Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprzęt do zespołu weslnego
08.11.2020, 02:06, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.11.2020, 02:14 przez DiscoBartosz.)
#1
Sprzęt do zespołu weslnego
To mój pierwszy post na tym zacnym forum, witam wszystkich oddzielnie i z osobna! 

Poszukuję instrumentu(ów) do zespołu weselnego, grającego 100% na żywo. Do tej pory grałem na Yamaszce PSR S770 (mam ją do dzisiaj), Nordzie Stage 2. Obecnie gram na Kronosie 2 LS.
 W nordzie irytowała mnie zbyt uboga sekcja syntezatora. Klawiaturę zawsze dzielę na co najmniej dwie części: Lewa ręka gra zazwyczaj PAD, a prawa całą resztę. W nordzie przy takim podziale sekcja traciła wielowarstwowość i stawała się uboga. Ponadto mało miejsca na swoje własne sample. Wbudowane saksofony, czy też akordeony (a nawet te z oficjalnej strony Norda) brzmiały po prostu słabo... Nie tego oczekuje się od tej klasy sprzętu. Jego największym plusem była bardzo prosta i intuicyjna obsługa. 
Jak wspomniałem obecnie gram na Kronosie 2 LS. Jego brzmienia syntetyczne są super, tak samo jak wielowarstwowość. (chociaż np taki saksofon, czy akordeon nie brzmi tak jakbym sobie tego życzył. Moim zdaniem Jamaszka PSR S770 w tych brzmieniach jest nieco lepsza) Co mi w takim razie w nim nie pasuje? OBSŁUGA. Jest bardzo trudna i mało intuicyjna. Nic nie jest na wierzchu, tylko pochowane w dziwaczny sposób w Menu. 
Trochę rozmyślałem i pojawiły się dwie koncepcje:
Pierwsza: Opchnięcie Kronosa i na dolny klawisz VOX Continental: Do brassów, organów, padów, pianina. Na górny klawisz King Korg: do Synthów.

Druga: Opchnięcie Kronosa i Yamaszki i kupienie kombajnu jakim jest Korg Pa4x.

Co myślicie o moich propozycjach? A może coś zupełnie innego?


Edit: A co myślicie o Rolandzie Jupiterze 80?

Odpowiedz
08.11.2020, 14:41,
#2
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Nord nie służy do grania akordeonami czy dęciakami, więc nic dziwnego, że nie jest na nie kładziony nacisk. Dopóki Nord nie zrobi wielowarstwowych brzmień innych niż te z sekcji piano, będzie słabo w tym temacie.

Vox jest bardzo ciekawym instrumentem z ponoć (niestety nie grałem) świetną klawiaturą półważoną, która nie "sprężynuje" mocno pod palcami. A i barwy ma dobrej jakości w tym brassy. Tak naprawdę to jest Korg ze znaczkiem Voxa. Z drugiej strony nie znajdziesz w nim dęciaków solo, szczególnie saksofonu. Dobre demo tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=naA1W9ksExk
Piszesz, że na lewą rękę często idzie pad. W Voxie jest ten problem, że nawet po aktualizacji systemu, w której doszła funkcja split nie tylko dla organów a także przy łączeniu dwóch różnych sekcji, nie da się ustawić wysokości dźwięku w oktawie osobno dla sekcji, jest wyłącznie ustawienie globalne za pomocą dwóch przycisków +/-, ewentualnie transpozycja globalna. Więc pad po lewej stronie nie będzie brzmiał, prędzej będzie grzmiał Smile Lepiej jest z grą w trybie dual/layer, ale regulacja głośności tylko na gałkach, nie da się przyporządkować np. pedału ekspresji tylko do jednej strefy, da się za to pedał sustain. Pitch bend tez ma ustawiony na sztywno swój priorytet dla jakiej sekcji działa a jakiej nie. Efekty w sekcji efektów są globalne, więc nie da się ich ustawić np tylko dla jednej sekcji, kolejne ograniczenie. Jeśli to wystarcza, myślę, że mógłby się na dół sprawdzić. Z drugiej strony w Voxie masz brzmienia z Korga, tak naprawdę bazowane na silnikach Kronosa tylko nie piszą tego wprost.

Dość podobnym instrumentem jest Yamaha YC61 (jeśli Vox to myślisz o 61 czy 73?), która niestety na razie nie występuje w dłuższej wersji (a fajnie by było gdyby była bo CP73 jest chyba mało udana), ale podobnie jak Vox zaoferuje organy z drawbarami i to podświetlanymi, inny zestaw barw i na pewno lepsze możliwości tworzenia warstw czy przyporządkowywania kontrolerów. Brzmieniowo kwestia gustu, brzmi Yamahowo, znajdziesz tam nieśmiertelną trąbkę czy saks tenorowy/sopranowy, a także brassy. Efekty oprócz organowych, to w sekcjach Key A i Key B massz po dwa na sekcję ustawiane niezależnie, a jeszcze oprócz tego sekcja z efektem który może być globalny a może to sekcji. Klawiatura też ponoć jest niezła i nie sprężynuje tak jak np. w Nordzie Electro półważona Fatar TP8O. Również nie grałem ale sporo czytałem.
Demówka od tego samego gościa https://www.youtube.com/watch?v=y5E7WD1MdRs
a i ta jest bardzo dobra https://www.youtube.com/watch?v=_h754lHkxhI

Roland Jupiter 80 to na pewno solidny kawał sprzętu, który będzie dobrze leżał pod palcami, klawiaturę ma chyba tę samą co stare Fantomy S/X/G, czyli wyśmienitą jak dla mnie. Natomiast czy to jest instrument na wesela? Na pewno jeśli chodzi stricte o syntezatory będzie mocny. Co do reszty, wg mnie Roland nie jest szczególnie mocny jeśli chodzi o brzmienia ins. akustycznych.

Raczej wciąż nie ma nikogo, by był w stanie lepiej niż Yamaha zrobić dęte blaszane, gitary akustyczne/klasyczne itd... najbliżej wg mnie jest Korg co słychać np. w sekcjach dętych w Voxie. Inny charakter.

Co do Pa4x to nie będę udawał, że coś wiem.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
12.11.2020, 20:19, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.11.2020, 20:20 przez DiscoBartosz.)
#3
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Dziękuje serdecznie za wyczerpującą odpowiedź! Szczerze mówiąc trochę mnie do tego voxa zniechęciłeś. A może zamiast  niego na dół Korg pa3x? (Pa3x LE)? Czy jest jakaś zasadnicza różnica między nimi, oprócz braku programowalnych suwaków? (Zwłaszcza w brzmieniu?)

Odpowiedz
12.11.2020, 21:36,
#4
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Ja sam o Voxie myślę, ale nie tylko o nim. To jest PROSTY Instrument z brzmieniami jak z Kronosa. Specyficzny. Teoretycznie stworzony by emulować organy Vox i grać Doorsów, Animalsów itp. Wink ale uznali że to za mało na dzisiejsze czasy i dołożyli funkcji Smile puryści się skarżyli że klawisze nie są w odwrotnych kolorach, bo skoro Vox to ma być Vox jak z lat 60tych.
Taka konkurencja dla Nord Electro.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
13.11.2020, 07:09,
#5
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Gracie w pełnym składzie ? Jest perkusista czy wspomagasz się podkładami z Yamahy ?
Jeśli podkłady nie są Ci potrzebne to może zestaw Yamaha MODX6 + Kurzweil Sp6.

Instrumenty akustyczne w MODX są na wysokim poziomie, Kurzweil da Ci fajne organy, E piana a ponieważ to stage piano a nie workstation jak Kronos, to obsługa prostsza z udogodnieniami do pracy na scenie.
Tylko że widzę że masz Kronosa LS czyli chyba nie przepadasz za cięższymi klawiaturami.

Odpowiedz
13.11.2020, 10:19,
#6
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Tak pełny skład, (gitara, bas, perkusja, klawisz). Najbardziej preferuję klawiatury półważone. MODX wydaje się być nieco tandetnie wykonany... Ta plastikowa obudowa mnie nieco odpycha.

Odpowiedz
13.11.2020, 12:43,
#7
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Plastikowa obudowa nie musi oznaczać tandetnego wykonania, masz przecież PSR S770 a to też plastik. W sumie to "jak dbasz, tak masz" a dzięki nie dużej wadze MODX jest w sam raz na piętro na stojaku i nie trzeba zatrudniać Szerpów do noszenia Smile

W keyboardach typu PA3x czy PA4x płacisz za samogrającą część instrumentu której nie będziesz używał.

Kurzweil wypuścił nie dawno SP6 w wersji z półważoną klawiaturą z 76 klawiszami ale chyba jeszcze nie ma w sklepach.

Tak czy inaczej powinny odpaść wszystkie keyboardy (skoro macie pełny skład) oraz instrumenty typu workstation ze względu na specyfikę ich obsługi i postawić na duet - syntezator u góry i stage piano na dole. Tyle że Twoje preferencje odnośnie klawiatury praktycznie skreślają większość tych drugich bo stage piana maja najczęściej klawiatury ważone. Więc odpadają świetne instrumenty na scenę jak Korg Grandstage czy Roland RD2000. Półważone klawiatury mają wspomniany Kurzweil SP6-7 czy Roland Juno DS 76. Ten Roland to budżetowa propozycja i brzmieniowo możliwe że Ciebie nie zadowoli.

Myślę że jednak MODX6 u góry (chyba że finanse nie grają roli to Montage6) i dopytać u dystrybutora Kurzweila kiedy będzie SP6-7

Jeśli jednak chcesz keyboard/aranżer to różnice po między Pa3x a Pa3x Le znajdziesz na dole tego testu.
http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,515.html

Pa3xLe funkcjonalnie to niemal to samo co PA900, właściwie to według mnie powinien nazywać się Pa900-76.

Odpowiedz
13.11.2020, 13:04,
#8
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Składniam jednak się ku aranżerowi - zawsze lepiej mieć jakiś samograj w pogotowiu.

Odpowiedz
13.11.2020, 18:47,
#9
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
To może jednak zostaw sobie tę Yamahę 770? Jest Korg PA700 jako alternatywa. Ciekawe czy niedługo będzie następca swoją drogą, ale teraz mało się dzieje. Może zimą, ale na NAMM nie mamy co liczyć.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
13.11.2020, 20:45,
#10
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Akurat u Korga ostatnio sporo się dzieje, Nautilus, OPsix a o nowej serii PA też przebąkują na forach od jakiegoś czasu, tyle że bez konkretów.

To może być dobry pomysł żeby zostawić sobie PSR S770, kolejna S775 wiele nowego nie wniosła a na najnowszą PSR SX700 też nie wiem czy jest sens zamieniać. Raczej pomyślałbym o dokupieniu drugiej klawiatury, dla wygody najlepiej 76 klawiszy. Czyli sprzedać Kronosa a kupić na przykład PA3x-76 który ma fajny fortepian wzięty z SV1 i świetne brzmienia typu PAD.

Odpowiedz
14.11.2020, 22:52,
#11
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
A czy pomiędzy Pa 3x, Pa 3x Le, a Pa4x jest duża różnica w brzmieniu?

Odpowiedz
14.11.2020, 23:00,
#12
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Proszę Smile

http://www.vsti.pl/2665-korg-pa3x-vs-kor...Cnice.html

No ale różnica w cenie znacząca, chyba raz tyle.

Odpowiedz
16.11.2020, 13:10,
#13
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
A Nord wave 2? Można go podzieić aż na 4 sekcje (można podpiąć klawiaturę midi nieco dłuższą)? I to typowo klawisz do liva chyba.

Odpowiedz
16.11.2020, 16:45,
#14
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
(16.11.2020, 13:10)DiscoBartosz napisał(a): A Nord wave 2? Można go podzieić aż na 4 sekcje (można podpiąć klawiaturę midi nieco dłuższą)? I to typowo klawisz do liva chyba.

A cena na poziomie ponad 10 000zł jest akceptowalna (po za tym w tej kategorii cenowej większość tzw Workstation da się dzielić na 16 stref)? Po za tym jak pisałeś w pierwszym poście na pewno nie znajdziesz w Wave 2 lepszych saksofonów itp jak w Nord Stage itd bo to typowy syntezator. Co prawda ma możliwość wgrywania sampli ale niestety tylko pojedynczych (jeden na całą klawiaturę) a nie multi sampli więc nie poratujesz się możliwości wgrania dobrego pianina czy saksofonu itp. Wave 2 to bardzo dobry syntezator i chyba najlepszy jaki zrobił Nord do tej pory więc jeśli ci odpowiada że jego główną domeną są barwy typowo syntezatorowe to jest dobrym wyborem.
W tej kategorii również cenowej do rozważenia jest też Roland Jupiter X (ewentualnie starszy Jupiter 80) który podobnie do Norda ma większość najważniejszych rzeczy na wierzchu.

Jeśli jednak nie upierawsz sie przy samograju to wrócił bym do rozważenia MODX6 lub 7 (jeśli nie 8). Ma dobre próbki instrumentalne jak sax itp. jak i syntezatorowe oraz dość dożą pamięć na własne sample (wielowarstwowe multisample). Ma Tryb przydatny na scenę  czyli Live Set (podobny do tego co w Kronosie) z tym że dodatkowo każdy Live Set ma 8 Scen (czyli jeśli Live set zrobisz pod dany utwór to w nim możesz w trakcie grania wybierać pomiędzy ośmioma wariantami Scen (aktywować i dezaktywować barwy, podziały, efekty i wiele innych)). Na pewno nie jest tak intuicyjna jak Nordy bo nie jest tak jak one prosta (jak są duże możliwości to nie da się tego w całości przenieść na wierzch więc trzeba się grzebać w menu) ale na pewno jest bardziej wszechstronna jak Wave 2.

Czy tam ten wątek i nie bardzo mogę stwierdzić na czym ci najbardziej zależy. Na autoakompaniamencie czy barwach typowych do grania solówej jak sax, gitara trąbka itp czy raczej syntezatorowych, albo na obsłudze w instrumencie typowo pod granie na żywo itd.?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
16.11.2020, 22:15,
#15
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Widziałem tego wava za 9200 na olx, a budżet to tak do 10 tys. Szczerze mówiąc na akompaniamencie mi jakoś mocno nie zależy, ale nie byłoby źle jakby był. O te samograje pokroju Pa3x zapytałem ze względu na obsługę. W nich wydaje się wszystko łatwiejsze aniżeli w Workstationach (a konkretnie kronosie). A jeśli chodzi o brzmienia, to zależy mi dosłownie na wszystkim: Trąbki, Saksy, akordeony i brzmienia elektroniczne, no i prostej obsłudze. W Nordzie obsługa to jest bajka - wszystko na wierzchu i w postaci gałek. Gdyby Nord Stage miał 4 sekcje (jak wave) to chyba bym go wziął bez zastanawiania (nawet pomijając słabe brassy i akordeony).

Odpowiedz
16.11.2020, 22:36,
#16
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
No to obawiam się że nic po za tym co tu już padło nie wymyślimy. Instrumenty które potencjalnie mogą mieć lepsze barwy instrumentalne jak Nord i możliwość podziałów na więcej stref mają niestety bardziej skomplikowaną obsługę ale za to większe możliwości i podział najczęściej nawet na 16 stref itp.
Gdyby któraś firma zrobiła instrument który posiadał by najlepsze cechy Nord Stage, Yamahy Montage, Kronosa i Rolanda Fantom to pewnie bym o tym wiedział, bo stał by u mnie na stojaku Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
17.11.2020, 00:51,
#17
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
MODX6 na górze i Kurzweil SP6-7 na dole - podbijam po raz drugi Smile

Odpowiedz
17.11.2020, 18:44,
#18
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
A jupiter X, jak wspomniał kolegabestspec? Poczytałem trochę no i faktycznie wszystko jest na wierzchu. Oprócz typowo syntetycznych brzmień można załadować akustyczne. Zaczyna mi się chyba to podobać.

Odpowiedz
18.11.2020, 01:48,
#19
RE: Sprzęt do zespołu weslnego
Jak najbardziej ! Roland cały czas rozwija swoje instrumenty kolejnymi wersjami oprogramowania, choćby tu masz cenną informację

https://forum.muzykuj.com/showthread.php?tid=3134

Jednak na Twoim miejscu zostawiłbym sobie PSR S770, brzmienia akustyczne Rolanda jakoś do mnie nie przemawiają, Super Articulation Yamahy brzmi świetnie.

Obojętnie co byś wybrał, dajmy na to tego Jupitera X, to koniecznie staraj się ograć instrument przez zakupem. Wiem że teraz to trudne, bo sklepy są chyba pozamykane, ale pomyśl co będzie jeżeli po chwili użytkowania odkryjesz jakieś niedogodności w obsłudze instrumentu, lub inne irytujące rozwiązania które sprawią że za chwilę będziesz żałował. Kronos też kiedyś Ciebie przekonał skoro go kupiłeś.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sprzęt "entry-level" dla początkującego pianisty talasa 5 6,598 24.10.2021, 11:18
Ostatni post: KrzysztofLaurier
  Jak wybrać pierwszy bardzo dobry sprzęt Muzyczny 63 56,762 09.08.2020, 20:08
Ostatni post: GoOrange
  poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt d.galazka 9 10,655 10.08.2019, 11:52
Ostatni post: pawelsz
  JakI wybrać sprzęt ? esperense 9 21,123 01.03.2016, 09:59
Ostatni post: Rafal
  Czy ten sprzęt jest dobry dla nowicjusza? Frogi221 7 16,644 02.10.2015, 10:28
Ostatni post: rafal.znamirowski

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS