Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOXF8 - klawiatura
09.09.2020, 17:22,
#1
MOXF8 - klawiatura
Cześć, zastanawiam się nad zakupem MOXF8 ale zastanawiam się jak wypada klawiatura GHS w tym modelu. 
Z tego co czytałem nie jest to najbardziej solidna konstrukcja i jest dosyć lekka.
Do tej pory grałem m. in. na Kurzweilu z klawiatura Fatar TP40L, która tez jakaś ciężka nie była, mógłby ktoś opisać wrażenia z tej klawiatury? Ciężkością bliżej jej do półważonej czy do pianina? I jaka jest akcja w odczuciu podczas grania?

Odpowiedz
09.09.2020, 19:48,
#2
RE: MOXF8 - klawiatura
Przyznam, że nie jestem na bieżąco, dawno sklepów nie odwiedzałem. Na MOXF8 nie grałem, ale znam tę klawiaturę GHS z DGX-660, YDP-143 itd...
Mimo wszystko jest to klawiatura ważona, której bliżej do młoteczkowej. Myślę, że największym problemem są krótkie - czytaj płytko zawieszone klawisze, czyli jeśli gramy głębiej w klawiaturze robi się dość twarda. Ale jej niewielkie doważenie sprawia, że jest całkiem grywalna, jeśli nie gramy głęboko w klawiaturze. Na pewno lżejsza od TP40L.

Tak to wygląda na przykładzie pianina P105 (zdjęcia samej klawiatury nie są na samym początku tylko trochę niżej)
http://forum.pianoworld.com/ubbthreads.p...rdown.html

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
09.09.2020, 20:39,
#3
RE: MOXF8 - klawiatura
Przeglądałem zdjęcia mechanizmów, i z tego co zauwazylem Graded Hammer tez jest zbudowana w oparciu o te „pręty” zamiast młotków. Ale fakt, że same klawisze są dłuższe.
Ale skoro Fatar TP40L jest dla mnie lekka, to GHS może być już za lekka.
Muszę znaleźć coś z tą klawiaturą w sklepie i ograć w takim razie.

Odpowiedz
09.09.2020, 20:43,
#4
RE: MOXF8 - klawiatura
Pręty to obciążniki, spełniają rolę "mloteczkow" z innych klawiatur to akurat specjalnie nie przeszkadza, tylko dziwnie wygląda. Bez problemu powinieneś znaleźć coś z GHS em. GH i jej odmiany to zauważalnie co innego, choć rzeczywiście obecność prętów jest elementem wspólnym.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
09.09.2020, 21:00,
#5
RE: MOXF8 - klawiatura
W MODX8 niektóre klawisze zaczęły mi z czasem "stukać", problem jest znany w tych klawiaturach.

Odpowiedz
10.09.2020, 21:41,
#6
RE: MOXF8 - klawiatura
MODX to w sumie dosyć świeży model, i tak szybko klawiatura zaczęła być głośna? Nie świadczy to zbyt dobrze. Z drugiej strony Yamaha montuje tę klawiaturę w swoich pianinach, nawet w P125 (nie żeby to był jakiś super sprzęt), więc aż tak źle być chyba nie może.
No nic, może w weekend uda się ograć którąś z tych Yamach, bo poza samą klawiaturą MOXF wydaje się być mocnym zawodnikiem.

Odpowiedz
10.09.2020, 22:18,
#7
RE: MOXF8 - klawiatura
Klawiatura GHS może różnić się szczegółami wykonania czy osadzenia w instrumencie. Wystarczy porównać Yamahy P45 i Ydp144 żeby się przekonać że nie pracują identycznie. W MODX8 zaoszczędzono chyba na pasku filcowym, który prawdopodobnie jest zbyt cienki i po krótkim czasie ugniata się od uderzeń. Możliwe że problem dotyczył pierwszej partii instrumentów a po powtarzających się reklamacjach firma zareagowała. Nie mam informacji na ten temat.

Teraz przyjrzałem się tytułowi wątku i Ty pytasz o MOXF8 a nie o MODX8 ? Jeśli tak to dlaczego taki wybór ?

Odpowiedz
10.09.2020, 22:27,
#8
RE: MOXF8 - klawiatura
Zakładam że powodem jest budżet bo przecież jaki ma sens kupowanie zredukowanego poprzednika który ma o ponad 5 GB sampli mniej co juz mówi o ile lepsze pianina są w  MODX (i inne akustyki czy El Piana) nie wspominając o całej reszcie jak FM-X i innych rzeczach których brakuje w Moxf/Motif.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
10.09.2020, 23:01,
#9
RE: MOXF8 - klawiatura
Zgadza się, chodzi o budżet. Ale może faktycznie wstrzymam się i dorzucę trochę więcej do MODX.
Piana akurat są najważniejszym elementem dla mnie, wiec tu MODX rzeczywiście będzie się lepiej spisywał.
Chociaż zawsze do MOXF’a można dograć jakieś sample.

Odpowiedz
10.09.2020, 23:41, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.09.2020, 23:43 przez Valtari.)
#10
RE: MOXF8 - klawiatura
A do jakich celów chcesz instrument, to znaczy co chcesz na nim robić bo może nie jest Ci potrzebna stacja robocza tylko instrument z dobrym brzmieniem fortepianu i dobrą ważoną klawiaturą. Czy będziesz używał sekwencera ? Jeśli nie, to rozważ stage piano, takie z dużą ilością brzmień. Za ok 5 tyś masz Rolanda RD88 z klawiaturą PHA-4 i około 3 tyś brzmień

https://www.youtube.com/watch?v=Z8YLSSXeqrE

Odpowiedz
11.09.2020, 08:52,
#11
RE: MOXF8 - klawiatura
(10.09.2020, 23:41)Valtari napisał(a): A do jakich celów chcesz instrument, to znaczy co chcesz na nim robić bo może nie jest Ci potrzebna stacja robocza tylko instrument z dobrym brzmieniem fortepianu i dobrą ważoną klawiaturą. Czy będziesz używał sekwencera ? Jeśli nie, to rozważ stage piano, takie z dużą ilością brzmień. Za ok 5 tyś masz Rolanda RD88 z klawiaturą PHA-4 i około 3 tyś brzmień

https://www.youtube.com/watch?v=Z8YLSSXeqrE

Tak to również dobry wybór i jak na stage piano bardzo wszechstronny instrument bo siedzą w nim wszystkie barwy nowej syntezy Zen-Core które są w najnowszych Fantomach (jest ich nawet ponad 3000).
Można do niego też ładować rozszerzenia barwowe których za darmo Roland udostępnił w okolicy 50 i sa tez pianinowe. Nie jestem pewien ile slotów na rozszerzenia jest dostępnych ale chyba 2.
Roland też obiecuje dodanie w przyszłości rozszerzeń modeli syntezy (dla całej seri ich nowych instrumentów i wymienia też RD88) więc dojdą wirtualnie modelowane Juno 106, Jupiter 8, SH101 i JX-8P i do nich dodatkowe barwy (ponad 100 na każdy) te same które sa już w Jupiter X.
Będzie to więc wtedy już na prawdę potężny brzmieniowo sprzęt który wygląda tylko jak Stage Piano.
Z tego co wiem jego barwy pianin to rolandowskie Supernatural Acoustic Piano.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
11.09.2020, 09:16,
#12
RE: MOXF8 - klawiatura
Generalnie chciałbym, żeby to był sprzęt w stylu workstation, takie wszystko w jednym, bo rzadko podpinam instrument do komputera.
Aktualnie sprzętu raczej używam w warunkach domowych, a lubię też pogrzebać w brzmieniu więc piano jako takie raczej odpada.
Jeśli chodzi o klawiaturę to też bez przesady, klasycznym pianistą nie jestem więc nie potrzebuję, ale też nie chcę żeby było zbyt lekko.
Aktualnie mam Kurzweila PC3X, którego lubię, klawiatura nie jest jakaś ciężka ale wygodnie się na niej gra. Niestety brzmienie piano zbyt autentyczne nie jest, a nie ma opcji ładowania sampli (chociaż z drugiej strony reszta barw jest naprawdę dobra, m. in. brzmienia orkiestrowe).
MOXF ma piano całkiem fajne, a po zainstalowaniu opcji flash mam możliwość załadowania 1gb sampli. Tylko właśnie klawiatura mnie zastanawiała.
MODX klawiaturę ma taką samą jak MODX, ale brzmienie jednak jeszcze lepsze, więc zaczynam rozważać tę opcję.

Odpowiedz
11.09.2020, 09:59, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.09.2020, 10:03 przez Valtari.)
#13
RE: MOXF8 - klawiatura
Dodatkowo w MODX nie zaoszczędzono tak bardzo na przetwornikach. Kiedyś porównywałem w sklepie MOXF z Motifem Xf. Oba mają ten sam zestaw próbek a porównując bezpośrednio takie same brzmienia była słyszalna wyraźnie lepsza dynamika w Motifie. Brzmiał potężniej, pozbawiony był też takiego nieprzyjemnego jazgotu wysokich tonów na niektórych brzmieniach.
Oczywiście zdaję sobie sprawę że różnicę słychać jedynie zestawiając obok siebie oba instrumenty w tym samym czasie.

Co do porównania MODX do Montage tak dużej różnicy już nie ma

Na tym porównaniu Montage brzmi dynamiczniej na brzmieniach fortepianu w początkowej części filmu, później różnicy już nie słyszę.

https://www.youtube.com/watch?v=8ob4o2xEH6Y

W drugim porównaniu nie słyszę żadnych różnic

https://www.youtube.com/watch?v=1_0jbBezEtE

Oczywiście aby być obiektywnym należy wziąć pod uwagę różne klawiatury w porównywanych instrumentach i ich różną reakcję na dynamikę gry. Różne klawiatury są zarówno w przypadku duetu MOXF/Motif Xf jak i MODX/Montage. jednak w tym pierwszym przypadku różnica w jakości brzmienia była wyraźnie słyszalna.

Odpowiedz
11.09.2020, 16:29,
#14
RE: MOXF8 - klawiatura
W takim razie zbieraj na MODX bo nie ma sensu chyba dalej rozważać Moxf.
Do MODX jest za darmo dane bardzo fajne piano Bosendorfera 290 Imperial, które ma około 400 MB próbek i brzmi bardzo fajnie i co ważne zupełnie inaczej jak CFXy które fabrycznie są w MODX.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
13.09.2020, 17:16,
#15
RE: MOXF8 - klawiatura
A czy tego Bosendorfera nie da się przypadkiem załadować do MOXF? Z tego co sprawdzałem to cenowo MODX wychodzi mniej więcej 2 razy drożej... Wiadomo, że pewnie cena jest uzasadniona brzmieniem / możliwościami, ale zastanawiam się, czy do użytku jednak głównie domowego, MOXF nie byłby jednak wystarczający.

Odpowiedz
13.09.2020, 20:04,
#16
RE: MOXF8 - klawiatura
(13.09.2020, 17:16)myszy napisał(a): A czy tego Bosendorfera nie da się przypadkiem załadować do MOXF? Z tego co sprawdzałem to cenowo MODX wychodzi mniej więcej 2 razy drożej... Wiadomo, że pewnie cena jest uzasadniona brzmieniem / możliwościami, ale zastanawiam się, czy do użytku jednak głównie domowego, MOXF nie byłby jednak wystarczający.

Bosendorfer jest do wgrania tylko do Montage i MODX niestety. Co do zakupu to już musisz sam zdecydować czy ci wystarczy MOXF tylko nie wiem gdzie ty tą różnicę dwukrotną widzisz?. Różnica w okolicach 1000 zł jak sie poszuka

MOXF8 około 5500zł a MODX8 około 6700zł Tu, a w innych sklepach trochę drożej (okollice 7300zł).
Dlatego uważam że MOXF nie opłaca się już kupować. Fakt że w tych niższych cenach najczęściej produkty sa wyprzedane ale warto się zapisać i poczekać. Jak myslisz czemu trudno kupić MODX? Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
13.09.2020, 20:29,
#17
RE: MOXF8 - klawiatura
Chyba powinienem wspomnieć, że patrzę na sprzęty używane. I w takim przypadku MOXF nawet z rozszerzeniem pamięci 1GB to koszt około 3500zł, MODX to co najmniej 6 tys.

Odpowiedz
13.09.2020, 22:13,
#18
RE: MOXF8 - klawiatura
(13.09.2020, 20:29)myszy napisał(a): Chyba powinienem wspomnieć, że patrzę na sprzęty używane. I w takim przypadku MOXF nawet z rozszerzeniem pamięci 1GB to koszt około 3500zł, MODX to co najmniej 6 tys.

No to wiele wyjaśnia. Musisz sam podjąć decyzję. MODX będzie długo trzymać cenę więc nie stanieje, bo to wciąż świeży sprzęt i pożądany, a i nawet jego cena jako nowa nie jest wygórowana biorąc pod uwagę, że ma praktycznie te same możliwości co Montage które jest dwa razy droższe. MODX ma chyba najkorzystniejszy stosunek ceny do możliwości.
Zawsze jest jakiś droższy i lepszy sprzęt jak ten który możemy kupić. Ja sobie Moog One nie kupię choć pewnie by się przydał Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  MOXF8 zapisywanie danych, problem Piotr 1 4,407 29.09.2014, 05:26
Ostatni post: hammond

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS