Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
09.08.2020, 13:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.08.2020, 07:25 przez GoOrange.)
#1
Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Roland Fantom 2019, do czego służą te porty, a konkretniej jakie zewnętrzne urządzenia można za pomocą tych portów podłączyć do Fantoma?

Dodatkowe pytanie, czy da się wyprowadzić obraz, z wbudowanego w instrument ekranu na iPada?

PS, postanowiłem wyedytować ten temat i przeobrazić go w worek na wszystkie moje pytania dot. Fantoma. Myślę sobie że szkoda by było zaśmiecać całe forum dość elementarnymi pytaniami i wątpliwościami.

Odpowiedz
09.08.2020, 19:33,
#2
RE: 3 x External Devices (USB)
(09.08.2020, 13:25)GoOrange napisał(a): Roland Fantom 2019, do czego służą te porty, a konkretniej jakie zewnętrzne urządzenia można za pomocą tych portów podłączyć do Fantoma?

Dodatkowe pytanie, czy da się wyprowadzić obraz, z wbudowanego w instrument ekranu na iPada?

Ad1. Do podłączania wszelakiego sprzętu zamiast do komputera to bezpośrednio do Fantoma czyli podłączasz wszelkiego rodzaju sterowniki jak iPad, klawiatury sterujące, moduły brzmieniowe czy same syntezatory a szczególnie Rolanda ale nie tylko. Pewnie tez dla podłączenia USB do zapisu i wgrywania barw, sampli itp.

Ad2. Tylko jak w iPad włączysz kamerę i skierujesz ją na wyświetlacz Fantona Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.08.2020, 20:03,
#3
RE: 3 x External Devices (USB)
(09.08.2020, 19:33)bestspec napisał(a):
(09.08.2020, 13:25)GoOrange napisał(a): Dodatkowe pytanie, czy da się wyprowadzić obraz, z wbudowanego w instrument ekranu na iPada?

Ad2. Tylko jak w iPad włączysz kamerę i skierujesz ją na wyświetlacz Fantona Wink

W pierwszej chwili pomyślałem że może jakiś kod QR...   Undecided  
Szkoda, aż się prosi żeby stukać w 12,9 zamiast w 7".


Co do samego iPada, rozumiem że da się na niego zapisywać np. do GarageBand?

Odpowiedz
09.08.2020, 20:43,
#4
RE: 3 x External Devices (USB)
(09.08.2020, 20:03)GoOrange napisał(a):
(09.08.2020, 19:33)bestspec napisał(a):
(09.08.2020, 13:25)GoOrange napisał(a): Dodatkowe pytanie, czy da się wyprowadzić obraz, z wbudowanego w instrument ekranu na iPada?

Ad2. Tylko jak w iPad włączysz kamerę i skierujesz ją na wyświetlacz Fantona Wink

W pierwszej chwili pomyślałem że może jakiś kod QR...   Undecided  
Szkoda, aż się prosi żeby stukać w 12,9 zamiast w 7".


Co do samego iPada, rozumiem że da się na niego zapisywać np. do GarageBand?

iPady są humorzaste i często wypisują "To urządzenie USB nie jest obsługiwane" Wink Mam ipada ale nie mam Fantoma wiec musisz sam sprawdzić. Normalnie powinno sie dać.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
10.08.2020, 20:53,
#5
RE: 3 x External Devices (USB)
(09.08.2020, 20:43)bestspec napisał(a):
(09.08.2020, 20:03)GoOrange napisał(a):
(09.08.2020, 19:33)bestspec napisał(a):
(09.08.2020, 13:25)GoOrange napisał(a): Dodatkowe pytanie, czy da się wyprowadzić obraz, z wbudowanego w instrument ekranu na iPada?

Ad2. Tylko jak w iPad włączysz kamerę i skierujesz ją na wyświetlacz Fantona Wink

W pierwszej chwili pomyślałem że może jakiś kod QR...   Undecided  
Szkoda, aż się prosi żeby stukać w 12,9 zamiast w 7".


Co do samego iPada, rozumiem że da się na niego zapisywać np. do GarageBand?

iPady są humorzaste i często wypisują "To urządzenie USB nie jest obsługiwane" Wink Mam ipada ale nie mam Fantoma wiec musisz sam sprawdzić. Normalnie powinno sie dać.

Niestety ponoć się nie da Sad Roland nieco strzelił sobie w stopę. Chodzi o standard MIDI, ale nie znam się, więc nie powiem więcej, Ty pewnie lepiej będziesz wiedział.
Z resztą szczerze mówiąc, to nawet nie wiem czy podpiąć go do jednego z trzech USB oznaczonych jako External Devices, czy tego USB-G, oznaczonego jako Computer.

Odpowiedz
10.08.2020, 22:25,
#6
RE: 3 x External Devices (USB)
(10.08.2020, 20:53)GoOrange napisał(a):
(09.08.2020, 20:43)bestspec napisał(a):
(09.08.2020, 20:03)GoOrange napisał(a):
(09.08.2020, 19:33)bestspec napisał(a):
(09.08.2020, 13:25)GoOrange napisał(a): Dodatkowe pytanie, czy da się wyprowadzić obraz, z wbudowanego w instrument ekranu na iPada?

Ad2. Tylko jak w iPad włączysz kamerę i skierujesz ją na wyświetlacz Fantona Wink

W pierwszej chwili pomyślałem że może jakiś kod QR...   Undecided  
Szkoda, aż się prosi żeby stukać w 12,9 zamiast w 7".


Co do samego iPada, rozumiem że da się na niego zapisywać np. do GarageBand?

iPady są humorzaste i często wypisują "To urządzenie USB nie jest obsługiwane" Wink Mam ipada ale nie mam Fantoma wiec musisz sam sprawdzić. Normalnie powinno sie dać.

Niestety ponoć się nie da Sad Roland nieco strzelił sobie w stopę. Chodzi o standard MIDI, ale nie znam się, więc nie powiem więcej, Ty pewnie lepiej będziesz wiedział.
Z resztą szczerze mówiąc, to nawet nie wiem czy podpiąć go do jednego z trzech USB oznaczonych jako External Devices, czy tego USB-G, oznaczonego jako Computer.

Skoro się nie da przez USB bezpośrednio to na pewno się da przez Camera Connection Kit i interfejs midi na USB (najpopularniejszy sposób na podłączenie Ipad do klawiatur)

Tylko po co próbujesz to robić skoro nic jeszcze o tym nie wiesz? Na początek postaraj się opanować podstawy czyli co najmniej opanowanie pokładowego seqwencera w Fantomie itp. Nagrywanie w nim ścieżek midi itd to łatwiej ci będzie przejść na pracę z DAW itp.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
11.08.2020, 10:42,
#7
RE: 3 x External Devices (USB)
(10.08.2020, 22:25)bestspec napisał(a): Tylko po co próbujesz to robić skoro nic jeszcze o tym nie wiesz? Na początek postaraj się opanować podstawy czyli co najmniej opanowanie pokładowego seqwencera w Fantomie itp. Nagrywanie w nim ścieżek midi itd to łatwiej ci będzie przejść na pracę z DAW itp.

W zasadzie masz dużo racji, miesiąc biłem się z myślami czy dla mnie lepszy będzie PC z instrumentami wirtualnymi, padami i klawiaturą, czy topowa workstation. Mniej lub bardziej świadomie wybrałem drugą opcję właśnie po to, żeby uprościć cały setup, więc teraz póki sprzęt nie będzie mnie ograniczał, to chyba zapominam o PC / iPadzie...

... Tylko niech Roland wypuści Models dla Fantoma Big Grin

Odpowiedz
12.08.2020, 07:22,
#8
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Dlaczego niektóre brzmienia działają jak uszkodzone, kiedy potencjometr obrotowy (nad rzędem cyfr 1-8), jest ustawiony na środku, a inne w tym położeniu brzmią OK? Kiedy przestawić potencjometr w prawo lub lewo, to te źle brzmiące instrumenty grają poprawnie.

[Obrazek: 80893.jpg]

Odpowiedz
12.08.2020, 08:32,
#9
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(12.08.2020, 07:22)GoOrange napisał(a): Dlaczego niektóre brzmienia działają jak uszkodzone, kiedy potencjometr obrotowy (nad rzędem cyfr 1-8), jest ustawiony na środku, a inne w tym położeniu brzmią OK? Kiedy przestawić potencjometr w prawo lub lewo, to te źle brzmiące instrumenty grają poprawnie.

[Obrazek: 80893.jpg]

Może nagraj video jak jest, bo z samego obrazka nie wiele można wywnioskować

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
12.08.2020, 20:18, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.08.2020, 20:21 przez GoOrange.)
#10
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Problem rozwiązał się sam  Angry Okazalo się że chyba mam problem ze słuchawkami Bose QC35 II lub z adapterem Jack 3,5 > 6,3. Nie chodzi o to że grają gorzej, po prostu coś jest nie tak.

Przyszły nowe słuchawki i ten Roland zaczął normalnie brzmieć! Teraz to co się z niego wydobywa brzmi po prostu fantastycznie! Szczerze mówiąc byłem nieco zdegustowany, ale teraz to inny świat, jestem w szoku (to jak musza brzmieć naprawdę topowe i poustawiane instrumenty)...
Niech tylko Roland da do tego Models... (Wiem, powtarzam się...  Rolleyes ).

Odpowiedz
15.08.2020, 15:08, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.08.2020, 17:07 przez GoOrange.)
#11
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Zatem coś tam za pomocą Fantoma stworzyłem, mam już swój "SONG", z tego co widzę to do pliku MIDI mogę eksportować. Domyślam się że pliku audio wprost nie wyśle z Rolanda? Jak zatem zapisać normalnego WAVE / MP3 itp?

Zapewne jedną z opcji jest podpięcie komputera, jakiś DAW i nagranie wszystkiego z podpiętym instrumentem.
Czy da się jednak podpiąć telefon przez Jack 3,5 i w ten sposób zgrać to co aktualnie Fantom odtwarza? Do których złącz i jaki kabel najlepiej kupić?

Nurtuje mnie jeszcze temat tak zapisanej sekwencji MIDI, największą zgodność uzyskam z instrumentami wirtualnymi Rolanda (Zen-Core itp.)? To co iPad odtworzył domyślnie, to szkoda słów Wink

Odpowiedz
15.08.2020, 22:42,
#12
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(15.08.2020, 15:08)GoOrange napisał(a): Zatem coś tam za pomocą Fantoma stworzyłem, mam już swój "SONG", z tego co widzę to do pliku MIDI mogę eksportować. Domyślam się że pliku audio wprost nie wyśle z Rolanda? Jak zatem zapisać normalnego WAVE / MP3 itp?

Zapewne jedną z opcji jest podpięcie komputera, jakiś DAW i nagranie wszystkiego z podpiętym instrumentem.
Czy da się jednak podpiąć telefon przez Jack 3,5 i w ten sposób zgrać to co aktualnie Fantom odtwarza? Do których złącz i jaki kabel najlepiej kupić?

Nurtuje mnie jeszcze temat tak zapisanej sekwencji MIDI, największą zgodność uzyskam z instrumentami wirtualnymi Rolanda (Zen-Core itp.)? To co iPad odtworzył domyślnie, to szkoda słów Wink

Zgranie MIdi do Audio (pewnie wav) najczęściej będzie też możliwe bezpośrednio w Fantomie (zgranie np na USB) więc poczytaj dokładnie instrukcje. Nie wiem czy jest tu na forum jakaś inna osoba z nowym Fantomem więc weź pod uwagę że bez niego trudno będzie ci pomagać.

W Roland Cloud tylko Zenology ma te same barwy typu Tone co Fantom ale czy jest jakaś integracja Zenology z Fantomem która pozwala na automatyczne przyporządkowanie odpowiednich barw do ścieżek Midi tego nie wiem bo nie mam jak sprawdzić (gdyby była integracja to była by miła niespodzianka). Pozostałe instrumenty z Roland Cloud nie mają nic wspólnego z Fantomem. To tyle jeśli chodzi o wirtualne instrumenty
Jak będą reagować fizyczne instrumenty z Zen-Core (RD-88, MC707, Jupiter X/Xm) tego nie wiem ale spodziewał bym się jakieś integracji ale to już musisz sam sprawdzić.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
16.08.2020, 17:43,
#13
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Znalazłem odpowiedź, szkoda tylko że w ten sposób ten WAVE przypina się do pada.

Odpowiedz
17.08.2020, 15:36,
#14
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(16.08.2020, 17:43)GoOrange napisał(a): Znalazłem odpowiedź, szkoda tylko że w ten sposób ten WAVE przypina się do pada.

Skoro już znalazłeś sposób jak zsamplować utwór i przypiąć tego sampla do pada to na pewno jest opcja aby tego sampla zapisać na USB. Może ktoś z forum kto posiada Rolanda FA ci podpowie, bo z tego co kojarzę w Fantomie jest ten sam sampler.
Sposób który odkryłeś (wewnętrzny sampler) zapewne nie jest jedyną opcją zrzucenia utworu do postaci Wav na USB.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
17.08.2020, 15:59,
#15
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(17.08.2020, 15:36)bestspec napisał(a):
(16.08.2020, 17:43)GoOrange napisał(a): Znalazłem odpowiedź, szkoda tylko że w ten sposób ten WAVE przypina się do pada.

Skoro już znalazłeś sposób jak zsamplować utwór i przypiąć tego sampla do pada to na pewno jest opcja aby tego sampla zapisać na USB. Może ktoś z forum kto posiada Rolanda FA ci podpowie, bo z tego co kojarzę w Fantomie jest ten sam sampler.
Sposób który odkryłeś (wewnętrzny sampler) zapewne nie jest jedyną opcją zrzucenia utworu do postaci Wav na USB.

Tak, tak. Oczywiście jest opcja zapisania na USB gotowego WAVE, można go nawet wcześniej znormalizowac, tyle że jeśli dobrze widziałem to on się z automatu przypisuje do pada, a ja bym chciał "tylko" zapisać swoją radosną twórczość... Wink

Swoją drogą powoli przedzieram się przez możliwości elementów składowych tego urządzenia i tak sobie myślę że dla kogoś, kto nie ma i nigdy nie miał żadnego z klocków z jakich Fantom się składa, to był dobry wybór. Jeszcze długo to ja będę ograniczał to urządzenie, a jak ono zacznie ograniczać mnie, to będę wiedział co jest tym ogranicznikiem.

Odpowiedz
17.08.2020, 19:00,
#16
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
W Rolandzie FA:

1) to co zrobiłeś w Fantomie i przypięło się do pada to - tak podejrzewam - tak jakbyś zsamplował wszystko to co gra instrument do samplera. Czyli nagrałeś cały utwór jako sampel do tego samego utworu. Funkcja samplowania generalnie służy do nagrywania tego co podasz na wejście audio instrumentu, zwykle krótkich fragmentów, ale nagrywa też po prostu dźwięk produkowany przez wewnętrzny moduł instrumentu JAKO AUDIO wav, możesz sobie na instrumencie nagrać jakąś frazę którą będziesz odtwarzał poprzez naciśnięcie pada. Komunikaty o naciśnięciu pada to kolejne nuty od C2 w górę (najniższy klawisz na klawiaturze 61 kl., u Yamahy ten sam klawisz to C1) na warstwie określonej jako Pad Layer, domyślnie to ostatnia warstwa 16 i kanał MIDI 16). Możesz wybrać czy chcesz nagrywać tylko wejście, tylko dźwięki modułu wewnętrznego czy obydwie rzeczy na raz.
2) inną funkcją jest EXPORT SONG w menu Song Util i tam możesz wybrać czy chcesz wyeksportować utwór jako audio wav - miks stereo, audio wav - każdą ścieżkę osobno, jako plik midi (SMF) czy chcesz wyeksportować wszystkie sample (jako wav). Wyeksportowany plik nie staje się samplem w samplerze tylko jest na karcie SD w folderze EXPORT TRACK, EXPORT STEREO MIX, EXPORT SMF, EXPORT SAMPLE w zależności od wybranej opcji.

Nie wiem czy wygląda to identycznie w nowym Fantomie, natomiast w FA taka jest tego struktura. W FA nie ma wewnętrznej pamięci na sample, więc jest karta SDHC aż do 32 GB na wszystkie te dane (importowane midi i audio, sample w użyciu, eksportowane midi i audio).

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
17.08.2020, 20:02,
#17
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
pawelsz, odnośnie pkt. 2. Tak na szybko, z głowy powiem że przy eksporcie SONG-a w Fantomie 2019 chyba nie ma opcji eksportu WAVE.

Odpowiedz
17.08.2020, 22:06,
#18
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Spojrzałem do instrukcji (reference manual rzecz jasna) rzeczywiście nie widać tej funkcji. Jest export ale do MIDI jeśli chodzi o pendrivea USB. Jeśli więc nagrasz swój utwór jako próbkę jedynym wyjściem wydaje się być eksport tej próbki z pada jako WAVE na pendrivea (to można), a potem usunięcie tego sampla z samplera żeby Cię nie drażnił.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
18.08.2020, 07:21,
#19
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Mimo mojego braku doświadczenia wydaje się że eksport utworu to jedna z podstawowych rzeczy w instrumencie. Jak zatem robi się to powrzechnie, skoro Roland nie uwzględnił tej opcji?

Odpowiedz
18.08.2020, 11:37,
#20
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Nie używam swojego workstation do tworzenia utworów, parę razy robiłem coś w sekwencerze, więc trudno mi się wypowiadać jak to się profesjonalnie robi Smile ale pewnie po prostu w komputerze w DAWie, a komputer jest połączony poprzez USB. Tylko po co nam DAW skoro mamy AW w postaci Fantoma Smile

Fantom ma jak piszą interfejs audio, ale właśnie, Paweł w swoich testach zwrócił szczególną uwagę na instrumenty Dexibell (konkretnie w teście Vivo S1 https://www.youtube.com/watch?v=hZroQaHFeZ4&&t=185 ), że wyjątkowe w Dexibell jest to, że można nagrać na komputer do DAW audio z instrumentu poprzez jedynie kabel USB (na niektórych systemach). Rozumiem to tak, że interfejs audio czy to w FA, czy Fantomie polega na przesyłaniu dźwięku jako audio po USB z komputera do instrumentu i w efekcie na wyjścia liniowe (instrument jest kartą dźwiękową), ale w drugą stronę (nagrywanie audio) to nie działa.

Bestspec'u czy mógłbyś nas oświecić ? Smile

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
18.08.2020, 11:45,
#21
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
pawelsz, zanim zdecydowałem się na Fantoma doczytałem gdzieś w jakimś opisie Yamahy Montage, że ta potrafi burstem, jak leci (bodaj max. 74 min.), nagrywać na USB audio z tego, co aktualnie gramy i tworzymy. W pewnym sensie to też rozwiązanie problemu.

Odpowiedz
19.08.2020, 00:18,
#22
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(18.08.2020, 11:37)pawelsz napisał(a): Nie używam swojego workstation do tworzenia utworów, parę razy robiłem coś w sekwencerze, więc trudno mi się wypowiadać jak to się profesjonalnie robi Smile ale pewnie po prostu w komputerze w DAWie, a komputer jest połączony poprzez USB. Tylko po co nam DAW skoro mamy AW w postaci Fantoma Smile

Fantom ma jak piszą interfejs audio, ale właśnie, Paweł w swoich testach zwrócił szczególną uwagę na instrumenty Dexibell (konkretnie w teście Vivo S1 https://www.youtube.com/watch?v=hZroQaHFeZ4&&t=185 ), że wyjątkowe w Dexibell jest to, że można nagrać na komputer do DAW audio z instrumentu poprzez jedynie kabel USB (na niektórych systemach). Rozumiem to tak, że interfejs audio czy to w FA, czy Fantomie polega na przesyłaniu dźwięku jako audio po USB z komputera do instrumentu i w efekcie na wyjścia liniowe (instrument jest kartą dźwiękową), ale w drugą stronę (nagrywanie audio) to nie działa.

Bestspec'u czy mógłbyś nas oświecić ? Smile

Ano mogę Wink
Myślę że w każdym instrumencie który też pełni funkcje interfejsu audio czyli Fantom, Dexibell, Yamaha Montage i MODX i inne jest możliwe nagrywanie bezpośrednio do DAW przez kabel USB. Wystarczy w programie DAW ustawić interfejs audio Fantoma jako domyślny interfejs audio. Następnie w DAW dodajemy ścieżkę audio (najlepiej stereo - ewentualnie tworzymy dwie mono) i przy jej dodawaniu ustawiamy jako źródło nagrywania (Audio Input -> Select Hardware Input) dla tej ścieżki odpowiedni kanał audio USB z interfejsu Fantoma (czyli najlepiej wyjścia główne Fantoma - w przypadku MODX nazywa się to USB Main L/R (Stereo). Sprawdziłęm to z MODX w Cubase ale w Fantomie powinno być analogicznie (może wyjścia i wejścia USB Audio Fantoma będą mieć nieco inne nazwy itd).
Sposób ten można wykorzystać do zgrania Songu do postaci Wav w DAW a zgrywanie to odbywa się cyfrowo przez USB.
Dla mniej doświadczonych w obsłudze DAW przypomnę że warto na ścieżce audio włączyć funkcję Monitor aby mieć podsłuch z wejścia audio tej ścieżki czyli żeby słyszeć Fantoma (czyli wcisnąć ikonkę głośnika w przypadku Cubase)

(18.08.2020, 11:45)GoOrange napisał(a): pawelsz, zanim zdecydowałem się na Fantoma doczytałem gdzieś w jakimś opisie Yamahy Montage, że ta potrafi burstem, jak leci (bodaj max. 74 min.), nagrywać na USB audio z tego, co aktualnie gramy i tworzymy. W pewnym sensie to też rozwiązanie problemu.

Montage i Modx nie mają samplera więc wbudowano im rejestrator audio (i Midi) no ale czym że jest sampler jak nie rozbudowanym/wyspecjalizowanym rejestratorem (plus dodatkowe opcje)?

Podobny efekt uzyskasz nagrywając do DAW przez USB co opisałem wyżej albo metodą którą sam odkryłeś czyli z wykorzystaniem wewnętrznego samplera.
Tu znajdziesz film instruktażowy jak to robić: https://www.youtube.com/watch?v=rAthJ7gxOTQ

Najwyraźniej na tą chwilę nie uwzględniono w Fantomie funkcji Export Song bezpośrednio na USB do postaci Wav bez angażowania samplera ale jest to na tyle nowy sprzęt że jak ludzie będa narzekać na brak tej funkcji to jest szansa że się pojawi w któreś aktualizacji firmaware. Na forum Rolanda jest nawet specjalny wątek do zgłaszania potrzeb co miało by się kiedyś w Fantomie pojawić przy aktualizacjach.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
19.08.2020, 07:31,
#23
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
No i Dexibell przestał być aż tak wyjątkowy. To znaczy może być wyjątkowy ale w swojej kategorii instrumentów czyli stage piano, to jak najbardziej, bo aby nagrać większość innych instrumentów typu stage piano będziemy potrzebowali tradycyjnie się podpiąć analogowo z wyjść liniowych do karty dźwiękowej i dopiero z karty cyfrowo po USB do komputera. Natomiast takie nagrywanie audio po USB nie jest niczym szczególnym dla workstation i nie powinno być.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
20.08.2020, 10:24,
#24
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(19.08.2020, 07:31)pawelsz napisał(a): No i Dexibell przestał być aż tak wyjątkowy. To znaczy może być wyjątkowy ale w swojej kategorii instrumentów czyli stage piano, to jak najbardziej, bo aby nagrać większość innych instrumentów typu stage piano będziemy potrzebowali tradycyjnie się podpiąć analogowo z wyjść liniowych do karty dźwiękowej i dopiero z karty cyfrowo po USB do komputera. Natomiast takie nagrywanie audio po USB nie jest niczym szczególnym dla workstation i nie powinno być.

Ta możliwość dotyczy nie tylko workstation, a wszystkich instrumentów które posiadają wbudowany interfej audio (czy to wersje klawiaturowe czy w module) jak choćby Access Virus Ti czy Novation Ultranowa albo Yamaha MX itp. Brak osobnego wyjścia cyfrowego jest w nich usprawiedliwione Wink Ze stage piano po za Dexibell również Roland RD-88 ma tą funkcję.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
20.08.2020, 14:43, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.08.2020, 14:43 przez pawelsz.)
#25
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
No właśnie, czyli możemy mieć interfejs audio USB tylko z wejściami cyfrowymi audio, a w Dexibell czy tym Rolandzie jeszcze wyjście cyfrowe audio w ramach interfejsu audio. Kumam. Wink

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
23.08.2020, 18:45, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.08.2020, 18:52 przez GoOrange.)
#26
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Takie przypuszczenie (jeszcze nie potwierdzone w 100%). Roland "daje" Sound Packi, w tej chwili jest ich bodaj 34. Wszystkie pięknie działają w Zenology, ale nie potrafię ich wgrać do Fantoma. Sama procedura wydaje się banalna, tyle że ja podczas importu otrzymuję komunikat o błędzie i niepoprawnym pliku. Powinienem być poproszony o zatwierdzenie licencji.
Co mnie zastanawia, jeśli płacę za Cloud-a, to używam ich z Zenology do czasu, do kiedy mam aktywny abonament, co na Fantomie? Przecież ich cena do użytku na zawsze, bez względu na członkostwo w Roland-Cloud, to tylko / aż $0,99.

Reasumujac, czy przypadkiem mój problem z wgraniem SDZ, nie polega na tym, że do Fantoma trzeba kupić licencję "na zawsze"?

Idąc tym tropem dalej, jeśli mogę wyeksportować taki plik z Zenology i zaimportować go do Fantoma, to może jutro zastosuję taki myk, że wyeksportuję brzmienie bez zmian i spróbuje to zaimportować do instrumentu.

Miałem skasować posta, bo mój problem został rozwiązany... Sad Jednak pomyślałem że to, co podejrzewałem i nad czym siedziałem dwie godziny nie pójdzie na marne...



Sound Packs, Wave Expansions oraz Model Expansions są zawarte w członkostwie i mogą być używane tylko z ZENOLOGY. Aby korzystać z Sound Packs, Wave Expansions oraz Model Expansions z kompatybilnym sprzętem, należy zakupić odpowiedni Lifetime Key

Odpowiedz
23.08.2020, 20:02,
#27
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(23.08.2020, 18:45)GoOrange napisał(a): Takie przypuszczenie (jeszcze nie potwierdzone w 100%). Roland "daje" Sound Packi, w tej chwili jest ich bodaj 34. Wszystkie pięknie działają w Zenology, ale nie potrafię ich wgrać do Fantoma. Sama procedura wydaje się banalna, tyle że ja podczas importu otrzymuję komunikat o błędzie i niepoprawnym pliku. Powinienem być poproszony o zatwierdzenie licencji.
Co mnie zastanawia, jeśli płacę za Cloud-a, to używam ich z Zenology do czasu, do kiedy mam aktywny abonament, co na Fantomie? Przecież ich cena do użytku na zawsze, bez względu na członkostwo w Roland-Cloud, to tylko / aż $0,99.

Reasumujac, czy przypadkiem mój problem z wgraniem SDZ, nie polega na tym, że do Fantoma trzeba kupić licencję "na zawsze"?

Idąc tym tropem dalej, jeśli mogę wyeksportować taki plik z Zenology i zaimportować go do Fantoma, to może jutro zastosuję taki myk, że wyeksportuję brzmienie bez zmian i spróbuje to zaimportować do instrumentu.

Miałem skasować posta, bo mój problem został rozwiązany... Sad Jednak pomyślałem że to, co podejrzewałem i nad czym siedziałem dwie godziny nie pójdzie na marne...



Sound Packs, Wave Expansions oraz Model Expansions są zawarte w członkostwie i mogą być używane tylko z ZENOLOGY. Aby korzystać z Sound Packs, Wave Expansions oraz Model Expansions z kompatybilnym sprzętem, należy zakupić odpowiedni Lifetime Key


Teraz już za późno ale próbowałeś wgrać dane rozszerzenie w Zenolby do pamięci USER a następnie zrobić export do Hardware (jest taka opcja)?
Dziwne że trzeba by zapłacić symboliczne 0,99$/szt, bo wcześniej większość tych rozszerzeń dla Fantom była dostępna na stronie Axial i była za darmo.
Mam pobrane z Axial te 15 rozszerzeń EXZ i 5 pierwszych SDZ więc mogę ci udostępnić (jak je pobierałem były na bank za darmo).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
23.08.2020, 20:07,
#28
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(23.08.2020, 20:02)bestspec napisał(a):
(23.08.2020, 18:45)GoOrange napisał(a): Takie przypuszczenie (jeszcze nie potwierdzone w 100%). Roland "daje" Sound Packi, w tej chwili jest ich bodaj 34. Wszystkie pięknie działają w Zenology, ale nie potrafię ich wgrać do Fantoma. Sama procedura wydaje się banalna, tyle że ja podczas importu otrzymuję komunikat o błędzie i niepoprawnym pliku. Powinienem być poproszony o zatwierdzenie licencji.
Co mnie zastanawia, jeśli płacę za Cloud-a, to używam ich z Zenology do czasu, do kiedy mam aktywny abonament, co na Fantomie? Przecież ich cena do użytku na zawsze, bez względu na członkostwo w Roland-Cloud, to tylko / aż $0,99.

Reasumujac, czy przypadkiem mój problem z wgraniem SDZ, nie polega na tym, że do Fantoma trzeba kupić licencję "na zawsze"?

Idąc tym tropem dalej, jeśli mogę wyeksportować taki plik z Zenology i zaimportować go do Fantoma, to może jutro zastosuję taki myk, że wyeksportuję brzmienie bez zmian i spróbuje to zaimportować do instrumentu.

Miałem skasować posta, bo mój problem został rozwiązany... Sad Jednak pomyślałem że to, co podejrzewałem i nad czym siedziałem dwie godziny nie pójdzie na marne...



Sound Packs, Wave Expansions oraz Model Expansions są zawarte w członkostwie i mogą być używane tylko z ZENOLOGY. Aby korzystać z Sound Packs, Wave Expansions oraz Model Expansions z kompatybilnym sprzętem, należy zakupić odpowiedni Lifetime Key


Teraz już za późno ale próbowałeś wgrać dane rozszerzenie w Zenolby do pamięci USER a następnie zrobić export do Hardware (jest taka opcja)?
Dziwne że trzeba by zapłacić symboliczne 0,99$/szt, bo wcześniej większość tych rozszerzeń dla Fantom była dostępna na stronie Axial i była za darmo.
Mam pobrane z Axial te 15 rozszerzeń EXZ i 5 pierwszych SDZ więc mogę ci udostępnić (jak je pobierałem były na bank za darmo).

Jutro sprawdzę ten pomysł z uploadem i zaangażowaniem Zenology. Jak to się nie uda to kupię inne pięć i się wymienimy Wink

Odpowiedz
23.08.2020, 21:41,
#29
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Te 15 rozszerzeń EXZ wciąż jest dostępna za darmo na Axial

Te pięć (SDZ) które były w przez rolanda udostępnione za darmo po pierwszej aktualizacji systemu (firmware 1.10) udostępniam ci TU

Wtedy rozszerzeń nie było na Roland Cloud tylko wszystkie były na Axial i od systemu 1,10 można je było wgrać bez opłat. Od wersji 1.50 przeniesiono rozszerzenia do Roland Cloud bo pojawił się Zenology. Być może bedzie trzeba cofnąć system aby je za darmo wgrać? Sprawdź.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
24.08.2020, 19:34, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.08.2020, 19:42 przez GoOrange.)
#30
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Twoje brzmienia ładują się bez problemu, to są tony, które po zaimportowaniu wpadają do banku użytkownika. Te Twoje (i moje po eksporcie z Zenology, o czym za chwilę), spakowane pliki mają inne rozszerzenie niż obecne z Roland Cloud, niemniej jednak wewnątrz są identyczne pliki tonów. Wydaje mi się że te Sound Packi z Roland Cloud tworzą bank o konkretnej nazwie, co jest spójne z wszystkimi instrumentami Zen-Core i Zenology.

Teraz kwestia obejscia Rolanda Wink 
Można wyeksportować wszystkie te brzmienia z Zenology w niezmienionej formie i zaimportować do Fantoma, jednak dokładnie jak w przypadku Twoich pięciu Sound Packow:

1. Ładują się do przestrzeni użytkownika.
2. Nie mają tych ładnych tapetek Wink
3. Lecą po kolei na zasadzie pierwszy wolny. Jeśli mamy zajęty 1,3,5 slot, to import automatyczny zajmie 2,4,6 itd. żeby zachować spójność to trzeba by z kolei zrobić export z Fantoma i import do Zenology, wtedy banki się pokrywają. Chodzi o te liczby przed nazwami brzmień np. "010: Cośtam".

W weekend spróbuje wszystkie 32 Sound Packi załadować w jeden bank i tu udostepnię. Natomiast muszę przemyśleć jak to ostatecznie zorganizować żeby bez zbędnych utrudnień mieć Zenology i Fantoma 1:1 w obrębie domyślnych brzmień Zen-Core, ponieważ nie wiem jak się będą zachowywać sceny, kiedy będzie jakaś rotacja już istniejących brzmień.

Swoją drogą to czuję w kościach wysyp tych brzmień jak Zen Core, Zenology i Roland Cloud się bardziej spopularyzują.

PS. Oczywiście dziękuję za udostępnienie! Smile Jak wyżej pisałem, w weekend udostepnię bank(i) z  bodaj 34 Sound Packami x średnio 20 brzmień, będzie trochę klikania...

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS