Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
07.04.2020, 08:04,
#1
Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Witam serdecznie,
Jestem nowy, chociaż w sumie stary (dotychczas byłem raczej followersem...). Jakiś czas temu udało mi się w muzikerze zdobyć Nord Wave 2, więc pomyślałem, że się podzielę moimi wrażeniami, tym bardziej, że polskich informacji o instrumencie za wiele nie ma...
Wygląd i klawiatura Nord Wave 2 to zdecydowanie klimat Nord Electro waterfall... z aftertouch. Syntezator mimo wszystko jest lekki i wąski.
Obsługa to znów typowy Nord. Z istotnych spraw:
- zapisuje się presety na bazie czterech głosów, a nie pojedyncze głosy
- presety przypisujemy do kategorii, istnieje kategoria user, zatem granie live bez kręcenia jest proste 
- jeśli chodzi o splity, są cztery strefy, ale musimy je przypisywać od lewej do prawej np. Nie wrzucimy czwartego głosu Norda na lewą rękę a pierwszego na prawą;
Brzmienia są świetne, słyszalny klimat analoga, ilość fal daję wspaniałe możliwości. Istotna jest też pełna synteza FM... PianoDX, FM pady, leady, dzwonki... Nie ma problemu... Jesli chodzi o sample z biblioteki Norda możemy je przypisywać i edytować dowolnie na każdym głosie. Piana, smyki, brassy brzmią naprawdę solidnie. Presety są podzielone na kategorie. 
Nowości:
- arpeggiator - to on przekonał mnie do zakupu - można tworzyć własne rytmy(ala... wpisywanie nut), poszczególne nuty arpegia można dowolnie wysyłać w panoramę... działa to świetnie;
- nowe tryby odtwarzania sampli - tryb unison w odtwarzaniu próbek zmienia dynamikę brzmienia np. Przy stringach można włączyć super attack i mieć ostre, szybkie dźwięki;
- współpraca midi - Wave 2 połączyłem z Stage 3. Świetna opcja Hammondy Stage wysyłam na klawiature waterfall Wave 2, a synth wysyłam jednocześnie do Stage 3. Da się to ładnie wykorzystywać, ale trzeba bawić się odpowiednio strefami.
Jakieś minusy?
- splity mogłyby być bardziej dowolne;
- w midi przy połączeniu z innym nordem mogłaby być jeszcze lepsza współpraca;
Takie moje spostrzeżenie na temat Wave 2. Jak coś Was interesuję, pytajcie.

Odpowiedz
07.04.2020, 16:22,
#2
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Dzięki za informacje.

Czy sample są wielowarstwowe? czyli czy na jeden klawisz można przypisać np 4 sample aby mieć np 4 różne sample zależnie od poziomu Velocity? Ile warstw jest możliwych jeśli w ogóle?
W syntezie FM ile operatorów można zasymulować/użyć na pojedynczą barwę? To raczej czterooperatorowe  FM czy sześcio jak w typowym DX7 a może jeszcze więcej?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
07.04.2020, 18:39,
#3
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Więc tak,
Sample są z biblioteki Norda, ewentualnie z plików wave z edytora, zatem nie są one raczej wielowarstwowe.
W instrumencie są cztery... nazwijmy to głosy; i pod każdy głos można wstawić jedno brzmienie spośród: virtual analog, wtable, FM, sampel z biblioteki Norda lub sampel własny zrobiony w edytorze.
Da się zatem podpiąć cztery sample pod jeden klawisz. Co do velocity to problem jest złożony. Można różnicować velocity na poszczególnych głosach, dodatkowo na każdy głos są obwiednie głosu i filtra. Możliwości dynamizowania brzmienia zatem są spore, ale nie jest to skuteczność i szczegółowość workstation.
Jeśli chodzi o syntezę FM to na każdy głos są maksymalnie cztery operatory.

Odpowiedz
07.04.2020, 21:27,
#4
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
(07.04.2020, 18:39)Difi napisał(a): Więc tak,
Sample są z biblioteki Norda, ewentualnie z plików wave z edytora,  zatem nie są one raczej wielowarstwowe.
W instrumencie są cztery... nazwijmy to głosy; i pod każdy głos można wstawić jedno brzmienie spośród: virtual analog, wtable, FM, sampel z biblioteki Norda lub sampel własny zrobiony w edytorze.
Da się zatem podpiąć cztery sample pod jeden klawisz. Co do velocity to problem jest złożony. Można różnicować velocity na poszczególnych głosach, dodatkowo na każdy głos są obwiednie głosu i filtra. Możliwości dynamizowania brzmienia zatem są spore, ale nie jest to skuteczność i szczegółowość workstation.
Jeśli chodzi o syntezę FM to na każdy głos są maksymalnie cztery operatory.

OK ale skoro mogę nałożyć na siebie 4 pojedyncze barwy a każda z tych warstw/barw może być z wykorzystaniem Sampla to może uda się obejść problem i może można przypisać każdej warstwie/barwie Velocity w taki sposób aby pierwsza warstwa działała na zakres  Velocity 0-25 druga na Velocity 26-50 trzecia  na Velocity 51-75 a czwarta na Velocity 76-100? Gdyby dało się choć by coś takiego zrobić (obejść problem) to można by powiedzieć że Nord zrobił pół kroku w dobra stronę w dziedzinie Sampli Wink.
No i rozumie że możemy wgrywać w formacie Nordowskim wgrać tylko Nord Sample Library a już o wczytaniu Nord Piano Library nie ma co marzyć?

Co do FM to czy da się wczytywać barwy z 4-ro operatorowych Yamah w postaci sysex itp czy nie i trzeba by samemu od podstaw robić sobie barwy (zakładam że jakieś gotowe są ale chodzi mi o dodatkowe)

Jeszcze jak byś sie podzielił informacją ile barw fabrycznych jest na pokłądzie i ile mamy komórek na własne bo w żadnym opisie tego nie znalazłem

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.04.2020, 09:40, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.04.2020, 09:46 przez Difi.)
#5
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
W Nordzie nie ma opcji ustawienia velocity od do. Jedyne opcje to czterostopniowy przycisk zmiany czułości dynamiki i(lub) dokładne sterowanie głośnością poszczególnych partów przez aftertouch.

Co do FM, nie ma możliwości wczytywania ustawień z Yamahy. Wszystko robimy sami lub ktoś nam udostępnia zrobiony na Nordzie preset.

W kwestii ilości brzmień i banków. Na sample jest oddzielne miejsce i mieści się tam większość sampli z biblioteki Norda. Nie ma zbytnio dylematu co trzymać a co wyrzucić.
Fabrycznych banków jest 14x25 czyli 350 brzmień wszelakich kategorii. Użytkownikowi zostaje 2x25 czyli 50 presetow. Można nadpisać również brzmienia fabryczne.

Odpowiedz
08.04.2020, 16:18,
#6
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Co do sampli to masz na nie  1 GB pamięci co jest dużym skokiem w porównaniu do pierwszego Wave ale z ilością barw fabrycznych i urzytkownika to jak na instrument za 10000 zł i jak na dzisiejsze czasy to nie zaszaleli Wink

W każdym razie dzięki za info. Fajnie jak by zrobili wersję w module bo klawiatur mam już za dużo Wink  a brak miejsca.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.04.2020, 18:12,
#7
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Gdyby to wszystko było w Wave 2 to co wsadziliby do Wave 12 Smile

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
08.04.2020, 19:34,
#8
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Czy polityka Norda nie przypomina podejścia Apple ?

Odpowiedz
08.04.2020, 20:55,
#9
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
(08.04.2020, 19:34)Valtari napisał(a): Czy polityka Norda nie przypomina podejścia Apple ?

kalka 100% jeśli chodzi o marketing.
Samonaganianie się, budowa mitu, itp, a tak na prawdę za sporo mniej można mieć to samo albo więcej w innej firmie (nie będę wymieniał Wink ) i na pewno nie gorzej (porównywałem Virusa z NL3 i niestety nie słyszałem tego bardziej analogowego brzmienia wręcz przeciwnie, a w internecie jest dużo porównań Nord Lead kontra Virus gdzie w większości można przeczytać że Virus co prawda ma większe możliwości, polifonię itp ale Nord brzmi bardziej analogowo)
Oczywiście to moja opinia i inni mogą stwierdzić inaczej ale mi to właśnie przypomina tych naganiaczy którzy sieją w necie info że Iphone robi najlepsze zdjęcia (otóż nie - mam iphone firmowy i niestety sromotnie przegrywa w zdjęciach zwłaszcza w trudniejszych warunkach z prywatnym Huawei) czyli takie trochę budowanie mitu wymuszanie zazdrości itp, coś co można zrobić bez reklam bo ludzie + podstawieni ludzie sami budują markę tej firmy.
Po za tym Nord Lead było na swoje czasy na prawdę przełomem ale zobaczcie że od NL2 do NL4 nie wiele się zmieniło. Nowy model ma kilka głosów polifonii więcej jak NL3 i kilka pierdół ale żadnej przełomowej rzeczy czegoś co by znowu ludzi zaskoczyli itp (właściwie to powinni update firmware zrobić a nie wydawać nowy model).
Z Wave 2 już wygląda trochę lepiej w porównaniu do poprzednika ale cena w stosunku do możliwości to przesada. Powinien być w podobnej cenie jak NL4 lub niewiele wyższej (bo cena NL4 też przesadzona Wink ).
Pomijając cenę to trzeba przyznać że Wave 2 jest ich obecnie chyba najlepszym syntezatorem bo wchłonął A1 NL4 w pewnym sensie do tego wczytywanie pojedynczych sampli sampli.

Ciekawostka: Bardzo podobne możliwości ma Waldorf Blofeld zarówno pod względem syntezy (wirtualny analog/ Wavetables/ namiastka FM) jak i podejściem do wgrywania sampli bo też nie są wielowarstwowe z tym że ma tylko 60 MB na sample a nie 1 GB jak Wave 2 a różnica w cenie jest ogromna (jest kilka takich perełek które świetnie brzmią, maja duże możliwości syntezy a kosztują niewiele)
Być może kiedyś kupie Wave 2 jak wydadzą wersję w module aby go dogłębnie poznać i ocenić (bo tego sie nie da zrobić nawet częstymi wizytami w sklepie), a dziś sobie mogę Blofelda pomalować na czerwono Wink )

Kolego Difi mam nadzieję że nie poczułeś się nieswojo czy urażony ale czasem trzeba trochę ponarzekać Wink. Generalnie możliwości większości syntezatorów i workstation jak na dzisiejsze czasy, czy technologie jakie są teraz w PC wydają się być sztucznie blokowane w tych instrumentach. Przy dzisiejszych cenach np pamięci stosowanie 1GB lub mniej na sample wydaje się być żałosne (mówię o wszystkich firmach) i 8 GB od dawna powinno być normą. Instrumenty sa budowane na podzespołach które były często w PC zeszłej dekady (np Kronos) a płacimy za nie tyle jak by były na najnowszych procesorach zbudowane itp. Do tego systemy operacyjne na poziomie DOS chyba bo można zapisywać pliki których nazwa nie może przekroczyć 8 znaków to też chyba nie z dzisiejszych czasów? Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.04.2020, 21:20,
#10
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Niewątpliwie Nord ma pewne ograniczenia. Z jednej strony to wada, z drugiej zaleta. Dla mnie niektóre ograniczenia Norda to zalety. Miałem Kurzweila PC3 Le i ostatnio MODXa i mnogość opcji w tych instrumentach była potężna, dużo większa niż w Nordzie. Jednakże klikanie cyferek i wykresów oraz wertowanie setek brzmień mnie męczyło. Prostota Norda może być i dla mnie jest zaletą. Oczywiście w tym wszystkim jakąś rolę pełni słabość do czerwonego.

Odpowiedz
08.04.2020, 21:23,
#11
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
Ja do tej pory mimo wielu podejść jeszcze nic nie kupiłem od Norda i Korga więc w kolorze czerwonym Wave 2 jest najwyżej na liście potencjalnych zakupów ale warunek to moduł więc sie może nie doczekam,  Sad Czas pokaże

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.04.2020, 13:19,
#12
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
(08.04.2020, 21:20)Difi napisał(a): Niewątpliwie Nord ma pewne ograniczenia. Z jednej strony to wada, z drugiej zaleta. Dla mnie niektóre ograniczenia Norda to zalety. Miałem Kurzweila PC3 Le i ostatnio MODXa i mnogość opcji w tych instrumentach była potężna, dużo większa niż w Nordzie. Jednakże klikanie cyferek i wykresów oraz wertowanie setek brzmień mnie męczyło. Prostota Norda może być i dla mnie jest zaletą. Oczywiście w tym wszystkim jakąś rolę pełni słabość do czerwonego.

W pełni się zgadzam z wypowiedzią ale pod pewnymi warunkami. Dokładnie wiemy czego potrzebujemy od instrumentu a jego główne przeznaczenie, to estrada. Miałem Nord Piano 2 i gdybym miał grać na estradzie (niestety nie gram), to z pewnością byłby to znowu Nord - Nordy to sceniczne bestie Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
09.04.2020, 15:38, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.04.2020, 15:45 przez Difi.)
#13
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
(09.04.2020, 13:19)Rychubil napisał(a): W pełni się zgadzam z wypowiedzią ale pod pewnymi warunkami. Dokładnie wiemy czego potrzebujemy od instrumentu a jego główne przeznaczenie, to estrada. Miałem Nord Piano 2 i gdybym miał grać na estradzie (niestety nie gram), to z pewnością byłby to znowu Nord - Nordy to sceniczne bestie Wink
Dokładnie oto mi chodzi. Jeżeli ktoś lubi panować w instrumencie nad każdą składową dźwięku to w Nordzie przyjaciela nie znajdzie. Jak ktoś gra głównie na żywo i podpasuje mu obsługa instrumentu to Nord może być wtedy świetną opcją.

To jest w ogóle ciekawy temat, kwestia obsługi instrumentu. Osobiście mam jakąś słabość do podejścia Norda. Siadam, cyk-cyk, i wszystko śmiga jak chce. W Modxie miałem wpływ na wiele więcej opcji, ale niekiedy proste zmiany wymagały porządnego grzebania.

P.s. Dzisiaj wyszedł nowy OS do Wavea... Z ciekawszych zmian, dodali phaser.

Odpowiedz
09.04.2020, 16:39,
#14
RE: Nord Wave 2 - pierwsze wrażenia
(09.04.2020, 15:38)Difi napisał(a): To jest w ogóle ciekawy temat, kwestia obsługi instrumentu. Osobiście mam jakąś słabość do podejścia Norda. Siadam, cyk-cyk, i wszystko śmiga jak chce. W Modxie miałem wpływ na wiele więcej opcji, ale niekiedy proste zmiany wymagały porządnego grzebania.


No właśnie chyba ciężko pogodzić mnogość funkcji i duże możliwości np syntezy (np kilka zaawansowanych syntez w jednym instrumencie) z prostotą obsługi bo to by wymagało umieszczenia dużo większej ilości gałek, przycisków itp czyli bardzo rozbudować interfejs obsługi (aby nie grzebać w wielu warstwach dotykowego nawet ekranu) co ma niestety duży udział w cenie.
MODX ma duże możliwości, nawet bardzo (i mega atrakcyją cenę w stosunku do możliwości) ale niestety dość nietypową koncepcję więc się nie dziwię że ciężko ci było się odnaleźć, bo nawet użytkownicy wcześniejszych modeli Yamah maja z tym problem.

Ja bym nie miał nic przeciwko gdyby np w Wave 3 rozbudowano znacznie możliwości ale jednocześnie pozostawiono prostotę w ten sposób że grzebiąc w ustawieniach tak jak masz teraz dodano by w menu dodatkowy poziom/przycisk "Advanced" po włączeniu którego otwiera się dostęp do zaawansowanych funkcji i głębszej ingerencji w syntezę itp ale już z poziomu wyświetlacza (a nie rozbudowy interfejsu aby nie podrażać). Dla tych co lubią prostotę sceniaczną Norda jest OK a dla kogoś kto lubi grzebać i kombinować jak ja to instrument marzenie, a jak by jeszcze do tego dali Edytor na PC żeby ułatwić edycję tych zaawansowanych funkcji to marzenie. Wtedy grasz i na scenie masz wszystkie najważniejsze rzeczy pod ręką a w domu wieczorkiem  na PC można cudować i wymyślać niestworzone dźwięki wykorzystując pełne możliwościWink

Edit:

Zastanawia mnie jeszcze kompatybilność wsteczna. Czy da się do Wave 2  wgrać banki brzmień ze strony Nord dla pierwszej wersji Wave? Jest ich kilka więc możesz sprawdzić?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nord Grand 2 Valtari 0 137 30.01.2024, 14:35
Ostatni post: Valtari
  Nowe Nord Stage 4 bestspec 2 926 16.02.2023, 21:12
Ostatni post: bestspec
  Nord Piano 5 już jest bestspec 6 5,128 17.04.2021, 23:23
Ostatni post: pawelsz
  Nowy Nord Wave 2 już oficjalnie bestspec 2 3,929 13.01.2020, 19:42
Ostatni post: bestspec
  Nord Grand Rychubil 44 50,271 04.10.2019, 19:46
Ostatni post: Rychubil

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS