Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
17.07.2021, 12:37,
#61
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(17.07.2021, 09:18)bestspec napisał(a): No ja po prostu myślałem  że w barwach akustycznych siedzą instrumenty akustyczne a takie organy przecież też są ale widać Roland w SuperNatural sporo też namieszał Wink

No tak to poukładali i niestety rozdrobnili. Nie wiem jak jest w Fantomie, ale w FA przy tylu możliwych typach brzmień nieco denerwowało mnie to, że np. pod numerem choćby 0001 istnieje inne brzmienie w SN-A, inne w SN-S, SN-D, PCMS, PCMD, a jeszcze dołóż GM2 i rozszerzenia EXP które mogły być dwa (choć one są oparte o PCMS, względnie PCMD pewnie też). A jeszcze brzmienia USER, które też biegną osobno dla SN-A, SN-S, SN-D, PCMS, PCMD. I wtedy mamy do 13 różnych brzmień o numerze 0001.
Jak dla mnie, przy dużej liczbie brzmień w instrumencie, sensowniej byłoby to zrobić w drugą stronę, że pod danym numerem jest jakieś brzmienie np. SN-A i jeśli dokładamy kolejne brzmienia to korzysta ono z innego numeru. Czyli żeby numery były globalne, a nie biegły od nowa dla poszczególnych typów. Kurzweil na pewno to ma, szczególnie, że ma klawiaturę numeryczną. Wśród pozostałych marek raczej trudno znaleźć takie rozwiązanie, chyba tylko w keyboardach i to edukacyjnych, gdzie możemy pamiętać numery ulubionych brzmień i szybko wpisać z klawiatury numerycznej numer brzmienia. A w Rolandzie może być tak, że pamiętasz numer, ale jak go wpiszesz to się okazuje, że jesteś nie w tym typie brzmienia i trudno to zrobić bardzo szybko.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
18.07.2021, 16:21,
#62
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Znacie jakiś sposób na to, żeby wykorzystać fizyczne potencjometry, przyciski itp. z Fantoma w innych wtyczkach VST?

Podejrzewam że klawiatury MIDI mają jakieś gotowe profile przygotowane przez producentów?

Odpowiedz
19.07.2021, 00:56,
#63
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(18.07.2021, 16:21)GoOrange napisał(a): Znacie jakiś sposób na to, żeby wykorzystać fizyczne potencjometry, przyciski itp. z Fantoma w innych wtyczkach VST?

Podejrzewam że klawiatury MIDI mają jakieś gotowe profile przygotowane przez producentów?

Chyba prościej jest przypisywać kontrolery w VSTi. Większość ma tryb nauki gdzie w syntezatorze VSTi przypisujesz dla np danej gałki komunikat midi cc. Wystarczy włączyć tryb nauki (Learn Midi) dla danego elementu i ruszyć np suwakiem Fantoma i już sie to przypisze (tak samo dla przycisków itp). Na przykład w Zenology klikasz prawym przyciskiem na np jakiś potencjometr a pokaże ci się funkcja "Learn Midi CC" i po wybraniu tego rusz jakimś potencjometrem w Fantomie a ci się to sparuje.
W Pigments też to jest tyle że trochę inaczej i najpierw musisz kliknąć Trybik ustawień i w menu Midi masz możliwość robienia map.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
19.07.2021, 18:56,
#64
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(19.07.2021, 00:56)bestspec napisał(a):
(18.07.2021, 16:21)GoOrange napisał(a): Znacie jakiś sposób na to, żeby wykorzystać fizyczne potencjometry, przyciski itp. z Fantoma w innych wtyczkach VST?

Podejrzewam że klawiatury MIDI mają jakieś gotowe profile przygotowane przez producentów?

Chyba prościej jest przypisywać kontrolery w VSTi. Większość ma tryb nauki gdzie w syntezatorze VSTi przypisujesz dla np danej gałki komunikat midi cc. Wystarczy włączyć tryb nauki (Learn Midi) dla danego elementu i ruszyć np suwakiem Fantoma i już sie to przypisze (tak samo dla przycisków itp). Na przykład w Zenology klikasz prawym przyciskiem na np jakiś potencjometr a pokaże ci się funkcja "Learn Midi CC" i po wybraniu tego rusz jakimś potencjometrem w Fantomie a ci się to sparuje.
W Pigments też to jest tyle że trochę inaczej i najpierw musisz kliknąć Trybik ustawień i w menu Midi masz możliwość robienia map.

Jeszcze z tym walczę, niestety część potencjometrów w ogóle jakby nie wysyłała sygnału do PC, cotoff/resonance działają "tylko" w Fantomie, DAW jakby w ogóle nie widzi ich działania.

Dodatkowe pytanie, audio z Fantoma na wejściu w Abletonie łapie straszne przestery, zakres siły wyjścia na USB audio jest od 0-127, ustawienie dopiero ok. 50-60 w Rolandzie powoduje że rejestrator nie wskakuje na czerwony zakres. Czy aż takie przycięcie jest OK? To nawet nie połowa tego co Roland generuje.

Odpowiedz
19.07.2021, 20:10,
#65
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Niestety nie posiadając Fantoma nie pomogę ani w jednej ani w drugiej przypadłości. Instrukcja tez te sprawy traktuje lakonicznie.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
21.01.2022, 11:54, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.01.2022, 17:48 przez GoOrange.)
#66
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Pojawiła się nowa wersja softu do Fantoma 6/7/8 v3.0, ale powiedzieć "nowa wersja", to chyba jak nic nie powiedzieć biorąc pod uwagę nowy silnik brzmieniowy n/zyme Big Grin

 
https://www.roland.com/global/support/by...34d03c6cf/
https://youtu.be/QawYWsuk490
https://youtu.be/gLDdBlN-oKY

Odpowiedz
21.01.2022, 19:07,
#67
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Idą chłopaki mocno do przodu Wink Tak trzymać

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
23.01.2022, 13:33,
#68
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Korzystając z chwili czasu zrobiłem update i kupiłem n/zyme. Szczerze mówiąc update (jak dla mnie), jest bardzo dobry i wart swojej ceny. Dla osób takich jak ja nowy silnik to genialny dodatek, szczerze mówiąc nie potrzebuję kolejnych fortepianów itp. W ogóle Roland może przez kolejne 10 lat nie wypuszczać nowych workstation, tylko dopychać nowe rzeczy do Fantoma Wink

Odpowiedz
23.01.2022, 18:45,
#69
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Jak by następnym silnikiem była by synteza FM zgodna w serią DX Yamahy, tak jak jest w Kurzweilach czy Kronosie o Montage/Modx nie wspominając, to by była już rewelka! Smile

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
23.01.2022, 19:01,
#70
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(23.01.2022, 18:45)bestspec napisał(a): Jak by następnym silnikiem była by synteza FM zgodna w serią DX Yamahy, tak jak jest w Kurzweilach czy Kronosie o Montage/Modx nie wspominając, to by była już rewelka! Smile
Ja mam inne oczekiwania, instrumentów, brzmień itp. mam już zatrzęsienie, ale rozwijanie funkcjonalności i dodawanie możliwości, to już dobry kierunek.
Poza poprawkami i nowym silnikiem, Roland podwoił liczbę taktów z 32 na 64 "A pattern can now contain up to 64 measures".

Patrząc jak Roland rozwija ekosystem, obserwując model biznesowy, oraz fakt że pomiędzy poprzednim a obecnym model expansion jest odstęp w numeracji, przypuszczam że jeszcze min. jeden model expansion zobaczymy, zapewne coś na wzór WC-1 dla Fantoma też, o samych bankach brzmień w Roland Cloud nawet nie wspomnę..

Odpowiedz
27.02.2022, 19:27,
#71
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Kolejna nowość dla Fantoma.

https://www.roland.com/pl/products/rc_su...c_piano_2/

Odpowiedz
28.05.2022, 16:33,
#72
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Heja, niedawno nabyłem Fantom 07. Jeszcze ogarniam obsługę. Podejrzewam, że podobna jest jak w pełnym Fantomie.
Chciałbym zrobić taki set brzmieniowy. Pod jednym suwakiem mieć piano, a pod drugim pada. I operować głośnością w trakcie grania. Ktoś ma pojęcie jak to zrobić?

Odpowiedz
29.05.2022, 09:13,
#73
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Raczej nic prostszego. Możesz zacząć od przycisku Single Tone, które daje Ci "czystą scenę" z samym pianem, potem Zone View. Ustaw sobie widok tak, żeby mieć nie jedną a przynajmniej cztery warstwy, na pierwszą ustaw pianino, przełącz się na drugą, wybierz pada, ustaw głośności i zapisz scenę. Do połączenia barw w warstwę użyjesz przycisków nad suwakami.

W Fantomie dużym są ich dwa rzędy - jedne (mniejsze) służą do przełączania się pomiędzy partiami, drugie (większe) do "łączenia ich w layery". Tutaj rozwiązano to jednym rzędem przycisków dodając przycisk Zone Select. Łączysz barwy mając ten przycisk nie podświetlony. No i jeszcze masz przycisk Zone 9-16, który przenosi Cię na "drugą ósemkę" warstw.

Może jeszcze być kwestia przycisku Pan/Level, jeśli się świeci to suwaki i pokrętła będą odpowiadać za te parametry, jeśli go wyłączysz, to będą albo funkcje wypisane na panelu (Attack, Release...) albo przyporządkowane przez Ciebie - tu znowu zależy czy się świeci Ctrl czy Assign. Jeszcze masz Assign 1 i Assign 2, którego tu tak nie widać jak w dużym Fantomie, ale jest opisany w instrukcji. Assign 1 to ustawienia przyporządkowania kontrolerów dla danej sceny, Assign 2 to ustawienia przyporządkowania globalne systemowe - dla każdej sceny takie same. Na Assign 2 przełączysz się kombinacją którychś przycisków, bodajże Pan/Level+Assign.

https://www.youtube.com/watch?v=7VZzVSPWmYY

Polecam całą playlistę
https://www.youtube.com/playlist?list=PL...dvBUypAOE9

W sumie fajne rozwiązania tu są. np. gwiazdki do oceniania brzmień.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
11.06.2022, 21:11,
#74
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Dzięki za pomoc.
Jeszcze szybkie pytanko. Chciałbym w jednej warstwie obniżyć brzmienie o oktawę. Nie mogę tej opcji znaleźć.

Odpowiedz
12.06.2022, 12:29, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.06.2022, 12:29 przez pawelsz.)
#75
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(11.06.2022, 21:11)Mike napisał(a): Dzięki za pomoc.
Jeszcze szybkie pytanko. Chciałbym w jednej warstwie obniżyć brzmienie o oktawę. Nie mogę tej opcji znaleźć. 

Ustaw się na tej warstwie (strefie). Menu, Zone Edit, zakładka Pitch, i tam powinno być Octave Shift, daj na -1. Alternatywnie Coarse Tune na -12 ale po co.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
13.06.2022, 19:39,
#76
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(12.06.2022, 12:29)pawelsz napisał(a):
(11.06.2022, 21:11)Mike napisał(a): Dzięki za pomoc.
Jeszcze szybkie pytanko. Chciałbym w jednej warstwie obniżyć brzmienie o oktawę. Nie mogę tej opcji znaleźć. 

Ustaw się na tej warstwie (strefie). Menu, Zone Edit, zakładka Pitch, i tam powinno być Octave Shift, daj na -1. Alternatywnie Coarse Tune na -12 ale po co.
thx very much Smile

Czy masz może pedał Rolanda DP-10?
Zauważyłem dziwną rzecz, w trybie sustain podtrzymanie dźwięku jest dłuższe niż w trybie continous przez co brzmi trochę nienaturalnie. Na modx i fc3 nie mam takiego efektu.
Jak jest u Ciebie?

Odpowiedz
14.06.2022, 06:06,
#77
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Nie, już nie mam. Tryb sustain to wartości 0 i 127, tryb continuous to również wszystkie pomiędzy. Może zwalniasz go częściowo i dlatego dźwięk się skraca? Pasowałoby sprawdzić czy przy pełnym wciśnięciu osiąga wartość 127.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
14.06.2022, 08:40,
#78
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(14.06.2022, 06:06)pawelsz napisał(a): Nie, już nie mam. Tryb sustain to wartości 0 i 127, tryb continuous to również wszystkie pomiędzy. Może zwalniasz go częściowo i dlatego dźwięk się skraca? Pasowałoby sprawdzić czy przy pełnym wciśnięciu osiąga wartość 127.
Wszystko to o czym piszesz sprawdzalem. Dociskam do konca i nie zwalniam. Pierwszy raz sie z czyms takim spotykam. Ustawilem w koncu na zwykly tryb sustain bo o wiele lepiej brzmi.

Odpowiedz
14.06.2022, 12:31,
#79
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Jestes jakies dobre forum Rolanda, zeby sie podpytac? Podejrzewam, ze taki.urok klawisza, albo poprawke zrobia do firmwaru.

Odpowiedz
14.06.2022, 12:33,
#80
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Nie sprawdzalem tylko.czy przy pelnym docisnieciu osiaga wartosc 127, jak to zrobic?

Odpowiedz
14.06.2022, 16:15,
#81
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(14.06.2022, 12:33)Mike napisał(a): Nie sprawdzalem tylko.czy przy pelnym docisnieciu osiaga wartosc 127, jak to zrobic?

Wartość kontrolera CC64 (Sustain) powinna być podawana na wyjście MIDI OUT, ewentualnie może po USB możesz sprawdzić podpinając do komputera?

Można by też poradzić sobie z samym instrumentem chyba. Ty masz Fantoma-0 tak? To gałki są zwykłymi potencjometrami, a nie enkoderami jak w dużym Fantomie. Ustaw sposób działania pokręteł na "catch" - wtedy żeby zmienić wartość musisz się z nią "spotkać" obracając gałką. Ustaw kontroler sustain na pokrętło. Wtedy będziesz miał sustain jednocześnie na pedale i na pokrętle. Pokrętło "skręć" na niską wartość gdzieś na lewą stronęPrzy wciśniętym pedale spróbuj ruszyć tym pokrętłem - w wyskakującym okienku zobaczysz gdzie jest Twoja aktualna pozycja pokrętła a gdzie jest wartość jaką uzyskuje instrument. Musi być do tego ten tryb "catch" bo jeśli będzie ten drugi, chyba "direct" to jak tylko ruszysz pokrętłem to klawisz ustali wartość CC64 z pozycji pokrętła. W FA byłem w stanie takie rzeczy zobaczyć więc powinno się i tu udać.

BTW Napisz w ogóle jak wrażenia z gry na klawiszu i jego obsługi Wink klawiatura itp...

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
14.06.2022, 19:18,
#82
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(14.06.2022, 16:15)pawelsz napisał(a):
(14.06.2022, 12:33)Mike napisał(a): Nie sprawdzalem tylko.czy przy pelnym docisnieciu osiaga wartosc 127, jak to zrobic?

Wartość kontrolera CC64 (Sustain) powinna być podawana na wyjście MIDI OUT, ewentualnie może po USB możesz sprawdzić podpinając do komputera?

Można by też poradzić sobie z samym instrumentem chyba. Ty masz Fantoma-0 tak? To gałki są zwykłymi potencjometrami, a nie enkoderami jak w dużym Fantomie. Ustaw sposób działania pokręteł na "catch" - wtedy żeby zmienić wartość musisz się z nią "spotkać" obracając gałką. Ustaw kontroler sustain na pokrętło. Wtedy będziesz miał sustain jednocześnie na pedale i na pokrętle. Pokrętło "skręć" na niską wartość gdzieś na lewą stronęPrzy wciśniętym pedale spróbuj ruszyć tym pokrętłem - w wyskakującym okienku zobaczysz gdzie jest Twoja aktualna pozycja pokrętła a gdzie jest wartość jaką uzyskuje instrument. Musi być do tego ten tryb "catch" bo jeśli będzie ten drugi, chyba "direct" to jak tylko ruszysz pokrętłem to klawisz ustali wartość CC64 z pozycji pokrętła. W FA byłem w stanie takie rzeczy zobaczyć więc powinno się i tu udać.

BTW Napisz w ogóle jak wrażenia z gry na klawiszu i jego obsługi Wink klawiatura itp...

Jest taki darmowy przydatny kombajn o nazwie MIDI OX do pobrania TU: http://www.midiox.com/
Ma taką funkcję jak Input Monitor która w czasie rzeczywistym wyświetla jakie komunikaty Midi do niego wpadają (lub wychodzą z niego) np z klawiatury. Często przydawało mi się to aby zobaczyć jaki zestaw instrukcji (Midi lub Sysex) jest wysyłana przez jakiś przycisk na instrumencie itp.
Myślę że to będzie najlepszy i najprostszy sposób aby podejrzeć jak się zachowuje twój pedał w pracy i jakie komunikaty i ich zakres wysyła.
Po instalacji w menu Options włącz sobie w Midi Devices które urządzenia Midi ma kontrolować (wybież swojego Rolanda) a następnie w menu View włącz sobie okno Input Monitor i obserwuj.
Jak będziesz miał z tym problem to dzwoń a jak zawsze pomogę Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
14.06.2022, 21:04,
#83
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Kurczę, sam instalowałem kiedyś tego MIDI OX. Że też o nim nie pomyślałem, tylko kombinuję naokoło Smile.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
16.06.2022, 17:23, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.06.2022, 17:24 przez Mike.)
#84
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Jeszcze katuje brzmienie piana na tym Fantomie. Mam mieszane odczucia. Brzmienie strasznie jasne, wręcz dźwięczy jak dzwonki, przy szybkich przebiegach występuje nienaturalna artykulacja. Nie wiem, czy to taki urok instrumentu, czy będzie jakaś poprawka firmware, czy może ja jestem zbyt wybredny i pedantyczny na punkcie piana. Ogólnie z dupy to brzmi. Yamaha Modx i jego CFX to mistrzostwo świata przy tym Fantomie, mimo wieku nadal trzyma poziom.

P.S Jeszcze nie instalowałem MIDI OX, ale jeśli chodzi o pedał sustain, to jeszcze podłączyłem do Fantoma klasycznego Proela (on/off). Dla mnie to podtrzymanie nie do końca naturalnie się zachowuje. W MODX fajnie to brzmi.

Odpowiedz
16.06.2022, 18:07,
#85
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(16.06.2022, 17:23)Mike napisał(a): Jeszcze katuje brzmienie piana na tym Fantomie. Mam mieszane odczucia. Brzmienie strasznie jasne, wręcz dźwięczy jak dzwonki, przy szybkich przebiegach występuje nienaturalna artykulacja. Nie wiem, czy to taki urok instrumentu, czy będzie jakaś poprawka firmware, czy może ja jestem zbyt wybredny i pedantyczny na punkcie piana. Ogólnie z dupy to brzmi. Yamaha Modx i jego CFX to mistrzostwo świata przy tym Fantomie, mimo wieku nadal trzyma poziom.

P.S Jeszcze nie instalowałem MIDI OX, ale jeśli chodzi o pedał sustain, to jeszcze podłączyłem do Fantoma klasycznego Proela (on/off). Dla mnie to podtrzymanie nie do końca naturalnie się zachowuje. W MODX fajnie to brzmi.

Trudno mi coś powiedzieć co do sustainu w Fantomie natomiast brzmienie, no jest jasne Smile i conieco elektroniczne. FA też tak miał, choć barwa była nieco inna, bardziej jakby metaliczna.

https://youtu.be/JXjYIbQDyrA coś jasnego vs coś ciemnego

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
16.06.2022, 19:35,
#86
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Nie ma jakis rozszerzen z bardziej ciemnymi.pianami? No wlasnie, one bardziej brzmia elektronicznie niz naturalnie. To super natural to nie porozumienie w tym.modelu.
Druga sprawa. Odpalilem midi ox. Z Fanotoma nic nie wchodzi, z modx bez problemu.

Odpowiedz
16.06.2022, 19:50,
#87
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
Musi się dać coś ustawić żeby coś wyszło. Może kolega GoOrange pomoże, nie powinno być różnicy między Fantomem a Fantomem-0 w takim względzie.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
16.06.2022, 19:58,
#88
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
W midi ox ustawilem.w midi device fantoma, moze cos w klawiszu trzeba ustawic.

Odpowiedz
16.06.2022, 21:26,
#89
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
(16.06.2022, 19:35)Mike napisał(a): Nie ma jakis rozszerzen z bardziej ciemnymi.pianami? No wlasnie, one bardziej brzmia elektronicznie niz naturalnie. To super natural to nie porozumienie w tym.modelu.
Druga sprawa. Odpalilem midi ox. Z Fanotoma nic nie wchodzi, z modx bez problemu.

Nie wiem ale to chyba są przyzwyczajenia. Moje doświadczenia z Rolandem skończyło się na Rolandzie Fantom XR który nadal mam, a wcześniej miałem XP-80. i nigdy nie uważałem że są jasne. Potem miałem długo i nadal mam Kurzweila PCK8 i jego piana są dość ciemne w porównania do Rolandów które miałem ale jak pierwszy raz odpaliłęm MODX a wcześniej nie miałem żadnej Yamahy dłużej (prócz krótkoterminowo SY 22) to dla mnie wszystkie brzmienia były mega jasne i wręcz tragicznie jasne o czym wspominałem w wątku o MODX. Do brzmienia MODX się przyzwyczaiłem i mimo że mam nadal Kurzweila PC3K8 i  Rolanda Fantom XR nie uważam już aby różnice były tak drastyczne jak mi się kiedyś wydawało.
Dziś każdy chyba klawisz ma globalne ustawienie EQ więc może sobie tymi ustawieniami jakoś możesz pomóc?

Reasumując to nie ważne czy tą są przyzwyczajenia czy nie ale trzeba znaleźć rozwiązanie aby było się zadowolonym z brzmienia instrumentów które się ma albo trzeba nad nimi popracować, bo jak nie, to chyba trzeba się ich pozbyć Wink
Stawiam więc na ustawienia global EQ Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
16.06.2022, 23:28,
#90
RE: Roland Fantom 6 - wątek, worek ;)
pokombinuje w wolnej chwili nad eq, dzięki za wskazówki Smile

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS