Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
29.11.2020, 18:55,
#1
Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
Dzień dobry, zamarzyło mi się pianino. Dotychczas grałem i gram jedynie na gitarze. Z klawiszami nie mam żadnego doświadczenia poza tym, że kiedyś coś tam brzdękałem na keyboardzie. Jako że nie wiem czy mnie to wciągnie, to nie chcę wydawać na start dużych pieniędzy. Pomyślałem więc o zakupie klawiatury sterującej, na której nauczyłbym się podstaw gry i ewentualnie kiedyś zrobiłbym wymianę na coś lepszego. Wpadł mi w oko model M-AUDIO Keystation 61 MKIII w okolicach 550 zł. Nie znam się, być może to jakiś badziew niewarty uwagi, ale opinie ma przyzwoite. Zakładam, że 61 klawiszy to takie minimum jak na symulator pianina, ale może jestem w błędzie. Generalnie nie chciałbym wydawać więcej jak 700 zł, bo nie wiem czy po tygodniu nie rzucę tego w kąt.

Pytanie jest więc takie: czy ma to w ogóle sens, aby na tego typu urządzeniu rozpoczynać swoją przygodę z pianinem? Jeśli nie to za jakimi instrumentami warto się rozejrzeć? Keyboardy są droższe i zajmują więcej miejsca, a konieczność używania klawiatury midi w połączeniu z komputerem nie jest dla mnie żadną wadą.  Byłbym wdzięczny gdyby ktoś bardziej obeznany w temacie doradził mi coś mądrego.

Odpowiedz
29.11.2020, 19:53,
#2
RE: Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
Klawiatury syntezatorowe jak we wspomnianym modelu w niczym nie oddają sposobu gry na prawdziwej klawiaturze fortepianowej. Tylko klawiatury sterujące z mechanizmem młoteczkowym (tzw ważone) przypominają grę na prawdziwej klawiaturze ale twój budżet jest na to dużo za mały. Oczywiście jeżeli budżet nie pozwala na więcej to kup ale najlepiej przez internet bo wtedy będziesz mógł w ciągu 2 tygodni oddać jak  ci nie będzie się podobać i nie stracisz nic po za kosztem odesłania więc jesteś po bezpiecznej stronie.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
29.11.2020, 22:01,
#3
RE: Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
To znaczy mógłbym kupić i coś droższego, tylko po prostu nie wiem czy jest sens w rozglądaniu się za czymś z wyżej półki jeżeli nie mam jakichś potężnych ambicji. Oczywiście domyślam się, że na tego typu urządzeniu nie będę miał komfortu gry jak na fortepianie. Nie sądzę też, abym doszedł do takiego poziomu wyuczenia, że jakbym potem przesiadł się na prawdziwe pianino to miałbym problem z zagraniem.

Rozumiem, że w podanym budżecie nic ciekawszego od wyżej wymienionego modelu nie ma i właściwie bez różnicy czy to będzie ten model czy coś podobnego? Swoją drogą trochę się obawiam zakupów internetowych przy tego typu dość delikatnych rzeczach. A i nie wiem czy ewentualny zwrot poszedłby bezproblemowo, skoro do grania na tym urządzeniu trzeba najpierw aktywować soft do niego dołączony.

Odpowiedz
29.11.2020, 23:21,
#4
RE: Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
(29.11.2020, 22:01)tereferiusz napisał(a): To znaczy mógłbym kupić i coś droższego, tylko po prostu nie wiem czy jest sens w rozglądaniu się za czymś z wyżej półki jeżeli nie mam jakichś potężnych ambicji. Oczywiście domyślam się, że na tego typu urządzeniu nie będę miał komfortu gry jak na fortepianie. Nie sądzę też, abym doszedł do takiego poziomu wyuczenia, że jakbym potem przesiadł się na prawdziwe pianino to miałbym problem z zagraniem.

Rozumiem, że w podanym budżecie nic ciekawszego od wyżej wymienionego modelu nie ma i właściwie bez różnicy czy to będzie ten model czy coś podobnego? Swoją drogą trochę się obawiam zakupów internetowych przy tego typu dość delikatnych rzeczach. A i nie wiem czy ewentualny zwrot poszedłby bezproblemowo, skoro do grania na tym urządzeniu trzeba najpierw aktywować soft do niego dołączony.

Te delikatne rzeczy przebyły już setki kilometrów z Chin drogą lądową lub lotniczą jak i po drogach Europy zanim dotarły do sklepów w Polsce więc dodatkowe kilkadziesiąt kilometrów im nie zaszkodzi wież mi. Jeśli nic się nie zmieniło to z tego co pamiętam, za dotarcie towaru do kupującego odpowiada sprzedawca (również po jego stronie jest odpowiedzialność firmy kurierskiej/przewozowej). Problem robi się twój jeśli odbierzesz przedmiot i krótko po jego dostawie nie zareklamujesz uszkodzenia (jeśli jest).
Ta klawiatura nie wymaga żadnego softu do działania. Ten soft który jest w komplecie jest tylko dodatkiem. Klawiaturę możesz wypróbować instalując inny np darmowy soft którego jest pełno z wirtualnymi pianinami włącznie.

Jak się obawiasz kupować przez internet to nie kupuj ale wtedy jak ci sie znudzi po tygodniu jak piszesz to już musisz sprzedać ze stratą jako używane.

Musisz jeszcze pamiętać że do wirtualnych instrumentów w komputerze raczej niezbędny będzie dodatkowy interfejs audio, bo karty muzycznie w laptopach ani te zintegrowane na płycie głównej stacjonarnego komputera, nie bardzo się nadają (będą mieć duże opóźnienie które powoduje duży dyskomfort w graniu który raczej Cię zniechęci).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
30.11.2020, 09:23,
#5
RE: Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
A gdybym jednak zdecydował się na coś lepszego, to jaki sprzęt byś mi zasugerował? Nie wiem nawet w jakim przedziale cenowym należy poszukiwać takiego przyzwoitego minimum.

Odpowiedz
30.11.2020, 18:19,
#6
RE: Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
Myślę że najtańszym rozwiązaniem będzie pianino elektryczne bo nie będziesz musiał inwestować dodatkowo w interfejs audio dla komputera jak byś poszedł w kierunku klawiatury sterującej.
Z tanich modeli pianin pewnie Roland FP10 byłby OK ale tu liczę że do dyskusji włączą się inni koledzy z forum i lepiej ci doradzą w kwestii pianin.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
30.11.2020, 20:12, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.11.2020, 20:38 przez Valtari.)
#7
RE: Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
Fp10 to bardzo dobry wybór dla osób którzy potrafią już grać i wówczas docenią klawiaturę tego Rolanda, lub chcą się uczyć w sposób klasyczny, czyli ćwiczenie dłoni, nauka wyczucia dynamiki itp.
Tutaj nie wiemy w jakim kierunku kolega chce pójść, co chce grać, jaki rodzaj muzyki i jakie umiejętności uzna za wystarczające.
Dam przykład, też trochę gram na gitarze, jednak nie miałem lekcji na gitarze klasycznej z szerokim progiem i nylonowymi strunami. Zaczynałem od gry chwytami i "miotłowanie" całą dłonią tak zwane hity przy ognisku Smile Później już to nie wystarczało, więc trzeba było lepiej odnaleźć się na progu aby móc zagrać Tears in Heaven Erica Claptona. Ale to wszystko to samograjstwo, bez lekcji, bez podstaw.
Możliwe że kolega również nie zamierza ćwiczyć i zdobywać umiejętności pod klasyczną grę i tu ważona klawiatura może go zniechęcić.
Więc może taki Korg B2N byłby dobrą propozycją. 88 klawiszy jednak lekkich nie ważonych.

https://www.youtube.com/watch?v=O2geD28k1k4

Za minus tego Korga uznałbym małą ilość brzmień, tylko czy pytającemu chodzi tylko o brzmienie fortepianu czy całą paletę różnych brzmień do różnej muzyki ?

Możliwe też że nie będzie potrzebne 88 klawiszy i wystarczy 5 oktaw, ale za to z dużym wyborem brzmień, wówczas ja postawiłbym na Yamahę MX61. Tam jest i fortepian i piana elektryczne, gitary i inne instrumenty akustyczne, oraz brzmienia syntezatorowe do muzyki elektronicznej, oraz ciekawy tryb performance z brzmieniami łączonymi które mogą być wzbogacone arpeggiatorem.

https://www.youtube.com/watch?v=1N0sKhhk5Qs

Odpowiedz
30.11.2020, 21:08,
#8
RE: Klawiatura MIDI na początek przygody z klawiszami
No właśnie też myślę że sam zainteresowany powinien się bardziej dookreślić czego oczekuje i co chce móc robić itp.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 532 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
Information Jakie wymagania sprzętowe komputera do klawiatury midi komodo83 9 1,577 02.10.2023, 20:09
Ostatni post: klezmer_stg
  Co na początek Korg EK-50 czy Yamaha PSR-473 rba79 8 2,053 01.08.2023, 08:43
Ostatni post: rba79
  Casio CDP-220R na początek Emilia_Matylda 0 422 08.04.2023, 08:40
Ostatni post: Emilia_Matylda

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS