Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instrument z dobrą klawiaturą
01.10.2020, 01:48, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.10.2020, 01:54 przez aspiryna.)
#1
Music  Instrument z dobrą klawiaturą
Witam i proszę o pomoc.

Jakiś czas temu przeprowadziłem się do nowego mieszkania, niestety nie mam możliwości ćwiczenia na tradycyjnym instrumencie i zostałem zmuszony (po 11 latach gry) do przeniesienia się "na coś" z słuchawkami. Jestem w tym temacie zupełnie laikiem i szczerze powiedziawszy nigdy nie miałem okazji obcować  z elektrycznymi instrumentami. 
Zależy mi tylko i wyłącznie na tym aby instrument posiadał wysokiej jakości
klawiaturę która będzie odwzorowywała tradycyjną a co do reszty efektów  nie są one potrzebne do mojego użytku, więc może ich być jak najmniej.  Oczywiście jeśli są jakieś modele z dobrą klawiaturą i sporą ilością dodatków w rozsądnej cenie też się nie pogniewam.

Preferuje coś co można dosyć łatwo rozkręcić i spakować do auta lub wersje bez ławy którą będę po prostu transportować w futerale 
Może być to klawiatura z 88 lub 76 klawiszami
Jak dla mnie całkiem fajnie prezentuje się Kurzweil SP88x, ale tak jak wspominałem zupełnie nie mam o tym pojęcia. Moim głównym źródłem wiedzy na te tematy są testy wykonywane przez panów z portalu muzykuj

Dodam że  będę nabywał instrument raczej używany gdyż zamierzam zmieścić się do ok. 2500zł. Jeśli będzie trzeba.... no cóż... dopłacę.

Mam nadzieję że coś takiego w ogóle istnieje  i czekam na wypowiedzi kogoś kto zajmuje się tematem Smile
 

Odpowiedz
01.10.2020, 06:40,
#2
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Witaj.
No cóż, zadanie - wyzwanie Smile czyli jak ktoś, kto cały czas grał na instrumencie akustycznym, teraz ma się odnaleźć przy raczej budżetowej cyfrówce. Musisz wiedzieć że przesiadka na instrument nawet za 8 czy 10 tys i tak będzie szokiem dla Twoich dłoni, a co do brzmienia to główny nacisk jest na próbę zasymulowania fortepianu a nie pianina.

Tego Kurzweila zdecydowanie bym odpuścił, to już dość leciwy model i jest duże ryzyko że klawiatura będzie wytłuczona. Rozumiem że z racji ograniczonego budżetu trzeba celować w instrumenty używane, ale bezpieczniej będzie ograniczyć się do co najwyżej kilkuletnich egzemplarzy.

Moja propozycja to Kawai ES110

https://www.olx.pl/oferty/q-kawai-es110/

https://www.youtube.com/watch?v=YhByRni-HZ0

Druga propozycja to Roland Fp30

https://www.olx.pl/oferty/q-roland-fp30/

https://www.youtube.com/watch?v=nJ7tRDTnJ0M

Zwiększając nieznacznie budżet mógłbyś oba kupić jako nowe.

Który lepszy ? Musiałbyś osobiście ograć oba aby się przekonać.

Odpowiedz
01.10.2020, 10:15, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.10.2020, 10:22 przez aspiryna.)
#3
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Jeśli to przyniesie jakąś znacząca różnice jestem w stanie dobić do ceny 4000zł. Gdyż instrument zapewne będę używał dosyć często i przez przynajmniej najbliższe 3 lata
Co do aspektu mobilności jestem w stanie z niego ewentualnie zrezygnować może to bedzie jakimś rozwiązaniem?


ps Dowiedziałem się że bardzo chwaloną klawiaturą jest Fatar TP 100 który znajduje się w tym modelu
 https://www.olx.pl/oferta/kurzweil-artis...70dddbcff8

Odpowiedz
01.10.2020, 13:08,
#4
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
A gdzie to tak chwalą Tp100 ? Smile Niestety nie zgadzam się z taką opinią i myślę że inni forumowicze jeśli przeczytają ten wątek, to również potwierdzą że Tp100 to niezbyt dobra konstrukcja. Na pewno nie dla kogoś zaawansowanego, grającego na akustyku. Jeśli grasz klasykę czy jazz to zapomnij o tym Fatarze.
Miałem instrument z tą klawiaturą (Kurzweil Forte Se) i dla mnie jako osoby poruszającej się w tematach muzyki filmowej czy też elektronicznej z lat 80' Tp100 jest co prawda do zaakceptowania, ale jako w miarę uniwersalna doważona klawiatura do gry różnymi brzmieniami. Grając utwory typowo pianistyczne Tp100 szybko ukazuje swoje słabości, a właściwie dziwne, nienaturalne czucie tej klawiatury, którą inni określają jako gąbczasta.

Zaproponowany przez Ciebie Artis Se to instrument na scenę, gdzie oprócz barwy fortepianu gramy na przykład brzmieniem hammonda, lub barwami syntezatorowymi.

Każdy tego typu instrument, czyli pianino sceniczne (stage piano) musi mieć klawiaturę nie za ciężką, bardziej uniwersalną, przy projektowaniu której nikt nawet się nie starał aby naśladowała pracę mechaniki instrumentu akustycznego.
Przesiadając się z pianina na Tp100 poczułbyś raczej zażenowanie Smile

Oczywiście są pianina sceniczne z bardzo dobrą klawiaturą, takim instrumentem jest na przykład Kawai MP7se. No ale cena...

Nie skreślałbym modeli, które proponowałem w pierwszym poście, bo to instrumenty z całkiem dobrą klawiaturą jak na tą cenę.

Zwiększenie budżetu do ok 4 tys nie specjalnie nasuwa mi jakieś inne propozycje, na OLX znalazłem Kawai MP7 (wcześniejszy model, bez "SE" w nazwie) za 4600zł, myślę że do jakiejś negocjacji. Oczywiście jak każdy używany instrument, trzeba koniecznie sprawdzić w jakim stanie jest klawiatura, z resztą sprzedający i tak wspomina o odbiorze osobistym.

Odpowiedz
01.10.2020, 15:46,
#5
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Odnośnie Kawaii i Rolanda pierwsza różnica jaka rzuca się w oczy to dostępność a mianiowcie w przypadku Kawaii jej brak na allegro, jeśli chodzi o te 3 pozycje z olx dostępna dla mnie jest w sumie tylko 1 ze względu na bliskość zamieszkania. Jeśli to nie wypali zabieram się za testy Rolanda może się uda znaleźć nowy cały set w przystępnej cenie Smile

Odpowiedz
02.10.2020, 19:08,
#6
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
(01.10.2020, 15:46)aspiryna napisał(a): Odnośnie Kawaii i Rolanda pierwsza różnica jaka rzuca się w oczy to dostępność a mianiowcie w przypadku Kawaii jej brak na allegro, jeśli chodzi o te 3 pozycje z olx dostępna dla mnie jest w sumie tylko 1 ze względu na bliskość zamieszkania. Jeśli to nie wypali zabieram się za testy Rolanda może się uda znaleźć nowy cały set w przystępnej cenie Smile
Cześć. Podepnę się do wątku. Potrzebuję instrumentu z dobrą klawiaturą (w sume to nie wiem, czy aż tak dobrą - wystarczy w klasie starej Legnicy z lat 70, niekoniecznie z tym przełamaniem, które pod koniec wciśnięcia mają fortepiany), ale koniecznie z pedałami skracającymi i wydłużającymi dźwięk. Czy lista powyżej jest ok, czy też muszę szukać czegoś innego? Nadmienię, że dawno nie grałem (ok. 25 lat) i szukam instrumentu nie koncertowego, a domowego, odświeżającego stare umiejętności. Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odpowiedz
03.10.2020, 23:28,
#7
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
(01.10.2020, 06:40)Valtari napisał(a): Witaj.
No cóż, zadanie - wyzwanie Smile czyli jak ktoś, kto cały czas grał na instrumencie akustycznym, teraz ma się odnaleźć przy raczej budżetowej cyfrówce. Musisz wiedzieć że przesiadka na instrument nawet za 8 czy 10 tys i tak będzie szokiem dla Twoich dłoni, a co do brzmienia to główny nacisk jest na próbę zasymulowania fortepianu a nie pianina.

Tego Kurzweila zdecydowanie bym odpuścił, to już dość leciwy model i jest duże ryzyko że klawiatura będzie wytłuczona. Rozumiem że z racji ograniczonego budżetu trzeba celować w instrumenty używane, ale bezpieczniej będzie ograniczyć się do co najwyżej kilkuletnich egzemplarzy.

Moja propozycja to Kawai ES110

https://www.olx.pl/oferty/q-kawai-es110/

https://www.youtube.com/watch?v=YhByRni-HZ0

Druga propozycja to Roland Fp30

https://www.olx.pl/oferty/q-roland-fp30/

https://www.youtube.com/watch?v=nJ7tRDTnJ0M

Zwiększając nieznacznie budżet mógłbyś oba kupić jako nowe.

Który lepszy ? Musiałbyś osobiście ograć oba aby się przekonać.

Apropos nabycia nowego instrumentu. Czy jeśli u mnie w mieście w sklepie muzycznym tak się złoży że akurat fp30 nie będzie... czego jestem prawie pewien (bo jeśli chodzi o kawaii nie oszukujmy się z moich badań wynika że nie będzie szans) 
To warto zamówić w "ciemno" czy np jechać do innego miasta (myślę ze w Poznaniu lub Bydgoszczy powinno coś sie znaleźć)  by nieco rozprostować palce.
Raczej i tak i tak zdecyduje się na ten model  więc nasuwa mi to wątpliwości co do słuszności takiej wyprawy.  To co mnie bardzo zaskoczyło to to że cena tego instrumentu używanego prawie nie odbiega od nowego a różnica (w tych z olx) to zaledwie 400-500zł.

Odpowiedz
04.10.2020, 07:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.10.2020, 07:58 przez Valtari.)
#8
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Widzisz specyfika rynku instrumentów jest znacząco inna od na przykład smartfonów. Tam, gdzie nowe modele powstają każdego roku a nawet częściej, przeceny na nieaktualny już model są znaczące. W związku z tym używki na rynku wtórnym muszą lecieć na łeb z ceną.
Jeśli kupiłeś smartfona za 3 tys a za rok wyszedł nowy model i Twój kosztuje już poniżej 2 tys to za ile wystawisz używany żeby się sprzedał.
Nowe model instrumentów cyfrowych wychodzą co pięć lat a nawet rzadziej, tak więc ktoś kto kupił Fp30 na przykład 8 miesięcy temu i teraz chce sprzedać bo córka nie wykazała talentu Smile to nadal sprzedaje aktualny model który powinien być raczej w bardzo dobrym stanie i dlatego nie ma powodu aby opuszczać 1/3 ceny. Tu nic się nie zdezaktualizowało, nie spadła wydajność, nie pojawiło się nic lepszego, dlatego instrumenty trzymają cenę.

Co do zamówienia w ciemno, to przysługuje Ci prawo zwrotu do dwóch tygodni i to bez podania przyczyny. Więc zamów i przetestuj. Jeśli klawiatura Ci nie siądzie, to musisz mieć świadomość że w tym budżecie i tak nic lepszego nie wybierzesz. Jedynie Kawai byłby konkurencją bo Yamaha w budżetowych pianinach cyfrowych stosuje swoją najprostszą klawiaturę GHS której zdecydowanie nie można polecić osobie zaawansowanej i grającej dotąd na akustyku.

Odpowiedz
06.11.2020, 16:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.11.2020, 18:17 przez aspiryna.)
#9
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Dla wszystkich który będą mieć w przyszłości podobny problem (aczkolwiek raczej będzie ich stosunkowo niewielu)

Po ponad miesiącu zdecydowałem się dziś na zakup rolanda 30, przyjdzie we wtorek, wtedy też w tym miescu podziele się swoimi odczuciami z wrażeń jakie zapewnia przejście z instrumentu tradycyjnego na komputer.

Odpowiedz
19.11.2020, 18:16, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.11.2020, 20:39 przez aspiryna.)
#10
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Witam, natłok obowiązków przesunął w czasie datę stworzenia tego wpisu, jednak pamiętałem i może nawet lepiej że wstawiam to po dłuższym czasie Smile
Kupiłem instrument nieużywany.

Po tygodniu praktyki stwierdzam że:
Rzeczywiście tak jak Valtari twierdził klawiatura jest całkiem dobra, jestem z niej serio zadowolony, jej praca wcale nie jest ciężka tak jak mogłem przeczytać w innych artykułach, raczej określę ją jako dosyć przeciętną da się na niej ćwiczyć i myślę że z łatwością wykonać gamy i pasaże jak i również  ozdobniki  (oczywiście żadne porównanie z akustycznym instrumentem nie ma najmniejszego sensu) ogólnie chwalę również zaznaczę że całkiem dobrze oddaje i kontroluje ona dynamikę gry.

Jednak to co mnie tutaj zaskoczyło to dźwięk... "Bogaty, ekspresyjny dźwięk renomowanego, fortepianowego modułu brzmieniowego SuperNATURAL firmy Roland"
Dźwięk za którym raczej nie przepadam. (Może nie umiem czegoś ustawić czy coś ale raczej podejrzewam że tak ma być) Na ustawieniach fabrycznych  z głośników dźwięk ma w sobie coś "głuchego" Tak jak gdyby w pianinie grać na środkowym pedale gdy młotki uderzają w strunę przez filc. Lepiej  sytuacja wygląda na słuchawkach, lecz  dopiero podgłośnienie na przynajmniej 80% sprawia że dźwięk staje się bardziej pełny i wyrazisty, na średniej głośności raczej odległy, zamglony i niezbyt głęboki tak jak na głośniku . Natomiast są brzmienia które ciekawią takie jak Church organ 1 które jest bardzo realistyczne  (szczególnie po dodaniu pogłosu)
Myślę że z moich odczuć zamieściłem to co najważniejsze.

Niestety, nie udało mi się połączyć przez bluetootha z telefonem, tutaj raczej wina leży po mojej stronie aczkolwiek robiłem wszystko zgodnie z instrukcją. Mimo że telefon był połączony to programy nadal nie wykrywały instrumentu.
Dodam że, jedyne co to  udało mi się połączyć przez kabel na komputerze z programem audacity.

Zastanawia mnie czy mogę na tym grać jakimiś innymi brzmieniami przy pomocy jakiegoś programu czy coś w tym stylu, ale to raczej wątek na osobny temat

Zakup spełnił moje oczekiwania.
Dziękuję i pozdrawiam cieplutko.

Odpowiedz
20.11.2020, 01:00,
#11
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
To super że jesteś zadowolony, przynajmniej z klawiatury. Instrument jako całość idealny nie będzie, bo gdyby taki był to nikt by tych droższych nie kupił Smile.
A jakie masz słuchawki ? Bo tutaj też jest pole do modyfikacji tego co słyszysz.

Odpowiedz
04.12.2020, 09:38,
#12
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Posiadam słuchawki ISK HD-9999 okazało się że wina leżała w przejściówce na 6.3 której używałem a po jej wymianie na nową jakość dźwięku znacząco wzrosła.
W zasadzie teraz brzmi o niebo lepiej.

Odpowiedz
10.12.2020, 02:15,
#13
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Podepnę się do tematu. Chodzi mi o klawiaturę. Czy można znaleźć instrument z ważoną klawiaturą który nie waży ponad 20 kg?

W jakich modelach znajdziemy tą klawiaturę TP100?
Przymierzam się powoli do jakiegoś masterkeyboarda z ważonymi klawiszami.
Mysłałem o Sl Studio 73 lub 88, ale musiałbym je ograć. Jeżeli ta klawiatura występuje w innych instrumentach to może łatwiej mi będzie je znaleźć w jakimś sklepie stacjonarnym. W domu mam pianino Lindergh. Do tej pory miałem styczność z takimi instrumentami: Alesis QS 8, całkiem niezła klawiatura chyba jakaś fatarowska ogrywałem też Alesis QS2 i była gorsza. Kurzweil MPS 20 no i Kurzweil PC3K 8. Dla mnie to był jak narazie najlepszy instrument elektroniczny jaki miałem w posiadaniu. Jedyna wada to waga.
Na tych wszystkich instrumentach grało się o niebo lepiej niż na moim pianinie. 

Budżet na taką klawiaturę powiedzmy około 2, 3 tys.

Pozdrawiam

Odpowiedz
10.12.2020, 07:53,
#14
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Fatar TP100 znajdziesz np. w Nordach Electro z oznaczeniem HP, Nordach Stage 76 z oznaczeniem HP, niektórych Kurzweilach np. Forte SE, Artis, Artis SE.. Dexibell S3, P3, S3 Pro (3 czujniki) a także niestety S7 Pro M (S7 i S7 Pro mają odmiany TP40).
Klawisze QS8 z tego co widzę przypominają Fatara ale raczej TP40, czyli taka jak znasz z PC3K8 : https://syntaur.com/alesis_qs.html
https://www.keyboardkountry.com/replacem...-1-others/
TP100 ma zupełnie inne wg mnie "czucie" od TP40. TP100 ma zdecydowanie krótsze Klawisze od TP40, więc granie głębiej w klawiaturze nie jest ak komfortowe jak na TP40. Polecam stronę Fatar tam są i zdjęcia i rysunki. Gdybyś miał możliwość porównać ze sobą np dwa Nordy jeden HA (TP40) drugi HP (TP100) albo Kurzweila Forte/PC3K8/PC3A8 do tych które wymieniłem wyżej, zorientujesz się o co chodzi.
Klawiatury w tych instrumentach mogą mieć odmiany np TP40H, TP40M, TP40L, TP40GH, różniące się ciężkością klawiszy a także mogą być 2 i 3 czujnikowe, z wykonczeniem a'la kość słoniowa bądź najczęściej nie. Natomiast podstawowa konstrukcja i geometria raczej jest taka sama.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
11.12.2020, 03:03,
#15
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Dzięki za informacjęSmile

Odpowiedz
29.03.2022, 14:50,
#16
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Hej,
chciałbym krótko odświeżyć wątek i podzielić się swoją opinią po 1,5 roku użytkowania instrumentu.
Z perspektywy czasu, uważam że zakup był niezwykle udany.Rzeczywiście, jest to instrument ze świetną klawiaturą, po 1.5 roku praktycznie codziennej gry na zaawansowanym poziomie feeling klawiatury jest praktycznie taki sam jak za pierwszym razem, wydaje mi się że zużycie jest praktycznie minimalne.
Największym minusem jest pulpit na nuty, który jest wyprofilowany w taki sposób, że z trudem spełnia swoje zadanie, z rozwiązaniem tego problemu przychodzi użycie jakiejkolwiek podkładki, w moim przypadku jest to zwykła teczka A4 lub jakaś książka z nutami.
Warto wspomnieć o znacznym wzroście ceny w ciągu 2lat. na przełomie 2019/2020 instrument można było otrzymać za około 2200zł. Ja swój kupiłem w listopadzie 2020r. za 2400zł. W tej chwili po rekonesansie cen widzę że oscyluje około 3000zł.
Za jakiś czas dokończę edycje posta.

Odpowiedz
29.03.2022, 16:51,
#17
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Aktualny model to fp30X ale Fp30 nadal można kupić. Fp30X kosztuje 3000 - 3300, zalegające jeszcze w sklepach Fp30 powinny być zauważalnie tańsze. Jak przyjdzie klient i powie sprzedawcy że wie o istnieniu nowszego modelu, to może wówczas dostanie jakiś porządny rabat Smile

Odpowiedz
29.03.2022, 17:54,
#18
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
(29.03.2022, 16:51)Valtari napisał(a): Aktualny model to fp30X ale Fp30 nadal można kupić. Fp30X kosztuje 3000 - 3300, zalegające jeszcze w sklepach Fp30 powinny być zauważalnie tańsze. Jak przyjdzie klient i powie sprzedawcy że wie o istnieniu nowszego modelu, to może wówczas dostanie jakiś porządny rabat Smile

To ciekawe, rzeczywiście nie zauważyłem tej literki różnicy, orientujesz się może czy zaszły w tym modelu jakieś poważniejsze zmiany? Na pierwszy rzut oka większość jest taka sama.

Odpowiedz
29.03.2022, 18:22,
#19
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
Najważniejszą zmianą jest chyba pojawienie się wyjścia liniowego, osobno lewy i prawy kanał. Dołożyli parę brzmień, coś tam jeszcze...

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
10.01.2023, 23:58,
#20
RE: Instrument z dobrą klawiaturą
(29.03.2022, 14:50)aspiryna napisał(a): Hej,
chciałbym krótko odświeżyć wątek i podzielić się swoją opinią po 1,5 roku użytkowania instrumentu.
Z perspektywy czasu, uważam że zakup był niezwykle udany.Rzeczywiście, jest to instrument ze świetną klawiaturą, po 1.5 roku praktycznie codziennej gry na zaawansowanym poziomie feeling klawiatury jest praktycznie taki sam jak za pierwszym razem, wydaje mi się że zużycie jest praktycznie minimalne.
Największym minusem jest pulpit na nuty, który jest wyprofilowany w taki sposób, że z trudem spełnia swoje zadanie, z rozwiązaniem tego problemu przychodzi użycie jakiejkolwiek podkładki, w moim przypadku jest to zwykła teczka A4 lub jakaś książka z nutami. 
Warto wspomnieć o znacznym wzroście ceny w ciągu 2lat. na przełomie 2019/2020 instrument można było otrzymać za około 2200zł. Ja swój kupiłem w listopadzie 2020r. za 2400zł. W tej chwili po rekonesansie cen widzę że oscyluje około 3000zł. 
Za jakiś czas dokończę edycje posta.
Hej
A jak z perspektywy czasu oceniasz brzmienie ?

Bylem raz ograć i mam w notatkach cos o dobrej klawiaturze i o słabym brzmieniu wlasnie

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,243 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
  Jaki instrument wybrać? Wojt_3254 2 987 14.06.2023, 22:49
Ostatni post: pawelsz
  Instrument dla oldboya Rookie 4 1,104 30.05.2023, 19:22
Ostatni post: Rookie
  Standardowe - instrument dla "świeżaka" w niestandardowo niskim budżecie Zbig123 5 1,672 08.03.2023, 21:10
Ostatni post: bestspec

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS