Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Które pianino wybrać?
07.05.2021, 18:34,
#1
Które pianino wybrać?
Dzień dobry.

Zastanawiam się nad zakupem pianina cyfrowego - używanego.
Który z niżej wymienionych będzie lepszym sprzętem? 
Jak te klawiatury imitują prawdziwą fortepianową?

Yamaha s90xs - z klawiaturą Balanced hammer effect
Kurzweil Artis SE - tp100

Proszę o informację.

Pozdrawiam Krystian

Odpowiedz
07.05.2021, 18:47,
#2
RE: Które pianino wybrać?
Z tych dwóch, jak dla siebie, wybrałbym S90XS, kawał sprzętu, właściwie syntezator z klawiaturą "młoteczkową", bo nie lubię TP100 ale na tej klawiaturze też sporo ludzi gra. TP100 ma dość krótkie klawisze - mówimy o odległości do "osi obrotu" czyli punktu położonego wewnątrz obudowy instrumentu. Widoczne części klawiszy są standardowe praktycznie w każdym takim instrumencie.
Klawiatura fortepianu jest cięższa w dole a lżejsza w górnych rejestrach, a klawiatura S90XS jest Balanced czyli klawisze są jednakowo doważone na całej klawiaturze ta cecha nieco odbiera jej realizmu. Natomiast wspomniany Kurzweil ma TP/100LR i domyślam się że to LR oznacza właśnie ze odważenie zmienia się "od lewej do prawej".

Dlaczego akurat między tymi instrumentami chcesz wybrać? Jakie cechy widziałbyś w swoim instrumencie, co ma on mieć, jakie funkcje? Bo te dwa instrumenty to nie są "pianina i nic więcej". Co z nagłośnieniem?

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
07.05.2021, 20:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.05.2021, 20:01 przez KrystianPiano.)
#3
RE: Które pianino wybrać?
Dlatego że znalazłem te instrumenty po fajnej cenie.
Do tego została mi polecona Yamaha ale patrzę jeszcze za alternatywa. 
Głównie zależy mi na fortepianach. Z tej ceny nowe instrumenty jakie widzę to kawaii es110, Yamaha p125, casio px1000.

A wydaje mi się że te używki są dużo ciekawsze.
Nagłośnienie to będę sobie na słuchawkach grał, w między czasie poszukam jakichś małych głośników studyjnych.

Odpowiedz
08.05.2021, 08:40,
#4
RE: Które pianino wybrać?
Decyzja została podjęta za mnie tamtą Yamaha została sprzedana. Więc pewnie wezmę tego kurzweila. Ma ktoś może coś podobnego ? Jak się sprawuje ?

Odpowiedz
08.05.2021, 11:41,
#5
RE: Które pianino wybrać?
Valtari może odpisze, bo miał Forte SE z tą samą klawiaturą.

Twój budżet to zapewne około 3000 PLN. W tej cenie, jeśli chodzi stricte o realizm klawiatury to spośród instrumentów nowych jak dla mnie bezkonkurencyjny jest Roland, czyli FP-10, bądź FP-30/FP30X. Możesz też rozważyć Korga D1 jeśli będziesz grał na słuchawkach, bo nie ma on nagłośnienia. Tyle, że to są bardzo proste instrumenty, nie ma w nich tylu brzmień i kontrolerów takich jak suwaki/kółka/pokrętła jak w tych używanych, które wymieniłeś. Od Casio PX-S1000 uciekaj, również od PX-S3000, ogólnie od PX-S, już PX- bez "S" ma lepszą klawiaturę.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
08.05.2021, 12:52,
#6
RE: Które pianino wybrać?
(08.05.2021, 11:41)pawelsz napisał(a): Valtari może odpisze, bo miał Forte SE z tą samą klawiaturą.

Twój budżet to zapewne około 3000 PLN. W tej cenie, jeśli chodzi stricte o realizm klawiatury to spośród instrumentów nowych jak dla mnie bezkonkurencyjny jest Roland, czyli FP-10, bądź FP-30/FP30X. Możesz też rozważyć Korga D1 jeśli będziesz grał na słuchawkach, bo nie ma on nagłośnienia. Tyle, że to są bardzo proste instrumenty, nie ma w nich tylu brzmień i kontrolerów takich jak suwaki/kółka/pokrętła jak w tych używanych, które wymieniłeś. Od Casio PX-S1000 uciekaj, również od PX-S3000, ogólnie od PX-S, już PX- bez "S" ma lepszą klawiaturę.

Tak dokładnie górna granica 3 tys złotych.
Przesiadam się z numa compact 2. Myślę że będzie znaczna różnica.

   Wybrałem już tego kurzweila, wydaje mi sie że to będzie dobra jakość.
Niestety znam sie tyle na tym co wyczytałem w internecie, dużo nowych pojęć.
Jest to starszy sprzęt ale można zrobić update softu na 2018 rok i brzmienia będą już fajniejsze.
Fajnie jakby ktoś się wypowiedział w tym temacie kto już to miał. Te wszystkie które wymieniłem w poście 1 słyszałem że są dosyć plastikowe.
Właściciel tego sprzętu wypowiadał że klawiatura jest fajniejsza od yamahy p125.
Im więcej czytam w tym temacie tym bardziej wydaje mi się że jest to subiektywne. Numa miała pół ważoną klawiaturę, kiedy się przesiadłem na pianino akustyczne na lekcji, nie za bardzo czułem różnice.
Jak więkoszość chce wydać jak najmniej za jak najlepszy sprzęt, niestety nie zawsze się tak da.

Odpowiedz
08.05.2021, 13:46,
#7
RE: Które pianino wybrać?
Miałem Forte Se i klawiatura jak na moje potrzeby była całkiem akceptowalna. Początkowo wydawała się dziwna w odczuciu, ale był to mój pierwszy kontakt z Tp100. Wcześniej myślałem że będzie podobna w odczuciu do Tp40L, że różnice są tylko w zastosowanych materiałach. Tp40L jednak pracuje inaczej, dla mnie przyjemniej, ale z czasem oswoiłem się z pracą TP100, po prostu dłonie przywykły do jej pracy.
Zaznaczam że nie gram na co dzień klasyki, mam opanowane trzy utwory, które gram tylko po to żeby zachować umiejętności (traktuje te utwory jako ćwiczenia) oraz żeby nie zapomnieć jak się czyta nuty Smile
Na co dzień raczej poruszam się w mniej wymagającym repertuarze , lubię muzykę filmową. Więc do takich zastosowań TP100 była dla mnie OK, nawet chyba lepsza od GHS z MODX8. Z resztą mając MODX8 bałem się wyciskać pełny potencjał z klawiatury, ponieważ jest problem z tą klawiaturą i szybko zaczyna się odzywać (efekt wytłuczenia filcu tłumiącego).
Dlatego traktowałem ją delikatnie Smile

Odpowiedz
08.05.2021, 13:53,
#8
Wink  RE: Które pianino wybrać?
(08.05.2021, 13:46)Valtari napisał(a): Miałem Forte Se i klawiatura jak na moje potrzeby była całkiem akceptowalna. Początkowo wydawała się dziwna w odczuciu, ale był to mój pierwszy kontakt z Tp100. Wcześniej myślałem że będzie podobna w odczuciu do Tp40L, że różnice są tylko w zastosowanych materiałach. Tp40L jednak pracuje inaczej, dla mnie przyjemniej, ale z czasem oswoiłem się z pracą TP100, po prostu dłonie przywykły do jej pracy.
Zaznaczam że nie gram na co dzień klasyki, mam opanowane trzy utwory, które gram tylko po to żeby zachować umiejętności (traktuje te utwory jako ćwiczenia) oraz żeby nie zapomnieć jak się czyta nuty Smile
Na co dzień raczej poruszam się w mniej wymagającym repertuarze , lubię muzykę filmową. Więc do takich zastosowań TP100 była dla mnie OK, nawet chyba lepsza od GHS z MODX8. Z resztą mając MODX8 bałem się wyciskać pełny potencjał z klawiatury, ponieważ jest problem z tą klawiaturą i szybko zaczyna się odzywać (efekt wytłuczenia filcu tłumiącego).
Dlatego traktowałem ją delikatnie Smile

Czyli porównując te instrumenty do pólki cenowej 3k jest ok?

Chciałbym grać klasykę z tym że znam jeden utwór którego jeszcze nie umiem grać w tempie.
Nauka sprawia mi dużo frajdy  Big Grin

Odpowiedz
08.05.2021, 13:54,
#9
RE: Które pianino wybrać?
Widziałem jakiś czas temu na OLX "pełnego" Artisa za ok 3 tys, może warto poczekać aż ponownie pojawi się jakieś interesujące ogłoszenie.

Odpowiedz
08.05.2021, 13:55,
#10
RE: Które pianino wybrać?
Trudno porównać używane instrumenty za ok 3 tys do nowych w takiej cenie.

Odpowiedz
08.05.2021, 13:58,
#11
RE: Które pianino wybrać?
Do nauki i gry klasyki jednak nie brałbym TP100. Do uniwersalnych zastosowań i gry wszystkiego to jak najbardziej.

Odpowiedz
08.05.2021, 14:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.05.2021, 14:37 przez Difi.)
#12
RE: Które pianino wybrać?
Na jednym ze znanych polskich sklepów klawiszowych stoi używka Rolanda RD 700 SX. Co prawda budżet ciut większy bo 3490, ale do nauki i klasyki sprzęt warty rozważenia. Może inni się wypowiedzą o tej serii.
P. S. Na OLX nawet za 3 tys. można wyrwać to piano.

Odpowiedz
08.05.2021, 18:37,
#13
RE: Które pianino wybrać?
Rd700SX to dobra propozycja, instrument solidnie zrobiony, obudowa z aluminium. Jego następca RD800 miał już obudowę plastikową. Jak każdy używany instrument trzeba ograć, sprawdzić klawiaturę, jej stan.

Odpowiedz
08.05.2021, 18:57,
#14
RE: Które pianino wybrać?
(08.05.2021, 18:37)Valtari napisał(a): Rd700SX to dobra propozycja, instrument solidnie zrobiony, obudowa z aluminium. Jego następca RD800 miał już obudowę plastikową. Jak każdy używany instrument trzeba ograć, sprawdzić klawiaturę, jej stan.

po drodze były jeszcze RD-700GX oraz RD-700NX. Na szczęście w RD-2000 powrócili do metalu Smile

Wygląda na to, że RD-700SX miał pierwszą wersją klawiatury PHA. W późniejszych generacjach (PHA-II, PHA-III, PHA-IV Concert i Premium, PHA-50) dodawano stopniowo: powłokę Ivory Feel, czyli tzw. sztuczną kość słoniową, trzeci czujnik, symulację wymyku (escapement) wykończenie czarnych klawiszy a'la heban, a w końcu także drewniane wstawki w białych klawiszach. Natomiast sądzę, że podstawowa geometria jest cały czas taka sama lub posiada minimalne zmiany. Dobre klawiatury i realistyczne, pomijając to że akurat ja się z podobną (Ivory Feel-S, pochodna PHA-III) nie dogadałem na dłuższą metę. Sprawa subiektywna jak zawsze.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
08.05.2021, 19:15,
#15
RE: Które pianino wybrać?
Pomyliłem się i trochę namieszałem, bo myślałem właśnie o NX Smile Napisałeś o pozostałych wersjach i przyszło olśnienie że to NX był ostatnią wersją RD700 a nie SX.

Odpowiedz
10.05.2021, 13:13,
#16
RE: Które pianino wybrać?
W porównaniu rd-700sx do Artusa es, który jest ciekawszym sprzętem?
Wizualnie bardziej mi się podoba kurzweil. Jak kwestia techniczna ?

Odpowiedz
10.05.2021, 15:58,
#17
RE: Które pianino wybrać?
Posłuchaj jeszcze brzmienia jednego i drugiego. Idealna sytuacja to ograć jeden i drugi. Technicznie są dość podobne. Wybór uzależnił bym jednak od brzmienia, które Ci się bardziej podoba.

Odpowiedz
10.05.2021, 16:20,
#18
RE: Które pianino wybrać?
Weź też pod uwagę że RD700 w wersji SX ma już swoje lata, więc należałoby szczególnie dokładnie ograć klawiaturę. Może być już wytłuczona, sprawdziłbym ją najpierw na wyłączonym instrumencie, każdy klawisz osobno na różnych poziomach dynamiki.

Z kolei Artis se ma klawiaturę TP100, tą samą którą miałem w Forte se, nie jest to najlepszy wybór do klasyki. No ale zależy też ile klawiatur wcześniej miałeś okazję ograć. Jeśli miałeś do czynienia ze znacznie lepszymi konstrukcjami, na przykład od Kawai to teraz TP100 będzie Ci się wydawał dziwny jak mi na początku. Z czasem pewnie się przyzwyczaisz i jeśli nie będziesz już ogrywał innych to TP100 stanie się dla Ciebie po prostu neutralna. Jednak zaawansowane, szybkie utwory klasyczne nie łatwo na niej wykonać, "nie słucha się" tak jak by tego chciały dłonie Smile

Odpowiedz
10.05.2021, 19:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.05.2021, 19:12 przez KrystianPiano.)
#19
Wink  RE: Które pianino wybrać?
(10.05.2021, 16:20)Valtari napisał(a): Weź też pod uwagę że RD700 w wersji SX ma już swoje lata, więc należałoby szczególnie dokładnie ograć klawiaturę. Może być już wytłuczona, sprawdziłbym ją najpierw na wyłączonym instrumencie, każdy klawisz osobno na różnych poziomach dynamiki.

Z kolei Artis se ma klawiaturę TP100, tą samą którą miałem w Forte se, nie jest to najlepszy wybór do klasyki. No ale zależy też ile klawiatur wcześniej miałeś okazję ograć. Jeśli miałeś do czynienia ze znacznie lepszymi konstrukcjami, na przykład od Kawai to teraz TP100 będzie Ci się wydawał dziwny jak mi na początku. Z czasem pewnie się przyzwyczaisz i jeśli nie będziesz już ogrywał innych to TP100 stanie się dla Ciebie po prostu neutralna. Jednak zaawansowane, szybkie utwory klasyczne nie łatwo na niej wykonać, "nie słucha się" tak jak by tego chciały dłonie Smile

Ćwiczyłem na klawiaturze numy compact 2, na akustyku gram tylko na lekcjach pianina. Może to dziwne ale nie czułem za dużej różnicy. Nie jestem muzykiem ale chcę się nauczyć jakichś tam utworów. 
Gram tylko dla siebie więc głośniki mi nie są potrzebne w sprzęcie. Z tego co widziałem ten RD-700 są to już starsze sprzęty więc może być problem z zakupem instrumentu który nie jest zajechany.

Zdecydowałem się na kurzweila, jadę w czwartek go odebrać. Napiszę jak sprawa się potoczyła i jakie są moje wrażenia.

Bardzo dziękuje wszystkim za rady  Big Grin Dużo mi pomogły, dzięki nim miałem większość świadomość czym mam się kierować przy wyborze Wink 
pozdrawiam

Odpowiedz
13.05.2021, 18:13,
#20
RE: Które pianino wybrać?
Witam. Przywiozłem dzisiaj instrument. Wygląda jak nowy. Jakoś wykonania instrumentu w porównaniu do numy jest porażająco lepiej. Klawiatura faktycznie dosyc ciezka, ale podoba mi sie. Widać że jest to już sprzęt lepszej jakości. Teraz trzeba zacząc grac.

Pozdrawiam

Odpowiedz
14.05.2021, 05:47,
#21
RE: Które pianino wybrać?
Gratuluje zakupu Smile
Jak brzmienia fortepianów ?

Odpowiedz
15.05.2021, 14:54,
#22
RE: Które pianino wybrać?
(14.05.2021, 05:47)Valtari napisał(a): Gratuluje zakupu Smile
Jak brzmienia fortepianów ?

Bardzo ładne, ale najbardziej podobają mi się syntezatory smyczki i ogólnie fajna zabawa Smile
Jeszcze zaraz po zakupie zaktualizowałem system operacyjny na najnowszy. Nie wiem czy to cos zmieniło, ale jest najnowszy Smile
Zagrałem już menueta w większości brzmień, nie licząc perkusji i jakichś dziwnych dźwieków.

Odpowiedz
15.05.2021, 20:03,
#23
RE: Które pianino wybrać?
(15.05.2021, 14:54)KrystianPiano napisał(a):
(14.05.2021, 05:47)Valtari napisał(a): Gratuluje zakupu Smile
Jak brzmienia fortepianów ?

Bardzo ładne, ale najbardziej podobają mi się syntezatory smyczki i ogólnie fajna zabawa Smile
Jeszcze zaraz po zakupie zaktualizowałem system operacyjny na najnowszy. Nie wiem czy to cos zmieniło, ale jest najnowszy Smile
Zagrałem już menueta w większości brzmień, nie licząc perkusji i jakichś dziwnych dźwieków.

Czyli w sumie dobrze, że nie stanęło na prostym pianinie cyfrowym, gdzie brzmień nie byłoby dużo. W Kurzu masz w czym wybierać.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 532 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 398 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 803 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg
  Jaki fortepian wybrać Małgosiasz 0 301 09.08.2023, 13:22
Ostatni post: Małgosiasz
  Co wybrać? Korg B2, czy Roland FP-10? Skirlexx123 0 456 19.07.2023, 18:07
Ostatni post: Skirlexx123

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS