Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korg Triton VST
08.02.2021, 11:31,
#1
Korg Triton VST
Mam pytanie instrument Vsti Korg Triton ma banki Program, Combi w których zawarte są fabryczne barwy, barwy z kart rozszerzeń jak również bank - User.
Posiadam dosyć starą klawiaturę MIDI  (axiom 49 - I wersja) posiada ona klawiaturę numeryczną i możliwość zmiany banków.

Mam pewien problem ponieważ zmiana brzmień działa i również zmiana banków też ale tylko tych fabrycznych w VSTi Korg Trion.

Jeżeli utworzę nową barwę w banku User z poziomu klawiatury MIDI nie mogę zmienić barwy czy przejść na bank - User.

Problem który chcę rozwiązać to uzyskać funkcjonalność aby z poziomu klawiatury sterujący być w stanie zmienić brzmienie ( w banku User) a komputer wtedy może być w miejscu niedostępnym moim oczom  - to dla mnie duża wygoda w codziennej pracy nad utworami.

Czy ktoś próbował rozwiązać podobny problem ?

Odpowiedz
08.02.2021, 18:05,
#2
RE: Korg Triton VST
(08.02.2021, 11:31)e_marian napisał(a): Mam pytanie instrument Vsti Korg Triton ma banki Program, Combi w których zawarte są fabryczne barwy, barwy z kart rozszerzeń jak również bank - User.
Posiadam dosyć starą klawiaturę MIDI  (axiom 49 - I wersja) posiada ona klawiaturę numeryczną i możliwość zmiany banków.

Mam pewien problem ponieważ zmiana brzmień działa i również zmiana banków też ale tylko tych fabrycznych w VSTi Korg Trion.

Jeżeli utworzę nową barwę w banku User z poziomu klawiatury MIDI nie mogę zmienić barwy czy przejść na bank - User.

Problem który chcę rozwiązać to uzyskać funkcjonalność aby z poziomu klawiatury sterujący być w stanie zmienić brzmienie ( w banku User) a komputer wtedy może być w miejscu niedostępnym moim oczom  - to dla mnie duża wygoda w codziennej pracy nad utworami.

Czy ktoś próbował rozwiązać podobny problem ?

Aby zmieniać barwy i przełączać się między bankami musisz "zmusić" swoją klawiaturę do wysyłania prócz komunikatu Program Change również odpowiedniego komunikatu Controll Change typu Bank Select (pisząc w dużym uproszczeniu). Oczywiście musisz najpierw z instrukcji Triton dowiedzieć się jakie dokłądnie muszą być wartości Bank Select dla wywołania danego banku.
Komunikaty Controll Change Bank Select tak na prawdę składa się z dwóch komunikatów (Bank Select MSB=Controll Change nr 000 i Bank Select LSB=Controll Change nr 032) więc aby wybrać właściwy bank trzeb wysłać dwa komunikaty dla określenia banku i trzeci (Program Change) z numerem barwy w tym banku. W Triton te kombinacje wyglądają następująco:
  • MSB (CC 000) LSB (CC 032)
  • Bank A 000 000
  • Bank B 000 001
  • Bank C 000 002
  • Bank D 000 003
  • Bank E 000 004
  • Bank F 000 005
  • Bank G(0) 121 000
  • Bank G(1) 121 001
  • Bank G(2) 121 002
  • Bank G(3) 121 003
  • Bank G(4) 121 004
  • Bank G(5) 121 005
  • Bank G(6) 121 006
  • Bank G(7) 121 007
  • Bank G(8) 121 008
  • Bank G(9) 121 009
  • Bank G(Drum) 120 000
Niestety paradoksalnie jest to bardzo uciążliwe w klawiaturach sterujących w przeciwieństwie do instrumentów typu Workstation które mają rozbudowane funkcje Master Keyboard.
Tu masz pomocne informacje, a TU oryginalna instrukcja Tritona (patrz na dole pierwszej strony pod "(Bank Map is KORG)" masz to samo co wyżej przytoczyłem)

Jeśli chcesz się poruszać tylko między barwami danego banku (innego jak pierwszy fabryczny) to musisz go włączyć w Tritonie ręcznie i zmusić klawiaturę żeby nie wysyłała komunikatów Bank Select a jedynie sam Program Change (ta metoda jest poglądowa i nie sprawdzona więc sam sprawdź)

Zamiast przełączać w utworze barwy ręcznie w trakcie grania za pomocą klawiatury sterującej wygodniej ci będzie taką zmianę zapisać na ścieżkę midi i niech to utwór sam ci przełączy brzmienie w odpowiednim momencie.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
17.02.2021, 12:35,
#3
RE: Korg Triton VST
Jest coś w tym co piszesz.
Faktycznie kiedy zmieniłem LSB na kanał 32 wtedy wskoczył w trybie Combi na Bank A - User, kolejno zmieniając LSB na 33, 34 itd - przechodziłem pomiędzy bankami User - Combi - B, C, D
Ważne że nie musiałem nic zmieniać nic w MSB.

Potestuje też inne możliwości.

W tym momencie jest to bardzo wygodnie za pomocą jednego klawisza wybieram interesujący bank a następnie klawisz sam wracam w tryb Program Change i zmiana numeru brzmienia powoduje zmianę barwy w VST Korg.

Instrukcja którą podesłałeś dla mnie jest totalnie nie zrozumiała Smile

Zastanawiam się jak teraz ogarnąć aby z poziomu klawiatury midi sterować głośnością każdej składowej brzmienia Combi, jeżeli składa się ona z max. 8 brzmień ?
Jak przypisać do wybranego kontrolera klawiatury tzw. Master Volume - aby regulować głośnością całej klawiatury


Osobiście uważam że zaczyna to działa to super. Powoli nie będę odczuwam żadnej różnicy jak bym działał na normalnym Master Keyboard.

Odpowiedz
17.02.2021, 19:37,
#4
RE: Korg Triton VST
(17.02.2021, 12:35)e_marian napisał(a): Jest coś w tym co piszesz.
Faktycznie kiedy zmieniłem LSB na kanał 32 wtedy wskoczył w trybie Combi na Bank A - User, kolejno zmieniając LSB na 33, 34 itd - przechodziłem pomiędzy bankami User - Combi - B, C, D
Ważne że nie musiałem nic zmieniać nic w MSB.

Potestuje też inne możliwości.

W tym momencie jest to bardzo wygodnie za pomocą jednego klawisza wybieram interesujący bank a następnie klawisz sam wracam w tryb Program Change i zmiana numeru brzmienia powoduje zmianę barwy w VST Korg.

Instrukcja którą podesłałeś dla mnie jest totalnie nie zrozumiała Smile

Zastanawiam się jak teraz ogarnąć aby z poziomu klawiatury midi sterować głośnością każdej składowej brzmienia Combi, jeżeli składa się ona z max. 8 brzmień ?
Jak przypisać do wybranego kontrolera klawiatury tzw. Master Volume - aby regulować głośnością całej klawiatury


Osobiście uważam że zaczyna to działa to super. Powoli nie będę odczuwam żadnej różnicy jak bym działał na normalnym Master Keyboard.


Tak na szybko to przeglądając Tritona VSTi nie widzą aby miał możliwość przypisania jakiegokolwiek sterowania za pomocą zewnętrznych komunikatów w trybie Combi dla suwaka Master Volume czy poszczególnych składowych których suwali nazywają się Combi Timbre Volume więc raczej ci się to nie uda. W prawdziwym Tritonie pewnie też nie było takiej możliwości bo nie było suwaków do tego.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
17.02.2021, 23:00,
#5
RE: Korg Triton VST
A masz na to jakiś pomysł jak sprytnie zmieniać głośnością z poziomu klawiatury midi. Można to robić z poziomu karty dźwiękowej, akurat mam taką gdzie mam L i R kanał, więc trzeba to robić dwoma potencjometrami co nie jest takie szybkie i wygodne a jak wiadomo karta dźwiękowa zazwyczaj nie jest gdzieś pod ręką Smile

Odpowiedz
18.02.2021, 09:37,
#6
RE: Korg Triton VST
A może powinienem iść inną drogą ... ?
Posiadam Akai VIP - widzę go na twojej liście.
Używałem go długo bo wszystkie VST Korg działały na min i ładnie miałem ułożone set listy w których wykorzystywałem brzmienia VST Korg.
Ale VST Korg Triton namieszał na moim "podwórku". A tak naprawdę to AKAI bo nie aktualizuje swojego produktu i VIP nie mapuje listy brzmień.

A może masz sposób jak wgrać swoją mapę brzmień z VST Korg Triton do AKAI VIP ?
Wtedy miał bym wszystkie brzmienia wszystkich VST Korg w jednym miejscu Smile

Odpowiedz
18.02.2021, 20:14,
#7
RE: Korg Triton VST
(18.02.2021, 09:37)e_marian napisał(a): A może powinienem iść inną drogą ... ?
Posiadam Akai VIP - widzę go na twojej liście.
Używałem go długo bo wszystkie VST Korg działały na min i ładnie miałem ułożone set listy w których wykorzystywałem brzmienia VST Korg.
Ale VST Korg Triton namieszał na moim "podwórku". A tak naprawdę to AKAI bo nie aktualizuje swojego produktu i VIP nie mapuje listy brzmień.

A może masz sposób jak wgrać swoją mapę brzmień z VST Korg Triton do AKAI VIP ?
Wtedy miał bym wszystkie brzmienia wszystkich VST Korg w jednym miejscu Smile

Niestety na tą chwilę Akai nie przygotowało mapy dla Tritona a ja jej nie robiłęm i nie zanosi sie z najbliższym czasie z braku czasu.
Na czym polega problem?
Czy ty traktujesz Combi do grania jako barwy wielowarstwowe czy raczej jako moduł ośmiowarstwowy multitimbral do sekwencera?
Jeśli to drugie to dopiero widzę sens chęci wpływania potencjometrami klawiatury na poszczególne warstwy Combi.
W tym drugim przypadku jeśli dla danego Combi każdą warstwę w ustawieniach Midi dla Combi ustawisz sobie na innym kanale midi (a nie global) to możesz spróbować jednej rzeczy mianowicie utwórz 8 ścieżek midi w Cakewalk na kanałach od np 1 do 8 i zmuś swoją klawiaturę aby poszczególne 8 suwaków przyporządkować do sterowania suwakiem głośności kanału midi na poszczególnych kanałach od 1 do 8. Oczywiście na wyjścia każdej ścieżki midi musisz włączyć Tritona.
Inna sprawa to nie koniecznie musisz korzystać z Tritona w trybie Combi jeśli ma ci służyć jak wielowarstwowy moduł, a możesz zamiast tego otworzyć sobie np 8 Tritonów i każdego mieć w trybie Program (albo nawet Combi). Każdego ustawiasz na innym kanale midi i dalej tak samo jak pisałem próbujesz suwakami klawiatury obsługiwać nie Tritona tylko suwaki miksera Cakewalk. Nie wiem ile Tritonów da się otworzyć na raz (czy jest jakiś limit) ale ja otworzyłem 17 i dalej było można Wink Ta metoda daje w sumie większe możliwości ale bardziej obciąża komputer i interfejs audio wiec dużo zależy co wydajnościowo potrafi twój sprzęt.
Suwaki (i nie tylko bo dotyczy to też gałek czy przycisków) w Cakewalk dość łatwo sobie przypisać do suwaków klawiatury sterującej.
Klikasz na np suwak głośności ścieżki MIDI czy Tritona prawym przyciskiem myszy i z wyświetlonego menu wybierasz Remote Controll (i przy okazji sprawdzasz czy nie jest zaznaczone Disable ...... i jak jest to odznaczasz) i w nowym okienku zaznaczasz Controller oraz wciskasz przycisk Learn i przesuń suwak klawiatury sterującej, a ten suwak zostanie przypisany do suwaka w Cakewalk i następnie wybierz w okienku OK i powinno działać.
Ja do suwaków czy gałek wybieram Conntroller ale jak widać w okienku są też inne możliwości jak np wywołanie zdalnej kontroli jakiegoś elementu przez wciśnięcie jakiegoś klawisza klawiatury sterującej i nie tylko.
W każdym razie zawsze jest wiele dróg aby dotrzeć do celu a i możliwości jest wiele Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
19.02.2021, 10:11,
#8
RE: Korg Triton VST
Tritona i inne instrumenty Korg + Akai VIP traktuje jako mój drugi klawisz do gry Life.
Dla tego swego czasu wybrałem VIP że miał setlisty, wspierał całą kolecję Korg a i w zestawie za rozsądne wtedy pieniądze otrzymałem dodatkowe instrumenty VST.

Myślałem że przesiądę się tylko na VST Korg Triton ale po analizie brzmień brakuje mi trochę innych brzmień które używałem do dzisiaj (z innych instrumentów Korg ale też innych producentów).
Czy wiesz jak samemu zrobić mapę brzmień z Tritona dla AKI VIP ? Dla ułatwienia mogę nawet przenieść wszystkie interesujące mnie barwy do jednego banku Combi User i Program User.

Odpowiedz
19.02.2021, 19:47,
#9
RE: Korg Triton VST
(19.02.2021, 10:11)e_marian napisał(a): Tritona i inne instrumenty Korg + Akai VIP traktuje jako mój drugi klawisz do gry Life.
Dla tego swego czasu wybrałem VIP że miał setlisty, wspierał całą kolecję Korg a i w zestawie za rozsądne wtedy pieniądze otrzymałem dodatkowe instrumenty VST.

Myślałem że przesiądę się tylko na VST Korg Triton ale po analizie brzmień brakuje mi trochę innych brzmień które używałem do dzisiaj (z innych instrumentów Korg ale też innych producentów).
Czy wiesz jak samemu zrobić mapę brzmień z Tritona dla AKI VIP ? Dla ułatwienia mogę nawet przenieść wszystkie interesujące mnie barwy do jednego banku Combi User i Program User.

A zaglądasz czasem do instrukcji? Wink
Wszystko masz tam jak na dłoni, ewentualnie TU jest praktycznie to samo.
Niestety najwyraźniej Triton nie został dobrze przystosowany do Akai Vip, bo nie działa import banku brzmień ani auto import barw do mapy. Jedynie co można zrobić to dodawać każdą barwę osobno i odpowiednio ją nazywać (bo każda dodana barwa ma nazwę Default którą musisz zmienić ręcznie na właściwą).
Stosowne treści są pod "Importing Presets" na podanej wyżej stronie lub na stronie nr 9 instrukcji (VIP User Guide).
A TU masz wszystko na filmie jak dodawać presety

Jak zrobisz mapę to się podziel Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  podkład z plików MIDI z wykorzystaniem VSTi-Korg e_marian 5 2,128 30.08.2022, 09:45
Ostatni post: bestspec
  Porównanie fortepianów VST: Ravenscroft 275 vs Embertone Walker 1955 Qaroll 0 1,366 23.05.2020, 18:40
Ostatni post: Qaroll
  Korg Kronos - Virtual Instrument e_marian 0 2,500 17.01.2019, 13:35
Ostatni post: e_marian
  Korg Legacy Tomek74 3 6,961 06.04.2017, 11:30
Ostatni post: STEVEN
  Cubase 7LE + VST Rychubil 7 12,647 12.07.2016, 17:14
Ostatni post: Azzorek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS