Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakup klawiszy
01.05.2020, 18:00,
#1
Zakup klawiszy
Witam
Proszę o pomoc w wyborze instrumentu klawiszowego. Miałem prawie 30-to letnią przerwę od klawiszy ( grałem w klubie na organach ). Szukam instrumentu na którym mógłbym wrócić do formy. Znalazłem używane: YAMAHA MM8, ROLAND E60 i KORG TR76. Może poszukać coś innego?

Odpowiedz
01.05.2020, 18:44,
#2
RE: Zakup klawiszy
Domyślam się że grałeś na czymś w stylu Unitra Estrada Smile
Zasypię Cie pytaniami, ale są one potrzebne żeby rozeznać się w Twoich potrzebach.

Czy uczyłeś się kiedyś gry przy użyciu pianina akustycznego, czy może jesteś samoukiem który nie miał nigdy do czynienia z pianinem ? To pytanie jest po to aby rozeznać jaka klawiatura najbardziej by Ci przypasowała. Generalnie podzieliłbym je na trzy grupy - lekkie syntezatorowe, trochę cięższe doważone, oraz imitujące pracę mechanizmu młoteczkowego. Jeżeli kiedyś grałeś na pianinie to na pewno lepiej byś się poczuł na tych cięższych klawiaturach, natomiast jeśli grałeś tylko na "organach" to za pewne zadowoli Ciebie lekka syntezatorowa.

Co chcesz grać, jaki repertuar, na jakich brzmieniach najbardziej Ci zależy ? Czy podstawa to brzmienie fortepianu/pianina czy może jakieś brzmienia typu organy hammonda albo brzmienia syntetyczne do muzyki elektronicznej. Najlepiej jak napiszesz jaka muzyka Ciebie interesuje.

Teraz parę słów o instrumentach które wymieniłeś.
Roland E60 to już dość prehistoryczny instrument. Jest to keyboard, tak nazywamy "samograje" czyli instrumenty wyposażone w podkłady (style). Na keyboardach gra się prawą ręką melodię a lewa ręka zajęta jest obsługą styli, wyboru wariacji, przejść itp oraz ustalamy tonację tego stylu po przez trzymanie akordów (zazwyczaj trójdźwięków)
Oczywiście można wyłączyć grę podkładem i grać na dwie ręce jakimś brzmieniem na całej klawiaturze.
Keyboardy więc przeznaczone są raczej do chałturzenia. Co do brzmień to przeważają różnego rodzaju instrumenty akustyczne, jak trąbka, saksofon, akordeon, oczywiście również fortepian. Mało jest brzmień elektronicznych, szczególnie w starszych instrumentach. W aktualnych modelach jest ich już więcej.
E60 swoje lata świetności ma już za sobą i poważnie obawiałbym się o stan tych instrumentów. Najczęściej używane przyciski mogą już nie działać poprawnie, wyświetlacz może się już wypalać, lista problemów jest dłuższa, ale o tym może potem gdy przejdziemy do tego na co zwrócić uwagę przy wyborze używanego instrumentu.

Yamaha MM8 to syntezator z 88 klawiszową klawiaturą ważoną mającą imitować mechanizm młoteczkowy, ten model występuje też w w wersji 61 klawiszy (MM6) z tym że już typu syntezatorowego. Reszta jest taka sama a więc MM6 i MM8 różnią się tylko klawiaturą. Również jest to dość leciwy instrument i tu obawiał bym się wersji z 88 klawiszami, ponieważ klawiatury z mechanizmem młoteczkowym są bardziej podatne na zużycie. Tym bardziej zastosowana w MM8 klawiatura GHS lubi z czasem hałasować, mogą też występować inne problemy.

Korg Tr należy do instrumentów określanych jako workstation czyli stacja robocza. Jest to tego typu instrument, który można w pewnym uproszczeniu potraktować jako studio nagrań. Mamy duży wybór brzmień, do zarejestrowania kompozycji służy 16 ścieżkowy sekwencer z pełną edycją w nagrany materiał. Jest procesor efektów, są funkcje miksera. TR to prostsza i okrojona wersja topowego niegdyś Tritona. Miałem Tritona w wersji Extreme i instrument zapewnia sporo inspiracji, na pokładzie mamy brzmienia z każdego rodzaju. Obsługa nie jest zbyt prosta a TR z racji mniejszego wyświetlacza również łatwy w obsłudze nie będzie.
Myślę że ze względu na długą przerwę jaką miałeś od instrumentów, to łatwość obsługi również będzie dla Ciebie ważną cechą.

Napisz ile max możesz przeznaczyć na instrument i odpowiedz na pytania. Moim celem będzie znalezienie jak najmłodszego instrumentu który Ciebie zadowoli, 10 letnie modele mogą być źródłem kłopotów.

Odpowiedz
01.05.2020, 19:04,
#3
RE: Zakup klawiszy
Dziki za info
No, to mi dałeś popalić. Odpowiadam, co pamiętam.
- Uczyłem sie grać na pianinie, raczej jako samouk z pomocą nauczyciela
- Grałem w kapeli DK na wszystkie okazje, repertuar standard.
- Koszt instrumentu powiedzmy do 2000,- ( jestem zwolennikiem używanego sprzętu ale z lepszym wypasem ),
- chciałbym zarazić klawiszami córkę

Odpowiedz
01.05.2020, 19:15,
#4
RE: Zakup klawiszy
Chcesz lepszego wypasu, ale czy poradzisz sobie z obsługą ? Smile
Na temat brzmień na których chciałbyś grać nic nie wspomniałeś. "Repertuar standard" nie koniecznie może mi coś mówić. Potrzebne Ci podkłady z keyboardu czy chcesz grać bez wspomagaczy na dwie ręce ?

Odpowiedz
01.05.2020, 19:24,
#5
RE: Zakup klawiszy
(01.05.2020, 19:15)Valtari napisał(a): Chcesz lepszego wypasu, ale czy poradzisz sobie z obsługą ? Smile
Na temat brzmień na których chciałbyś grać nic nie wspomniałeś. "Repertuar standard" nie koniecznie może mi coś mówić. Potrzebne Ci podkłady z keyboardu czy chcesz grać bez wspomagaczy na dwie ręce  ?
Jeśli można wyłączyć "wspomagacz" - to tak. 
Repertuar - muzyka rozrywkowa.
Myślę że obsługi sprzętu zawsze można się nauczyć lub z niego nie korzystać, wiedząc że jest taka opcja.

Odpowiedz
01.05.2020, 19:42,
#6
RE: Zakup klawiszy
Dobra, to przejdźmy do konkretów.
Odpuściłbym wszystkie trzy Twoje propozycje. Są to bardzo stare instrumenty i występuje duże prawdopodobieństwo ich zużycia. Chcesz wypasu, nie martw się można znaleźć dużo młodsze a nawet i nowe modele w cenie blisko Twojego budżetu, z możliwościami znacznie przerastającymi Twoje propozycje.

Moja propozycja to nowy model. Korg Kross 2. Cena ok niecałe 2300zł, więc trochę po wyżej budżetu ale mamy nowy instrument z gwarancją.
W skrócie to taki współczesny odpowiednik Korga TR
https://guitarcenter.pl/catalog/klawisze...kross-2-61

Tutaj test tego modelu
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,733.html

Tutaj prezentacja
https://www.youtube.com/watch?v=Vb_AMb1Uc5g

Odpowiedz
01.05.2020, 19:50,
#7
RE: Zakup klawiszy
(01.05.2020, 19:04)Fiftol napisał(a): Dziki za info
No, to mi dałeś popalić. Odpowiadam, co pamiętam.
- Uczyłem sie grać na pianinie, raczej jako samouk z pomocą nauczyciela 
- Grałem w kapeli DK na wszystkie okazje, repertuar standard.
- Koszt instrumentu powiedzmy do 2000,- ( jestem zwolennikiem używanego sprzętu ale z lepszym wypasem ),
-  chciałbym zarazić klawiszami córkę

Jeśli wystarczy ci klawiatura syntezatorowa i 61 klawiszy to moim zdaniem do 2000 zł najlepsze wybory pod względem możliwości i ceny a jednocześnie nie przesadnie stare to:

Roland Juno DS 61 - stacja robocza do której Roland udostępnia wiele darmowych profesjonalnych banków barw oraz można też wgrywać multisample.
https://www.olx.pl/oferta/roland-juno-ds...e777a968ed
http://axial.roland.com/category/juno-ds...88_xps-30/
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,590.html
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...0,770.html

KORG Krome - stacja robocza o podobnym potencjale jak ww. Roland i tu również można wgrać trochę własnych sampli z tym ze tu mamy większy wyświetlacz ale za to nie ma padów.
https://www.olx.pl/oferta/korg-krome-syn...5bca951ea3
https://www.olx.pl/oferta/korg-krome-61-...5bca951ea3
https://allegro.pl/oferta/korg-krome-61-9211029502
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,452.html

Moim zdaniem oba modele są bardziej wszechstronne od Yamahy MM czy MX oraz od Korga TR (korg Krome to nowsza wersja TR)

Wspomniany wyżej Korg Kros 2 też OK

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
01.05.2020, 20:21,
#8
RE: Zakup klawiszy
Dziękuję za pomoc. Na pewno skorzystam z propozycji i wybiorę jeden z w/w.

Odpowiedz
01.05.2020, 20:24, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.05.2020, 20:30 przez Valtari.)
#9
RE: Zakup klawiszy
Juno Ds bez pełnego sekwencera, jedynie 8 ścieżek patternów więc nie jest to typowa stacja robocza, ale pod względem jakości brzmień, oraz stosunku ceny do możliwości wypada bardzo korzystnie.
Korg Krome pozycjonowany jest wyżej od Krossa. Jednak Kross 2 można mieć nowego blisko kwoty budżetu.
Można jeszcze dorzucić jako propozycje z używanych Yamahy MX61 oraz MOX61

Bardzo dobrą propozycją jest Roland Fa06 ale patrzyłem na używane i trzeba by dać tak z 2500zł.

Trzeba też wiedzieć że wszystkie proponowane instrumenty nie mają własnego nagłośnienia.

Odpowiedz
01.05.2020, 20:56,
#10
RE: Zakup klawiszy
(01.05.2020, 20:24)Valtari napisał(a): Juno Ds bez pełnego sekwencera, jedynie 8 ścieżek patternów więc nie jest to typowa stacja robocza, ale pod względem jakości brzmień, oraz stosunku ceny do możliwości wypada bardzo korzystnie.
Korg Krome pozycjonowany jest wyżej od Krossa. Jednak Kross 2 można mieć nowego blisko kwoty budżetu.
Można jeszcze dorzucić jako propozycje z używanych Yamahy MX61 oraz MOX61

Bardzo dobrą propozycją jest Roland Fa06 ale patrzyłem na używane i trzeba by dać tak z 2500zł.

Trzeba też wiedzieć że wszystkie proponowane instrumenty nie mają własnego nagłośnienia.
Tzn że do w/w muszę dokupić wzmacniacz i głośniki?

Odpowiedz
01.05.2020, 21:04,
#11
RE: Zakup klawiszy
Jakiekolwiek zewnętrzne nagłośnienie. Może być dorywczo wieża stereo wyposażona w odpowiednie wejścia Audio.
Oczywiście można podłączyć słuchawki.
Z czasem warto pomyśleć o monitorach aktywnych.

Odpowiedz
01.05.2020, 21:21,
#12
RE: Zakup klawiszy
(01.05.2020, 21:04)Valtari napisał(a): Jakiekolwiek zewnętrzne nagłośnienie. Może być dorywczo wieża stereo wyposażona w odpowiednie wejścia Audio.
Oczywiście można podłączyć słuchawki.
Z czasem warto pomyśleć o monitorach aktywnych.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Chyba zdecyduję się na Yamahe MX61. Ma duże możliwości i przystępną cenę.
Będę jeszcze potrzebował materiałów dla samouka, dla przypomnienia zasad gry na klawiszach.

Odpowiedz
01.05.2020, 21:29,
#13
RE: Zakup klawiszy
Skoro uczyłeś się i grałeś to podczas obcowania z instrumentem umiejętności same zaczną powracać.
MX61 jak najbardziej można polecić. Z "bajerów" wzbogacających grę mamy arpeggiator oraz tryb łączonych brzmień "performance"

Daj znać na co ostatecznie się zdecydujesz, a jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, wątpiwości to pisz.

Odpowiedz
01.05.2020, 21:38,
#14
RE: Zakup klawiszy
(01.05.2020, 21:29)Valtari napisał(a): Skoro uczyłeś się i grałeś to podczas obcowania z instrumentem umiejętności same zaczną powracać.
MX61 jak najbardziej można polecić. Z "bajerów" wzbogacających grę mamy arpeggiator oraz tryb łączonych brzmień "performance"

Daj znać na co ostatecznie się zdecydujesz, a jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, wątpiwości to pisz.
Na razie dziękuję za pomoc. W tamtych latach nie można było liczyć na taką pomoc. Jeszcze raz dziękuję.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4? leonz 1 1,233 18.08.2022, 15:48
Ostatni post: pawelsz
  kupno klawiszy do 3000 redron 12 8,572 05.05.2021, 00:20
Ostatni post: Valtari
  Zakup Roland FP10/30 vs używana Yamaha YDP163 albo Kawai ES110??? pawzielin 13 17,984 13.02.2020, 00:03
Ostatni post: Rychubil
  Jak podłączyć Klawiaturę Sterującą Oberheim MC 1000/76 klawiszy? dabrowski2000 2 3,570 17.12.2019, 16:53
Ostatni post: dabrowski2000
  Zakup pianina: hybrydowe czy akustyczne? Jake 4 6,758 08.10.2019, 20:13
Ostatni post: Rychubil

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS