Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keyboard do 7 tys.
26.02.2020, 06:46,
#1
Keyboard do 7 tys.
Witam wszystkich,

Poszukuję keyboardu do 7 tys zł. Z najważniejszych rzeczy. Sprzęt będzie używany na początku w domu, z czasem może jakieś live na YT, a finalnie to grałby na imprezach z ręki w 2 osobowym zespole. Na pewno zależałoby mi na tym aby na wyjściu ten instrument dobrze brzmiał, miał harmonizer wokalny i aby klawiatura nie była ,, najgorszego'' sortu. Sprzęty jakie wstępnie myślę, że mnie by zainteresowały to Yamaha SX900, Tyros 4, Korg PA1000 i PA3X musikant. Prosiłbym o pomoc w wyborze. Pozdrawiam

Odpowiedz
26.02.2020, 11:36, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.02.2020, 11:40 przez Valtari.)
#2
RE: Keyboard do 7 tys.
Witaj.
Napisz jaki repertuar będziecie grali. Teoretycznie sam wybór keyboardu już podpowiada rodzaj muzyki Smile ale nie musi to być takie oczywiste. Tak więc czy to będzie Disco Polo, czy może jakieś Elektro Dance lub Polskie i zagraniczne przeboje z lat 80' i 90'.
Repertuar decyduje o tym jakich brzmień będziemy poszukiwać w instrumencie, styli również.

Nowa PSR SX900 znacząco przekracza budżet 7 tys, ale przejrzałem ogłoszenia używanych i jest już w miarę blisko tej kwoty, jakieś 7600 i myślę że do negocjacji. Sx900 funkcjonalnie przypomina Genosa, wyświetlacz z taką samą grafiką, jednie trochę mniejszy od tego w Genosie.
Oczywiście możliwości Genos ma o wiele większe ale i cena już trochę z innego świata.

Klawiatury w nowej serii Sx700/900 nie dotykałem ale można znaleźć informację że jest lepiej w porównaniu do poprzedników PSR S 775/ 975.

Przetworniki analogowo cyfrowe zastosowano identyczne jak w Genosie ale to nie znaczy że Sx i Genos zabrzmią identycznie na nagłośnieniu, ponieważ na sygnał wyjściowy mają wpływ jeszcze chociażby tranzystory. Nie miałem możliwości usłyszeć takiego porównania więc tu się nie wypowiem.

Korg PA1000 jak najbardziej wart polecenia. Trochę czasu przy nim spędziłem i na pochwałę zasługuje klawiatura, lekko doważona, dużo lepsza od niższego modelu PA700 bo w tym jest okropna ! PA1000 miałem możliwość posłuchać na zewnętrznym nagłośnieniu estradowym w zestawieniu z gitarą elektryczną, wokalistą i saksofonem.(Zespół weselny) Niestety warunki akustyczne były kiepskie (mała, szkolna sala gimnastyczna) i pomimo tego że chłopaki dwoili się i troili żeby to jakoś ustawić na mikserze, to jednak wrażenia dźwiękowe nie były najwyższych lotów Smile No ale sam właściciel Korga chwalił instrument za brzmienie i to jak współgra z pozostałymi, oczywiście w innych pomieszczeniach.

Co do wyboru Yamaha vs Korg to oprócz porównania brzmień i styli należy wziąć również pod uwagę sposób i wygodę obsługi. Są Yamahowcy którzy zawsze będą zmieniali instrument na kolejną Yamahę, są i Korgowcy.
Żadnego z nich nie przekonasz do konkurencji Smile Nie wiem z jakimi keyboardami miałeś do czynienia ale wymieniłeś zarówno Korga jak i Yamahę, nie faworyzując żadnej z firm. Napisz jakie miałeś wcześniej instrumenty.

Tyros 4 i Pa3x to wcześniejsze flagowe modele ale w przypadku wyboru używanych, mających już dobrych parę lat, należy bardzo dobrze sprawdzić taki instrument. Instrument intensywnie eksploatowany może zacząć już nie domagać. Mam tu na myśli najczęściej używane przyciski wyboru wariacji styli itp. Taki wybór zawsze się będzie wiązał z ryzykiem, bo nawet jeżeli teraz wszystko działa bez zarzutu, to nie wiadomo jak długo jeszcze. Tak jak z wyborem używanego samochodu, faule wyją po czasie.

Odpowiedz
29.02.2020, 01:29,
#3
RE: Keyboard do 7 tys.
Dziękuję Valtari za bardzo konstruktywną odpowiedź. Odpowiadając na Twoje pytania. Muzyka którą chciałbym w głównej mierze grać to muzyka taneczna + zagraniczne hity. Granie zamierzam oprzeć wyłącznie na stylach, bez wykorzystania MIDI.
Moje dotychczasowe sprzęty to były: Solton MS60, Yamaha Psr 1500, S750 i Korg PA500. Zauważyłem, że internet stawia głównie na Yamahę, którą zestawiając z Korgiem brzmi po prostu dużo lepiej. Yamaha domyślnie na swoim nagłośnieniu brzmi bardzo dobrze, natomiast Korg aby zaczął fajnie brzmieć to trzeba przy nim posiedzieć, gdyż domyślnie dźwięk jest ,, płaski''. Nie mam doświadczenia i wiedzy jak te sprzęty działają na nagłośnieniu zewnętrznym.
Nie jest nowością, że dostęp styli, plików jest po stronie Yamahy, ale Korg oferuje pełną edycję styli. Chciałbym sprzęt, który będę miał na kilka lat i którego nie będę musiał za chwilę wymieniać.

Odpowiedz
29.02.2020, 10:59,
#4
RE: Keyboard do 7 tys.
To fakt, że Yamaha przygotowuje fabrycznie swoje keyboardy tak, że właściwie bez grzebania w ustawieniach są gotowe do gry. Korg w powszechnej opinii brzmi bardziej "sucho", ponieważ fabrycznie ustawia niski poziom nasycenia efektami typu Reverb, Chorus itp. Tą kwestie pozostawia użytkownikom, aby sami sobie poustawiali według własnych preferencji.
Napisałem że według powszechnej opinii, ponieważ gdy bawiłem się Pa1000 mojego znajomego oraz PA4x i Pa700 w sklepie to nie miałem takich odczuć aby trzeba było coś dodać i zmienić. Te odczucia dotyczą gry na wbudowanych głośnikach (Pa700 i Pa1000) oraz na słuchawkach (Pa4x)

Wrażenia na zewnętrznym nagłośnieniu to już inna sprawa.
I tu pewne zmiany trzeba będzie wprowadzić, nawet w przypadku Yamahy ponieważ inaczej instrument brzmi na wbudowanych głośnikach a inaczej na zewnętrznym nagłośnieniu, ale to raczej jest oczywiste, tak jak to, że na różnych zestawach estradowych instrument również zabrzmi różnie. No ale tu też rola osoby grzebiącej w mikserze, aby nie tylko ustawiła odpowiedni poziom głośności dla poszczególnych instrumentów ale też skorygowała zbyt natarczywe lub zbyt wycofane pasma częstotliwości. Nie mniej jednak w samym keyboardzie pewne korekty equalizera pewnie też trzeba będzie wprowadzić.
Tak jak w przypadku nasycenia efektami. Grając barwą fortepianu z PA1000 na wbudowanych głośnikach poziom ustawionego fabrycznie efektu reverb był dla mnie odpowiedni, natomiast na zewnętrznym nagłośnieniu pogłos był już za duży i trzeba było go odjąć wchodząc w ustawienia bloku efektów Korga. Pewnie tak samo byłoby z Yamahą, więc nie wiem czy to polityka Korga nie jest tą właściwszą skoro i tak nie da się uniknąć pewnych korekcji, zmian ustawień.

Wracając do wyboru konkretnego modelu, wydaje mi się że najbardziej byłbyś zadowolony z SX900. Jakość brzmień jest bardzo wysoka, wiele z nich jest wzbogacona w dodatkowe artykulacje, typu szarpnięcia strun gitary czy efekt przedęcia w saksofonie, ale miałeś PSR S750 więc część tych brzmień będziesz znał.
Brzmieniowo stawiam tą Yamahę na równi z Korgiem PA1000, natomiast style jak dla mnie lepsze w SX900, style z grupy Dance bardziej świeże, nowoczesne, jakby stworzone pod aktualne przeboje. Obsługa SX900 już zupełnie inna w porównaniu do poprzednich PSR i trzeba będzie spędzić trochę czasu przy instrumencie. Tylko ta cena.... Z drugiej strony to nowy model więc używane mogą mieć co najwyżej rok i takich bym się nie bał a biorąc pod uwagę cenę za używane chyba dałoby się kupić ten model za kwotę bliską Twojego budżetu.

Odpowiedz
29.02.2020, 23:44,
#5
RE: Keyboard do 7 tys.
Dzięki wielkie za opinię. Z racji tego, że Korg oferuje pełną edycję stylu i lubię majstrować , więc mój wybór prawdopodobnie będzie ukierunkowany w Korga. Dziękuję bardzo za pomoc

Odpowiedz
01.03.2020, 00:40,
#6
RE: Keyboard do 7 tys.
Napisz później co kupiłeś i jakie pierwsze wrażenia Smile

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ktory Keyboard? bartwylye 9 444 08.03.2024, 14:03
Ostatni post: bartwylye
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
  Keyboard do 5500zl baambaam 2 644 08.09.2023, 16:41
Ostatni post: baambaam
  Budżetowy keyboard dla początkującego. greggo-r 205 180,289 29.06.2023, 18:43
Ostatni post: Valtari
  Keyboard dla dziecka 10 lat zabawa/nauka gooliver 3 976 29.05.2023, 14:19
Ostatni post: klezmer_stg

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS