę załadować do danego syntezatora brzmienia z jakiegoś VST? Np coś z Native Instruments itp?

Odpowiedz
03.03.2020, 21:54,
#12
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Co lepiej brzmi? Nie kupił bym nic sugerując się czyjąś wypowiedzią. Najlepiej odwiedź kilka sklepów i osłuchaj instrumenty.
Kronos ma bardziej otwartą strukturę i możesz do niego wgrać gotowe zestawy barw/sampli w formacie Korga (są bardzo drogie) oraz np w formacie AKAI i uniwersalne Wav. Problem w tym że on ma bardzo mało własnych sampli jak na dzisiejsze czasy (około 400MB a np Yamaha MODX 5,6 GB, Kurzweil Forte 16 GB itp) dlatego producent sprzedaje je z zapakowaną prawie całą pamięcią na sample użytkownika więc w efekcie nie wiele wgrasz nie usuwając czegoś co już w nim jest no ale gotowe zestawy są tak drogie że pewnie długo nic nie wgraszWink
W Fantomie uniwersalny format sampli (ogólniedostępny) wgrasz tylko pod przyciski typu PAD a typowe multi sample (czyli np nową barwę pianina czy saxofon itp) możesz pobrać tylko ze strony Axial. Tych dodatkowych zestawów jest obecnie 15 na stronie axial i ich liczba będzie rosła więc co prawda jesteś uzależniony od tego co da ci Roland ale za to masz to za darmo. Fantom jest rozwojowy i ma być rozbudowywany w nowych aktualizacjach systemu więc będą się pojawiać nowe możliwości.
Czas Kronosa już się kończy i pewnie niedługo ukaże się coś nowego choć jest to Workstation pełną gębą i nadal daje radę pod każdym względem. Ma duże możliwości ale jest dość skomplikowany.
Nowe Fantomy mają więcej barw (ponad 3000) i więcej ich jest w kategorii synth. Na pokładzie są prawie wszystkie z XV5080 oraz część z Integry i FA oraz AX-Edge oraz kilkaset zupełnie nowych wykorzystujących nowe możliwości.
Jeśli priorytetem jest klawiatura to kup VPC1 + moduł (np Integra która ma dużo barw i dodatkowe w dużej ilości masz dostępne na stronie Axial za darmo).
Jeśli nie to kup Workstatnion. Nie zapominaj tez o Yamaha Montage 8 bo ma bardzo dużo barw i jest mocno otwarta na nowe sample/barwy których cześć jest dostępna za darmo a te płatne są dużo tańsze jak te dla Kronosa i przede wszystkim na starcie masz całą pamięć na barwy użytkownika do dyspozycji (można dograć 1,7 GB sampli i ponad 6000 barw - w skrócie). Warto też ją osłuchać.

Na pytanie czy w temacie sampli można wgrać brzmienia z VST czy od Native Istruments to odpowiedź brzmi Nie i Tak. NIe, bo nie bezpośrednio ponieważ każda firma używa własnego formatu zapisu więc biblioteki do Kontakt nie wgrasz do Korga a Korga do Yamahy itp.
Tak, bo możesz te barwy z Kontakt czy innego VST sobie zsamplować np za pomoca wyspecjalizowanych programów jak np Sample Robot który to mocno automatyzuje dla ułatwienie i potem wgrac do swojego instrumentu który czyta barwy z nowymi samplami. Zrobisz tam w Yamahah Montage czy Modx czy w Kronosie ale na tą chwilę nie zrobisz tego w Nowych Fantomach (tu tylko rozszerzenia ze strony http://axial.roland.com/category/fantom/)

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
13.09.2020, 14:19,
#13
RE: Workstation z dobrą ważoną klawiaturą
Witam wszystkich po dłuższej przerwie Smile

Pandemia pokrzyżowała trochę moje plany ze zmianą sprzętu, koniec końców dopiero niedawno zdecydowałem się na zakup MP7SE i biorąc pod uwagę akcję klawiatury, którą mogłem porównać do mojego VPC1, wagę MP7SE oraz niebywale dobre dźwięki pianin i fortepianów, jestem zadowolony. Obawiam się tylko, żeby po jakimś czasie coś nie zaczęło się w nim psuć, skoro dużo się słyszy o awaryjności Kawai.
W miedzyczasie byłem zdecydowany na FP90, ale ze względu na słabą dostępność wybrałem Kawai. Dodatkowo moje konto na forum straciło chyba ważność, więc musiałem się zarejestrować jeszcze raz Smile
Wszystkim powyżej dziękuję za pomoc. Uświadomiliście mi, że połączenie dwóch instrumentów jest całkiem dobrym pomysłem.

W związku z tym chciałbym Was prosić o wyrażenie opinii na jeszcze jeden temat. Zastanawiam się nad częścią syntezatorowo - akustyczną (smyczki, dęte, gitary) do mojego zestawu:
1. Czy zostawić sobie Korga M3 i bazować na jego brzmieniach?
2. Czy zamienić Korga M3 na jakieś VST i jeżeli tak, to na jakie? Omnisphere byłoby dobrym następcą? A może coś z NI?
3. Kupiłem też Tablet z Windowsem z myślą, że zgram tam VST i będę miał bardzo kompaktowy syntezator, ale grając dźwiękami pianina występuje duża latencja. Tak duża, że nie da się grać. Myśle, że procesor 1.10 GHz może być winowajcą. Czy interfejs audio rozwiązałby problem? Dodam, że na zwykłym laptopie korzystam z VST bez interfejsu i latencja jest akceptowalna.

Zastanawiam się nad tym wszystkim, bo z jednej strony dobrze mieć fizyczny instrument, M3 daje duże możliwości jako real time kontroler.
Z drugiej strony łatwiej nagrywa się na komputerze, VST raczej też są lepszej jakości. Dajcie znać proszę, co myślicie, może coś mnie natchnie Smile

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
Music Instrument z dobrą klawiaturą aspiryna 19 14,874 10.01.2023, 23:58
Ostatni post: Bapo
  bezprzewodowa klawiatura Keytar e_marian 1 1,659 05.11.2021, 01:35
Ostatni post: bestspec
  Macbook+klawiatura? Muzyk-Kamil 3 3,236 27.01.2021, 09:05
Ostatni post: bestspec
  Pianino cyfrowe / klawiatura sterująca Kamil92 7 16,296 02.01.2021, 21:35
Ostatni post: bestspec

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS