Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MODX7 pedał
01.10.2020, 12:57,
#1
MODX7 pedał
Witam wszystkich. Jestem od 2 miesięcy szczęśliwym użytkownikiem MODX7. Trwa zgłębianie tajników sprzętu. Mam pytanie dotyczące osprzętu do MODX - czy muszę inwestować  w oryginalny pedał Yamahy czy może być jakikolwiek? Może ktoś ma  jakieś sprawdzone nie najdroższe typy?

Odpowiedz
01.10.2020, 14:17,
#2
RE: MODX7 pedał
(01.10.2020, 12:57)Muzyczny napisał(a): Witam wszystkich. Jestem od 2 miesięcy szczęśliwym użytkownikiem MODX7. Trwa zgłębianie tajników sprzętu. Mam pytanie dotyczące osprzętu do MODX - czy muszę inwestować  w oryginalny pedał Yamahy czy może być jakikolwiek? Może ktoś ma  jakieś sprawdzone nie najdroższe typy?
Podpinam się pod pytanie. Dodatkowo dopytam czy są jakieś "ręczne" alternatywy?

Odpowiedz
01.10.2020, 17:39,
#3
RE: MODX7 pedał
(01.10.2020, 12:57)Muzyczny napisał(a): Witam wszystkich. Jestem od 2 miesięcy szczęśliwym użytkownikiem MODX7. Trwa zgłębianie tajników sprzętu. Mam pytanie dotyczące osprzętu do MODX - czy muszę inwestować w oryginalny pedał Yamahy czy może być jakikolwiek? Może ktoś ma jakieś sprawdzone nie najdroższe typy?

Pomjając pedały które realizują funkcję Half-Pedaling te inne zwykłe pedały Sustain (lub zwane Damper) to mogże to być prawie jakikolwiek. Prawie, bo to najczęściej zwykły kontakt i tylko musi się zgadzać polaryzacja (czyli czy styk jest normalnie zamknięty czy otwarty w pozycji spoczynku pedała). Większość pedałów sustain ma kontakt zwarty kiedy pedał jest w spoczynku jednak jest kilka na rynku które są zrobione odwrotnie (najczęściej wystarczy je wtedy przelutować choć nie zawsze się da).
Ja do MODX używam najprostszego pedału Roland DP-2 czyli odpowiednik FC5 Yamahy (ale pedał Rolanda jest o połowę tańszy). Do kurzweila używam już typowo pianinowego z wyglądu pedału Kurzweil KP-1 (o dziwo też tańszy jak najprostszy Yamahy FC5). Ten Kurzweila ci się nie przyda bo dzała właśne w odworotną stronę a Yamaha MODX programowo nie ma możliwości w ustawieniach wyboru polaryzacji a i nie da się go przerobić czy przelutować bo nie ma typowego switcha w środku tylko płytke i gumkami jak w przyciskach od pilotów więc tu się polaryzacji nie da odwrócić.
Rolandowski DP-2 jest jednym z najtańszych chyba na rynku jeśli chodzi o te firmowe (i jest trwały bo mam go już powyżej 15 lat i działa bez zarzutu a większośż czasu był tym głównym którego najcześciej używałem).

Tu masz tani i uniwersalny bo z przełącznikiem polaryzacji więc nie trzeba nic samemu przerabiać i zawsze da się go dostosować do instrumentu: https://klawiszowe.pl/pedal-sustain-damp...-1537.html


(01.10.2020, 14:17)GoOrange napisał(a): Podpinam się pod pytanie. Dodatkowo dopytam czy są jakieś "ręczne" alternatywy?

Jak pisałem wyżej te najprostsze są zbudowane na zwykłym kontakcie więc możesz sobie zrobić sam mobilny przycisk dla ręcznego włączania np z przycisku od dzwonka Wink Kupujesz kabel mono Jack obcinasz z jednej strony Jack i podpinasz pod dowolny przycisk/kontakt i już Wink

A do czego to ci ma służyć konkretnie, bo jak chcesz rękom to wywoływać to może lepiej jakiś mały sterownik MIDI kupić i sobie przyporządkować działanie jednego z przycisków itp?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
01.10.2020, 17:45,
#4
RE: MODX7 pedał
Ja do MODX8 używałem Nektar Np2, koszt to ok 100zł, do Waldorfa używałem M-Audio Sp2. Ten drugi jest tańszy i również bez problemu sprawdziłby się jako sustain w Yamasze. Oba mają przełącznik polaryzacji.
Do zmiany parametrów miałem FC7 od Yamahy, żeby w MODX nie kręcić ręcznie gałą Smile

Odpowiedz
01.10.2020, 21:44,
#5
RE: MODX7 pedał
Jako pedał ekspresji/ciągły kontroler pod nogą do precyzyjnych rzeczy zdecydowanie polecam FC7, jest solidny, dość ciężki, dobrze "ogumowany", produkowany w Japonii, ma możliwość wyboru jednej z dwóch pozycji (stojąca lub siedząca, osobiście używam stojącej także siedząc Smile ) i "tryb fortissimo" (nie używałem) - normalny zakres pracy (30 stopni) może zostać skrócony (o maks. 10 stopni) i trzeba go docisnąć pokonując opór sprężyny by znaleźć się w tych końcowych 10 stopniach. W instrukcji opisane, że śrubką ustawia się zakres działania sprężyny. Ma niewielką (w porównaniu np. z Rolandem EV-5) "martwą strefę" w okolicy położenia minimalnego. Jakąś każdy pedał ma, żeby być pewnym że schodzi do wartości 0. A, i jeszcze można spinać identyczne takie pedały ze sobą za pomocą specjalnych blaszek. Wszystko w instrukcji.

Jedyną wadą jest to, że nie można od niego kabla odpiąć (choć widziałem już takie modyfikacje, że ktoś po prostu skrócił kabel i umieścił gniazdo w podstawie).

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
03.10.2020, 01:54,
#6
RE: MODX7 pedał
Dzięki za podpowiedzi. Chyba pójdę póki co najtańszym tropem Roland DP-2 bo znalazłem za jedyne 59zł. A potem się zobaczy

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z MODX7 (chyba). Proszę o pomoc. Uzarine 0 1,877 19.07.2019, 21:59
Ostatni post: Uzarine

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS