Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pianino Cyfrowe 4-8k
05.09.2020, 00:45,
#1
Pianino Cyfrowe 4-8k
Witam wszystkich forumowiczów. Od jakiegoś czasu przeglądam to forum i poszukuje odpowiedzi na klasyczne pytanie, które dręczy chyba każdego kto planuje zakup pierwszego instrumentu. Do rzeczy:


Jestem osobą po 30tce i zacząłem uczyć się grać na pianinie. Na lekcje uczęszczam już ponad miesiąc i zdecydowałem się na zakup własnego instrumentu. Zależy mi na dobrym cyfrowym pianinie, które będzie najbardziej zbliżone to prawdziwego. Planuję wydać więcej, ponieważ nie lubię zmieniać sprzętów zbyt często, więc chciałbym by pianino służyło mi przez dłuższy czas.

Pierwszym modelem, którym się zainteresowałem był Kawai CN39. Ładnie brzmi w internecie, ale jest ciężko dostępny na śląsku do odsłuchania. Nie miałem możliwości go słyszeć na żywo. Jeżdżąc po sklepach muzycznych w Katowicach nie spotkałem ani jednego egzemplarza. Chciałbym spytać o wasze opinie na temat tego modelu, czy ktoś go użytkował/użytkuje? Dowiedziałem się w sklepie, że nie wystawiają tego modelu, ponieważ jest bardzo awaryjny, a producent zwala winę na użytkownika i odmawia naprawy w ramach gwarancji.... podobno użytkownicy muszą naprawić usterkę z tzw. własnej kieszeni. Czy to prawda? Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Czy jest ktoś kto używa tego kawaia i np. nie ma z nim żadnych problemów?


Jeżdżąc i szukając pianina dla siebie jestem zasypywany propozycjami pianina marki Medeli DP 650k, podobno takie same tylko 2 razy tańsze. Czy macie jakąś opinie na temat tego modelu? Co w nim jest takiego wyjątkowego, że już kilku sprzedawców mi go proponowało?


Czy istnieją jakieś inne modele w danym budżecie, którymi warto się zainteresować? Przyznam, że jestem totalnie zielony i oszołomiony wyborem. Prosiłbym o rzetelną poradę i zarazem opinie użytkowników w/w pianin.



Pozdrawiam, Sebastian

Odpowiedz
05.09.2020, 10:40,
#2
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Problemy z Kawai o jakim można też przeczytać na naszym forum dotyczą kontroli jakości. Nie równa klawiatura (nie tworzy płaskiej powierzchni, niektóre klawisze wystają ponad pozostałe, nie równe odstępy po między klawiszami). Również w kwestii spasowania obudowy słyszałem o niedociągnięciach. No ale to tylko informacje z forum, sprzedawcy mają większą wiedzę na ten temat, bo to oni mają bezpośredni kontakt z tymi instrumentami.
O tym że są problemy z uznaniem reklamacji też słyszałem, ewidentne wady są traktowane jako "w granicach normy"

Te problemy dotyczą pojedynczych sztuk i trzeba dokładnie sprawdzić instrument przed odbiorem. Niedoróbki zdarzają się również innym producentom, ale tu istotne jest podejście dystrybutora w uznawaniu takich spraw.

Medeli to chiński producent, który coraz bardziej rozpycha się poza Chinami. W Polskich sklepach widoczne są keyboardy tego producenta, które są atrakcyjne cenowo jednak poziomem brzmienia nie sięgają ponad podstawowe modele na przykład Yamahy, nie mówiąc już o Korgu, rywalizując raczej tylko z Casio.

Nie miałem styczności na żywo z pianinami cyfrowymi Medeli a prezentacje na Youtube mają różny poziom.
Bezpieczniejszy wydaje się wybór Rolanda lub Yamahy, choć Medeli z pewnością kusi ceną. Ile na prawdę warte są te pianina cyfrowe niestety nie mam zdania, musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto miał z nimi styczność.
Określenie że model DP650k to to samo co Kawai CN39 uznałbym jako marketingowy zabieg sprzedawcy Smile

Odpowiedz
05.09.2020, 10:59,
#3
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Dzięki za odpowiedź. Swoją droga, jestem totalnie nowy w temacie, więc zapewne niemożliwym dla mnie będzie rzetelne sprawdzenie sprzętu w sklepie - brak umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Czy w tych granicach cenowych z ewentualnymi "widełkami", jest coś co mógłbyś mi polecić? Zależy mi na dokonaniu słusznego wyboru na lata.

Odpowiedz
05.09.2020, 11:57,
#4
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Wspomniałeś, że uczysz się już od miesiąca Smile Przyznam że dość szybko podjąłeś decyzję o zakupie instrumentu, który będzie na wiele lat nauki. Przeważnie wygląda to tak że na początku nauki kupuje się tańszy, podstawowy model a dopiero później jeśli jest się przekonanym że nie przerwie się nauki następuje zakup tego ostatecznego instrumentu. Jeśli jednak tak zdecydowałeś i jesteś pewien swojej decyzji to nie będę namawiał na takie rozwiązanie.

Tak jak pisałem wcześniej bezpieczniejszym wyborem będzie Roland lub Yamaha, chociaż Kawai jest kuszące bo ma świetne klawiatury.

Od Rolanda warto zainteresować się instrumentami posiadającymi klawiatury PHA-50, które można spotkać w modelach HP serii 600 (HP601, HP603, HP605)

Jeżeli chodzi o Yamahę to myślę że YDP164 to model który wystarczy na wiele lat nauki. Budżet pozwala też sięgnąć po model CLP625 z serii Clavinova. Unikać należy klawiatury GHS, bo to bardzo podstawowa klawiatura, na sam początek nauki.

Odpowiedz
05.09.2020, 12:33,
#5
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Nie wiem czy modele HP-600 już nie wyszły z obiegu, bo mamy serię HP-700, zaledwie dwa modele HP-702 i 704 z czego 702 ma klawiaturę gorszą bo PHA-IV Standard. W starej serii 601/603/605 już nawet HP-601 miał PHA-50.
Ja bym polecił Yamahę CLP-645, ale teraz ceny są kosmiczne, a model wychodzący, bo już wchodzi nowa seria CLP-700, ale nie mam pojęcia co się kryje pod GrandTouch-S. Wyczytałem tylko, że <wreszcie> czarne klawisze będą głębiej w pianinie zawieszone, czyli zwiększy się ich długość. Może to tylko taka modyfikacja NWX, byłoby fajnie Smile ale wątpię bo nazywa się zupełnie inaczej.

YDP-164 tez fajne, porównywalne funkcjami z CLP-625, choć nie wygląda aż tak autentycznie jak CLP. Może CLP-635 dałoby się jeszcze gdzieś zdobyć? 625 nieco odstaje specyfikacją od reszty CLP-6xx.

https://pl.yamaha.com/pl/products/musica...oduct-tabs

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
05.09.2020, 12:45,
#6
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Modele HP600 widać jeszcze na stanie w sklepach a fakt pojawienia się nowej serii Hp700 może wpłynąć na przeceny wcześniejszej serii, więc myślę że warto poszukać gdzieś Hp601 czy HP603 i jeszcze ponegocjować cenę.
Taka sama sytuacja z Yamahą. Poszukałbym CLP635, YDP164 też wziąłbym pod uwagę.

Odpowiedz
05.09.2020, 12:52,
#7
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Właśnie przeglądam na youtube filmy na temat hp 603 i faktycznie, brzmi ładnie. Pytania:

1. Czy ten cały SuperNATURAL faktycznie działa czy to też chwyt marketingowy?
2. Czym się różnią modele ACR od ACB?
3. Czy jest ktoś ze śląska kto ewentualnie mógłby ze mną podjechać by spojrzeć i ocenić instrument jeżeli by stał gdzieś w pobliżu?

Odpowiedz
05.09.2020, 13:07,
#8
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Jeśli brzmienie które słyszysz podoba Ci się, to znaczy że SuperNatural jest technologią która potrafi dobrze odwzorować brzmienie fortepianu. Ja jestem ze śląska niestety aktualnie nie jestem w stanie pomóc ze względów zdrowotnych. Odnośnie punktu nr 2 nie znam odpowiedzi, nie wiem czy to też takie istotne zagłębiać się w technologię. Najważniejsze aby brzmienie się podobało i praca klawiatury dawała przyjemność z gry.

Odpowiedz
05.09.2020, 13:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2020, 14:39 przez Sebowiec.)
#9
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Życzę powrotu do zdrowia, sam kiedyś byłem częstym gościem w szpitalach...

Co do modelów acb i acr pytam dlatego, że między nimi jest około 1000 zł różnicy cenowej, więc ciekawiło mnie do czego trzeba tyle dopłacić... Wink Od przyszłego tygodnia zacznę dzwonić po sklepach by dowiedzieć się czy gdzieś na śląsku stoi ten Roland. Smile

Jeżeli ktoś ze śląska przeczyta ten post i mógłby pomóc w ew. sprawdzeniu sprzętu to prosiłbym o kontakt. Smile


Edit:
Roland hp 603 (a)wh - kolor biały
Roland hp 603 (a)cb - kolor czarny
Roland hp 603 (a)cr - kolor palisander

Odpowiedz
05.09.2020, 14:50,
#10
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Na stronie Rolanda jest mowa o modelach 603 i 603A z czego 603A ma bluetooth audio, czyli można go używać jako głośnik bluetooth.
Czyli możemy mieć w takim razie
603 WH, 603 CB, 603 CR oraz 603A WH, 603A CB, 603A CR

Co do modellingu Rolanda, to kiedyś byłem zachwycony tym SuperNaturalem (jeszcze nie SuperNatural Modelling). Po czasie myślę, że SuperNatural nie jest taki natural Smile jak można by się spodziewać. Modelling brzmi trochę inaczej, zresztą to ewoluuje z modelu na model.

Musisz posłuchać, są też takie porównania podobnych modeli na YouTube, gdzie można na identycznym fragmencie utworu wychwycić różnice.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
05.09.2020, 14:53,
#11
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Czyli chodziło o kolor Smile, myślałem że rozgryzasz jakieś niuanse techniczne gdyż ACB to u Rolanda Analog Circuit Behavior, technologia mająca na celu odtwarzanie klasycznych brzmień analogowych. Zastanawiałem się tylko czym jest ACR i co to ma wszystko wspólnego z Pianinami cyfrowymi Smile

Odpowiedz
06.09.2020, 10:54,
#12
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Korzystając z tematu. Jakie słuchawki polecacie do codziennych ćwiczeń? Nie chciałbym drażnić domowników. Ogólnie jestem dość drobną osobą w okularach - czyli za mocny nacisk na głowę odpada, ponieważ po 10 minutach to będzie dla mnie bolesne.

Odpowiedz
06.09.2020, 11:56,
#13
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Słuchawki mają regulowany pałąk, więc ustawisz sobie pod siebie. Nie występują w rozmiarach typu M, L, XL jak ubrania. Zobacz ofertę AKG i wybierz model który zaakceptujesz cenowo. Brzmią liniowo czyli nie podbijają pasm, w przeciwieństwie do najpopularniejszych typu "V", które eksponują niskie i wysokie częstotliwości z wycofaną średnicą

Odpowiedz
06.09.2020, 15:26,
#14
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Jak zwykle odsyłam na www.audiofanatyk.pl

choć warto powiedzieć, że o ile autor tej strony np. polecił mi AKG K271 MKII jako monitorowe, liniowe, to w sumie bardziej liniowe byłby dla mnie słuchawki jednak z większą ilością niskich tonów, zawsze można delikatnie podbić basy i będzie OK, bo środek jest cudowny a góra czysta i nie ścięta (ale generalnie są jasne i ta góra jest zaznaczona). W dziale polecane słuchawki są takie wykresy które mają oddawać to jak słuchawki brzmią. No i ogólnie preferuje AKG i to raczej starsze modele. Ale jego opisy są na tyle szczegółowe, że można z tego coś wywnioskować.

no i jeszcze określ budżet

Co do konstrukcji, to nie wiem jak tu się sprawdzą słuchawki wokółuszne jeśli jednocześnie będziesz miał założone okulary, bo wtedy słuchawki mogą nie przylegać odpowiednio dobrze do głowy. Może w takiej sytuacji słuchawki nauszne?

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
06.09.2020, 18:38,
#15
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Ja z kolei zacząłem od AKG ale później urzekły mnie słuchawki Sennheiser i póki co przy nich zostałem z uwagi brzmienie i na szerokość Stereo dzięki temu że są otwarte (wymaga to co prawda słuchania w pomieszczeniu w którym nie ma nieporządanych hałasów z zewnątrz ale u mnie to mam więc mi nie przeszkadza).
Oczywiście AKG jak kilka innych firm robi doskonałe słuchawki ale dużo zależy od preferencji odsłuchowych więc bez wypróbowania kilku modeli bym w ciemno nie kupował (tzn można kupić 2-3 modele osłuchać i niepotrzebne odesłać Wink).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
07.09.2020, 16:40,
#16
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Miałem kiedyś słuchawki z Sennheiser, ale tak mocno uciskały, że nie szło tego trzymać dłużej niż kilka minut w okularach. Teraz kolejne pytania do was ponieważ sprawa wygląda następująco: nigdzie na śląsku nie potrafię znaleźć tego rolanda do odsłuchu. Jest możliwość zakupu przez stronę internetową z dostawą do domu, ale nic pozatym. Czy ktoś z was ma to pianino cyfrowe, albo ma znajomego, który je posiada?

Czy ktoś ma jakąś opinię na temat modelu HP 704? Jest dostępny w jakimś sklepie internetowym troszkę drożej i nie wiem czy jest warty dopłacania do niego?

Odpowiedz
07.09.2020, 18:25,
#17
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
(07.09.2020, 16:40)Sebowiec napisał(a): nigdzie na śląsku nie potrafię znaleźć tego rolanda do odsłuchu. Jest możliwość zakupu przez stronę internetową z dostawą do domu, ale nic pozatym.

Trzeba kupić, wypróbować i najwyżej zwrócić. Ryzykujemy tylko koszt wysyłki który i tak penie będzie mniejszy jak koszt podróżowania po okolicznych miastach i szukanie sklepu w którym on będzie fizycznie dostępny.
Niestety czasy w których w sklepach muzycznych były pełne półki instrumentów klawiszowych i były co najmniej wszystkie flagowe modele plus te popularne z niższej półki już dawno minęły.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.09.2020, 21:31,
#18
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Byłem spróbować z ciekawości zagrać na pianinie medeli i mam pytanie. W tym modelu klawisze były bardzo lekkie, człowiek miał wrażenie, że w ogóle nie musi się starać by go wcisnąć ( był ustawiony na soft), po ustawieniu na hard klawisze fizycznie działały w ten sam sposób tylko trzeba było mocniej uderzyć by dźwięk był głośniejszy....

Chodzi o o to czy we wszystkich pianinach cyfrowych w tym budżecie (nie licząc tych z drewnianą klawiaturą) jest to uczucie jakby klawisz był z papieru? Jeżeli tak to może faktycznie lepiej kupić jakiegoś używanego akustyka w tej cenie?

Odpowiedz
08.09.2020, 21:58,
#19
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
(08.09.2020, 21:31)Sebowiec napisał(a): Byłem spróbować z ciekawości zagrać na pianinie medeli i mam pytanie. W tym modelu klawisze były bardzo lekkie, człowiek miał wrażenie, że w ogóle nie musi się starać by go wcisnąć ( był ustawiony na soft), po ustawieniu na hard klawisze fizycznie działały w ten sam sposób tylko trzeba było mocniej uderzyć by dźwięk był głośniejszy....

Chodzi o o to czy we wszystkich pianinach cyfrowych w tym budżecie (nie licząc tych z drewnianą klawiaturą) jest to uczucie jakby klawisz był z papieru? Jeżeli tak to może faktycznie lepiej kupić jakiegoś używanego akustyka w tej cenie?

W klawiaturach nie ma regulacji mechanicznej (dla z obrazowania: nic nie naciągnie przysłowiowej "sprężynki" aby stawiała większy opór) więc efekt jest taki jak opisałeś bo można regulować tylko krzywą Velocity czyli zależność siły uderzenia na głośność wydobytego dźwięku i tyle a mechanizm działa tak samo.

Musisz więc szukać klawiatury która mechanicznie najlepiej imituje tą z fortepianu, a te najlepsze są głównie w Kawai i to tych wyższych modelach z tego co wiem choć pianina elektryczne to nie do końca mój konik.

Z drugiej strony skoro cie interesują elektroniczne pianina które wyglądają i zajmują tyle miejsca co akustyk i zależy ci tak na mechanizmie klawiatury, to jeśli nie przeszkadza ci że sobie nie pograsz na słuchawkach, to najlepszym wyborem moim zdaniem będzie właśnie akustyk, bo przynajmniej będziesz miał klawiaturę z prawdziwego zdarzenia.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
08.09.2020, 22:35,
#20
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Liczyłem na możliwość gry w słuchawkach, ale nie jest to niezbędny warunek... bardziej jako ułatwienie życia innym... chociaż nie jestem chyba aż tak miłym gościem, by cały czas siedzieć w słuchawkach... Wink


Powiedzcie na jakie marki dobrze zwracać uwagę podczas wyboru akustyka? Poszukałbym jakiegoś w okolicy by mieć 2 typy do kupna... cyfrowe i akustyczne i na końcu wybrać jedno z nich. Na olx jest tego masa, a szczerze nie znam się na tym... podejrzewam, że wszystkich też nie będę w stanie odsłuchać na youtube.  Załóżmy, że budżet pozostaje ten sam... czy stworzyć nowy wątek specjalnie pod dyskusje o "prawdziwym" pianinie?

Odpowiedz
08.09.2020, 22:57,
#21
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Przy kupnie używanego akustyka potrzebna jest nieporównywalnie większa wiedza niż przy kupnie używanego pianina cyfrowego, więc najlepiej wybrać się na przykład ze stroicielem pianin.

https://www.youtube.com/watch?v=qbInu426-rk

Warto przeczytać ten artykuł, w całości.

http://arspolonica.ocross.net/jakie-kupic-pianino/

Odpowiedz
09.09.2020, 00:35,
#22
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
(08.09.2020, 22:57)Valtari napisał(a): Przy kupnie używanego akustyka potrzebna jest nieporównywalnie większa wiedza niż przy kupnie używanego pianina cyfrowego, więc najlepiej wybrać się na przykład ze stroicielem pianin.

https://www.youtube.com/watch?v=qbInu426-rk

Warto przeczytać ten artykuł, w całości.

http://arspolonica.ocross.net/jakie-kupic-pianino/

no i kolega wpadł z deszczu pod rynnę Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.09.2020, 22:52,
#23
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
(09.09.2020, 00:35)bestspec napisał(a):
(08.09.2020, 22:57)Valtari napisał(a): Przy kupnie używanego akustyka potrzebna jest nieporównywalnie większa wiedza niż przy kupnie używanego pianina cyfrowego, więc najlepiej wybrać się na przykład ze stroicielem pianin.

https://www.youtube.com/watch?v=qbInu426-rk

Warto przeczytać ten artykuł, w całości.

http://arspolonica.ocross.net/jakie-kupic-pianino/

no i kolega wpadł z deszczu pod rynnę Wink

...tylko, że zmoczy go przwdziwa woda a nie jej imitacja Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
10.09.2020, 11:38,
#24
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Pozwolę sobie tutaj pociągnąć rozmowę. Wiem, że temat to pianino cyfrowe, ale akustyk zdecydowanie zdeklasował cyfrówkę. Co sądzicie o firmie Pearl River? Podobało mi się brzmienie tego pianina, ale nic nie wiem o firmie. Pianino było by nowe z 10 letnia gwarancja. Wykonane bez użycia plastiku. Serce mi do niego zabiło, jednak chciałbym znać wasza opinie na ten temat.

Odpowiedz
10.09.2020, 13:35, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.09.2020, 13:55 przez Valtari.)
#25
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
No to budżet wzrósł znacznie Smile bo nowe pianino nawet jeśli to chińczyk kosztuje pewnie minimum z 15 tys. Nie znam ich oferty ale zakładam że taniej się nie da. Na tą 10 letnią gwarancję patrzyłbym raczej jak na 7 lat gwarancji w samochodach Kia (polecam kiedyś przeczytać tematy typu "7 lat gwarancji Kia - reklama a rzeczywistość)

W przypadku pianina akustycznego sprawdziłbym przede wszystkim czy ta gwarancja obejmuje płytę rezonansową. Elementy klawiatury można wymienić, czy zregenerować ale jak pęknie płyta rezonansowa to już mamy większy problem.
Trzeba też wiedzieć że gwarancja może zawierać ( i pewnie zawiera) warunki jakie muszą być spełnione dla jej utrzymania, na przykład wymagana wilgotność, odległość od kaloryfera, od okna itp

No ale dosyć straszenia, w końcu akustyk to akustyk i jeżeli brzmienie Ci się podoba i potrafisz też na tyle ocenić pracę klawiatury aby stwierdzić że grało się przyjemniej i czułeś lepszą kontrolę nad dźwiękiem niż na instrumentach cyfrowych, to chyba warto wziąć pod uwagę ten instrument.
Zakładam że to najtańsze lub jedne z najtańszych akustycznych pianin w tym sklepie, jeśli są jeszcze inne propozycje w zbliżonej cenie to trzeba je również przeanalizować.

Tak na szybko przejrzałem wpisy na zagranicznych forach dotyczących Pearl River i ludzie zwracają uwagę na nie równe wykonanie, czyli taki sam model jednemu klientowi trafi się bezproblemowy a inny narzekał na wady (ktoś pisał o ocieraniu klawiszy o siebie w trakcie gry). Jednak problemy z jakością zdarzają się i tym uznanym markom. Dlatego będąc w sklepie trzeba dokładnie sprawdzić instrument. Sprawdzić działanie pedałów i nawet pracę każdego klawisza naciskając po kolei.
Oczywiście po zakupie, transporcie i ustawieniu instrumentu w pokoju niezbędna będzie wizyta stroiciela, warto zapytać czy w cenie zakupu oprócz transportu jest też strojenie. Prawidłowo to nawet wygląda to tak, że po transporcie stroimy pianino a następnie za około miesiąc czy półtora jest ponowne dostrajanie dla ułożenia stroju.

Sam stroiciel powinien być osobą doświadczoną, jeśli wyciągnie elektroniczny stroik to już powinniśmy zastanowić się nad jego kompetencjami, bo tani stroiciel z niewielkim doświadczeniem może wyrządzić wiele złego, na przykład uszkadzając kołki stroikowe.
Do Pianina czy fortepianu akustycznego trzeba mieć odpowiednie podejście, szacunek do instrumentu. Jeśli ktoś tego nie czuje i podchodzi do pianina jak pracownik ZURiT'u do telewizora, to nigdy nie powinien zostać stroicielem.

Zapytasz stroiciela z kilkudziesięcioletnim stażem ile zajęła mu nauka, to pewnie odpowie że nadal się jeszcze uczy.

Odpowiedz
10.09.2020, 16:15,
#26
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Wiec tak. Pianino jest nowe, ale jest strojone i sprawdzane przed wysłaniem, później po upływie jakiegoś czasu jest 1 darmowe strojenie w domu. Wniesienie i wyniesienie w cenie. Jest to „wynajęcie pianina” i po roku można zwrócić i odzyskać kaucje (płatności miesięczne nie są zwracane). Po upływie 35 miesięcy instrument staje się własnością. Można tez wcześniej wykupić i wszystko co już zostało zapłacone jest brane pod uwagę i dopłaca się tylko różnice. Co sądzicie o sklepie pianina.pl z Pszczyny? Kupował ktoś tam pianino? 


Jeżeli chodzi o gwarancje to wezmę to pod uwagę. I kolejne pytanie, czy opłaca się kupować nowy instrument czy lepiej coś używanego w tej cenie? Budżet wzrósł do 15k.

Odpowiedz
10.09.2020, 22:37,
#27
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
(10.09.2020, 16:15)Sebowiec napisał(a): ... czy opłaca się kupować nowy instrument czy lepiej coś używanego w tej cenie? Budżet wzrósł do 15k.

Wydaje mi się, że to już bardziej kwestia filozofii podejścia do zakupu i posiadania instrumentu.
Jeśli Ja miałbym kupić pianino cyfrowe, to tylko nowe lub ewentualnie lekko używane ale ze sprawdzonego źródła. Jeśli akustyk, to przynajmniej 40to letni, czyli instrument używany. Tutaj nie chodzi mi tylko o to, że nie uważam tych nowych instrumentów za lepsze pod każdym względem od tych starszych ale też o pewien wymiar nie fizyczny. Te starsze instrumenty mają coś czego nowe są kompletnie pozbawione - są nieco sterylne. Mam nadzieję, że czytasz miedzy wierszami.
Myślę, że decyzja jest dość łatwa a znajdziesz Ją w sobie. Kieruj się tym, co Tobie samemu jest bliższe a nie koniecznie Nam Wink

P.S. Pytałeś o pianino Ed.Seiler:
https://www.olx.pl/oferta/pianino-ed-sei...a;promoted

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
12.09.2020, 11:24,
#28
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Ok, więc decyzja zapadła ostatecznie na akustyka. Teraz tylko znaleźć coś dla siebie. Pytanie do was: W tej cenie również mogę dostać yamahe u3, co myślicie o tych instrumentach, ew. na jakie firmy warto zwrócić uwagę przy budżecie 15k z widełkami? te 2-3 tysiące nie robi już żadnej różnicy przy takiej kwocie. Chciałbym wybrać instrument na lata.

Odpowiedz
12.09.2020, 12:38,
#29
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
(12.09.2020, 11:24)Sebowiec napisał(a): Ok, więc decyzja zapadła ostatecznie na akustyka.

Znakomita decyzja Smile

(12.09.2020, 11:24)Sebowiec napisał(a): W tej cenie również mogę dostać yamahe u3, co myślicie o tych instrumentach, ew. na jakie firmy warto zwrócić uwagę przy budżecie 15k z widełkami?

No cóż, to kwestia jakie przede wszystkim lubisz brzmienie. Jeśli brzmienie Yamahy Tobie opdowiada, to szukałbym wśród Yamah lub generalnie wśród brzmień japońskich, czyli jeszcze Kawai ale wstępnie posłuchałbym brzmień różnych pianin na YT a potem na bazie swoich ulubionych typów szukałbym ogłoszeń czy to prywatnych czy ofert stroicieli czy sklepów i zrobił sobie wycieczki celem ogrania. Potem jeśli już znajdziesz coś, co byś brał poważnie pod uwagę, to wtedy koniecznie zabierz na oględziny stroiciela.
Jeśli chodzi o polecenia, to Ja akurat lubię brzmienia pianin niemieckich więc na pewno nie wybrałbym Yamahy, co nie oznacza, że to złe brzmienie - nie, to dobre brzmienie ale nie w moim guście  Wink Nie mniej jednak U3 to uznany i bardzo popularny model w tej cenie i ma wielu wielbicieli.

Poczytaj na stronie Graegorza Rychlika, na stronie arspolonica, coś tam znajdziesz a najwięcej chyba na pianoworld forum:
http://grzegorzrychlik.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=XBarUSVK5dU
http://arspolonica.ocross.net/
http://forum.pianoworld.com/ubbthreads.p...mmary.html

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
29.09.2020, 16:06,
#30
RE: Pianino Cyfrowe 4-8k
Krótkie pytanie do znawców pianin przedwojennych. Co sądzicie o pianinie Ronish z 1925 roku? Pianino po całkowitej renowacji.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 456 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 377 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 759 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg
  Pianino cyfrowe dla dziecka... toniq 17 9,773 25.04.2023, 09:50
Ostatni post: tata
  Które pianino cyfrowe. clavia 3 1,091 12.04.2023, 00:24
Ostatni post: clavia

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS