Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waldorf Iridium czyli Quantum w module
12.06.2020, 23:02,
#1
Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Miłe zaskoczenie, że w czasach kiedy to coraz  rzadziej w dzisiejszych czasach producenci wypuszczają wersje w module swoich flagowców, Waldorf tworzy Iridium czyli moduł desktop na bazie Quantum.

https://www.gearnews.com/waldorf-iridium...a-desktop/
https://www.gearnews.com/waldorf-iridium...a-desktop/

Cena to 2,059 GBP co jest o 1,500 GBP taniej od Quantum.
Czas zacząć odkładać Wink Zawsze mi się marzył Quantum ale cena była odstraszająca choć możliwości są oszałamiające.
Cena około 10 000 zł za moduł też robi wrażenie ale jak się już ma takiego potwora to co więcej potrzeba Wink.

5 silników syntezy musi jednak kosztować.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
03.07.2020, 15:58, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.07.2020, 15:59 przez Azzorek.)
#2
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Fajnie, że zrobili wersję modułową. To rzeczywiście dzisiaj rzadkość. Niestety budżet dla mnie za duży na tą chwilę. Ja osobiście bardzo cenię synthy Waldorfa, mam trzy + VSTi PPG v2.  Szkoda, że Waldorf nie wydał trzeciego syntezatora do serii Rocket i Streichfett. Oczami wyobraźni widziałem model z błękitnymi opisami na pulpicie, który generowałby tłuste basy. Nawet sobie nazwę na niego wymyśliłem - Waldorf Wolfram (to taki bardzo ciężki pierwiastek, który po niemiecku tak samo się nazywa jak po polsku Wink ) . Niestety nie wydali i kupiłem swego czasu Novation Bass Station II :/ .

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
05.09.2020, 12:16,
#3
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
O modelu Iridium do tej pory mogłem powiedzieć jedynie tyle że odnotowałem jego istnienie. Jednak ostatnio natrafiłem na kilka prezentacji i brzmieniowo zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Zresztą Quantum również Smile
W porównaniu do Quantum w Iridium nie mamy analogowych filtrów, za to polifonia to 18 głosów czyli dwa razy więcej niż Quantum. Szkoda że tylko dualtimbral. Cena jednak dość zaporowa.

Odpowiedz
05.09.2020, 22:23,
#4
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(05.09.2020, 12:16)Valtari napisał(a): O modelu Iridium do tej pory mogłem powiedzieć jedynie tyle że odnotowałem jego istnienie. Jednak ostatnio natrafiłem na kilka prezentacji i brzmieniowo zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Zresztą Quantum również Smile
W porównaniu do Quantum w Iridium nie mamy analogowych filtrów, za to polifonia to 18 głosów czyli dwa razy więcej niż Quantum. Szkoda że tylko dualtimbral. Cena jednak dość zaporowa.

 Ja też jestem pod wrażeniem. Iridium ma też kolorowe pady których nie ma Quantum.
Cena jest wysoka ale moim zdaniem atrakcyjna na tle Quantum czy Kyra no i zwróć uwagę że w tej cenie mamy 5 silników syntez (nie ma rywala) z czego mamy wirtualny analog w którym oscylator możemy złożyć aż z 8 fal w szeregu a Sampling to również wielowarstwowy multisampling (uzależnienie od velocity) i Granular Sampling i jak by było mało to jest też synteza FM kompatybilna z Yamahami DX (wczytujemy bezpośrednio sysex i nie trzeba korzystać z konwenterów ja w Montage czy MODX) a dodatkowo modulacja w zakresie audio rate.
To Hi End sprzęt więc kosztuje niestety ale możliwości kreowania barw ma chyba nieograniczone.

Zobacz jak sprytnie ułatwili w nowej wersji systemu zapętlanie sampla za pomocą X-Fade aby nie było słychać momentu przejścia nawet jak nie jest trafione, dzięki czemu można bardzo łatwo i szybko robić pady w których długo coś się dzieje:

Po 11 minucie się zaczyna, a X-Fade jest prezentowane w 13 minucie https://www.youtube.com/watch?v=04jLV1ju6OY

Wracając na chwilkę do FM to jestem trochę zażenowany że praktycznie wszyscy którzy zaimplementowali syntezę FM kompatybilną z Yamaha DX zrobili to sensownie że wczytuje się po prostu barwy/banki w oryginalnym formacie syx (Waldorf, Iridium/Quantum, Korg Kronos, Kurzweil Forte/PC4), a tylko Yamaha wymaga konwertera aby wgrać swoje własne barwy do swoich nowych instrumentów (i o dziwo tak jest od poczatku od SY77, SY99 po Montage/Modx). Widocznie jest to dla nich za trudneWink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
06.09.2020, 19:24,
#5
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Dzięki za ten film z Quantum. Niesamowicie inspirujący instrument ! Jego możliwości w moim przypadku nie do wykorzystania, ale tak też było z każdym instrumentem który posiadałem, bo jeżeli fabryczne brzmienia są tak inspirujące to czas spędzony przy instrumencie poświęcam na grę nie zagłębiając się w tajniki systemu.
Więc gdybym posiadał takiego Quantum lub Iridium to po prostu grałbym presetami, ewentualnie nieznacznie modyfikując parametry za pomocą tego co wyciągnięte na panel.
Nie mniej jednak wycinanie fragmentu sampla i zapętlanie go bez słyszalnego przejścia wygląda na banalnie proste, ciekawe czy podobne rozwiązanie występuje w jakimś sofcie, a może klikając myszką robi się to jeszcze prościej ?
Pewnie gdybym nie miał takich problemów ze zdrowiem, to już wydzwaniałbym po sklepach Smile

Odpowiedz
06.09.2020, 21:33,
#6
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(06.09.2020, 19:24)Valtari napisał(a): Dzięki za ten film z Quantum. Niesamowicie inspirujący instrument ! Jego możliwości w moim przypadku nie do wykorzystania, ale tak też było z każdym instrumentem który posiadałem, bo jeżeli fabryczne brzmienia są tak inspirujące to czas spędzony przy instrumencie poświęcam na grę nie zagłębiając się w tajniki systemu.
Więc gdybym posiadał takiego Quantum lub Iridium to po prostu grałbym presetami, ewentualnie nieznacznie modyfikując parametry za pomocą tego co wyciągnięte na panel.
Nie mniej jednak wycinanie fragmentu sampla i zapętlanie go bez słyszalnego przejścia wygląda na banalnie proste, ciekawe czy podobne rozwiązanie występuje w jakimś sofcie, a może klikając myszką robi się to jeszcze prościej ?
Pewnie gdybym nie miał takich problemów ze zdrowiem, to już wydzwaniałbym po sklepach Smile

No fakt jak ktoś nie chce szukać czegoś nowego to to co jest na pokłądzie pewnie wystarczy do końca życia Wink . Na start dostajemy ponad 6000 barw jeśli dobrze apmiętam a system pozwala zapisać do 10 000 barw. I jeszcze ciekawostka czego nie ma w innych firmach to w instrukcji jest napisane że można nawet edytować fabryczne sample.
Można powiedzieć że część Quantum/Iridium jest dostępna w postaci VST a dokładnie w zasadzie część silnika Waveteble ponieważ do Quantum i Iridium można wgrywać barwy z Waldorf Nave (dostępne na PC i Ipad).
Bardzo dużo z tego co potrafi Quantum/Iridium potrafi Arturia Pigments w której mamy do wyboru 2 silniki na barwę tzw Engine w którym możemy użyć syntezy VA (3 oscylatory razem), Wavetable i Samples (również z Granular) i duże możliwości kreowania. W Pigments też można importować własne sample.
Arturia Pigments też mega wymiata więc jak ci się podoba Quantum to poluj bo co jakiś czas są promocje za 50% w Arturi lub innych sklepach a nawet obecnie jest promocja 50% TU.
Ja kupiłem i jestem mega zadowolony.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.09.2020, 10:17,
#7
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Porównanie obu Waldorfów. Różnic jest więcej, dla przykładu różne są wyświetlacze.
Film bardzo melancholijnie nastrojony z przerywnikami dźwiękowymi przed każdym nowym tematem, czułem się jakbym słuchał trójki pod księżycem Smile

https://www.youtube.com/watch?v=Mnmvo2cgkBk

Odpowiedz
08.09.2020, 12:07,
#8
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Ten Gość robi jedne z bardziej wartościowych filmów na temat nowych Waldorfów.
Przyznam że jak z Waldorfa wydobywa się dobrze brzmiąca gitara czy piano to czuję się dziwnie Wink . Miło że są takie możliwości, bo dzięki temu instrumenty (Quantum/Iridium) są bardziej wszechstronne ale zdecydowanie to nie ich główna domena brzmieniowa Wink
Dla mnie pozostaje jedna zagadka odnośnie wewnętrznej pamięci.
Z informacji/specyfikacji Quantum wynika że jest tam 4GB Flash na presety, sample i wavetables z czego około 2GB są już załadowane samplami. Te 4 GB to całkowity fizyczny obszar danych dla całego systemu, w tym wstępnie załadowanych danych i oprogramowania systemowego. Rozmiar użytkowy netto próbek audio wynosi około 2 GB, w tym próbki wstępnie załadowane (rozumie że chodzi tu o sample użytkownika a żetak powiem gratis Waldorf juz tą pamięć prawie załadował).
W innym miejscu specyfikacji jest informacja że sample są zapisywane w 4 GB Flash z czego około 1 GB załadowano samplami fabrycznymi (zapewne wykorzystywanymi w fabrycznych barwach)
Szczerze to nie wiem jak to rozumieć czy mamy 4 GB z czego 2 są na sample urzytkownika a 1 GB jest sampli fabrycznych a reszte zajmuje system i dane wavetables i presety, czy mammy 4 Gb z czego na sample są 2 GB a w tym już 1 GB sampli fabrycznych a reszta na system i presety i wavetables (to było by strasznie dużo jak na system bo aż 2 GB?)
To zagadka.
W Iridium jest tylko informacja że mamy 2 GB na sample użytkownika i nie wspominają żeby były już wstępnie załadowane samplami.

Iridium ma  mniej presetów fabrycznych bo 1000 (Quantum ma 1529+260 po aktualizacji systemu do 2.0) i ma też mniej miejsca na presety bo do 7000 a Quantum do 10000 więc są różnice w wewnętrznej pamięci.
Trzeba pamiętać że Iridium to nie dokładnie Quantum w module, a jedynie bardzo podobne rozwiązanie a w zasadzie osobne urządzenie w którym zaaplikowano większość rozwiązań z Quantum dzięki czemu mamy zgodność barw w obie strony, bardzo podobna koncepcja interfejsu w kilku aspektach identyczna z Quantum i w kilku lepiej przystosowana do najnowszych możliwości jakie weszły w Quantum od wersji 2.0 ale być może barwy fabryczne Iridium częściowo różnią się od tych w Quantum (to na razie zagadka). W każdym razie różnice między Quantum a Iridium są większe jak w przypadku Yamahy Montage i Modx.
Dla mnie jednak ta kompatybilność Iridium z Quantum jest bardzo atrakcyjnaWink

Ciekawa sprawa wyszła z prezentacji do której link podałeś, że filtry analogowe w Quantum są monofoniczne i zabijają w pewnym sensie stereofoniczność sampli czego nie ma w Iridium bo tam cyfrowe filtry są sterofoniczne. Brawo IridiumWink

Na powtarzające sie pytania "co na dostawkę" do do Montage, Kronosa, czy innych Workstation co poszerzy niewyobrażalnie możliwości brzmieniowe tych workstation odpowiedź jest jedna: Iridium Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.09.2020, 12:29, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.09.2020, 12:34 przez Valtari.)
#9
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Właśnie różnica w filtrach powoduje że takie same presety mogą brzmieć nieco inaczej.
Również nie traktuję Iridium jako modułową wersję Quantum a raczej osobny instrument, z filmu można się też dowiedzieć że wyświetlacz Iridium jest bardziej responsywny, chyba wykonany w innej technologii.

Rozumiem że V2.0 jest tylko dla Quantum, bo Iridium jako nowy instrument ma dopiero pierwszą wersję systemu ?
 Może V2.0 zajął znacznie więcej pamięci, bo przecież doszło też sporo nowych brzmień, możliwe że opartych na nowych próbkach ? I stąd te niejasności co do ilości wolnej pamięci ?

Odpowiedz
08.09.2020, 14:24,
#10
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(08.09.2020, 12:29)Valtari napisał(a): Właśnie różnica w filtrach powoduje że takie same presety mogą brzmieć nieco inaczej.
Również nie traktuję Iridium jako modułową wersję Quantum a raczej osobny instrument, z filmu można się też dowiedzieć że wyświetlacz Iridium jest bardziej responsywny, chyba wykonany w innej technologii.

Rozumiem że V2.0 jest tylko dla Quantum, bo Iridium jako nowy instrument ma dopiero pierwszą wersję systemu ?
 Może V2.0 zajął znacznie więcej pamięci, bo przecież doszło też sporo nowych brzmień, możliwe że opartych na nowych próbkach ? I stąd te niejasności co do ilości wolnej pamięci ?

Przykład z Kurzweila PC4 który jest tak naprawdę Forte SE z systemem operacyjnym i możliwościami  z Forte  jeśli chodzi o możliwości syntezy itp.(po za ilością sampli na pokłądzie) i fakt że jednak PC4 ma wiele barw zupełnie nowych których nie ma ani w Forte ani w Forte SE daje mi powód do myślenia że może być podobnie w przypadku Quantum i Iridium oraz fakt że barwy typu gitara czy piano z dodanym padem dopiero zauważyłem w prezentacjach Iridium a nie natrafiłem na takie barwy w filmach o Quantum (może są i tylko nie wpadłem - nie wiem ale większość chyba przejrzałem)

Iridium wystartowało z możliwościami Quantum w wersji 2.0.
Myślę że część pamięci przeznaczonej na system barwy i wavetables w Quantum ma jeszcze spore rezerwy wolnej przestrzeni więc może możemy się jeszcze spodziewać dalszego poszerzania możliwości a jak już nie będą mieć pomysłów to mogli by ją przesunąć do pamięci przeznaczonej na sample aby ta pamięć była większaWink, bo ten podział jest pewnie systemowy a nie fizyczny.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.09.2020, 17:00,
#11
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Odnośnie barw akustycznych typu gitara, to nawet jak nie było wcześniej w Quantum to można sobie takie próbki wgrać. Wygląda na ta że Tim Shoebridge, czyli autor tych filmów o Quantum i Iridium ma takie próbki i je udostępnia.

Tutaj utwór, którego autor pisze że wykorzystuje w Waldorfie próbki gitar od Tima.

Na zdjęciu widać sample z TS w nazwie czyli Tim Shoebridge.

https://soundcloud.com/genshi/waldorf-qu...nylon-demo

A tu inny utwór tego autora, tym razem potęga brzmień syntezatorowych Waldorfa Quantum.

https://soundcloud.com/genshi/waldorf-quantum-demo-jam

Odpowiedz
08.09.2020, 18:14,
#12
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(08.09.2020, 17:00)Valtari napisał(a): Odnośnie barw akustycznych typu gitara, to nawet jak nie było wcześniej w Quantum to można sobie takie próbki wgrać. Wygląda na ta że Tim Shoebridge, czyli autor tych filmów o Quantum i Iridium ma takie próbki i je udostępnia.

Tutaj utwór, którego autor pisze że wykorzystuje w Waldorfie próbki gitar od Tima.

Na zdjęciu widać sample z TS w nazwie czyli Tim Shoebridge.

https://soundcloud.com/genshi/waldorf-qu...nylon-demo

A tu inny utwór tego autora, tym razem potęga brzmień syntezatorowych Waldorfa Quantum.

https://soundcloud.com/genshi/waldorf-quantum-demo-jam

Myślałem że prezentacje opierał na fabrycznych barwach więc jest duże prawdopodobieństwo że Iridium jednak ma te same barwy co w Quantum ale to mniej ważne, ważniejsze jest to że trzeba bardzo długo na niego składać Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.09.2020, 18:34,
#13
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Spokojnie, masz czas na nazbieranie kasy, bo Iridium będzie dostępny za 1-2 tygodnie Tongue 

https://www.thomann.de/pl/waldorf_iridium.htm

Strasznie dużo kasy, pytanie czy gdyby taki instrument stworzył któryś z potentatów jak Korg czy Yamaha to udałoby się go wyprodukować wyraźnie taniej od Waldorfa ?

Do czego odnieść tą cenę, z aktualnie produkowanych modułów Roland Integra 7 kosztuje 3 tys mniej

https://www.thomann.de/pl/roland_integra_7.htm

I w tym kontekście gdybym brał pod uwagę zakup Integry i akceptował jej cenę, to wówczas myślę że dołożenie 3 tyś do Iridium też bym zaakceptował. Jednak bez żadnych porównań to widzę to tak, że gdyby Iridium kosztował powiedzmy 7.5 do max 8 tys to wówczas nikt by nie powiedział że jest za drogi.

Odpowiedz
08.09.2020, 19:21,
#14
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(08.09.2020, 18:34)Valtari napisał(a): Spokojnie, masz czas na nazbieranie kasy, bo Iridium będzie dostępny za 1-2 tygodnie Tongue 

https://www.thomann.de/pl/waldorf_iridium.htm

Strasznie dużo kasy, pytanie czy gdyby taki instrument stworzył któryś z potentatów jak Korg czy Yamaha to udałoby się go wyprodukować wyraźnie taniej od Waldorfa ?

Do czego odnieść tą cenę, z aktualnie produkowanych modułów Roland Integra 7 kosztuje 3 tys mniej

https://www.thomann.de/pl/roland_integra_7.htm

I w tym kontekście gdybym brał pod uwagę zakup Integry i akceptował jej cenę, to wówczas myślę że dołożenie 3 tyś do Iridium też bym zaakceptował. Jednak bez żadnych porównań to widzę to tak, że gdyby Iridium kosztował powiedzmy 7.5 do max 8 tys to wówczas nikt by nie powiedział że jest za drogi.

Gdyby nie fakt że od dłuższego czasu się przymierzam do wymiany głównej klawiatury/workstation to pewnie już bym składał zamówienieWink. Z wymianą Kurzweila PC3K8 zwlekam aż Korg w końcu pokaże nowego flagowca bo tylko on nie wprowadził nowego modelu od tak dawna. Na ta chwilę najbardziej mnie przekonuje nowy Fantom 8 ale nie chce żałować jak za chwilę Korg zakasuje wszystkich jak wtedy kiedy wprowadzili Kronosa Wink
Daje im czas do połowy przyszłego roku Wink Najwyżej straca jednego klienta Wink Jak bym kupił Fantoma to na Iridium będę długo zbierał właśnie Wink

Tylko jak pomyślę że PC3K8 jeszcze mógłby trochę posłużyć (bo głównie służy mi za kalwiaturę sterującą) to Iridium za dwa tygodnie mógłby być już na półce - kuszące Wink
Na razie pozostaje bitwa z myśli Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.09.2020, 19:48, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.09.2020, 19:59 przez Valtari.)
#15
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Wiesz, fakt czy posiada się odpowiednią ilość środków na zakup to jedna sprawa, ale druga to poczucie czy dana rzecz jest tyle warta. Wyobraź sobie że kilogram jabłek kosztuje 100zł. Czy stać mnie na nie, oczywiście, jednak nie kupiłbym bo uznałbym że to przesada. Tak samo czuję w przypadku Iridium, uważam że mimo wszystko jest trochę za drogi.

Czekasz na nowego Kronosa, no przydałby się wreszcie Smile bo to cały czas ten sam instrument pomimo uaktualnień typu KronosX, Nowy Kronos.

Tego czego obecnie brakuje mi na rynku to właśnie następcy Kronosa, Fantoma w wersji Lite czyli następca Fa, oraz najniższy z trzech stopni u Yamahy. Na szczycie mamy Montage, w środku MODX a brakuje następcy MX.

No i Quantum Lite też chętnie bym zobaczył, w syntezie nie grzebię więc taki "preset player" jako okrojony Quantum mógłby zainteresować nie tylko mnie.
Z drugiej strony taki instrument chyba nie pasowałby do polityki Waldorfa, który stawia na duże możliwości edycyjne. Przykładem jest Blofeld w którym brzmienia fabryczne są takie sobie, ale wykręcić można cuda.

Odpowiedz
08.09.2020, 20:32,
#16
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(08.09.2020, 19:48)Valtari napisał(a): Wiesz, fakt czy posiada się odpowiednią ilość środków na zakup to jedna sprawa, ale druga to poczucie czy dana rzecz jest tyle warta. Wyobraź sobie że kilogram jabłek kosztuje 100zł. Czy stać mnie na nie, oczywiście, jednak nie kupiłbym bo uznałbym że to przesada. Tak samo czuję w przypadku Iridium, uważam że mimo wszystko jest trochę za drogi.

Generalnie to ja też uważam że wszystkie instrumenty klawiszowe i moduły powinny kosztować max 2/3 obecnej ceny patrząc na postęp techniczny i co w nich siedzi i porównując to do dzisiejszych PC czy mobilnych rozwiązań, a już szczególnie to dotyczy instrumentów z górnej półki.
Takich perełek cenowych jak Blofeld, Novation Ultranowa, MODX6 czy Akai Miniak (mało kto wie że w środku siedzi pełna wersja Alesis ION/Micron z kompatybilnością brzmień włącznie) się nie czepiam Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.09.2020, 20:34,
#17
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(06.09.2020, 21:33)bestspec napisał(a): Bardzo dużo z tego co potrafi Quantum/Iridium potrafi Arturia Pigments w której mamy do wyboru 2 silniki na barwę tzw Engine w którym możemy użyć syntezy VA (3 oscylatory razem), Wavetable i Samples (również z Granular) i duże możliwości kreowania. W Pigments też można importować własne sample.Arturia Pigments też mega wymiata więc jak ci się podoba Quantum to poluj bo co jakiś czas są promocje za 50% w Arturi lub innych sklepach a nawet obecnie jest promocja 50% TU.Ja kupiłem i jestem mega zadowolony.

Dzięki za info o promocji na Pigments 2. Testowalem dwa dni i kupiłem.

Odpowiedz
22.09.2020, 19:46,
#18
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
https://youtu.be/s9dOxUI0PjU

Polskie omówienie Iridium. Fajny syntezator, co jest dla niego alternatywą?

Odpowiedz
22.09.2020, 21:48,
#19
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(22.09.2020, 19:46)GoOrange napisał(a): https://youtu.be/s9dOxUI0PjU

Polskie omówienie Iridium. Fajny syntezator, co jest dla niego alternatywą?

 Jeśli chodzi o fizyczne sprzęty to w modułach nie ma nic podobnego, a w wersjach klawiaturowych to oczywiście Quantum, no i można by podciągnąć Korg Kronos(z uwagi na ilość silników syntezy) choć brakuje mu Granular Sampling co w Waldorfach odgrywa jedną z kluczowych roli.
W sprzętowych instrumentach trudno znaleźć Granular Sampling i osobiście znam tylko jeden instrument który ma ten typ syntezy i jest wart uwagi i to jest Tasty Chip Electronics GR-1.
Są jeszcze jakieś moduły w formacie Euro Rack z granular sampling ale to tylko składowa zestawu który trzeba sobie złożyć więc nie porównuję.
Można więc powiedzieć że oba Waldorfy nie mają wprost konkurencji.

Jedną barwą FM można zagrać tyle co w innych instrumentach wymagało by zastosowania kilku barw Wink  https://www.youtube.com/watch?v=Mk-ME-XlZrQ

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
23.09.2020, 09:55,
#20
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(22.09.2020, 21:48)bestspec napisał(a):
(22.09.2020, 19:46)GoOrange napisał(a): https://youtu.be/s9dOxUI0PjU

Polskie omówienie Iridium. Fajny syntezator, co jest dla niego alternatywą?

 Jeśli chodzi o fizyczne sprzęty to w modułach nie ma nic podobnego, a w wersjach klawiaturowych to oczywiście Quantum, no i można by podciągnąć Korg Kronos(z uwagi na ilość silników syntezy) choć brakuje mu Granular Sampling co w Waldorfach odgrywa jedną z kluczowych roli.
W sprzętowych instrumentach trudno znaleźć Granular Sampling i osobiście znam tylko jeden instrument który ma ten typ syntezy i jest wart uwagi i to jest Tasty Chip Electronics GR-1.
Są jeszcze jakieś moduły w formacie Euro Rack z granular sampling ale to tylko składowa zestawu który trzeba sobie złożyć więc nie porównuję.
Można więc powiedzieć że oba Waldorfy nie mają wprost konkurencji.

Jedną barwą FM można zagrać tyle co w innych instrumentach wymagało by zastosowania kilku barw Wink  https://www.youtube.com/watch?v=Mk-ME-XlZrQ

Pytam, bo bardzo mi się ten instrument podoba, ale nie chcę nawet myśleć o zakupie dopóki jako tako nie ogarnę Fantoma... Co nie znaczy że nie chcę na boku obserwować Iridium (i ewentualnej konkurencji), a w przypadku jakiejś przekonującej promocji go nabyć, a że promocje bywają krótkie, to wcześniej trzeba wiedzieć czego się chce.
Jak się do Iridium ma Kyra?

Odpowiedz
23.09.2020, 12:52,
#21
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(23.09.2020, 09:55)GoOrange napisał(a):
(22.09.2020, 21:48)bestspec napisał(a):
(22.09.2020, 19:46)GoOrange napisał(a): https://youtu.be/s9dOxUI0PjU

Polskie omówienie Iridium. Fajny syntezator, co jest dla niego alternatywą?

 Jeśli chodzi o fizyczne sprzęty to w modułach nie ma nic podobnego, a w wersjach klawiaturowych to oczywiście Quantum, no i można by podciągnąć Korg Kronos(z uwagi na ilość silników syntezy) choć brakuje mu Granular Sampling co w Waldorfach odgrywa jedną z kluczowych roli.
W sprzętowych instrumentach trudno znaleźć Granular Sampling i osobiście znam tylko jeden instrument który ma ten typ syntezy i jest wart uwagi i to jest Tasty Chip Electronics GR-1.
Są jeszcze jakieś moduły w formacie Euro Rack z granular sampling ale to tylko składowa zestawu który trzeba sobie złożyć więc nie porównuję.
Można więc powiedzieć że oba Waldorfy nie mają wprost konkurencji.

Jedną barwą FM można zagrać tyle co w innych instrumentach wymagało by zastosowania kilku barw Wink  https://www.youtube.com/watch?v=Mk-ME-XlZrQ

Pytam, bo bardzo mi się ten instrument podoba, ale nie chcę nawet myśleć o zakupie dopóki jako tako nie ogarnę Fantoma... Co nie znaczy że nie chcę na boku obserwować Iridium (i ewentualnej konkurencji), a w przypadku jakiejś przekonującej promocji go nabyć, a że promocje bywają krótkie, to wcześniej trzeba wiedzieć czego się chce.
Jak się do Iridium ma Kyra?

Kyra to zupełnie inny instrument i też bardzo fajny jednak to wirtualny analog i Wavetables. To bardzo podobny instrument do Access Virus Ti2 i jego twórca nie ukrywał za bardzo że inspirował się Virusem. Potem połączono siły z Waldorfem i Waldorf pod swoim logo wydał instrument. Ma 128 głosów polifonii. Nie wczytasz do niego sampli itp.

Promocje to są głównie na soft a na fizyczne instrumenty się praktycznie nie zdarzają (jakieś sensowne). Ja obserwuje Quantum i nigdy nie było promocji podobnie jak na inne flagowce innych firm (przynajmniej nigdy nie wychwyciłem)

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
24.09.2020, 09:59,
#22
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Rozumiem, nie mam jakiegoś ciśnienia, a i sam zakup dopiero wstępnie rozważam.
Może przyjdzie jakiś spadek ceny dolara Wink

Odpowiedz
14.10.2020, 21:53,
#23
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Polska prezentacja Iridium

https://www.youtube.com/watch?v=s9dOxUI0PjU

Odpowiedz
14.10.2020, 22:17,
#24
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(14.10.2020, 21:53)Valtari napisał(a): Polska prezentacja Iridium

https://www.youtube.com/watch?v=s9dOxUI0PjU

w poście 18 już było podawane ale odświeżyć nie zaszkodziWink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
14.10.2020, 22:54,
#25
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Faktycznie. Nie wchodziłem na ten link z postu 18, przegapiłem tą informację. Widać jak uważnie czytam posty  Sad

Odpowiedz
06.07.2021, 06:17, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.07.2021, 06:20 przez GoOrange.)
#26
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Witam po dłuższej przerwie, praca mnie prztłoczyła.

Zdecydowany byłem już na zakup Iridium, ale po prześledzeniu wątków z różnymi problemami niestety jestem skonsternowany i chyba zrezygnuję.

https://gearspace.com/board/electronic-m...um-60.html
https://www.facebook.com/groups/2952266478188180 - niektóre wątki
https://www.facebook.com/groups/184475775419027 - warto zobaczyć filmiki, szok ile takich wadliwych urządzeń opuściło Waldorfa!

Natknąłem się zarówno na opisy problemów związanych z samym oprogrmowaniem (zawieszenia, resety itp.), ale i jakością wykonania, w tym m.in. źle podklejony ekran czy losowo źle działające pokrętła. Do tego stopnia jest problem z jakością, że nawet podstawa nie jest prostopadła do podłoża i syntezator po prostu się gibie Sad

Urządzenie kupione, ale jeszcze nie wysłane, generalnie najprawdopodobniej decyduję się na rezygnację z zakupu, a szkoda.

Mam do Was pytanie, czy znacie problem? Może Waldorf już go rozwiązał i trzeba kupić jakąś konkretną serię?
Nie pociesza fakt że ponoć naprawy / wymiany trwają bardzo długo. 

Jestem w kropce, bo wydaje się to sprzęt jak wyprodukowany dla mnie Wink

Odpowiedz
06.07.2021, 12:11,
#27
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Zrezygnowałem z zamówienia. Nigdy bym nie pomyślał że jak już finnse się znajdą, to zrezygnuję z powodu ryzyka otrzymania wadliwego egzemplarza.

Natomiast jak będą w miarę wiarygodne informacje na temat rozwiązania problemów czy może Waldorf wypiści nową, poprawioną wersję, to wrócę do tematu.

Odpowiedz
06.07.2021, 17:29,
#28
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(06.07.2021, 12:11)GoOrange napisał(a): Zrezygnowałem z zamówienia. Nigdy bym nie pomyślał że jak już finnse się znajdą, to zrezygnuję z powodu ryzyka otrzymania wadliwego egzemplarza.

Natomiast jak będą w miarę wiarygodne informacje na temat rozwiązania problemów czy może Waldorf wypiści nową, poprawioną wersję, to wrócę do tematu.

Zajrzyj do mojego wątku z Korgiem Big Grin trzeci po serwisie jest dobry dopiero Big Grin ale nie zamienię na nic innego

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
06.07.2021, 22:46,
#29
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
Niestety spadek jakości to ostatnio bolączka większości marek w tym też tych top.
Nikt nie chciał by trafić akurat na wadliwy egzemplarz (i bujać się z reklamacjami) ale z drugiej strony trudno by było kupić cokolwiek.
Ja nie pękam i najważniejsze że na razie mnie szczęście nie opuszcza Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
07.07.2021, 08:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.07.2021, 09:17 przez GoOrange.)
#30
RE: Waldorf Iridium czyli Quantum w module
(06.07.2021, 22:46)bestspec napisał(a): Niestety spadek jakości to ostatnio bolączka większości marek w tym też tych top.
Nikt nie chciał by trafić akurat na wadliwy egzemplarz (i bujać się z reklamacjami) ale z drugiej strony trudno by było kupić cokolwiek.
Ja nie pękam i najważniejsze że na razie mnie szczęście nie opuszcza Wink

Ja nawet nie tyle mam problem że Iridium może być słabiej wykonany niż analogiczne urządzenia sprzed dekady. Bardziej martwi mnie to, że Waldorf źle podszedł do projektu, a później pakowania (ekran podklejony po trzech a nie czterech krawędziach) i teraz po magazynach zapewne krążą egzemplarze źle potraktowane przez kurierów. Nie chcę trafić na taki egzemplarz. U mnie na zakup w sklepie chyba nie ma co liczyć.
Kolejna sprawa, wydaje się że zwrócone urządzenia Waldorf "poprawia" i wysyła po raz kolejny!

Samo zawieszanie się syntezatora raz na 2 tyg. jestem w stanie przeżyć, nie gram na żywo. Inna sprawa że ponoć z tym też różnie bywa i są egzemplarze, które częściej się poddają (ale to może kwestia użycia).

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS